You are on page 1of 10

KRP 3974 LATIHAN MENGAJAR

SEM 2 2013/2014
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
VIDEO INOVASI

NAMA
PHILIP

: PHAULINE BTE

NO. MATRIKS

: D20102040426

KUMPULAN
(A132PJJ)

: UPSI89

Mata Pelajaran
Kelas
Masa
Tema
Tajuk
Fokus
Standard
Utama

Fokus
Sampin
gan

Bahasa Malaysia
Tahun 3 Pintar
9.20 am -10.20 am (1 Jam)
Alam Ceria Hidup Sejahtera
Bunyi di sekeliling kita
3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.

Kandungan
Standard

3.3.3 Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan

Pembelajara

soalan bertumpu dengan betul

n
Standard

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada

Kandungan
Standard

pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Pembelajara

berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan

dengan sebutan yang betul.

Objektif

2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:


1. Menjawab soalan pemahaman berkenaan dengan bunyi
yang ada di alam sekeliling kita dan kesan buruk akibat bunyi
bising.
2. Membina dan menulis ayat daripada perkataan yang
mempunyai imbuhan awalan meN- , beR- serta imbuhan

EMK

akhiran -An.
Ilmu : Sains
Nilai murni : Menghargai alam sekitar

Sistem Bahasa

KBT menjana idea


Tatabahasa : Imbuhan awalan meN- , peN- , beR-

Bahan Bantu Belajar

Imbuhan akhiran -An


Tayangan Video, paparan powerpoint, lembaran kerja

LANGKAHLANGKAH

AKTIVITI

PENGISIAN
KURIKULUM/

CATATAN

EMK
Set Induksi

1. Murid melihat gambar slaid


dan video tentang
pencemaran bunyi.
2. Guru menerangkan tajuk
pengajaran dan

Nilai Murni: Sabar

BBB : slaid

dan tekun

power point

Menganalisis dan
membuat rumusan

pembelajaran hari ini.


3. Murid dan guru berbual
mengenai slaid gambar

Ilmu: sains

pencemaran bunyi
- Definisi bunyi
Langkah 1

Membaca petikan

BBM: lampiran

1. Murid diberikan petikan


berkenaan dengan

1
Nilai murni: rajin

Petikan

pencemaran bunyi.
2. Murid membaca dan
memahami perkataan
yang terdapat dalam
petikan.
3. Guru menayangkan
gambar tentang sumber
bunyi bising yang terdapat
Langkah 2

Slaid power
point

di alam sekeliling kita.


Menulis maklumat
1. Murid menyenaraikan jenis
bunyi bising yang terdapat

Nilai murni:

Slaid power

kerjasama

point

dalam alam sekeliling


berdasarkan slaid yang
dipamerkan.
2. murid berbincang dalam
kumpulan masing-masing
tentang kesan bunyi bising
kepada masyarakat dan
langkah-langkah untuk
mengatasinya.
3. Wakil dari setiap kumpulan

TMK

membentangan hasil
perbincangan mereka di
Langkah 3

hadapan kelas.
Menjawab soalan kefahaman
1. Murid membentuk kepada
4 kumpulan.
2. Murid menjawab soalan-

Nilai Murni: yakin

Slaid power
point

soalan kuiz yang


dipamerkan melalui slaid
power point.

Langkah 4

Penilaian :
1. Murid dibekalkan lembaran

Penilaian
Lembaran kerja

kerja2.
2. Murid menjawab soalan
kefahaman berdasarkan
pada
petikan yang diberikan
Pemulihan:
Pemulihan:
1. Murid menyenaraikan

Lembaran kerja
pemulihan.

perkataan yang mempunyi


imbuhan awalan dan
imbuhan akhiran
berdasarkan petikan yang
telah diedarkan.
2. Murid menyebut semula
imbuhan yang dapat
disenaraikan.

Pengayaan

Pengayaan:
1. Murid membina ayat
berdasarkan perkataan
yang mempunyai imbuhan

Lembaran kerja
pengayaan

awalan dan akhiran.


Penutup

1. Murid mendengar dan


menyanyikan lagu tentan
alam sekitar.
2. Murid menyatakan apa
yang telah mereka pelajari
hari ini.

TMK

BBM: video lagu

TEKS BACAAN
B1 DB1 E1 (01)

BUNYI DI SEKELILING KITA


Bunyi ialah sesuatu yang dapat didengar oleh
telinga. Kita dapat mendengar bunyi bising
apabila berada di luar rumah. Sumber bunyi
bising adalah daripada kesan bunyi kenderaan
dan kerja-kerja pembinaan bangunan.
Bunyi bising ini memberi kesan buryk kerana
menganggu pendengaran dan keselesaan
manusia.
Teknologi moden pada hari ini berjaya
mengurangkan pencemaran bunyi. Alat
penyerap telah dicipta untuk mengawal
berlakunya bunyi bising. Cara untuk menyerap
bunyi bising adalah dengan membina tembok
halangan bunyi di tepi lebuh raya.

LEMBARAN

KERJA

(penilaian)
D2 DT1 E1

Nama : _____________________

Kelas : ________________

Arahan: Jawab semua soalan di bawah.

1. Apakah maksud bunyi?


------------------------------------------------------------------ .

2. Dari manakah sumber bunyi bising?


---------------------------------------------------------------- .

3. Mengapakah bunyi bising memberi kesan buruk?


---------------------------------------------------------------- .

4. Mengapakah alat pemyerap bunyi direka?


---------------------------------------------------------------- .

5. Bagaimanakah cara untuk menyerap bunyi bising?


----------------------------------------------------------------- .

menguasai

tidak menguasai

LEMBARAN KERJA (Pemulihan)


B2 DB1 E1 (01)
Nama : __________________

Kelas : __________________

Arahan : Senaraikan perkataan yang berimbuhan awalan berdasarkan teks dibawah.


Bunyi ialah sesuatu yang dapat didengar oleh telinga. Kita dapat mendengar bunyi
bising apabila berada di luar rumah. Sumber bunyi bising adalah daripada kesan
bunyi kenderaan dan kerja-kerja pembinaan bangunan.
Bunyi bising ini memberi kesan buruk kerana menganggu pendengaran dan keselesaan
manusia.
Teknologi moden pada hari ini berjaya mengurangkan pencemaran bunyi. Alat
penyerap telah dicipta untuk mengawal berlakunya bunyi bising. Cara untuk menyerap
bunyi bising adalah dengan membina tembok halangan bunyi di tepi lebuh raya.

1)

5)

2)

6)

3)
4)

7)
8)

Menguasai

Tidak Menguasai

LEMBARAN KERJA (Pengayaan)


B3 DT1 E1 (01)
Nama : ________________________

Kelas : __________________

Arahan : Bina ayat berdasarkan perkataan-perkataan yang diberikan.

1. bunyi

__________________________________________________
__________________________________________________

2. kenderaan :

___________________________________________________
___________________________________________________

3. pembinaan :

___________________________________________________
___________________________________________________

4. pendengaran :

___________________________________________________
___________________________________________________

5. dicipta

___________________________________________________
___________________________________________________

6. tembok

___________________________________________________
___________________________________________________

Menguasai

Tidak Menguasai

You might also like