Professional Documents
Culture Documents
PROFIT
=
SP - CP
LOSS
=
CP - SP
Total cost =
cost of 20 shirts + Rs 100
= 3700
Cost / Shirt = 3700/20 = 185.
Selling price = 203.50.
Profit = 203.5 - 185 = 18.50
% Profit = (18.50/185) *100
= 10%
The Resource Center
X purchased 2 watches @
the same price, sold one
@ a profit of 10% and the
other @ 12.5%. If the
difference between the
two SP is Rs 15, what is
the the CP of each?
The Resource Center
CP = Rs.175/score
CP/Pineapple = 175/20 = 8.75
(Note: 1 score = 20)
SP = Rs 114/dozen
SP/Pineapple = 114/12 = 9.5
Profit = 0.75
% Profit = (0.75/8.75)*100
4
= 8 /7 %
The Resource Center
CP (1.1) = 935.
CP =935/1.1 = 850
If SP = Rs.807.50, then loss =
850 - 807.50 = 42.50
% Loss = (42.5/850)*100 = 5%
R buys 20 kg of rice @ Rs
1.50/kg, and another 40
kg @ Rs 0.90/kg. R mixes
rd
them and sells 1/3 of the
mixture @ Re 1/kg.
The Resource Center
CP per book = 4
Profit to be made = 50%
SP = 1.5 * 4 = 6
Rs.6 should be the net price to
the publisher after a 20%
discount on the list price.
i.e List price * 0.8 = 6
List price = 6/0.8 = Rs.7.5
The Resource Center
SP of 10 T-Shirts =
(SP of 60 T-Shirts) (CP of 60 T-Shirts)
10 SP = 60 SP - 60 * 25
50 SP = 1500 SP = Rs.30
The Resource Center
If an article is sold at a
2
loss of 66 /3%, what is the
loss in terms of the selling
price?
The Resource Center
A sells an article to B at a
profit of 5%. B sells the
same to C for Rs.1071 at
a profit of 2%. What did A
pay for it?
1071 / (1.05 * 1.02) = 1000
The Resource Center
Transaction I: SP of X = CP of
Y = 1.2 * 6000 = 7200
Transaction II: SP of Y = CP of
X = 0.9 * 7200 = 6480
net profit to X = S.PX1 - S.PY2 =
7200 - 6480 = 720
% profit = (720/6000)*100 =
12%
The Resource Center
Profit = 60
Net price = 1.2 (C.P) 1.2 C.P C.P = 60 0.2 C.P = 60 C.P =
300 and Net price = 360.
List price * (0.75) = Net price
List price =Net.price/0.75
=360/0.75 = 480
The Resource Center
A calculates % profit on
CP and R at the SP. Find
the difference between
their profits if both of them
claim to make 20% on
goods sold @ Rs.1500
The Resource Center
A estimates that on
inspection 20% of the
articles A produces will be
rejected. A takes an order
to supply 20,000 articles
at Rs.7.5 per item.
The Resource Center
CP (1.06) = SP1
CP (0.95) = SP2
SP1 - SP2 = 3850
CP (1.06 - 0.95) = 3850
C.P = 35,000
and SP1 = 1.06 * 35,000 =
37,100 and SP2 = 0.95 * 35,000
= 33,250
The Resource Center