You are on page 1of 27

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN KERJAYA

SEKSYEN 4

LESSON 1
Bidang

Kemahiran Merancang Kerjaya

Tajuk

Menyemak Realiti

Objektif

Murid dapat :
1. Membuat pilihan yang tepat tentang kerjaya yang
diinginkan dengan kemahiran asas yang dimiliki.

Masa

60 Minit

Sasaran

Tahap 2 ( Tahun 4, 5 & 6 )

Bahan

1. Borang maklumat kemahiran asas.


2. Maklumat pencapaian kemahiran akademik murid.
3. Kertas lukisan.

Langkah

4. Komputer dan internet.


1. Set Induksi Menunjukkan gambar-gambar pekerjaan
2. Meminta murid untuk mengisi borang kemahiran asas.
3. Berbincang keputusan berdasarkan maklumat didalam
borang kemahiran murid.
4. Membuat perbandingan dengan keputusan dari borang
kemahiran

asas

murid

dengan

maklumat

pencapaian

kemahiran akademik murid


5. Memberikan penerangan khusus berdasarkan keputusan
kedua-dua kemahiran

6. Meminta murid mencari dan menyenaraikan 20 pekerjaan


berdasarkan keputusan kedua-dua kemahiran.
7. Meminta murid membuat peta minat kerjaya berdasarkan
keputusan dan pilihan kerjaya masing-masing.
Penilaian

Murid

berjaya

menyediakan

Peta

Minat

Kerjaya

berdasarkan kemahiran asas dan pencapaian akademik


masing-masing.
Rumusan

Kerjaya yang dilakukan tanpa minat dan asas yang kukuh


boleh

menyebabkan

tekanan

dan

rasa

tidak

seronok

melakukan tugas. Oleh itu, pemilihan kerjaya dengan menilai


kelebihan yang ada pada diri terlebih dahulu mampu
membantu pemilihan kerjaya yang lebih tepat.
Falsafah

1. Murid menjadi lebih bersemangat untuk meneruskan


pelajaran demi mencapai cita-cita dan impian mereka.
2. Bidang kerjaya yang dipilih atas dasar bukan minat dan
hanya mengikut telunjuk orang boleh merosakkan
masa depan.

LESSON 2

Bidang

Kemahiran Merancang Kerjaya

Tajuk

Bagaimana memperoleh pendapatan?

Objektif

Murid dapat
1
2

Memahami bagaimana mendapatkan pendapata


Merancang bajet

Masa

60 minit

Sasara

Tahun 6

Bahan

Carta, flashcard, kertas manjung

Langkah

Set induksi
1

Guru menayangkan video When I Grow up kepada murid.


https://www.youtube.com/watch?v=zpne1qb2jwU

Langkah :
1
2
3

Guru bersoal jawab dengan murid tentang kepentingan


kerjaya bagi mendapatkan pendapatan
Murid diberi senarai kerjaya dan gaji. Murid memindahkan
maklumat kerjaya pilihan dalam bentuk peta buih.
Berdasarkan satu pilihan kerjaya , Guru membantu murid
merancang bajet bulanan berdasarkan kerjaya pilihan

Penutup
1

Murid membentangkan peta buih masing-masing masingmasing.

Penilaian

Murid dapat memilih kerjaya pilihan dan merancang bajet


mengikut pendapatan

Rumusan

Terdapat pelbagai jenis kerjaya di persekitaran murid. Setiap


kerjaya akan memberi sumbangan kepada persekitaran mereka
berdasarkan kepada pengetahuan dan kemahiran pekerjaan.

Falsafah

1. Murid peka terhadap persekitaran kerjaya masa kini


2. Setiap bidang kerjaya adalah saling berkaitan antara satu sama
lain
Peluang kerjaya bergantung pada
perancangan awal yang sistematik

LESSON 3

minat,

kebolehan

dan

Bidang

Kerjaya (Seksyen 4: Kemahiran Merancang Kerjaya)

Tajuk

Pelajaran3: Mengatasi halangan

Objektif

Murid dapat:
1.Memahami kelebihan dan kekurangan pilihan yang dipilih.

Masa

40 minit

Sasaran

Tahun 6 Kreatif

Bahan

Lampiran kaedah membuat keputusan

Langkah

1.Set induksi :
-Guru bertanyakan tentang adakah murid-murid mempunyai masalah.
Bagaimana mereka
menyelesaikan maslah tersebut.
-Murid mendengar dengan teliti.

Langkah-langkah:
1.Guru menerangkan terdapat pelbagai pendekatan yang boleh diambil untuk
menyelesaikan
masalah terutama dalam memilih kerjaya.
3. Guru meminta murid menulis satu kaedah yang mereka pilih untuk membuat
keputusan dalam 2-3
ayat sahaja.
4. Guru mengedarkan lampiran yang mengandungi kaedah membuat keputusan
dan meminta murid
untuk mengenalpasti jenis kaedah yang mereka pilih berdasarkan lampiran

yang diberikan.
5. Murid membentangkan jawapan masing-masing di hadapan kelas.

Penutup:
-Guru membuat refleksi secara keseluruhan.

Penilaian

Murid dapat menyenaraikan kaedah yang dipilih untuk menyelesaikan masalah


berdasarkan lampiran yang diberikan.

Rumusan

Terdapat pelbagai jenis kaedah dan cara yang boleh dijadikan panduan untuk
menyelesaikan sesuatu masalah dalam kehidupan.

Falsafah

1. Murid faham akan kepentingan minat,kemampuan,kemahiran dan nilai serta


pendapat daripada
keluarga bagi menyelesaikan sesuatu masalah.
2.Setiap jalan penyelesaikan yang dipilih pasti berlandaskan jenis penyelesaian
masalah dorongan,
takdir, kepatuhan, kelambatan, penyeksaan, kemahuan membuat sesuatu,
kelumpuhan dan
perancangan.

LESSON 4
BIDANG

Kerjaya

TAJUK

Pelbagai Jenis Membuat Keputusan

OBJEKTIF

Murid dapat:1) Memahami pelbagai jenis pendekatan untuk membuat keputusan.

MASA

2) Mengenalpasti pendekatan membuat keputusan.


40 minit

SASARAN

Murid menengah rendah / Tahun 5& 6

BAHAN

Guru menceritakan satu situasi yang bersesuaian dengan membuat


keputusan.

LANGKAH

Induksi
1. Guru memberi situasi berdasarkan cerita yang membolehkan
murid untuk membuat keputusan daripada isi cerita.
2. Guru menghuraikan semula huraian pelajar berdasarkan carita dan
mengaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari.
Aktiviti.
1. Murid di bahagi kepada beberapa kumpulan kecil dan diberi beberapa
jenis pekerjaan dan diminta memilih pekerjaan pilihan masingmasing.
2. Setiap kumpulan mewakilkan seorang untuk membentangkan pilihan
dan menyertakan sebab pilihan tersebut dibuat.
3. Guru menerangkan bahawa terdapat beberapa jenis decision-maker
yang membantu dalam proses perancangan kerjaya. Banyak
pendekatan membuat keputusan dalam strategi membuat keputusan
dan tidak ada yang baik atau yang kurang baik, salah atau betul.
4. Guru meminta murid menulis satu keputusan yang perlu mereka ambil

tentang pendidikan mereka dalam beberapa ayat iaitu bagaimana


mereka

membuat

keputusan.

Setelah

murid

selesai

guru

mengedarkan bahan edaran tentang Jenis-jenis membuat keputusan,


kemudian murid diminta memberi contoh bagi setiap pendekatan
membuat keputusan berdasarkan apa yang mereka tulis.

PENILAIAN

Murid dapat membuat keputusan dengan betul. Terdapat pelbagai factor


yang mempengaruhi seseorang membuat keputusan.

RUMUSAN

Setiap keputusan yang dibuat adalah perlu dipertanggungjawabkan oleh


diri sendiri.

FALSAFAH

1. Murid dapat mengetahui tentang pelbagai kaedah dan pendekatan


dalam membuat keputusan.
2. Murid dapat mengenalpasti factor yang mempengaruhi setiap
keputusan yang dibuat.
3. Murid dapat mempelajari bagaimana untuk membuat sesuatu
keputusan.
4. Murid akan tahu setiap keputusan yang dipilih aka nada pro dan
kontra.

LESSON 5
Bidang

Kerjaya

Tajuk

Menetapkan Matlamat

Objektif

Murid dapat
1. Memahami apa tujuan dan criteria untuk matlamat yang SMART.

2. Mengaplikasi dan membantu pelajar apa tujuan matlamat


SMART
Masa

40 minit

Sasaran

Tingkatan 5

Bahan

Lampiran

Langkah

1.Set induksi guru meminta pelajar menulis matlamat selepas


SPM terlebih dahulu.
2.Pelajar membuat SMART Lembaran Matlamat untuk jangka
masa panjang dan masa jangka pendek.
3. Minta pelajar mencerminkan kembali ke matlamat yang mereka
tetapkan untuk diri sendiri di dalam kelas.
4. Minta pelajar menulis semula matlamat untuk membangunkan
kerjaya dan Perancangan Pendidikan Lembaran Kerja dalam
Bahagian 1V, Pelajaran 24
5. Murid membentangkan matlamat masing-masing
6. Guru membuat rumusan secara keseluruhan

Penilaian

Murid dapat menyiapkan lampiran secara bertulis

Rumusan

Terdapat pelbagai jenis menetapkan matlamat SMART di


persekitaran pelajar. Setiap matlamat akan memberi sumbangan
kepada persekitaran mereka berdasarkan kepada pengetahuan
dan kemahiran pelajar.

Falsafah

1.Pelajar peka terhadap menetapkan matlamat


2. Setiap bidang kerjaya adalah saling berkaitan antara satu sama
lain
Peluang menetapkan matlamat bergantung pada minat, kebolehan
dan perancangan awal yang sistematik

SMART LEMBARAN MATLAMAT


Tarikh hari ini:______________
Sasaran Tarikh:______________
Tarikh Mula:________________

Tarikh Dicapai:______________
Matlamat:____________________________________________
Sahkan bahawa matlamat anda adalah SMART
Khusus: Apa sebenarnya yang anda akan capai?____________________
Boleh diukur: Bagaimana anda akan tahu apabila anda telah mencapai matlamat
ini?_______________
Dicapai: Apakah mencapai matlamat ini realistic dengan usaha dan komitmen?
Adakah anda mempunyai sumber-sumber untuk mencapai matlamat ini? Jika tidak,
bagaimana anda akan mendapat mereka?_____________________________
Yang berkaitan: Mengapa matlamat ini penting untuk hidup anda?
________________________

Tepat pada masanya: Apabila anda akan mencapai matlamat ini?


__________________________

LESSON 6

Bidang

Kemahiran Merancang Kerjaya

Tajuk

Sistem Sokongan

Objektif

Murid dapat :
1. Memahami

tujuan

dan

matlamat

meneruskan

pelajaran.
2. Membantu murid menetapkan matlamat hidup dan
Masa

berusaha merealisasikan impian.


60 Minit

Sasaran

Tahap 2 ( Tahun 4, 5 & 6 )

Bahan

1. Kertas lukisan

Langkah

2. Gambar ahli keluarga & Pekerjaan Impian


Set Induksi Video kejayaan beberapa tokoh terkemuka.
1. Memberikan penerangan tentang matlamat hidup dan
kepentingan menyambung pelajaran serta membuat
pilihan dalam kehidupan.
2. Menceritakan kelebihan berusaha dan besungguhsungguh dalam kehidupan.
3. Meminta murid membuat Timeline impian mereka
dan

meletakkan

gambar

keluarga

sebagai

asas

sokongan dan dorongan mencapai Pekerjaan Impian.


Gambar Pekerjaan Impian diletakkan diakhir sebagai
Penilaian

matlamat yang ingin dicapai.


Murid- murid berjaya menyediakan Timeline Pekerjaan
Impian dan memahami kepentingan menjadikan keluarga
sebagai dorongan insani.

Rumusan

Kejayaan tidak dating bergolek. Oleh itu perlu berusaha

untuk mencpai impian tersebut. Dalam mencapai impian


dorongan dan semangat dari orang yang disayangi mampu
membantu merealisasikan impian dalam kehidupan.
Falsafah

1. Kejayaan tidak boleh dikecapi hanya dengan duduk


diam dan dengan hanya bercakap kosong. Tetapi
kejayaan memerluakn usaha dan dorongan yang kuat.
2. Sokongan keluarga dan orang yang tersayang mampu
membuatkan

seseorang

berusaha

sungguh untuk mencapai kerjaya impian.

LESSON 7
Bidang

Kerjaya (Seksyen 4: Kemahiran Merancang Kerjaya)

bersungguh-

Tajuk

Penyelesaian Masalah.

Objektif

Murid dapat:
1. Memberi peluang murid berfikir secara mendalam tentang sesuatu masalah.
2. Mencari lebih dari satu jalan penyelesaian dan kesan cara penyelesaian
tersebut untuk jangka
masa pendek dan panjang.

Masa

40 minit

Sasara
n

Tahun 6 Tekun

Bahan

Lampiran Jadual Penyelesaian Masalah.

Langka
h

Set induksi :
- Bertanyakan kepada murid jika mereka mempunyai masalah kepada siapa
yang mereka akan
ceritakan masalah tersebut untuk mendapatkan nasihat.
- Murid menjawab soalan guru dengan jayanya.

Langkah-langkah:
1.Guru menyuruh murid menyenaraikan individu yang mereka akan jumpa
untuk menyelesaikan
masalah. Guru juga memberikan cadangan agar senarai tersebut
dimasukkan sekali nama guru dan
rakan sekelas mereka.
2. Murid-murid mendengar arahan dan mula menulis dalam masa 3 minit.
3.Setelah tamat masa 3 minit, guru menyuruh murid memikirkan satu masalah
berkaitan kerjaya
yang paling memberi kesan kepada diri mereka dan menulisnya di atas
sehelai kertas. Masa 2
minit diberikan.
4. Murid menulis dengan pantas dan menyerahkan kertas tersebut kepada

guru.
5. Guru memindahkan masalah
penyelesaian masalah agar murid

murid-murid

ke

atas

contoh

jadual

jelas untuk melihat.


6. Guru member sedikit penjelasan tentang cara menulis di atas jadual
penyelesaian masalah.

Penutup:
Guru menuruh murid menulis cara penyelesai masalah di hadapan kelas dan
memberikan refleksi keseluruhan.

Penilaia
n

Murid dapat memikirkan cara-cara penyelesaian secara bertulis pada lampiran


jadual penyelesaian masalah.

Rumus
an

Terdapat pelbagai cara-cara penyelesaian terhadap sesuatu masalah yang


mempunyai impaknya yang tersendiri untuk kesan jangka masa pendek dan
panjang.

Falsafa
h

1. Murid peka terhadap implikasi sesuatu penyelesaian masalah.


2. Setiap cara penyelesaian masalah punyai kesan jangka masa pendek dan
panjang yang tersendiri.

LESSON 8
Bidang

Kerjaya

Tajuk
Objektif

Gaya Pembelajaran.
Murid dapat
1. Memahami dan mengenal pasti gaya pembelajaran pilihan
pelajar.
2.
Mengaplikasi
pembelajaran.

dan

membantu

pelajar

tentang

gaya

Masa

40 minit

Sasaran

Tingkatan 5

Bahan

Lampiran

Langkah

1.Set induksi guru menjelaskan bahawa gaya pembelajaran


hanya pendekatan atau cara pembelajaran yang berbeza.
Mengetahui gaya pembelajaran anda sendiri akan membantu anda
untuk lebih memahami suasana atau persekitaran kerja
pendidikan yang terbaik untuk anda. 3 gaya pembelajaran visual
belajar dengan melihat, auditori belajar dengan mendengar dan
kinestatik belajar dengan melakukan.
2.Pelajar berpasangan mencari contoh gaya pembelajaran di
persekitaran mereka
3. Mengedarkan lampiranStrategi Penyelidikan oleh Pembelajaran
Gaya dan berbincang
4. Murid menjawab soalan dalam lembaran kerja
5. Murid membentangkan jawapan masing-masing
6. Guru membuat rumusan secara keseluruhan

Penilaian

Murid dapat menyiapkan lampiran secara bertulis

Rumusan

Terdapat pelbagai jenis gaya pembelajaran di persekitaran murid.


Setiap gaya pembelajaran akan memberi sumbangan kepada
persekitaran mereka berdasarkan kepada pengetahuan dan
kemahiran pekerjaan.

Falsafah

1. Murid peka terhadap gaya pembelajaran pada masa kini


2. Setiap bidang kerjaya adalah saling berkaitan antara satu sama
lain
Pembelajaran gaya bergantung pada minat, kebolehan dan
perancangan awal yang sistematik

Aktiviti:Dalam kumpulan kecil atau berpasangan berdasarkan gaya pembelajaran yang


sama:
1. Minta pelajar berbincang, lakaran atau menunjukkan strategi kajian yang
akan menyokong gaya pembelajaran pilihan mereka.
2. Minta setiap pelajar untuk memilih strategi baru daripada nota atau
kumpulan brainstorm kecil mereka.
3. Jika pelajar mempunyai pengalaman kerja, bincangkan bagaimana mereka
boleh menggunakan pengetahuan mereka tentang gaya pembelajaran untuk
meningkatkan komunikasi di tempat kerja? Sebagai contoh: Bagaimana jika
bos adalah pembicara dan anda perlu mempunyai arahan bertulis? Atau anda
rakan sekerja cuba untuk menerangkan bagaimana untuk mengendalikan
sekeping peralatan dengan bercakap anda melalui itu secara terperinci,
tetapi anda belajar dengan lebih baik dengan meletakkan tangan anda ke
atas peralatan tersebut?

Strategi Kajian oleh gaya pembelajaran.


VISUAL

AUDITORY

KINESTATIK

(MELIHAT)

(MENDENGAR)

(SENTUHAN/MELAKUKAN/GERA
KKAN)

Menonton TV

Menggunakan kaset

berjalan

Melukis gambar

Pita rakaman

menaip

Membaca
lukisan/graf/peta

Nota nyanyian

Bercakap dengan cermin

Membuat kad nota


berwarna

Menggunakan radio

Menaip nota

LESSON 9
Bidang

Kemahiran Merancang Kerjaya

Tajuk

Penilaian Kesedaran Pengajian Tinggi

Objektif

Murid dapat
1.Mengetahui senarai pengajian tinggi awam yang terdapat di
Malaysia
2.Memilih pengajian tinggi yang bersesuain dengan kerjaya pilihan

Masa

60 minit

Sasaran

Tahun 6

Bahan

Carta, gambar

Langkah

Set induksi
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang institut pengajian
tinggi awam yang terdapat di Malaysia
2. Murid ditayangkan gamba-gambar universiti
Langkah :
1. Guru menerangkan jenis institut pengajian tinggi yang
terdapat di Malaysia
2. Murid diberikan broshur institute pengajian tinggi
3. Guru melengkapkan carta perjalnan ke institute pengajian
tinggi
Penutup
1. Murid berkongsi maklumat diri dengan rakan

Penilaian

Murid dapat memilih institit pengajian tinggi yang sesuai

Rumusan

Terdapat pelbagai jenis institit pengajian tinggi di Malaysia. Etiap


ipg memnyediakan keoad pelbagai jenis pengajian. Murid perlu
didedahkan dengan institute pengajian tinggi dengan kerjaya
pilihan

Falsafah

1. Murid peka terhadap institut pengajian tinggi


2. Setiap bidang kerjaya adalah saling berkaitan antara satu sama
lain
Peluang kerjaya bergantung pada
perancangan awal yang sistematik

minat,

kebolehan

dan

LESSON 10
Bidang

Kerjaya

Tajuk

Senarai Institusi Pengajian Tinggi

Objektif

Murid dapat:1. belajar keperluan asas Vocabulary dan memahami senarai Institusi
Pengajian Tinggi , pemilihan kolej, proses kemasukan dan struktur
akademik.

Masa

40 minit

Sasaran

Murid menengah rendah / Tahun 5 & 6

Bahan

Lampiran College Vocabulary

Langkah

Induksi.
Murid dikenalkan dengan keperluan untuk kemasukan kolej.
Langkah.
1. Murid diberi asas keperluan untuk memehami tentang bantuan
kewangan dan kemasukan dan proses pendaftaran.
2. Murid dibahagi kepada beberapa kumpulan kecil. Sebanyak 2-3
perkataan dipilih pada satu-satu masa. Perkataan tadi dipotong
bersama maksud dan diberikan kepada setiap kumpulan setelah
dimasukkan ke dalam sampul.
3. Setiap kumpulan akan memadankan perkataan dan maksud.
4. Kumpulan kecil tadi dikumpulkan semula dalam kumpulan besar
dan membincangkan aksud bagi setiap perkataan tadi.
5. Aktiviti di ulang untuk perktaan seterusnya pula.
* perkataan adalah seperti dalam lampiran yang disediakan.

Penilaian

Murid dapat mengetahui senarai Institusi Pengajian yang ada.

Rumusan

Dalam proses mengenali keperluan dan memahami proses pemilihan kolej


dan proses kemasukan serta struktur akademik, murid dapat mengetahui
vocabulary yang berkaitan dengan Institusi Pengajian Tinggi.

Falsafah

1. Murid akan mendapat informasi tentang keperluan asas berkaitan


Institusi Pengajian Tinggi.
2. Murid dapat memahami tentang bantuan kewangan berkaitan
Institusi Pengajian Tinggi.
3. Murid mendapat maklumat tentang proses pendaftaran dan proses
kemasukan.

LESSON 12

Bidang

Kerjaya (KemahiranMerancang Kerjaya)

Tajuk

Meneroka peluang untuk meneruskan pelajaran

Objektif

Murid dapat

1. Mengetahui pelbagai jenis/kategori sekolah peringkat menengah dan


institusi pengajian tinggi.
2.

Mengetahui kelebihan dan kekurangan setiap sekolah atau institusi

tersebut.
Masa

40 minit

Sasara

Tahun 6 UKM

Bahan

Kertas mahjong dan marker pen

Langkah

.Set induksi

Guru memberi penerangan tentang peluang-peluang yang disediakan


untuk menyambung pelajaran.

Langkah-langah
1. Guru menerangkan dengan terperinci berkenaan sekolah-sekolah yang
terbaik di dalam negara ini.
2. Guru juga menerangkan berkenaan syarat-syarat kemasukan
3. Guru meminta murid berbincang dalam kumpulan jenis-jenis sekolah yang
ada dalam Negara dari segi kelebihan dan kekurangan.
4. Guru meminta murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan
kelas.
5. Guru membuat refleksi secara keseluruhan.
Penilaian

Murid dapat menyiapkan dan membentangkan hasil kerja kumpulan.

Rumusan

Terdapat pelbagai peluang pendidikan yang disediakan kepada murid-murid


dengan kewujudan pelbagai jenis sekolah di peringkat mnengah dan institusi
pendidikan.. Murid dapat membuat pemilihan berdasarkan tahap pencapaian
yang mereka perolehi di peringkat sekolah rendah.

Falsafah

1.

Murid

mengetahui

mereka

mempunyai

banyak

peluang

untuk

menyambung pelajaran.
2. Murid juga perlu bijak membuat pemilihan untuk menyambung pelajaran

agar dapat memberikan impak maksima pada diri mereka.

LESSON 13

Bidang

Kerjaya (Kemahiran Merancang Kerjaya)

Tajuk

Proses Kemasukan dan Ujian Penempatan (Psikometrik / Temuduga)

Objektif

Murid dapat
1. Mengetahui proses yang perlu dilalui untuk kemasukan ke sekolah biasa
atau Sekolah Berasrama Penuh (SBP)
2. Mengetahui ujian atau temuduga yang perlu mereka jalani dalam proses
pemilihan kemasukan
3. Persediaan yang perlu dilakukan oleh seseorang murid untuk proses
kemasukan tersebut.

Masa

40 minit

Sasaran

Tahun 6 UKM

Bahan

Lampiran contoh Ujian Psikometrik, lampiran senarai sekolah syarat


kemasukan ke SBP

Langkah

.Set induksi

Guru memberi penerangan proses kemasukan ke sekolah-sekolah


tertentu samada sekolah harian biasa atau SBP

Langkah-langkah
1. Guru meminta murid secara berpasangan untuk membincangkan bahan
eadaran
2. Guru mengedarkan lampiran Ujian Psikometrik dan meminta murid cuba
untuk mencari jawapan secara berpasangan.
3. Guru kemudian meminta murid berkumpul dalam kumpulan yang besar
dan sama-sama membincang jawapan Ujian Psikometrik tersebut.

4. Guru mengedarkan lampiran senarai sekolah dan syarat-syarat kemasukan


ke beberapa SBP dan juga MRSM berserta laman sesawang yang murid
boleh layarai untuk mendapatkan maklumat lebih lanjut.
5. Guru membuat refleksi secara keseluruhan.
Penilaian

Murid dapat menjawab contoh Ujian Psikometrik yang diberikan

Rumusan

Pelbagai proses yang perlu dilalui oleh seseorang murid untuk menempatkan
diri mereka ke sekolah yang menjadi pilihan. Mereka juga perlu untuk
menduduki ujian-ujian khas sebelum diterima menjadi pelajar di sekolah
pilihan tersebut.

Falsafah

1. Murid perlu bersedia dari segi mental dan emosi untuk persaingan
mendapatkan tempat disekolah pilihan mereka dengan terpaksa melalui siri
ujian kelayakan.
2. Murid perlu mempunyai semgat yang kuat di samping pengetahuan yang
luas agar dapat bersaing bagi merebut tempat di sekolah idaman mereka.

LAMPIRAN LESSON 3
INFORMATION INTERVIEW GUIDE
WHY?
-

To get information about places of work


To help you make informed choices about where you want to work and what kind apf job you want.
To cerate a network of contacts

WHERE TO GO ? WHO SPEAK TO WITH


- With friends, family , neighbors and acquaintances
- People whose careers interest you or about which you are curious
- Places where you would like to do an on-job-training or job shadowing
- People to whome you have been referred by your contacts
HOW
Heres what to say to friends or family or anyone you want to inverview
-

Im collecting information about various fields of work


Im really interested in the work that you do
Im not looking for a job right now
I only needs 10 minutes of your time to ask you some questions
Is it convenient now or later?

INTERVIEW GUIDELINES
- You can write notes during the interview , although it is better to listen nery carefully and then take
notes as soon as you leave the interview
- After 10 minutes over, thank them to their time and the meeting. If THEY wan to continue, you
may
- Before you leave:
a) Write down their Name, Job Tittle, Complete name of their company, Address and Telephone
number OR
b) Ask for their business card
-

Write them a thank-you note. Be sure your name, address and phone number appear in the note.

THE QUESTIONS
- What do you do in a typical work day?
- How did you get started in this job?
- What experience, education, training, skilss that you need?
- What would you most like to change about your work?
INFORMATIONAL INTERVIEW LOG
- Who else do you know I can talk to? (if they give you a name of someone, ak if you
may use their name when contacting them)
These questionsNama
shoulduntuk
take no longer than 10 minutes to answer. Be professional, stay
on topic, do notdihubungi:____________________________________________Urusan_____________________
talk about yourself and what you can or cannot do.
________
Pekerjaan:_____________________________________________________________________
If you have extra time, you may ask any of the following:
Alamat :_________________________________________________________Nombor
What
types of training and qualifications does this company look
Telefon:________________________
for in their employees .
Does
your company take interns or job shadows?
Emel:_______________________________________________________________________
Who does the hiring here? What is the hiring process?
Tarikh Perjumpaan:_______________________________________________________
MORE TIPS
-

Soalan untuk ditanya:

1. Apa yang dilakukan dalam pekerjaan anda seharian.


Be sure to well groomed and neatly dressed
Make eye contact with the person to whom you are talking and
2. Bagaimana
anda memulakan pekerjaan ini? Apakah taraf pendidikan,
smile when
it si appropiate
Extend your
hand
when
you are being
and shake hands
latihan, dan kemahiran
yang greted
anda inginkan?
firmly
Do not sit down until you have been invited to do so
Look around and notice your surroundings. Notice what you like
3. Apa
yang paling
anda
suka
tentang
kerja
anda?
and dont
like about
what you
see,
and
be sure
to put
these
observations into your notes
Try to relax and enjoy yourself
4. Apa yang anda paling suka untuk mengubah pekerjaan anda?

5. Siapa yang anda kenal untuk hubungi?( jika mereka memberikan anda
nama seseorang, tanya jika anda boleh menggunakan nama mereka untuk
dihubungi)

6. Other
question:___________________________________________________________________
_______________

LAMPIRAN LESSON 10
COLLEGE VOCABULARY

COA
(COST OF
ATTENDANCE)

FINANCIAL

FAFSA

GRANTS

FEES
EFC

AID
FINANCIAL AID PACKAGE
FULL TIME
STUDENTS
INDEPENDEN

HIGHER
EDUCATION

T
LOANS
LOAN
FORGIVENESS

MATRICULATION

PART TIME STUDENT

PELL

GRANT
SCHOLARSHI
TUITIO
CERTIFICAT

WORKSTUDY

E ASSOCIATE
DEGREE
BACHELORS
DEGREE
COLLEGE
CREDIT
COLLEGE PLACEMENT
TEST

CREDIT
COHOUR
REQUISITE
DEVELOPMENTAL COURSES
CLASSES

ELECTIVE

FACULTY

INTERDISCIPLINAR
MAJO

R
MANDATORY

ONLINE
SURVE
COURSE

REQUISITE

CLASS
PREQUISITE

COURS

CLASS
SYLLABU
S

PRIVATE COLLEGE
OR UNIVERSITY

PROPRIETARY
SCHOOL
PUBLIC COLLEGE
OR UNIVERSITY

You might also like