Professional Documents
Culture Documents
محاضرة جدران قصية11
محاضرة جدران قصية11
.
2102-
-
-1:
:
( )
6 .
:
( )
()
.
.
-2 :
-1 15
-2 15
-3 :
15 5 5 20
-4 1/25
:
. . - ( ) 25cm
-5
.
-6 1/10
.
-7 ( 3)
80 40
-8 .
4
-9
.
-01
.
- 2-11-7 /2/
5-7 :
-0
0.0025 A'c = A'c
Nu .
)2 0.006 A'c
Nu
.
-8-5-2-9 :
( )9.20( )9.19 ( )9.22( )9.21
(.)8-9
( )9.24( )9.23
( :)8-9
- ( )A ( )oy
. N uo
- () B ( )oy
()2-3-2-9
N u max :
N u max
N
0.8 uo
( ).
N umax
N
0.85 uo
( ).
6
( )OB tan y
. e min tan :
- ( )C ( )oy
. N ub (2-2-9
)-3- OC (tan ) y :
.eb = tan
e < eb
( )Nu
( .)fy ( )Nu
( .)fy .
e > eb
( )Nu ( .)fy .
- ( )D ( )ox
M uo
( )
( 2-5-2-9 )5 .T
-
u , u
.
M
-3
7
-4 .20mm
-5 10 ( 6 )
.
Nu >1/2Nn
-6 20cm : 2t
30cm : ( 15
)
Nu >1/2Nn
-7
10 30cm .
.
-8
( )
Nu <1/2Nn : t
2t %1 ,
() 8 .
Nu > 1/2Nn :
]) [t x (2t 0.2L L .
1% . .-9
( ):
.
.
.
1%
.
( ) 1 .
5
. ( ) 1
5
.
( ) (t x 2t 1%
.
-01 .50
--9- :
Special Structural Walls and Coupling Beams
-1-9-:
( )9-
.
-2-9- :
-0-2-9- ( l )t ( 0.0025
l
t ()
) Vu
) . :
: Vu ,
: Acv .
: ..
: ( ) .
300mm
Vn .
11
-3-2-9- ( )
fy 00 :
-
1.25
.fy
11
-3-9- :
Vu
.
-4-9- :
-0-4-9- Vn ( )7-
0.8 0.53 :
1.5 .)2.0
:
hw w. .
12
-4-4-9- Vn
(
( ACV
. Vn
() ) (Wall Pier
)) ACW
.
-5-4-9-
( ) ACW
( ) .
( ( ))01-
.
( )11-
-7-11-2-9 :
u (-2-9
-
:
)2-8 0.8
0.2 Z 0.75
. 0.2 Z0.31. :
13
-
f 'c
f 'c
cu 0.16
0.5)
- ( ) u
f 'c
0.65
f 'c
).
-5-9- :
-0-5-9- ( )
.
. .
-2-5-9-
25%
.
.
14
:
()9-19
()9-20
Nur :
.Mu
Mur .Nur
e
() (.)y = 0.85 x
(:)6-9
Ac () .
Asi (.)i
si ( )i
.
fsi ( )i :
-fy fsi = Es . si fy
15
.
si ( )i
( ( )Nu
(.
c
.
.
-
( )9.19( )9.20 c Ac :
A'c b.y
c 0.5h 0.5y
ci e .
16
17
18
19
-6-9- ( ) Boundary
:Elements
-0-6-9- () (-
)2-6-9 ( )3-6-9- ( )4-6-9- (-6-9-
.)5
-2-6-9-
.
(.)3-6-9-
- () :
c
.u
.0.007
21
- () ( )6-2-6-
:
(
) (
21
).
-3-6-9-
( ) (-6-9-
22
)2
E
.
(.)2-5-9-
24
25
- ()
300mm .
- () (-
)2-4-6 (.)4-4-6-
(-3-4-6-)
.
-2-4-6-
( () . (
. (
. ( ( hx
) . 300mm
( )8- (().
(() 90 (()
135 .
26
( :)8-
-3-4-6-
:
- .
- S0 ( )2-:
( :
()2-
)so = 10 + (35 hx) 3
S0 150mm . 100mm
( .) 10cm S0 15cm
-4-4-6 - () (-
)5-6 :
- Ash
( )4- ( )5-:
( .........)4-
27
-
ld ( )3-2-9-
.
300mm .
-
.fy
-5-6-9- ( )2-6-9- (-9-
)3-6 :
- 2.8/fy(
)28/fy ()2-4-6-
8- (-4-6-9-)
() C-0.1W C/2
. 200mm
- Vu
28
()
U
.
( :)11-
29
2112
:
5.3 :
6.0
6.0
H = 600cm
6.0
b = 20cm
3.5 kg/cm2 f'c=200 kg/cm2
fy=4000 kg/cm2 fy=4000 kg/cm2 kg/cm2
fy=3000
31
( ):
:U2
U2 E=Eh+Ev Ev =(0.5
Ca I) DL :
Ev 0.5 0.25 1 DL 0.125DL
Ca Cv 0.25 :
= 1
:
U2=1.1(1.2+0.125) DL + 0.55 LL + 1.1 Eh
U2=1.46 DL + 0.55 LL + 1.1 Eh
:
NDL = 4.2 x 6 x 5 + 6 x 0.2 x 5 x 3.5 x 2.5 = 178.5 t
NLL = 1.05 x 6 x 5 =31.5 t
Nu2=1.46 x NDL + 0.55 x NLL
Nu2=1.46 x 178.5 + 0.55 x 31.5 = 277.93 t
:
Mu2 =1.1 (28 x 5 x 3.5 + 24 x 4 x 3.5 + 18 x 3 x 3.5 + 12 x 2 x 3.5 + 6
x 3.5)=1232 t.m
- :
31
e
Nn.e
189500000
0.13
2
H f ' c .b.H
200 20 (600) 2
Rn K n
g /h =0.95 t 0.7%
:
As t b H
As (0.007) 20 100 14.6m 2
T12/18cm
5.6x2*1.13=12.7cm2/m:
ETABS
0.0064
:U3
U3=1.1(0.9 - 0.125) DL + 1.1 Eh
U3=0.85 DL + 1.1 Eh
Nu3=0.85 x NDL
Nu3=0.85 x 178.5 = 151.72 t
:
Mu3 =1.1 (28 x 5 x 3.5 + 24 x 4 x 3.5 + 18 x 3 x 3.5 + 12 x 2 x 3.5 + 6
x 3.5)= 1232 t.m
- :
NU=151.72t< 0.1f'c*Ag=0.1*200*20*600=240t
:
(
)
:
32
e
Nn.e
166480000
0.116
2
H
f 'c .b.H
200 20 (600)2
Rn K n
g /h=0.95 t 0.93%
:
As t b H
As (0.0093) 20 100 18.6cm 2 / m
T12/12.5cm
8x2*1.13=18.1cm2/m: 105cm2
ETABS
0.0088 C=163.7cm
()
:
(- ):)) Displacement-Based Approach
- ()( )2-6-9-:
...........
33
()8-
c
.u
ETABS e
:
u = Cde = 5.0 (2.389) =11.945cm
2 ( )01 Cd=5
Lw = 600cm
) ( hw = 3.5*5 = 17.5m
u/hw = 11.945/1750 = 0.0068
0.007
163.7cm
.
- () ( )2-6-9-
:
(
) (
).
W =600cm-
=3.18m
34
,
, .
, 112x20cm
T12/12.5cm 3H12/7cm
35
.
(.)2-5-9-
:
Ag=20*600=12000cm2
36
() :
-
) ( )c/2 c
( :
.
37
125.8>0.2f'c=40kg/cm2
38
( ) :
( )4-6-9 :
b/3=20/3=7cm 6*1.8=10.8cm S0=10+(35-hx)/3=10+(35-28.8)/3=12cm hx .
7cm
bc (80-
)6=74cm
2H10/7cm
30cm
():
Vn ( )7-:
)
(
39
()7-
0.8 0.53 :
1.5 .)2.0
.
:
Vu2 =1.1 (28 + 24 + 18 + 12 + 6 )= 96.8 t
Vn
t=0.0025
.
)
Vu
:
:
Vu 2
0.85.b.d
80cm
d=600-40=560cm
d ) (0.75 x 560
( )7-01-2-9:
96800
13.56kg / cm 2 cu max
)0.85 20 (0.75 560
2 T8 20 ()
:
0.0025*20*100=5cm2/ m.l
.
: C=1.196m C/2=0.6m
C-0.1Lw=119.6-0.1x600=59.6cm
60cm 65cm20cm
10T14 .
=
c=92.96kg/cm2 40kg/cm2
41
( ) :
( )4-6-9 :
b/3=20/3=7cm 6*1.4=8.4cm S0=10+(35-28.8)/3=12cm 7 cm
2H10/7cm
: 20x65cm 10T14
C/2=0.522m
2H10/7cm C=1.04 cm
C-0.1Lw=104.4 -0.1x600=44.4cm
.ETABS
42
: -5-6-9- ( )2-6-9-
( )3-6-9- :
- 28/fy
( )2-4-6- (-
-4-6-9)
. 200mm
0.17f'c=34.9kg/cm2
43
20x40cm 8T12mm
8*1.13/(20*40)= 0.0113
- 5-6-9 ()
200mm (.8mm ).
. ( ):
- Vu
()
U
45814kg=45.814t
*Vu=0.27*20*600
5T10/m
44
5T8/m
() ,
U
(8mm.)40cm
0.15f'c=30>13.6kg/cm2
2
t
2t 20x40cm
1% 8T12mm
45
8 mm
.
( ... ) 9.1
5T10/m
20x40 cm 8T12 mm
N u 0.8 * 0.650.85 * 200 * 20 * 600 4000 * 59 1184t
1184/2=592t>55.6t
.
8T12" 8T10 .
46
47