You are on page 1of 32

Een ICT-Leerbedrijf

Presentatie door
Ton Scheerhoorn
Arend Kok

Deltion College – Zwolle

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 1
De uitdaging
Verdere invoering competentiegericht onderwijs
Deltion-nieuwbouw
ingericht volgens praktijkgestuurd onderwijs
Geen BPV-plaatsen voor starters binnen de ICT-
opleidingen
‘Aanval op de uitval’ –
één van de oorzaken: verkeerd beroepsbeeld
KERNVRAAG: hoe creëren we extra
praktijkplaatsen?

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 2
De kans:
Invoering van het leerbedrijf

Ctrl-Alt-
Del(tion)
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 3
Het ICT-leerbedrijf

kende een aantal pilots vanaf september 2006

ging februari 2007 definitief van start

is er iedere week voor maximaal 30 studenten


van niveau 2 en 3

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 4
Doelstellingen
Onze ICT-studenten willen we
in staat stellen hun eigen kennis te
verbinden met bedrijfspraktische kennis,
stimuleren tot flexibele toepassing van hun
eigen kennis,
leren werken in een echte beroepscontext,
laten werken aan hun sociaal
communicatieve competenties.
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 5
Kenmerken van het leerbedrijf

Het is geen simulatie!


Het is geen BPV!
Kent inzet in de dagelijkse ICT-praktijk van
het Deltion College (dus ook routinewerk)
Dus: inzet bij alle voorkomende I&A-
werkzaamheden

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 6
Werkzaamheden (1)
Dagelijks onderhouden pc’s en netwerk
Inventariseren aanwezige materialen
Screenen op Arbo-eisen van werkplekken
Handleiding maken voor eindgebruikers
Installeren en configureren van systemen
Testen van systeem, lokaliseren, verhelpen en
documenteren storingen
Registreren incidentmeldingen van eindgebruikers
(in TOPDESK)
Uren registreren (hoeveel tijd vergt een klus)
Plattegrond vervaardigen(infrastructuren)
Archiveren van gegevens
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 7
Werkzaamheden (2)
Internetgebruik volgen, beveiligen, afschermen
Onderzoeken doelmatig ICT- en PC-gebruik
Virussen bestrijden en back-ups maken
Sjablonen/formulieren ontwikkelen voor de diensten en
collega’s
Uitrollen van een image
Maken van snapshots
Refurbishen oude Deltion pc’s
Onderhoud website(s)
Auditeren van lokalen en up-to-date houden van de CMDB
Afhandelen incidentmeldingen servicedesk I&A

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 8
Wie begeleiden?

De leraren van het ICT-lyceum


De medewerkers van de dienst I&A
(werkplekbeheerders, specialisten)
BPV’ers uit de niveau 4-ICT-opleidingen
(Flying Squad - eindstage)
Gegevens van de studenten worden verzameld in
N@tschool

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 9
Wie beoordelen?
Formatief
BPV’ers uit de niveau 4-opleidingen
(Flying Squad)

Summatief
leraren van het ICT-lyceum
door getrainde medewerkers van de dienst I&A
(apart scholingstraject i.v.m. Inspectie-eisen, voorheen KCE)

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 10
Wat beoordelen zij?
Formatief
Per dag een kort verslag waarin de belangrijkste
leerpunten naar voren zullen komen.
(inclusief zelfreflectie op functioneren)

Per leerbedrijfweek een samenvattend weekverslag


(inclusief zelfreflectie op functioneren)

Summatief
Proeve van Bekwaamheid voor kerntaak Ondersteunen
systeemgebruikers (ECABO-variant)

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 11
Studievoortgang
Twee leerbedrijfmodules

moeten beide voldoende worden afgerond

Gekoppeld aan ondersteunen van


systeemgebruikers/Servicedesk

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 12
Modulaire opzet ICT-opleidingen

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 13
Planning
Vanaf februari 2007
starten alle eerstejaarsstudenten BOL3-4

wordt iedere week een groep van 30 studenten ingezet


voor het leerbedrijf,
is de groepsgrootte maximaal 5,

heeft de BPV’er op niveau 4 de directe leiding over één


groep van 5 studenten (competentie: leiding geven!)

vervallen in de leerbedrijfweek de gewone lessen.

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 14
Planning (vervolg)
Invulling tweede semester (periode B):

Introductieweek 1 leerbedrijf
Leerbedrijf werkweek 2
Leerbedrijf werkweek 3

Invulling derde semester (periode C)


Leerbedrijf werkweek 4
Leerbedrijf werkweek 5
Leerbedrijf werkweek 6
(inclusief PvB) voor kerntaak 3 (Ondersteunen van systeemgebruikers)

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 15
Eerste Pilot-ervaringen
Positief – zowel van studenten als I&A-
begeleiders
Goed zicht op ICT-praktijk
‘Wel in de school, niet van de school’
Gezagsverhoudingen blijken ‘anders’ te
zijn

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 16
Knelpunten
Onzekerheid over hoeveelheid incidenten
– Niet alles kan door het leerbedrijf worden afgehandeld
– In de maanden februari, maart en april weinig incidenten

Logistiek – ook m.b.t. nieuwbouw

Ruimte

Continuïteit ‘niet leerbedrijf’-weken


Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 17
Uitbreidingsmogelijkheden
Contacten met ander organisaties,
bijvoorbeeld Windesheim en Isala
(gisteren geregeld voor één groep van 5 leerlingen)

Aanvullende werkzaamheden op gebied


van assemblage
– ‘derdewereld’ PC’s
– Tweemaal eigen ‘installatie’ in Indonesië
– Sinds februari 2008 – hulp aan Deltion docenten bij digitaliseren
van lesmaterialen en applicatievaardigheid

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 18
Startvoorwaarden

Committent in alle geledingen


Goede communicatie

Uiteindelijk ook:
Synergie tussen opleiding (ICT) en dienst
(I&A)

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 19
Gebruik N@tschool

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 20
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 21
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 22
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 23
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 24
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 25
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 26
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 27
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 28
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 29
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 30
Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 31
Bedankt voor uw aandacht

Ton Scheerhoorn
Arend Kok

Deltion College - Zwolle

Leerbedrijf Ctr-Alt-Del(tion) 32

You might also like