You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Sains

Tahun

: 5 Merah

Bilangan Murid

: 30 orang

Tarikh

: 2 Mei 2012

Masa

: 8.30 9.30 pagi (60 minit)

Tajuk

: Fasa- fasa bulan

Objektif / Hasil Pembelajaran :


Di akhir pembelajaran, murid dapat ;
1. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 jenis fenomena fasa-fasa bulan.
2. Menyusun atur setiap peringkat fasa-fasa bulan.
3. Menamakan gambarajah yang diberi dengan maklumat yang betul.
Pengetahuan sedia ada: Murid telah mengetahui fenomena kejadian bulan

Aktiviti-aktiviti:
Langkah dan masa &
Isi Pelajaran
Set induksi
(5 minit)

Isi pelajaran dan aktiviti guru

1.

Guru menayangkan beberapa


gambar slide animasi fasa-fasa
bulan.

Aktiviti murid

1.

Semua murid sedang


memerhatikan gambar slide
animasi fasa-fasa bulan.

Catatan
Bahan Bantu
Mengajar:
- Gambar slide

Tajuk: Fasa-fasa bulan


Isi pengajaran:
Pengenalan kepada
tajuk

2.
2.

Guru bersoal jawab dengan murid.

3.

Guru menerangkan tajuk pada hari


itu.

3.

Soalan :
Apakah yang murid telah lihat tadi?

Murid-murid cuba menjawab


soalan guru.
Murid mendengar penerangan
daripada guru mengenai tajuk.

Jangkaan jawapan :
Gambar fenomena kejadian fasa-fasa
bulan.

Nilai:
Kesyukuran

Langkah 1
(10 minit)

1.

Guru memaparkan tayangan video


kejadian fenomena bulan dan
paksinya.

1.

Setiap murid memerhatikan


tayangan video kejadian
fenomena bulan dan paksinya
yang dipaparkan.

Tajuk:
Bulan dan paksinya
2.
Isi pengajaran:

Guru bersoal jawab dengan murid


mengenai tayangan video
fenomena kejadian fasa-fasa bulan
yang ditunjukkan.

2.

Murid bersoal jawab dengan


guru mengenai tayangan video
fenomena kejadian fasa-fasa
bulan dan paksinya yang
ditunjukkan.

Tayangan video
kejadian fasa-fasa
bulan dan paksinya.
Soalan :

Jangkaan jawapan :

a) Bagaimana bulan memancarkan


cahaya ke bumi?

a) Bulan memancarkan cahayanya ke


bumi apabila bulan menerima
cahaya daripada matahari dan
memantulkan semula ke bumi.

b) Mengapa pada waktu siang bulan


tidak kelihatan?

b) Pada waktu siang cahaya yang


dipancarkan oleh matahari ke bumi
adalah sangat terang menyebabkan
bulan tidak kelihatan.

Bahan Bantu
Mengajar:
Tayangan video
Komputer, layar putih

Nilai:
Bersyukur dan
menghargai kejadian
fasa-fasa bulan.

Langkah 2
(20 minit)

1.

Guru membahagikan murid-murid


kepada 5 kumpulan.

Tajuk:
Bulan dan paksinya

2.

Guru meminta murid-murid


berbincang tentang kejadian bulan
dan paksinya berdasarkan
tayangan video yang ditonton.

1.

Murid dikehendaki duduk dalam


kumpulan yang terdiri daripada 6
orang ahli dalam setiap
kumpulan.

Slide power point


2.

Murid-murid berbincang
bersama-sama tentang kejadian
bulan dan paksinya.

3.

Salah seorang murid daripada


setiap kumpulan berdiri di
hadapan kelas untuk mewakili
ahli kumpulannya menceritakan
hasil perbincangan mereka iaitu
apa yang dapat diperhatikan
berdasarkan kepada tayangan
kejadian fasa-fasa bulan dan
paksinya.

4.

Murid-murid memberi perhatian


terhadap komen yang diberikan
oleh guru.

Isi pengajaran:
3.
Bercerita berkenaan
tayangan video
kejadian bulan dan
paksinya selepas
perbincangan dalam
kumpulan.

4.

Guru meminta salah seorang


murid daripada setiap kumpulan
untuk menceritakan hasil
perbincangan.

Bahan Bantu
Mengajar:

Guru membuat rumusan dan


memberi komen terhadap hasil
perbincangan setiap kumpulan.

Langkah 3
(15 minit)
Tajuk : bulan dan
paksinya

Isi pengajaran :
1. Menjawab
beberapa soalan
pengukuhan yang
berkaitan dengan
tayangan video
fenomena fasafasa bulan.
2. Murid menyalin
isi-isi penting
pelajaran.

1. Guru melakukan aktiviti iaitu


murid dikehendaki menjawab
beberapa soalan pengukuhan.

1. Murid menjawab soalan-soalan


pengukuhan yang telah
disediakan oleh guru.

Bahan Bantu
Mengajar:

2. Guru menyuruh setiap murid


menyalin isi-isi penting yang
berkaitan dengan pencemaran
hasil daripada tayangan video
kejadian fasa-fasa bulan dan
paksinya.

2. Murid menyalin isi-isi penting


yang berkaitan dengan
pencemaran hasil daripada
tayangan video fenomena
kejadian fasa-fasa bulan dan
paksinya.

Slide power point

Penutup
(5 minit)

1. Guru menanya murid apa yang


telah dipelajari hari ini.

1.

Murid menjawap soalan guru


mengenai apa yang telah
dipelajari.

2. Guru merumuskan pelajaran


pada hari ini.

2.

Murid mendengar rumusan yang


dibuat oleh guru.

Soalan:
Murid-murid, apakah yang telah
anda pelajari hari ini?

Jangkaan jawapan:
Kejadian fasa-fasa bulan.

You might also like