You are on page 1of 14

Praktina primjena

MS Excel-a i Sky Drive-a


PRIPREMA ZA OGLEDNI AS
nastavnik
Ajla Halilovi

PRIPREMA ZA OGLEDNI AS INFORMATIKE


RAZRED: VIII (devetogodinje osnovne kole)
NASTAVNA JEDINICA: Praktina primjena MS Excel-a i Sky Drive-a
CILJ ASA: Nauiti primjenjivati mogunosti Excel-a za koncipiranje razliitih prorauna, te

razmjena podataka izmeu korisnika pomou Web aplikacija.

ZADACI:
1. OBRAZOVNI: da uenici uvide znaaj Excela-programa za proraunske tablice, kao i

da kroz ponavljanje gradiva uvrste ve postojee znanje ili proire isto, utvrivanje
matematikih znanja potrebnih za razumijevanje sadraja prirodnih i drutvenih
nauka, primjenjivanje usvojenog znanja u praktinom ivotu, podsticanje
kreativnosti i razvijanje individualnosti, utvrivanje crtanja grafikona, primjenjivanje
Web aplikacija
2. ODGOJNI: razvoj pravilnog odnosa prema radu, disciplinovanosti, marljivosti,

urednosti, sticanje znanja i potrebe za samoprocjenjivanjem i produbljivanjem


vlastitog znanja, proirivanje znanja informatike pismenosti radom u MS Excel-u
samostalno i objektivno procjenjivanje svojih radova i steenih znanja
3. FUNKCIONALNI: razvijanje sposobnosti za posmatranje i opaanje, razvijanje

percepcije, logikog miljenja i rasuivanja, logiko povezivanja grafikog prikaza i


tabele u Excel-u, samostalno sticanje znanja i izvoenje zakljuaka na osnovu
vlastitog prouavanja, samostalno odvajanje sutinskih dijelova
TIP ASA: Ponavljanje, utvrivanje gradiva i vjebanje
OBLIK RADA: Frontalni,individualni, grupni rad i rad u parovima
NASTAVNE METODE: metoda razgovora, metoda usmenog izlaganja i metoda praktinog

rada za raunarom

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: Udbenik, tabla, raunar, projektor, wi-fi, internet, n-

Computing, mobitel ili iPad,

LITERATURA:
Udbenik i materijal za nastavu za sedmi razred devetogodinje osnovne kole
Amela Kazazi i Daliborka vili
http://office.microsoft.com/
STRUKTURA ASA
UVODNI DIO:
Navesti uenike na razmiljanje kako mogu koristiti
MS Excel da bi rijeili neke zadatke.
Najaviti ta emo raditi na ovom asu: Primjena
mogunosti MS Excel-a za koncipiranje razliitih
prorauna, te rjeavanje zadataka u parovima i
grupni rad na zadatku..

Kroz pripremljenu prezentaciju ponoviti osnove MS Excel-a:

Primjer 1.

GLAVNI DIO:
Igra u parovima:
Podijeliti uenike u parove tako da par sainjavaju uenici koji sjede jedan naspram drugog.

Prvi par

Prvi par
Prvi par
Prvi par
Prvi par
3

Uenicima sa lijeve strane stola potrebno je podijeliti nastavne listie sa grafikonima. Oni
imaju zadatak da drugom ueniku sa kojim su u paru itaju podatke sa grafikona, a drugi
uenik treba da kreira tabelu i grafikon u Excel-u na osnovu podataka koje dobija.
Zadaci su sljedei:

1.

2.

3.

4.

5.
5

Par koji prvi zavri treba nagraditi ocjenom.


Snimiti svoje tabele i grafikone na desktop kako bi analizirali kreirane grafikone.
Dok uenici rade svoje zadatke potrebno je prikazati slide sa grekama koje se mogu javiti u
Excel-u.
Greka

Znaenje

#NAZIV?

U formuli koristite ime koje Excel ne prepoznaje. Ovo se moe


dogoditi ako izbriete ime koje se jo uvijek koristi u formuli, ili ako
ste negdje izgubili znakove navoda.

#VRIJ!

Unijeli ste matematiku formulu koja se odnosi na tekst

#REF!

U formuli koristite eliju koja nije valjana. Ovo se moe dogoditi


ako se elija koju koristite u formuli izbrie

#N/D

Formula izvjetava da je elija koju koristite u formuli prazna, ne


sadri nikakvu vrijednost

#BROJ!

Problem s brojem. Na primjer, unijeli ste negativan broj tamo gdje


bi trebao stajati pozitivan.

#NULA!

Ukljuili ste prazninu

#######

Ovo nije pogreka! Proirite stupac jer prikazana vrijednost ne


stane u irinu stupca.
Tablica 4. Razumijevanje pogreaka pri unosu

Nakon igre u parovima uenici treba da urade sljedee zadatke:


1. U ovom zadatku potrebno je prvo formirati dvije grupe (npr. uenici sa lijeve strane i
uenici sa desne strane stola). Prva grupa uenika treba da formatira tabelu sa uenicima
i predmetima, a zatim treba da izraunaju prosijek. Druga grupa treba da izrauna
izostanke.

Uenici treba da snime svoj rad i nakon tog usmeno analizirati uspjeh i izostanke.
Dok uenici rade zadatke upoznaemo se sa Office Web Apps na servisu Windows Live
SkyDrive.

Office Web Apps na servisu Windows Live omoguavaju prikaz i ureivanje Office
dokumenata putem preglednika s bilo kojeg mjesta koje ima vezu s internetom.
Ako imate Microsoft Office 2010, dokumente programa Word, Excel, PowerPoint i
OneNote moete iz Office aplikacije snimiti na SkyDrive, besplatni internetski servis za
pohranu u sklopu servisa Windows Live.
ak i ako nemate Office 2010, dokumente moete snimiti na SkyDrive i odmah poeti
koristiti Office Web Apps.

Za potrebe ovog asa kreirana je grupu VIII-1 na Sky Drive-u gdje je postavljen dati
zadatak.
Izabrati tri uenika koja e raditi sa Web Apps na zadatku u isto vrijeme. Po mogunosti
uenicima dati da rade na laptopu ili nekom drugom prenosivom raunaru. Jedan od uenika
e da rauna uspjeh uenika, drugi treba da rauna broj ocjena, a trei rauna izostanke.

Nakon zavrenog zadatka potrebno je pristupiti grupi te analizirati zadatke.


2.

3.

4.

Pokazati uenicima kako da koriste funkciju IF() u zadatku 4 uz uslov da je uenik poloio
ispit ako je ostvario vie od 50 bodova na prijemnom ispitu.
Ukoliko bude dovoljno vremena ukljuiti i filtriranje podataka za uenike koji su poloili
prijemni ispit.
ZAVRNI DIO:
U ovom dijelu asa porazgovarati sa uenicima o proteklom asu i provjeriti je li ima
pitanja a zatim im zadati da urade kratki kviz pripremljen u Excel-u.

Uenici treba da snime kviz kako bi analizirali odgovore putem n-Computinga.


Zadatak za zadau je postavljen u grupu VIII-1. Uenici treba da preuzmu zadatak na svoj
raunar i da ga urade. Popunjenu tabelu i grafikon snimiti pod svojim imenom, a zatim
postaviti ponovo u grupu VIII-1.

ZADAA:

IZGLED TABLE:

10

11

12

13

You might also like