You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Mila Mooijweer
Klas
P14EhvE
Stageschool De Branding
Plaats
Geldrop
Vak- vormingsgebied: levensbeschouwing
Speelwerkthema / onderwerp: islamitische bedevaart

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Sanne Beckers
18-03-15
6
22

Persoonlijk leerdoel: De kinderen duidelijk een instructie kunnen geven en ervoor zorgen dat ze de uitleg goed snappen.
Lesdoel(en):

Kerndoel 38
De leerlingen leren hoofdzaken over geestelijke stromingen die in de Nederlandse
multiculturele samenleving een belangrijke rol spelen, en ze leren respectvol om te
gaan met diversiteit binnen de samenleving.

Evaluatie van lesdoelen:


Lesdoel kinderen
We praten hierover.
Persoonlijk lesdoel
Na de les nabespreken met mentor of de doelen behaald zijn.

Beginsituatie: De kinderen hebben al eerder les gehad over wit. Sommige kinderen zijn van Islamitsche afkomst en weten hier dus misschien al wat meer over.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Bladen uitdelen en vertellen dat we een filmpje
gaan kijken over pelgrims in Mekka en dat we
daarna eens gaan kijken wat die pelgrims daar
eigenlijk doen en dat we straks naar het blad
gaan kijken.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De kinderen luisteren en kijken het filmpje.

Materialen / Organisatie
Digibord met het filmpje
erop en een werkblad.
http://jeugdjournaal.nl/item/
311956-belangrijkewandeling-voor-miljoenenmoslims.html

Als het filmpje is afgelopen laat ik een aantal


fotos rondgaan van pelgrims met witte kleding
aan en vraag dan aan de kinderen wat hen
opvalt aan de fotos. Waarschijnlijk valt de witte
kleding hen op en daar ga ik dus ook vragen
over stellen. Waarom zijn die kleren wit? Wat
doen deze mensen daar? Als de kinderen iets
willen zeggen moeten ze hun hand opsteken en
niet door de klas roepen.
Ik vraag ook aan de kinderen of ze misschien
mensen kennen die op bedevaart zijn geweest.
Ik zeg dat we nu het verhaal gaan lezen dat op
het blad staat Ik zeg tegen de kinderen dat ze
nu het woord in moeten kleuren op het werkblad
over hoe ze zich zouden voelen als ze in zon
grote groep wit geklede mensen liepen. Ik leg
verder uit waarom je witte kleding draagt. Ik
bespreek met de kinderen waarom ze dat
woord of die woorden hebben gekozen. Ik laat
de kinderen ook op elkaar reageren.
Ter aflsuiting laat ik nog een filmpje zien die de
hadj, de bedevaart, nog meer uitlegd.

De kinderen luisteren en kijken rustig naar de fotos. Ze


beantwoorden de vragen.

De kinderen beantwoorden de vragen en luisteren goed


naar elkaar.
De kinderen luisteren naar het verhaal en reageren daarna
erop. Ze maken het werkblad.

De kinderen kijken het filmpje.

Verantwoording:
Er zijn 4 fases die aan bod komen in een levensbeschouwelijk gesprek.
fase 1: de kinderen een verhaal voorlezen.
fase 2: controlevragen stellen over het voorgelezen deel.
fase 3: het thema bepalen en de kinderen mogen hun gevoelens en ervaringen delen.
fase 4: terugpakken naar het verhaal. Kinderen proberen zich in de personen in te leven.

Fotos.

Werkblad.

https://www.youtube.com/w
atch?v=9wfVxCqDJsw

Ik heb ervoor gekozen om dit ook met filmpjes te doen, omdat ik ze ook wat meer wilde leren over de hadj en om ze een beetje een nog beter
beeld te geven over hoe het er daar aan toe gaat. In het verhaaltje wordt dit ook wel verteld, maar toch minder uitgebreid.
Feedback mentor:
Zorg eerst dat je de aandacht hebt van iedereen en vertel het lesdoel van te voren aan de klas. Het is goed dat je de leerlingen die er veel van af
wisten ook veel hebt laten vertellen. Vertel hoe ze moeten werken als ze het woord moeten kleuren: stil? Kleurpotloden? Je stelt veel vragen, dat
is erg goed.
Persoonlijke reflectie:
Ik vond het wel goed gaan. De kinderen wisten veel te vertellen en reageerden goed op elkaar. Veel kinderen wisten ook niet wat dit was en nu
wel. De kinderen vulden elkaar goed aan.

You might also like