You are on page 1of 8

Rancangan Pengajaran Harian (Matematik)

Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh

:
:
:

Matematik
Tahun 3
24 April 2015 (Jumaat)

Masa
Bilangan Murid
Bidang Pembelajaran

:
:
:

7.50-8.50am (50 minit)


20 orang
Nombor dan Operasi

Tajuk Pembelajaran
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

:
:
:

5.0 Bahagi
5.3 Menyatakan operasi bahagi secara spontan.
(i) Menyatakan operasi bahagi secara spontan dengan tiga, enam, tujuh, lapan, sembilan, 100 dan 1000

mengikut:
(a) tertib menaik,
(b) rawak,
(c) salah satu daripada dua nombor yang dibahagi untuk memberi hasil bahagi tertentu.
(ii) Membahagi dengan menggunakan abakus 4:1.
Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

Objektif Pembelajaran

1. Menyatakan operasi bahagi berpandukan jadual sifir.


2. Menyatakan operasi bahagi secara spontan dengan 3, 6, 7, 8, 9, 100 dan 1000 mengikut rawak, dan
salah satu daripada dua nombor yang dibahagi untuk memberi hasil bahagi tertentu.
Pengetahuan Sedia Ada

1. Melengkapkan ayat matematik yang melibatkan tiga, enam, tujuh, lapan dan sembilan berpandukan
garis nombor.
2. Melengkapkan ayat matematik yang melibatkan tiga, enam, tujuh, lapan dan sembilan, 100 dan 1000.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


LANGKA
H

Fasa

TAJUK AKTIVITI

FOKUS PEMBELAJARAN DAN BUTIRAN

CADANGAN

PENGAJARAN

KOMUNIKASI

CATATAN

Set

Persediaan

Mengimbas

1. Guru memberitahu murid magik sifir 100 iaitu

induksi

kembali darab 100

semua nombor yang darab 100 akan

( 5 minit

dan 1000

menjadi nombor tersebut dan 2 sifar diikuti di

belakangnya.

1. Siapa ingin cuba


melengkapkan ayat
matematik sifir 100?
2. Sila lengkapkan ayat
matematik sifir 1000
ini.
3. Murid yang lain tolong

2. Guru memberi 3 contoh, iaitu 100, 300 dan


700.
3. Guru memberi peluang kepada murid untuk

semak jawapan.

Kaedah / Teknik:
-Berpusatkan
Murid.
Kemahiran
berfikir:
Pemerhatian,
Menghubungkait,
Analisis

melengkapkan ayat matematik untuk sifir 100


sekiranya murid tahu jawapan.
4. Guru menerangkan magik sifir 1000 di mana

BBM :
-

semua nombor yang mendarab 1000 akan


menjadi nombor tersebut di nilai tempat ribu
dan diikuti oleh 3 sifar.

Nilai:
yakin

5. Seorang murid diminta untuk melengkapkan


satu ayat matematik yang melibatkan sifir
1000.
6. Murid yang lain menyemak kebetulan
jawapan. Guru memberi bimbingan dan
membetulkan kesilapan murid serta-merta.
2

Langkah
1

Imaginasi

Melengkapkan

1. Guru menampal 1 jadual sifir (kad manila)

jadual sifir

yang belum habis diisi di papan.


2. Guru mengagihkan jadual sifir yang belum

( 23

habis diisi kepada murid (rujuk lampiran 1).


3. Murid perlu mengisi petak kosong pada sifir

minit )

100 dan 1000 dalam 3 minit.


4. Selepas 3 minit, guru melengkapkan jadual
sifir di papan dengan bertanya jawapan
murid.
5. Guru menjelaskan cara menggunakan sifir
Penggunaan sifir
darab untuk
menjalankan
operasi bahagi

darab untuk mencari hasil bahagi. Murid


perlu memilih lajur atau baris yang
diperlukan.
6. Sebagai contoh, soalan diberi

18 6=

dalam 3 minit.
2. Bolehkah kamu baca

12

18

12 24

15 30

18 36

21 42

24 48

27 54

bawah.

Kaedah/ Teknik:
-Berpusatkan
guru.

nombor yang berada

- Berpusatkan

di lajur 100 dan

murid.

1000?

- Berpusatkan

3. Cari di mana 18
berada.

media
-Soal jawab

4. Lihat pada lajur dan


baris 18 berada.
5. Adakah nombor 6

Kemahiran
berfikir:

wujud di baris atau

analisis, menjana

lajur tersebut?

idea

6. Apa nombor yang

Murid perlu memilih lajur ketiga seperti di

1. Isi petak kosong

kamu jumpa di baris

BBM:
Jadual sifir

tersebut?
7. Siapa boleh beritahu
cikgu petak lain yang

Nilai:
- yakin

boleh dipilih untuk


dapatkan jawapan?
8. Cari nombor 18
dalam jadual sifir
dahulu.
9. Seterusnya lihat pada
3

lajur dan baris


7. Guru bertanya sebab memilih lajur ketiga
dan menerangkan kepada murid sekiranya
tiada murid yang boleh menjawab dengan

nombor 18 berada.
10. Jawapan terletak di
situ.

betul.
8. Guru menunjuk ajar cara mendapatkan hasil
bahagi, iaitu melihat kepada baris yang ada
nombor 18. Jawapan ialah 3.
9. Murid menentukan lajur lain yang boleh
dipilih untuk soalan tersebut.

Penyelesaian
soalan alternatif

10.

12

18

12 24

15 30

18 36

21 42

24 48

sekiranya tiada

27 54

murid dapat mencari

Guru memberi
penerangan

lajur yang lain untuk


menyelesaikan soalan tersebut.
4

11. Guru membimbing murid membuat


kesimpulan kecil, yakni murid harus mencari
nombor 18 dalam jadual sifir dahulu dan
seterusnya lihat pada lajur dan baris nombor
18 itu berada.
12. Satu contoh lagi diberikan supaya
Kesimpulan kecil
mengenai kaedah
bahagi berpandukan
sifir darab

mengukuhkan konsep atau pengetahuan

murid. contoh soalan: 40 8=

13. Murid menampilkan diri untuk menyelesaikan


soalan menggunakan jadual sifir di papan.
14. Guru membimbing dan membetulkan
kesilapan.

Langkah

Perkembangan Lembaran kerja

1. Guru memberi kertas soalan (rujuk lampiran

2) kepada murid supaya murid mahir

( 12

membuat operasi bahagi berpandukan jadual

minit )

sifir. Contoh soalan seperti berikut:


a)

48 6=

1. Siapkan soalan

Kaedah/ Teknik:

bahagi dalam 7 minit.


2. Kamu boleh tanya

- Berpusatkan

kawan sekiranya
bermasalah.

murid.
- Berpusatkan
media
-Perbincangan
-Penyelesaian
masalah
5

Kemahiran

b)

36 9=

menganalisis,

c)

6000 6=

berfikir:
menghubungkait
BBM:

2. Masa yang diberikan ialah 7 minit.


3. Murid dibenarkan untuk menanya soalan

Lembaran kerja

(kepada guru atau kawan di sebelah). Guru

Nilai:

menerapkan sikap saling membantu dalam

mendengar
arahan, saling

kurikulum Matematik.
4. Guru memantau semasa murid menjawab

menolong

soalan.
5. Murid yang telah menyiapkan kerja menjadi
guru kecil untuk menolong kawan yang lebih

Langkah
3
( 15
minit )

Tindakan

Pertandingan
bahagi cepat

lemah.
6. Guru dan murid membincangkan jawapan.
1. Murid dibahagi kepada 4 kumpulan. Setiap
kumpulan mempunyai 5 orang ahli.
2. Guru mengambil satu kad soalan dan
menunjukkannya kepada murid.
3. Setelah guru mengetuk meja 2 kali, murid
boleh mengangkat tangan. Guru akan
memilih murid yang paling cepat
mengangkat tangan untuk menjawab.
4. Syarat pertandingan ialah ahli yang telah
menjawab tidak boleh menjawab soalan lagi.
5. Sekiranya murid berjawapan salah, peluang

1. Setelah cikgu ketuk


meja 2 kali, baru
kamu angkat tangan.
2. Lepas angkat tangan,

Kaedah/ Teknik:
-Pertandingan
-Berpusatkan
murid

tunggu cikgu panggil


nama, kamu
menjawab.
3. Cikgu akan pilih
orang yang paling

Kemahiran
berfikir:
Berkomunikasi

cepat mengangkat
BBM:
6

akan diberikan kepada kumpulan lain.


6. Setiap jawapan yang betul akan
menyumbang 5 markah kepada kumpulan
sendiri.
7. Jumlah markah setiap kumpulan dikira
sama-sama.
8. Tepuk-tepuk bravo diberikan kepada

tangan.
4. Siapa yang sudah
jawab tidak boleh
jawab lagi.
5. 1 jawapan yang betul
ada 5 markah.

Kad soalan
Nilai:
Bekerjasama,
yakin, berdisiplin

kumpulan yang menang.


9. Pertandingan dijalankan dalam tempoh masa
Penutup
( 5 minit

Tindakan

Rumusan dan
Peringatan

10 minit.
1. Guru mengingatkan murid bahawa
(i)
Cari nombor yang perlu dibahagi dalam
jadual sifir dahulu.Seterusnya lihat pada

lajur dan baris nombor itu berada.


2. Guru meminta murid untuk membuat muka
surat 55 dan 56 buku aktiviti KSSR
Matematik Tahun 3 SK (rujuk lampiran 3)
sebagai kerja rumah.

1. Siapkan muka surat

Kaedah/ Teknik:

55 dan 56 buku

- Berpusatkan

aktiviti (rujuk lampiran

guru, media

3).

BBM:
Lembaran kerja
Nilai:
Mendengar
arahan

Pentaksiran

1. Guru memberi lembaran kerja kepada murid (dalam langkah 2) untuk mereka mencuba menjawab
soalan.
2. Semasa membuat pertandingan, guru memantau jawapan penyelesaian yang diberikan oleh murid.
3. Guru memberi pemerhatian berterusan terhadap respon setiap orang murid sepanjang proses
pengajaran dan pembelajaran dengan penyoalan.
4. Guru menggunakan hasil kerja rumah murid sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran.

Elemen Merentasi Kurikulum

(EMK)

1)
2)
-

Nilai-nilai murni:
Bekerjasama , berdisiplin, mendengar arahan, yakin, saling menolong
Kemahiran berfikir:
Pemerhatian, menghubungkait, menganalisis, menjana idea, berkomunikasi

Strategi

Berpusatkan guru, murid dan media

Bahan bantu mengajar

Jadual sifir, lembaran kerja, kad soalan

(BBM)
Penilaian Pengajaran dan

Penilaian melalui pemerhatian semasa pengajaran dan pembelajaran, aktiviti dan latihan.

Pembelajaran

You might also like