You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 5

Mata pelajaran

Matematik

Kelas

5 Amanah

Tarikh

21 Jun 2013

Masa

8.10 pagi 9.10 pagi

Topik

Pecahan

Sub topik

Mendarab pecahan dengan nombor bulat

Bilangan pelajar

30 Orang

Objektif pembelajaran

Murid dapat memahami konsep mendarab pecahan

Hasil pembelajaran

Di akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Mendarab nombor bulat dengan pecahan
2. Mendarab pecahan dengan nombor bulat

Pengetahuan sedia ada

Murid-murid telah mengetahui konsep mendarab dan pecahan

Kemahiran berfikir

Berfikir secara kreatif, menjana idea, membina konsep dan bekerjasama

Nilai murni

Beri tumpuan, menghayati, memahami konsep dan aplikasi

Alat bantu mengajar

Model pecahan, gambar rajah pizza dan tudung botol, jalur kertas, kad permainan,
pen marker dan lembaran kerja

LANGKAH /

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

MASA
Set Induksi

CATATAN

PEMBELAJARAN
1. Gambar rajah pizza :

1. Murid-murid mengucapkan salam BBB :

(5 Minit)

dan membaca doa sebelum menuntut Gambar


ilmu.

rajah

pizza

2. Murid-murid ditunjukkan beberapa Nilai :


gambar rajah mengenai pecahan yang Memberikan
menarik.

tumpuan,

3. Murid ditanyakan beberapa soalan menghayati


oleh guru.

Kbkk :

4. Murid diminta membincangkan apa Menjana idea


yang dilihat dan bentangkan dihadapan Teknik/Kaedah :
kelas.

Rajah 1

Penyoalan

Rajah 2

Rajah 3

Rajah 4

Rajah 5

Rajah 6

Langkah 1

1. Pendaraban nombor bulat dengan 1. Murid diperkenalkan dengan konsep BBB :

(15 Minit)

pecahan menggunakan jalur kertas.

pendaraban

( Konsep penambahan berulang )

pecahan menggunakan jalur kertas.

nombor

bulat

dengan Jalur kertas


Nilai :

2. Murid melihat langkah-langkah yang Memberikan


4x=

ditunjukkan oleh guru di papan putih.

tumpuan,
menghayati dan
memahami

konsep
Kbkk :
Menjana

dan
=

idea

membina

konsep
Teknik/Kaedah :

Perbincangan

2.

Rumusan

pendaraban

daripada
nombor

hasil
bulat

kerja,
dengan 3. Murid-murid berbincang dengan guru

pecahan kaedah penambahan berulang mengenai


pecahan.

pendaraban

bagaimana
nombor

menghasilkan
bulat

dengan

pecahan.
4 x 1/2 = 1/2 + 1/2 + 1/2 + 1/2
= 4/2
=2
3. Contoh soalan :
- 3 x 1/3 =

4. Murid di minta membuat pendaraban

- 4 x 1/4 =

nombor bulat dengan pecahan di papan

- 6 x 1/2 =

putih.

Langkah 2

1. Pendaraban pecahan dengan nombor 1. Murid diperkenalkan dengan konsep BBB :

(15 Minit)

bulat. ( konsep pengumpulan bahan pendaraban pecahan dengan nombor Gambar


daripada )

bulat menggunakan tudung botol.


1/4 x 8 =

Langkah 1 :

rajah

tudung botol

2. Murid melihat langkah-langkah yang Nilai :


ditunjukkan oleh guru di papan putih.

Memberikan
tumpuan,
menghayati dan
memahami
konsep
Kbkk :
Menjana
dan

idea

membina

konsep
Teknik/Kaedah :
( 8 tudung botol )
Langkah 2 :

Perbincangan

( 8 tudung botol dibahagikan kepada 4


kumpulan )

Langkah 3 :
3. Murid-murid berbincang dengan guru
mengenai

bagaimana

menghasilkan

pendaraban pecahan dengan nombor


bulat.
( Ambil 1 kumpulan daripada 4 kumpulan
tudung botol )
Langkah 4 :
1/4 daripada 8 ialah 2
Langkah 5 :
1/4 x 8 = 2
2.

Rumusan

daripada

hasil

kerja,

pendaraban pecahan dengan nombor


bulat ialah kaedah pengumpulan bahan
daripada.

4. Murid di minta membuat pendaraban


pecahan dengan nombor bulat di papan
1/4 x 8 = ?

putih.

1/4 daripada 8 = ?
1/4 x 8 = 2

3. Contoh soalan :
- 2/7 x 14 =
- 3/6 x 12 =
- 4/5 x 15 =

Langkah 3

1. Aktiviti permainan yang bertajuk Siapa 1. Murid menjalankan aktiviti permainan BBB :

(20 Minit)

cepat dia dapat.

yang bertajuk Siapa cepat dia dapat.


2.

Murid

dipecahkan

kepada

Kad permainan

tiga Nilai :

2. Arahan dan peraturan permainan kumpulan.

Memberikan

kepada murid-murid.

tumpuan

- Setiap kumpulan mesti mengeluarkan

Kumpulan Astro Ria


Kumpulan Astro Prima

mengaplikasi

dan

wakil untuk menjawab soalan dipapan

Kumpulan Astro Warna

putih.

3.

- Tidak dibenarkan pelajar yang sama

peraturan permainan oleh guru.

menjawab soalan di papan putih.

4.

- Markah akan diberikan sebanyak 5

kawalan guru.

Kbkk :

Murid diperdengarkan arahan dan Berkerjasama


Murid

mula

bermain

Teknik/Kaedah :
dibawah Pemusatan
murid

markah kepada kumpulan yang

pemusatan

berjaya menjawab soalan dengan

bahan

betul manakala 3 markah kepada


kumpulan yang salah

.
3. Contoh soalan yang diberikan :
- 5 x 1/2 =
- 6 x 1/4 =
- 1/2 x 6 =
- 2/6 x 12 =

Penutup

Kognitif :

1. Murid-murid berbincang dengan guru

- Guru merumuskan hasil pembelajaran mengenai apa yang diperolehi pada


bersama-sama murid-murid.

sesi

pengajaran

Sosial :

pada hari ini.

dan

pembelajaran

- Guru mengucapkan tahniah kepada 2. Murid-murid diberikan lembaran kerja

dan

murid-murid

yang

berjaya

mencapai berkaitan dengan isi pelajaran sebagai

objektif yang diingini dan berharap agar kerja rumah.


murid-murid
diberikan.

membuat

latihan

yang

You might also like