You are on page 1of 7

PROGRAM PERSEDIAAN PRA UNIVERSITI SMK BARU MIRI

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


NAMA PENSYARAH: SULAIMAN BIN SYARIFUDDIN
Penggal 1
TARIKH/HARI:
MINGGU: 21
22 JUN 2015/ ISNIN
TINGKATAN/
KUMPULAN:
SUBJEK: GEOGRAFI
L6AS3
ALAM SEKITAR FIZIKAL
TOPIK
SUB TOPIK
OBJEKTIF
PEMBELAJARA
N

CATATAN
PEMANTAUAN

MASA: 3-4) 8.21-9.40


o
o
o

KULIAH
TUTORIAL
LAIN-LAIN:
_____________

AMALI
i. Pembentangan
ii. Perbincangan Kump
iii. Penulisan/Tugasan

TEMA 1.0 SISTEM BUMI


1.5 peranan tenaga suria terhadap proses fizikal dan hidupan di bumi
Pelajar dapat:1. Menghuraikan peranan bahangan suria terhadap tumbuh-tumbuhan, manusia, dan haiwan;
2. Menjelaskan kesan bahangan suria terhadap proses fizikal (kitaran hidrologi, geomorfologi,
dan atmosfera).
1. Set induksi:
Pelajar menonton video tentang bahangan suria. Guru meminta pandangan pelajar
seterusnya mengaitkan dengan topik dan isi pembelajaran.
2. Input pengajaran:
a. Guru menjelaskan kesan peranan bahangan suria terhadap tumbuh-tumbuhan, manusia,
dan haiwan;
b. Pelajar mendengar penjelasan guru tentang kesan bahangan suria terhadap proses
fizikal (kitaran hidrologi, geomorfologi, dan atmosfera).

AKTIVITI

3. Praktis pelajar:
Guru meminta pelajar membincangkan peranan taburan tenaga suria mempengaruhi aktiviti
manusia
1. Perikanan
2. Penternakan
3. Pelancongan
4. Aktaviti sosial
4. Penutup:
Guru merumuskan pembelajaran dan memberikan nasihat dan motivasi kepada pelajar.
Pelajar diingatkan tentang tempoh peperiksaan STPM yang semakin hampir. Guru
memberikan motivasi dan nasihat kepada pelajar.

BBM
I-THINK:
KBAT
NILAI MURNI
Rasional

Baik Hati
Berdikari

Patriotisme

Hemah Tinggi

Semangat Bermasyarakat

Hormat-menghormati

REFLEKSI

Tandatangan pensyarah:

Kasih Sayang

Kerajinan

Keberanian
Kebersihan Fizikal dan
Mental
Kejujuran

Kerjasama
Kesederhanaan
Kesyukuran

PROGRAM PERSEDIAAN PRA UNIVERSITI SMK BARU MIRI


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
NAMA PENSYARAH: SULAIMAN BIN SYARIFUDDIN
Penggal 1
TARIKH/HARI:
MINGGU: 21
23 JUN 2015 / SELASA
TINGKATAN/
KUMPULAN:
SUBJEK: GEOGRAFI
L6AS3
ALAM SEKITAR FIZIKAL

CATATAN
PEMANTAUAN

MASA: 9-21) 1.00-2.21


o
o
o

KULIAH
TUTORIAL
LAIN-LAIN:
_____________

AMALI
i. Pembentangan
ii. Perbincangan Kump
iii. Penulisan/Tugasan

TOPIK
SUB TOPIK

TEMA 1.0 SISTEM BUMI


1.5 peranan tenaga suria terhadap proses fizikal dan hidupan di bumi

OBJEKTIF
PEMBELAJARA
N

Pelajar dapat:1. Menghuraikan peranan bahangan suria terhadap tumbuh-tumbuhan, manusia, dan haiwan;

AKTIVITI

1. Set induksi:
Pelajar diminta memberikan pandangan tentang skesan bahangan suria terhadap proses
fizikal. Guru seterusnya menjelaskan topik dan objektif pembelajaran.
2. Input pengajaran:
a. Guru meminta pelajar menjelaskan kesan bahangan terhadap proses kitaran hidrologi,
geomorfologi, dan atmosfera).
b. Pelajar mendengar penjelasan guru tentang peranan bahangan suria terhadap tumbuhtumbuhan
i. Proses perpeluhan
ii. Proses fotosintisis
iii. Pokok berbunga /berbuah
iv. Jenis hutan semulajadi
v. Sifat Edafik pokok
3. Praktis pelajar:
Guru meminta pelajar berbincang mencari maklumat tentang peranan bahangan suria
terhadap haiwan;
4. Penutup:
Guru membimbing secara ringkas idea jawapan pelajar. Kemudian menilai jawapan pelajar.
Pelajar diminta membuat ulang kaji dan membuat bacaan awal untuk lebih mendalami topik
akan datang.

BBM
I-THINK:
KBAT
NILAI MURNI
Rasional

Baik Hati
Berdikari

Patriotisme

Hemah Tinggi

Semangat Bermasyarakat

Hormat-menghormati

REFLEKSI

Tandatangan pensyarah:

Kasih Sayang
Keberanian
Kebersihan Fizikal dan
Mental
Kejujuran

Kerajinan
Kerjasama
Kesederhanaan
Kesyukuran

PROGRAM PERSEDIAAN PRA UNIVERSITI SMK BARU MIRI


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
NAMA PENSYARAH: SULAIMAN BIN SYARIFUDDIN
Penggal 1
TARIKH/HARI:
MINGGU: 21
24 JUN 2015 / RABU
TINGKATAN/
KUMPULAN:
SUBJEK: GEOGRAFI
L6AS3
ALAM SEKITAR FIZIKAL

CATATAN
PEMANTAUAN

MASA: 5&6) 10.00-11.21


o
o
o

KULIAH
TUTORIAL
LAIN-LAIN:
_____________

AMALI
i. Pembentangan
ii. Perbincangan Kump
iii. Penulisan/Tugasan

TOPIK
SUB TOPIK

TEMA 1.0 SISTEM BUMI


1.5 peranan tenaga suria terhadap proses fizikal dan hidupan di bumi

OBJEKTIF
PEMBELAJARA
N

Pelajar dapat:1. Menghuraikan peranan bahangan suria terhadap tumbuh-tumbuhan, manusia, dan haiwan;
1. Set induksi:
Pelajar diminta memberikan pandangan tentang tentang peranan bahangan suria terhadap
tumbuh-tumbuhan. Guru seterusnya menjelaskan topik dan objektif pembelajaran.
2. input pengajaran:
a. Guru meminta pelajar menjelaskan tentang peranan bahangan suria terhadap tumbuhtumbuhan dari aspek proses perpeluhan, Proses fotosintisis , pokok berbunga /berbuah,
jenis hutan semulajadi dan sifat edafik pokok .

AKTIVITI

b. Pelajar mendengar penjelasan guru tentang peranan bahangan suria terhadap haiwan;
i. Sifat fizikal haiwan ( kulit / bulu )
ii. Kepelbagaian spesis haiwan
.
3. Praktis pelajar:
Guru meminta pelajar berbincang mencari maklumat tentang peranan bahangan suria
terhadap manusia
4. Penutup:
Guru menilai hasil kerja pelajar. Guru merumuskan pembelajaran dan memberikan nasihat
dan motivasi kepada pelajar.

I-THINK:
BBM
KBAT
NILAI MURNI
Rasional

Baik Hati
Berdikari

Patriotisme

Hemah Tinggi

Semangat Bermasyarakat

Hormat-menghormati

REFLEKSI

Tandatangan pensyarah:

Kasih Sayang

Kerajinan

Keberanian
Kebersihan Fizikal dan
Mental
Kejujuran

Kerjasama
Kesederhanaan
Kesyukuran

PROGRAM PERSEDIAAN PRA UNIVERSITI SMK BARU MIRI


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
NAMA PENSYARAH: SULAIMAN BIN SYARIFUDDIN
Penggal 1
TARIKH/HARI:
MINGGU: 21
25 JUN 2015/ KHAMIS
TINGKATAN/
KUMPULAN: SUBJEK: GEOGRAFI
L6AS3
ALAM SEKITAR FIZIKAL

MINGGU
: 21

MASA: 7) 11.21-21.00
o
o
o

KULIAH
TUTORIAL
LAIN-LAIN:
_____________

TINGKATAN/
KUMPULAN:
L6AS3

TOPIK
SUB TOPIK

TEMA 1.0 SISTEM BUMI


1.5 peranan tenaga suria terhadap proses fizikal dan hidupan di bumi

OBJEKTIF
PEMBELAJARA
N

Pelajar dapat:1. Menghuraikan peranan bahangan suria terhadap tumbuh-tumbuhan, manusia, dan haiwan;
1. Set induksi:
Pelajar diminta memberikan pandangan tentang tentang peranan bahangan suria terhadap
haiwan. Guru seterusnya menjelaskan topik dan objektif pembelajaran.
2. Input pengajaran:
a. Guru meminta pelajar menjelaskan tentang peranan bahangan suria terhadap haiwan
iaitu sifat fizikal haiwan ( kulit / bulu ) dan Kepelbagaian spesis haiwan
b. Pelajar mendengar penjelasan guru tentang peranan bahangan suria terhadap manusia
i. Warna kulit manusia
ii. Kegiatan ekonomi
iii. Budaya manusia
iv. Sumber tenaga elektrik
v. suria / solar

AKTIVITI

c. pelajar menulis maklumat penting yang disampaikan oleh guru


3. Praktis pelajar:
Guru meminta pelajar mencari maklumat tentang pengaruh bahangan matahari terhadap
proses fizikal (kitaran hidrologi, geomorfologi, dan atmosfera)
4. Penutup:
Guru menilai hasil kerja pelajar. Guru merumuskan pembelajaran dan memberikan nasihat
dan motivasi kepada pelajar. Guru mengingatkan tarikh peperiksaan STPM Penggal 1 yang
bakal tiba.
BBM
I-THINK:
KBAT
NILAI MURNI
Rasional

Baik Hati
Berdikari

Patriotisme

Hemah Tinggi

Semangat Bermasyarakat

Hormat-menghormati

REFLEKSI

Kasih Sayang
Keberanian
Kebersihan Fizikal dan
Mental
Kejujuran

Kerajinan
Kerjasama
Kesederhanaan
Kesyukuran

Tandatangan pensyarah:

PROGRAM PERSEDIAAN PRA UNIVERSITI SMK BARU MIRI


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
NAMA PENSYARAH: SULAIMAN BIN SYARIFUDDIN
Penggal 1
TARIKH/HARI:
MINGGU: 21
26 JUN 2015/ JUMAAT
TINGKATAN/
KUMPULAN: SUBJEK: GEOGRAFI
L6AS3
ALAM SEKITAR FIZIKAL
TOPIK
SUB TOPIK
OBJEKTIF
PEMBELAJARA
N

MINGGU
: 21

MASA: 6) 10.40-11.21
o
o
o

KULIAH
TUTORIAL
LAIN-LAIN:
_____________

TINGKATAN/
KUMPULAN:
L6AS3

TEMA 1.0 SISTEM BUMI


1.5 peranan tenaga suria terhadap proses fizikal dan hidupan di bumi
Pelajar dapat:1. Menjelaskan kesan bahangan suria terhadap proses fizikal (kitaran hidrologi, geomorfologi,
dan atmosfera).
1. Set induksi:
Pelajar diminta memberikan pandangan tentang tentang peranan bahangan suria terhadap
manusia. Guru seterusnya menjelaskan aktiviti dan objektif pembelajaran.
2. Input pengajaran:
a. Guru meminta pelajar menjelaskan pengaruh bahangan suria terhadap Warna kulit
manusia, Kegiatan ekonomi, Budaya manusia, Sumber tenaga elektrik dan suria / solar
c. Pelajar mendengar penjelasan guru tentang kesan bahangan suria terhadap proses
fizikal
i. kitaran hidrologi, Kitaran hidrologi bermula dengan haba matahari yang
menyebabkan proses sejatan dan sejat peluhan. Haba matahari menukarkan air
menjadi wap
ii. geomorfologi, Haba matahari menyebabkan proses pengembangan batuan
meretakkan batuan dan memecahkan batuan
iii. atmosfera. Jumlah haba matahari yang diterima akan menentukan suhu sesuatu
kawasan. Suhu akan mempengaruhi kewujudan iklim di kawasan tersebut

AKTIVITI

3. Praktis pelajar:
Guru meminta pelajar mencari maklumat tentang pengaruh pemanasan global terhadap
banterhadap proses fizikal (kitaran hidrologi, geomorfologi, dan atmosfera)
4. Penutup:
Guru menilai hasil kerja pelajar. Guru merumuskan pembelajaran dan memberikan nasihat
dan motivasi kepada pelajar. Guru mengingatkan tarikh peperiksaan STPM Penggal 1 yang
bakal tiba.
BBM
I-THINK:
KBAT
NILAI MURNI
Rasional

Baik Hati
Berdikari

Patriotisme

Hemah Tinggi

Semangat Bermasyarakat

Hormat-menghormati

REFLEKSI

Kasih Sayang
Keberanian
Kebersihan Fizikal dan
Mental
Kejujuran

Kerajinan
Kerjasama
Kesederhanaan
Kesyukuran

Tandatangan pensyarah:

PROGRAM PERSEDIAAN PRA UNIVERSITI SMK BARU MIRI


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
NAMA PENSYARAH: SULAIMAN BIN SYARIFUDDIN
Penggal 1
TARIKH/HARI:
MINGGU: 22
29 JUN 2015/ ISNIN
TINGKATAN/
KUMPULAN:
SUBJEK: GEOGRAFI
L6AS3
ALAM SEKITAR MANUSIA
TOPIK
SUB TOPIK
OBJEKTIF
PEMBELAJARA
N

AKTIVITI

CATATAN
PEMANTAUAN

MASA: 3-4) 8.21-9.40


o
o
o

KULIAH
TUTORIAL
LAIN-LAIN:
_____________

AMALI
i. Pembentangan
ii. Perbincangan Kump
iii. Penulisan/Tugasan

TEMA 1.0 PENDUDUK


1.1 konsep penduduk

1.1.1 penduduk sebagai sumber


Pelajar dapat:1. Menyatakan konsep penduduk sebagai sumber manusia yang diukur secara
(i) kuantiti (bilangan/saiz);
(ii) umur dan jantina;
(iii) kualiti.
2. Set induksi:
Pelajar minta memberikan pendapat tentang jumlah anak yang ingin dilahirkan kelak.. Guru
mengaitkan pandangan pelajar dengan kuantiti dan kualiti anak seterusnya mengaitkan
dengan topik dan isi pembelajaran.
3. Input pengajaran:
a. Guru menjelaskan pentingnya memahami konsep penduduk memandangkan manusia
dicipta untuk mentadbir muka bumi ini.
b. Pelajar mendengar penerangan guru tentang konsep penduduk dari aspek kuantiti
(bilangan/saiz); umur dan jantina dan kualiti.
c. Kuantiti penduduk dinilai berdasarkan kesesuaian jumlah sumber yang dimiliki oleh
sesbuah negara.
d. Umur dan jantina pula akan mempengaruhi kumpulan produktif dan tanggungan dalam
demografi penduduk.
e. Kualiti penduduk merujuk kepada taraf pendidikan, kemahiran, kesihatan, dan sikap
4. Praktis pelajar:
Guru meminta pelajar membincangkan ciri-ciri penduduk ideal bagi sesebuah negara.
5. Penutup:
Guru merumuskan pembelajaran dan memberikan nasihat dan motivasi kepada pelajar.
Pelajar diingatkan tentang tempoh peperiksaan STPM yang semakin hampir. Guru
memberikan motivasi dan nasihat kepada pelajar.

BBM
I-THINK:
KBAT
NILAI MURNI
Rasional
Patriotisme

Baik Hati
Berdikari
Hemah Tinggi

Kasih Sayang

Kerajinan

Keberanian
Kebersihan Fizikal dan
Mental

Kerjasama
Kesederhanaan

Semangat Bermasyarakat

REFLEKSI

Tandatangan pensyarah:

Hormat-menghormati

Kejujuran

Kesyukuran

You might also like