You are on page 1of 6

Proiect didactic

Aria curricular:Matematica si stiintele naturii


Disciplina:Biologie
Clasa:a X-a
Unitatea de nvare : Structura si functiile fundamentale ale organismelor vii: Functia de nutritie
Subiectul leciei:Sistemul digestiv si digestia la mamifere.
Resurse de timp :50 minute
Tipul leciei:lectie mixta
Scopul leciei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la particularitatile structurale ale sistemului digestiv la mamifere.
Competene specifice: 1.2 ;3.1 ;5.2 ;5.1
Competente derivate/Obiective operationale:
La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili :
CD1- s identifice componentele tubului digestiv;
CD2 - s identifice care formaiuni sunt implicate n digestia bucala ;
CD3-s indice cum se realizeaz digestia gastrica; rolul enzimelor n digestia gastrica;
CD4- s precizeze aspecte legate de digestia intestinal;
CD5- s identifice particulariti legate de fiziologia intestinului gros;
Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura.
Resurse materiale:manual, CD, calculator,videoproiector, fise de evaluare,carte lectura- manual pg. 82.
Tipul de organizare a activitii:frontal,individual,pe grupe.
Anticiparea dificultilor:- intrerperea curentuluiutilizarea planselor;
-intrebari ale elevilor ce depasesc programaasigurarea unui fond de documentare;
Bibliografie
-Ioana Arinis,Aurora Mihail, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005
-Ciurchea Maria,Ciolac Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de
biologie, CNC
-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES,
2007.
-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:Metode didactice utilizate in predarea biologiei,Ed.Arves,2008
- Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predrii biologiei, editura Universitii Al. I. Cuza Iai, 2001
- Programa de biologie pentru liceu, clasa a X-a, aprobat cu ordinul MedCT

DESFURAREA LECIEI

Nr.
crt

Etapele
leciei

1.

Organizarea
clasei

2.

Reactualizar
ecunotine
anterioare

3.

Captarea
atentiei

4.

Anuntarea
temei
si
obiectivelor

5.

Dirijarea
invatarii

Competene
derivate

ACTIVITATE DESFURAT
Activitatea
Activitatea
profesorului
elevilor
-pregateste materialul
didactic;
-noteaza in catalog
elevii absenti si
verifica daca sunt
conditii optime pentru
desfasurarea orei;
- adreseza ntrebri,
urmreste elaborarea
rspunsurilor din care
verifica notiunile
predate
solicita elevilor
Observarea pe baza
imaginilor n Power
Point a componentelor
sistemului.

CD2

Resurse
materiale

-isi pregatesc
cartile si caietele;

Resurse
temporale

Metode
de
evaluare

- raspund la
ntrebri;

Conversatia
Euristica

- se gandesc la
solicitarea
profesorului

Conversatia
euristica

-Anuna titlul leciei si -ascult ,noteaza


il scrie pe tabla titlul lectiei.
Sistemul digestiv si
digestia la mamifere.
-comunica
clar
competentele derivate
ale
leciei,care
exprima ceea ce elevii
treuie sa cunoasca la
finalul lectiei.
CD1

Resurse
procedurale

10

CD,
calculator,
videoproiector

Conversatia
euristica

observ,
Utilizeaza mulajul cu -ascult,
torsul uman.Enumera scriu,
componentele
Observatia
sistemului digestiv la
mamifer.
-urmaresc imaginile
Descrie
pe
baza
fragmentelor de lectie
Explicatia
Ael
caracteristicile
cavitatii bucale si ale
digestiei

oral

Oral
Mulaj
CD lectie Ael
-Calculator
-video-

20

Anexa 1
SCHEMA LECIEI
Sistemul digestiv si digestia la mamifere.
n componena sistemului digestiv intr tubul digestiv(cavitate bucala, faringe, esofag, stomac,intestin subtire ,intestin gros, anus) i glandele anexe
(salivare, ficatul si pancreasul) .
Cavitatea bucal si digestia bucala-au loctransformari fizice, mecanice si chimice(ptialina transforma amidonul preparat in dextrine si maltoza)
In urma masticatiei rezulta bolul alimentar ,care prin deglutitie ajunge in stomac.
Stomacul si digestia gastrica Stomacul este situat sub diafragma,la majoritatea mamiferelor este unicameral,la erbivorele rumegatoare este
tetracameral. In prezenta sucului gastric bolurile sufera transformari mecanice, fizice si chimice. Sucul gastric conine: apa, mucus, HCl si enzime.
Enzime proteolitice:Pepsina ,labfermentul si gelatinaza.
Enzime lipolitice:Lipaza gastric
In urma digestiei gastrice se formeaza chimul gastric.
Absorbia intestinal
- are loc la nivelul intestinului subire;
4

- se realizeaz prin intermediul vilozitilor intestinale;


- absorbia proteinelor se face sub form de aminoacizi;
- absorbia glucidelor se face sub form de monozaharide;
- -absorbtia lipidelor se face sub forma de acizi grasi si glicerol.
- la finalul absorbiei intestinale rezult chilul intestinal;
Fiziologia intestinului gros
- chilul intestinal ajunge la acest nivel; au loc procese de fermentaie i de putrefacie; se reabsoarbe apa ct si srurile minerale, se sintetizeaz
vitamina K.
Eliminarea materiilor fecale se realizeaz prin procesul de defecaie.

Anexa 2.

FI DE EVALUARE
Nume i prenume elev:.....................................
Clasa:.......................................

1. Completai spaiile punctate cu noiunile corespunztoare:


a.Sistemul digestiv este alcatuit din:.............................................................. si......................................................................
b.In urma procesului de digestie glucidele sunt transformate in......................................................,lipidele in.......................................................iar
proteinele in................................................................ .
2. Asociai noiunile dintre cele dou coloane:
5

A. Absorbia intestinal

B. Fiziologia intestinului gros

a. reabsorbia apei
b. viloziti intestinale
c. formarea chilului intestinal
d. procese de fermentaie i putrefacie
e. absorbia proteinelor sub form de aminoacizi
f. procesul de defecaie

Timp de lucru:5

You might also like