You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA IZVOENJE NASTAVE

Nastavna tematska cjelina: Lesson 3: Clothes


Razred:____________ Datum:_____________________
Nastavnik/ica:___________________________________________
CILJEVI I ZADACI:
-

upoznavanje s likovima
razvijanje motivacije i interesa za uenje engleskoga jezika
razvijanje pozitivnoga odnosa prema uenju i kolovanju
usvojiti novi vokabular i sadraje
uenje kroz igru i zabavu
pravilan izgovor, intonacija, ritam
ponoviti i uvjebati usvojeni vokabular i sadraje
razvijanje osjetljivosti za kulturoloke i jezike razliitosti
izrei posjedovanje neega
ponoviti i proiriti vokabular vezan uz odjeu
ponoviti izraavanje pripadnosti

NASTAVNE METODE I AKTIVNOSTI:


objanjavanje, razgovor, demonstracija, sluanje, izlaganje, pisanje, crtanje
OBLICI RADA:
frontalno, individualno, horski, grupno
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:
tabla, kreda, sveska, hameri, odjea
NASTAVNI RADNI MATERIJAL:
Dip in 4, udbenik, radni list, prirunik za nastavnika
KORELACIJA:
B/H/S jezik ( Jeziko izraavanje: opisivanje ), priroda

ARTIKULACIJA ASA:
Uvod (5 minuta)
Nastavnik poinje as pitajui uenike o godinjim dobima.
Uenici odgovaraju, a nastavnik se nadovezuje s pitanjima o vrsti odjee koja se
koristi za svako godinje doba.
Kako uenici odgovaraju na pitanja, nastavnik govori uenicima da e danas uiti o
odjei, te pie naslov "Clothes" na tablu.
Nakon toga nastavnik pita uenike koju su odjeu uili u treem razredu, te odgovore
biljei na tablu .
Nastavnik nalae uenicima da otvore stranicu 98 u svojim ubenicima.
Obrada (35 minuta)
Nastavnik pita uenike koju odjeu vide na slikama - oekuje da uenici onu odjeu
koju nisu uili odgovore na bosanskom jeziku. Nastavnik pie na tabli rijei za
nepoznatu odjeu i izgovara rijei glasno, a razred horski ponavlja za nastavnikom.
Nakon toga nastavnik puta snimak na CD-playeru, a uenici pokazuju na slike dok
sluaju rijei.
Nastavnik skree panju uenicima da su neki nazivi odjee u jednini, a neki u
mnoini. Ponavlja razredu da mnoinu prepoznajemo po nastavku "S" na kraju rijei,
te im objanjava da u jednini koristimo pomoni glagol "IS", a u mnoini "ARE" i
ukazuje im na primjere iz udbenika, te zajedno slau reenice da bi opisali odjeu na
slici.
Nastavnik djeli kriljke grupama da nau rijei koje oznaavaju odjeu. Najbolja
grupa dobija po bombonu. Radove nastavnik lijepi na tablu.
Nastavnik objanjava uenicima da e danas raditi grupni rad - crtati na hamer papiru
2-3 dijela odjee, neke u jednini, a neke u mnoini (majica - patike), kako vise na
triku, obojiti iste i predstaviti razredu. Uenici rade u 3 grupe. (15 minuta)
Nastavnik pomae uenicima u njihovom radu.
Uenici crtaju i boje svoju omiljenu odjeu i boje je svojim omiljenim bojama.
Dok jedni u grupi crtaju, drugi boje, a trei piu tekst koji opisuje njihovu odjeu:
"These are my shorts. My shorts are blue. My shorts are short. (Ovo je moj orc. Moj
orc je plav. Moj orc je kratak.)"
Nakon rada uenici prezentuju svoj rad pred razredom. Pokazuju ta su crtali, te na
engleskom jeziku opisuju svoju odjeu.
Zavretak
Uenici izlaze jedan po jedan pred tablu i mimikom objanjavaju i opisuju komad
odjee, a ostatak razreda pogaa o kojem se dijelu odjee radi.
Domaa zadaa
Activity book - vjeba 6, 7, 8, 9, 10

You might also like