You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tunjang

: Kemahiran

Tajuk

: Kemahiran Pergerakan

Sub-tajuk

: Manipulasi Alatan

Tarikh

: 4 Julai 2013

Masa

: 8.45 - 9.15Pagi

Kelas

: 2 Cerdas

Bilangan Murid

: 30 Orang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah melakukan aktiviti melantun dan


menyambut bola ketika di Tahun 1.

Standard Pembelajaran:
1.
2.
3.
4.

Melantun dan menyambut bola.


Menyatakan perkaitan antara aplikasi daya dengan pergerakan objek.
Menerima kemenangan dan kekalahan dalam permainan.
Bekerjasama dalam kumpulan.

Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pelajaran, murid-murid diharapkan dapat
i.

Psikomotor: Melakukan aktiviti melantun dan menyambut bola getah


sekurang-kurangya 10 kali daripada 20 kali percubaan.

ii.

Kogitif: Menyatakan perkaitan antara aplikasi daya dengan pergerakan


objek.

iii.

Afektif: Memupuk sikap mematuhi arahan, sikap bekerjasama dan


bertanggungjawab.

Penerapan Nilai: Bertanggungjawab, bekerjasama dan berdisiplin


Kemahiran berfikir: Kreatif - Menghubung kait
Penggabungjalinan: Bergabung dengan kecergasan
Kesepaduan: Sains dan Matematik
Bahan Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran: Bola getah 15, Gelung 4
Strategi Pengajaran: Kemahiran Belajar Cara Belajar

Langkah/Masa
(60 minit)

Aktiviti

Fokus Pembelajaran

Organisasi

Bahan Sumber
Pengajaran dan
Pembelajaran

1.Set Induksi
Permulaan

Soal tanya

(5minit)
2. Aktiviti
Memanaskan
Badan:
Regangan
Regangan
bermula
daripada
anggota badan
dari atas
sehingga ke
bawah.

Gambar
Rangsangan
(Lampiran 1)

Perlaksanaan
Regangan
Kepala
- Pusing kepala
sebelah kiri
- Angkat kepala
mendongak ke atas
- Pusing kepala
sebelah kanan
- Tunduk kepala ke
bawah
Tangan
- Badan dalam
keadaan sedia
- Kedua tangan
diluruskan ke sisi
- Bawa kedua tangan

TKP:
Kecerdasan
Kinestatik,
Kecerdasan
Visual-ruang
Dan Kecerdasa
Interpersonal

BCB:
Kemahiran
Mendengar
Murid

G Guru

Nilai:
Berdisiplin

ke hadapan
Pinggang
- Tangan di sisi
pinggang
- Bongkok badan di
hadapan
- Kilas pinggang
sebelah kanan
- Kilas pinggang
sebelah kiri
Kaki
-Tangan di sisi
pinggang
-Angkat kaki kanan ke
depan
-Kemudian tahan
-Angkat kaki kiri ke
hadapan
-Kemudian tahan
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)

Melantun
I) Badan dalam

Melantun
dan
menyambut
bola

TKP:
Kecerdasan
Kinestatik

keadaan lurus.
II) Mata memandang
ke hadapan.
III) Tangan
memegang bola.

Kump. 1

Kump.2

BCB:
Kemahiran
Mendengar

IV) Angkat kaki kiri


BBM:

dan melangkah ke
hadapan dan kaki
kanan di belakang.
V) Bola dilantunkan.

1. Murid berada dalam 15 biji bola


bentuk dua
kumpulan yang
terdiri daripada 15

Nilai:
Berdisiplin

orang murid dan


Menyambut
I) Badan dalam
keadaan sedia.
II) Kaki dibuka seluas
bahu.

buat satu barisan


yang menegak.
2. Salah satu
kumpulan akan
dibekalkan bola

getah.
III) Tangan dibawa ke 3. Murid daripada
hadapan dan

kumpulan 1 akan

menyambut bola.

melantun bola dan


murid kumpulan 2
akan menyambut
bola.
4. Ulang aktiviti
sebanyak 20 kali.

Langkah 2

Melantun
I) Badan dalam

(10 minit)

Bola Zig Zag

keadaan lurus.

TKP:
Kecerdasan
Kinestatik

II) Mata memandang


ke hadapan.
III) Tangan

BCB:
Kemahiran
Mendengar

memegang bola.

Kump. 1

Kump.2

IV) Bola dilantunkan


secara zig zag.

BBM:

1. 1. Murid bentuk dua


kumpulan dan buat

1 biji bola

satu barisan yang


Menyambut
I) Badan dalam

menegak.
2. 2. Satu bola getah
sahaja akan

keadaan sedia.

dibekalkan.
vii)
viii) II) Kaki dibuka seluas3. 3. Murid daripada
kumpulan 1 akan

bahu.
III) Tangan dibawa ke
hadapan dan
menyambut bola.

melantun bola dan


murid kumpulan 2
akan menyambut bola

secara zig zag.


4. 4. Ulang aktiviti
sebanyak 10 kali.

Nilai:
Berdisiplin

Peraturan bermain
1. 1. Setiap kumpulan
memilih seorang
kapten.
2. 2. Kapten
dikehendaki berdiri di
dalam gelung.
3. 3. Ahli kumpulannya
akan disusun di
hadapan kapten.
4. 4. Jarak kaptain
antara ahli
TKP:
Kecerdasan
Kinestatik

kumpulannya ialah 2

Kemuncak

meter.
5. 5. Setiap kapten
Permainan Kecil
akan melantun bola
kepada ahli

Langkah
2
(10 minit)

Captain Ball

Kaptain

Kumpulan 1

kumpulannya.
6. 6. Ahli kumpulannya
pun menyambut bola
tersebut dan

BCB:
Kemahiran
Mendengar

Kaptain
BBM:

melantunnya kembali
kepada kaptain dan
setelah itu murid

Kumpulan 2

2 biji bola, dan 4


gelung

akan beri rakan


seterusnya bermain.
7. 7. Permainan
tersebut diulang
sebanyak 3 kali.
8. 8. Mata dikira apabila

Murid
Gelung

Nilai:
Berdisiplin

ahli kumpulan

Murid-murid

kaptain berjaya

dibahagikan

menghabiskan satu

kepada 2

pusingan dalam

kumpulan.

melantun bola dan


menyambut bola.
9.

Penutup

Aktiviti
menyejukkan
badan:

(5 minit)
Regangan
Regangan
bermula
daripada
anggota badan
dari bawah
sehingga ke
atas.

Kaki
-Tangan di sisi
pinggang
-Angkat kaki kanan ke
depan
-Kemudian tahan
-Angkat kaki kiri ke
hadapan
-Kemudian tahan
Pinggang
-Tangan di sisi
pinggang.
-Bongkok badan di
hadapan
-Kilas pinggang
sebelah kanan
-Kilas pinggang
sebelah kiri
Tangan
-Badan dalam
keadaan sedia
-Kedua tangan
diluruskan ke sisi
-Bawa kedua tangan
ke hadapan
Kepala
-Pusing kepala
sebelah kiri
-Angkat kepala

TKP:
Kecerdasan
Kinestatik,
Kecerdasan
Visual-ruang
Dan Kecerdasa
Interpersonal

BCB:
Kemahiran
Mendengar
Murid

G Guru

Nilai:
Berdisiplin

mendongak ke atas
-Pusing kepala
sebelah kanan
-Tunduk kepala ke
bawah

Perbincangan

Apa yang murid


belajar pada hari
ini?
Apa yang murid
main?

Guru bertanyakan
soalan kepada muridmurid.

Lampiran 1

You might also like