You are on page 1of 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN RBT TAHUN4 2015

TARIKH

: 21 APRIL 2015

HARI

: SELASA

MASA

: 10.40 11.40 PAGI ( 60 MINIT)

KELAS

: 4 GEMILANG

JUMLAH MURID : 34 ORANG


M/PELAJARAN

: REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

SUB TOPIK

: PENGHASILAN PROJEK

STANDARD KANDUNGAN : 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektronik.
STANDARD PEMBELAJARAN : 4.1.6 Menyediakan alatan dan bahan
4.1.7 Mengukur, menanda dan memotong bahan yang digunakan untuk membuat projek.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menamakan alatan yang diperlukan untuk membuat bumbung dan tiang bumbung bagi projek menara api.
2. Mengukur, menanda dan memotong bahan dengan kaedah yang betul dan ukuran yang tepat dalam
keadaan selamat.
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mempelajari kemahiran proses sains iaitu mengukur menggunakan nombor dalam matapelajaran
Dunia Sains dan Teknologi.

NILAI NILAI MURNI : 1. Mengamalkan langkah keselamatan


2. Bertanggungjawab
KEMAHIRAN BERFIKIR :
BAHAN BANTU MENGAJAR : Buku teks, pembaris keluli, sesiku L, gergaji putting, gambar rajah menara api, video.
STRATEGI / KAEDAH :
EMK : Keusahawanan (EK1)- Berorientasikan pencapaian, kreativiti dan inovasi.

LANGKAH / MASA
SET INDUKSI

ISI PELAJARAN
Pengenalan terhadap

( 5 minit)

bentuk sesuatu projek.

mereka

AKTIVITI P& P
1. Setiap kumpulan

akan

CATATAN
BBM: puzzle

diberi sampul surat yang

KBKK;

mengandundi

NILAI MURNI: bekerjasama

gambar

rajah menara api.


2. Murid
mencantumkan

akan
gambar

pada kertas dan dapat


diketahui

apa

gambar

rajah tersebut.
3. Guru
memperkenalkan
tajuk

pengajaran

pada

hari ini :
Mengukur, menanda dan
memotong bahan.

Meramalkan

STRATEGI / KAEDAH :Teknik


main peranan
:

LANGKAH 1

Membaca manual projek menara

(10 MINIT)

api.

3. Wakil

daripada

kumpulan
1. Mengedarkan

manual

projek menara api kepada


murid-murid.
2. Penerangan tentang cara
membaca

manual

menara api.

akan

setiap
diberi

projek menara api dan


wakit

tersebut

kumpulan

mendapat

projek

KBKK: Menganalisis

akan

memberi kepada ahli- ahli


lain.
4. Setiap

BBM: Manual projek menara api.

akan
yang

NILAI MURNI: bertanggungjawab


STRATEGI/ KAEDAH :
Perbincangan

sama dan dilaksanakan


dalam kumpulan..
5. Murid diberi penjelasan
tentang cara membaca
dan memahami manual
oleh guru.
6. Murid merujuk
manual

kepada
untuk

menyediakan bahan pada


dikehendaki.
7. Murid
menyenaraikan
alatan dan bahan yang
diperlukan
LANGKAH 2

Mengukur,

menanda

(35 MINIT)

memotong bahan.

dan

untuk

membuat projek.
1. Murid
menyenaraikan
alatan dan bahan yang
diperlukan.
2. Murid dapat

diedarkan

BBM: Pembaris keluli, gergaji


putting, sesiku L, video

alatan tangan oleh guru


bagi setiap kumpulan.
3. Murid melihat sebuah

KBKK: Mereka cipta


NILAI MURNI:Bertanggungjawab
dan berhati-hati

video yang mengaitkan


cara

mengukur

dan

memotong alatan.
4. Murid dapat penerangan

SRATEGI

KAEDAH

Demonsrasi

yang jelas.
5. Murid melakukan aktiviti
mengukur

kayu

menggunakan
keluli.
6. Murid

pembaris

menanda

garis

bersudut

tepat

menggunakan sesiku L.
7. Guru menunjukkan cara
memotong

kayu

serta

cara memegang supaya


murid

senang

diaplikasikan

semasa

membuat projek.
8. Murid melakukan
memotong

pada

kerja
kayu

yang telah ditanda.


PENILAIAN

1. Murid membuat rumusan

BBM: Lembaran kerja

(7 MINIT)

pada semua hasil kerja


kumpulan.
2. Guru

membuat

NILAI

kesimpulan.
3. Murid diberi

lembaran

kerja untuk mengimbas


PENUTUP
(3 MINIT)

kembali.
1. Guru membuat rumusan
tentang pengajaran hari
ini

CATATAN

REFLEKSI:

MURNI:

Bertanggungjawab.
SRATEGI / KAEDAH/ TEKNIK;
Teknik latih tubi

You might also like