You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e):
Klas (PABO):
Stageschool:
Plaats:

Rick Gerhartl
P14EhvE
Het Venster
Gemert

Mentor:
Datum :
Groep:
Aantal lln:

Monique van der Kruijs


24-3-2015
1B
20

Vak- vormingsgebied:
Taal

Speelwerkthema / onderwerp:
Auditieve oefeningen

Beginsituatie:
Er zitten 20 kinderen in de klas. In de klas zijn ze nu bezig met het Thema: Boerderij. Deze oefeningen sluiten aan op dat thema. Deze les sluit aan op kerndoel 1 van TULE.
Deze opdracht hebben de kinderen nog nooit gedaan, in ieder geval niet op deze manier.
De kinderen zitten allemaal rond hetzelfde niveau qua taalontwikkeling.
Het is een rustige klas, maar af en toe zijn er een paar kinderen wat drukker (Sem, Jan, Arthur)

Lesdoel(en):

Aan het einde van de les kunnen de kinderen lettergrepen en letters


samenvoegen tot een woord.
De kinderen kunnen eenvoudige zinnen van 4 7 woorden nazeggen.
Aan het einde van de les kunnen de kinderen klappen op het moment dat
er een reactiewoord wordt gezegd.

Evaluatie van lesdoelen:


Tijdens de les observeer ik of elk kind goed meedoet. Ik geef elk kind de minimaal 1 keer de beurt.
Bij de klapoefening let ik erop of elk kind tegelijkertijd klapt.

Lesverloop
Tijd/
Leerinhoud
Inleiding
2 min

Didactische
Werkvorm
De les wordt
gestart.

Didactische handelingen
Leeractiviteit
Leraar
leergedrag leerling(en)
Ik start de les door de zeggen dat we vandaag een taal les De kinderen zullen luister naar wat we gaan doen.
over de boerderij gaan doen. Hierbij vermeld ik dat de
kinderen goed op moeten letten, want het is een les
waarin veel gepraat wordt.

Materialen /
Organisatie
Kring opstelling

Oefening 1
5 tot 7
minuten

De eerste oefening
wordt uitgevoerd.
Deze oefening
betreft hakken en
plakken van
woorden.

Ik zeg tegen de kinderen dat we beginnen met de eerst


oefening. Ik ben Henk Hak, en de kinderen zijn Piet
Plak. Deze oefening houdt in dat ik een woord in stukjes
hak, en dat de kinderen dit woord weer aan elkaar
plakken. Als ik merk dat dit goed gaat, ga ik moeilijkere
woorden gebruiken. Ook vermeld ik dat ik vingers wil
zien.
Hier komen woorden als B-OE-R en TRAC-TOR.

De kinderen luisteren naar mij. Ze steken hun vingers op als ze weten welk
woord ik uit heb gesproken.

Blad met woorden


kringopstelling

Oefening 2
5 minuten

De tweede
oefening wordt
uitgevoerd. De
oefening betreft
het nazeggen van
zinnen van 4 tot 7
woorden.
De derde
oefening. Deze
oefening gaat over
reactiewoorden.

Ik zeg tegen de kinderen dat ze zinnen na moeten


zeggen. Ook hier wil ik weer vingers zien.

De kinderen luisteren naar de zinnen en spreken deze na als ze de beurt hebben.

Blad met zinnen


kringopstelling

Oefening 3
5 minuten

Afsluiten
2 minuten

Zinnen als:
ik ga naar de boerderij.
ik rijd op een groene tractor.
Ik lees een rijtje woorden voor. Voordat ik een rijtje op
De kinderen luisteren naar de woorden die ik zeg. Telkens als ze het woord
lees, zeg ik tegen de kinderen dat ze moeten letten op een horen wat ik van te voren vermeldt heb, klappen ze.
woord. In de eerste rij is dat het woord kip. Telkens als
ze het woord kip horen, moeten ze klappen.

Rijtjes als:
kip koe kat kip kip gras
De kinderen
Ik complimenteer de kinderen voor hun goede
worden
werkhouding. Hierna zeg ik dat ze terug mogen gaan
gecomplimenteerd zitten op hun plaats.
voor hun goede
werken. Dan
mogen ze op hun
plaatsen gaan
zitten.

De kinderen gaan rustig terug op hun plaats zitten.

Blad met woorden


kringopstelling

Persoonlijke reflectie:
Ik vond de les zelf heel erg goed gaan. De kinderen hadden vanaf het begin de aandacht op mij gericht. De eerste oefening ging hierdoor
vlekkeloos. Ik vond het zelf erg grappig om te zien dat de kinderen van een woord als boer, tractor kunnen maken.
Bij de tweede opdracht ging het iets moeilijker, omdat de aandacht wat minder werd. De leerlingen die ik uitkoos praatte mij wel goed na,
maar bij de andere kinderen vervaagde de aandacht.
Bij de derde oefening kreeg ik weer alle aandacht, omdat dit een actievere opdracht was.
Over het algemeen ben ik erg tevreden over deze les.
Mentor reflectie:
Erg leuke les Rick. De kinderen hadden veel aandacht voor je.
Leuk om te zien hoe kinderen woorden kunnen veranderen naar iets totaal anders.
De derde oefening met het klappen was een groot succes, de kinderen vonden dit erg leuk, wat zorgde voor veel betrokkenheid.
Verantwoording:
Ik heb deze les bewust in de kring gegeven. Dit omdat dit een hele hoge betrokkenheid opwekt.
Ik heb aan het begin van de les verteld wat ik van de kinderen verwacht tijdens deze les. Dit heb ik gedaan omdat dit voor de kinderen extra
duidelijk is, en ze begrijpen dan gelijk dat er consequenties volgen als ze zich niet naar de regels gedragen.
Bij de eerste opdracht heb ik bewust letters n lettergrepen door elkaar gebruikt. Het is namelijk een intelligente klas, en ik was benieuwd of
ze dit ook zou lukken als ik alles door mekaar zou gebruiken. Dit is prima gegaan. Ik heb hier bewust gekozen om namen te gebruiken voor
mijzelf en de leerlingen. Ik was Henk Hak en de kinderen waren Piet Plak. Dit heb ik gedaan voor de belevingswereld van de kinderen.
Bij de tweede opdracht heb ik ook bewust gekozen voor zinnen van 4 woorden n zinnen van 7 woorden. Nogmaals, dit is een intelligente
klas. Door eerst de makkelijkere zinnen te gebruiken en daarna de moeilijkere zinnen te gebruiken, kunnen de net ingestroomde kinderen
gelijk iets leren van de wat oudere kinderen.
Bij de derde opdracht heb ik ervoor gekozen om eerst het reactiewoord te vertellen, en dan gelijk te beginnen met de woordenreeks. Dit
omdat dat de moeilijkheidsgraad nog net iets omhoog krikt (dat is moeilijker dan: eerst het rijtje voorlezen reactiewoord geven rijtje nog
een keer voorlezen).

Ook heb ik deze oefening als laatst gedaan omdat het een beetje zorgt voor onrust. De kinderen moeten actief meedoen met klappen,
waardoor ze automatisch wat drukker worden. Door deze oefening als laatst te doen, worden ze actief voor de werk-les die hierop volgde.

You might also like