You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI


TAHUN 4

Mata Pelajaran

: Reka Bentuk dan Teknologi

Tahun

: 4 Genius

Masa

: 11.20 12.20

Tarikh / Hari

: 29/ 9/ 2015 / Selasa

Bilangan Murid

: 33/33

Tajuk / tema

: 3.0 Reka Bentuk

Standard Kandungan

: 3.1 Mereka bentuk projek eksperimental

Standard Pembelajaran

: 3.1.1 Menyatakan masalah berpandukan situasi yang diberi


3.1.2 Mengumpul maklumat berkaitan penyataan masalah.
3.1.3 Menjana idea kreatif dalam bentuk lakaran bagi
menyelesaikan masalah
3.1.5 Mengenalpasti jenis alatan dan bahan berdasarkan projek
eksperimental.

Objektif pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :


1) Mengenalpasti 2 masalah berpandukan situasi yang diberi
dengan betul.
2) Menyatakan maklumat berkaitan penyataan masalah yang
dikenalpasti dengan tepat.
3) Melukis satu bentuk lakaran dalam kumpulan bagi
menyelesaikan masalah dengan betul.
4) Mengenalpasti 6 jenis alatan dan bahan berdasarkan projek
eksperimental dengan tepat.

Ringkasan
maklumat,

Murid

akan

dapat

mengenalpasti

Menghasilkan lakaran penjanaan idea.


Kemahiran

: 1) Mengumpulkan maklumat

masalah,

mengumpul

2) Membuat lakaran.
Elemen merentas kurikulum : 1) Keusahawanan ( EK2) Boleh menyenarai dan mengumpul
maklumat.
2) Kreativiti dan inovasi Boleh memberi banyak idea
3) Nilai murni Daya usaha
Pengetahuan sedia ada

: Murid telah didedahkan dengan pengumpulan idea membuat


lakaran dalam subjek seni.

Bahan bantu mengajar

: lego, slaid powerpoint, kad gambar, video, kad manila, carta,


Puzzle, kotak warna, bola ping-pong, sampul warna, komputer.

Aktiviti pengajaran dan


pembelajaran

Langkah/masa

Catatan

Set induksi (5 minit)


1) Pengenalan kepada
tajuk pembelajaran :Reka Bentuk

Bahan bantu mengajar : lego


1) Guru akan mengedarkan
lego kepada murid-murid
untuk diselesaikan dalam
pasangan.
2) Guru memberi arahan
supaya membentuk lego
tersebut dalam masa 2 minit.
3) Murid-murid diminta
membentuk lego tersebut
dalam pelbagai reka bentuk
ikut kreativiti masing-masing.
4) Guru akan memaparkan
hasil kerja murid di depan
dan menyoal murid-murid
berdasarkan hasil kerja
mereka.
a) Adakah semua bentuk
lego yang anda hasilkan
sama?
b) Mengapakah bentuk
semua lego berbeza?
5) Guru mengaitkan jawapan
pelajar dengan isi

Kaedah : Soal-jawab,
penerangan.
Kreativiti : menghasilkan
idea.
Kemahiran berfikir :
menghubungkait

pembelajaran iaitu Reka


Bentuk.

6) Guru menerangkan
maksud reka bentuk iaitu
reka bentuk bermaksud
corak atau bentuk sesuatu
yang direka.
Langkah 1 ( 15 minit)
2) Mengenalpasti
masalah berdasarkan
situasi yang diberi

1) Guru menceritakan
tentang situai yang
mempunyai masalah
berdasarkan gambar yang
dipaparkan dalam slaid PPT.
2) Murid diminta
menumpukkan perhatian
terhadap cerita tersebut.
3) Guru mengedarkan kad
gambar situasi kepada setiap
kumpulan.
4) Murid-murid diminta
bincang dalam kumpulan
untuk mengenalpasti
masalah daripada situasi
tersebut.
5) Setiap kumpulan akan
menyatakan masalah yang
diperolehi berdasarkan
situasi yang tadi.
6) Guru akan memaparkan
slaid PPT berkaitan masalahmasalah yang telah
dikenalpasti daripada situasi.
7) Guru menyoal murid-murid
tentang cara penyelesaian
masalah-masalah yang
dikenalpasti.
8) Murid akan berbincang

dalam kumpulan dan


menjanakan idea yang kreatif
untuk menyelesaikan
masalah-masalah tersebut.

10) Guru memaparkan slaid


PPT yang mempunyai cara
penyelesaian masalah.
Jambatan gantung?
Bot yang lebih besar?
Kereta kabel?
Jambatan kekal?
Langkah 2 ( 5 minit)
3) Menyatakan
maklumat berkaitan
penyataan masalah.

BBM : Video, komputer.


1) Guru memberitahu cara
terbaik bagi menyelesaikan
masalah yang dihadapi iaitu
pembinaan sebuah
jambatan.

Kaedah: soal-jawab

2) Guru menayangkan video


berkaitan jambatan runtuh.
3) Guru bertanya soalan
berdasarkan video yang
ditayangkan.
a) Bagaimanakah jambatan
itu runtuh?
b) Apakah ciri-ciri yang perlu
ada pada jambatan yang
kukuh?
4) Murid-murid
menyenaraikan ciri-ciri
jambatan yang kukuh.

Langkah 3 ( 15 minit)
4) Melukis bentuk
lakaran.
- Menjanakan idea
kreatif dalam
bentuk lakaran.

BBM: Kad manila.


1) Guru membahagikan
murid-murid kepada tiga
kumpulan.

EMK: Kreativiti dan inovasi


Boleh memberi banyak idea.

2) Guru memaparkan

Nilai murni: Daya usaha,

pelbagai bentuk lakaran


jambatan di depan kelas.

bekerjasama dalam
kumpulan.

3) Setiap kumpulan
diedarkan kad manila dan
diminta untuk menjanakan
idea yang kreatif bagi
membuat lakaran jambatan.

Kemahiran: membuat
lakaran.

4) Guru membimbing setiap


kumpulan.

5) Setelah selesai setiap


kumpulan dikehendaki
membentang hasil kerja
mereka.
Langkah 4 (15 minit)
5) Mengenalpasti jenis
alatan dan bahan
berdasarkan projek
eksperimental.

1) Guru mengedarkan
sampul surat yang
mengandungi puzzle
tentang alatan yang
digunakan untuk membina
jambatan kepada setiap
kumpulan.
2) Murid-murid dikehendaki
mencantum puzzle dalam
kumpulan.
3) Guru bertanya tentang
gambar yang terhasil
daripada puzzle.
4) Seterusnya guru akan
memaprkan slaid PPT dan
menerangkan alatan tangan
serta fungsinya.
5) Murid mendengar
penerangan guru dengan
teliti.

BBM: Puzzle, kotak warna,


bola ping-pong, PPT, sampul
warna.
Kemahiran berfikir:
menghasilkan idea dari
pemerhatian.

6) Seterusnya, guru
mengadakan aktiviti
permainan kotak warna
nasibku.
7) Murid diilih secara rawak
dari setiap kumpulan untuk
membuat sasaran pada
kotak warna dan seterusnya
mengambil kad yang
terdapat dalam sampul yang
berwarna sama dengan
warna yang disasar tadi.

8) Seterusnya, Murid
dikehendaki menyatakan
nama alatan tersebut dan
memadankannya dengan
nama atau fungsi dengan
betul dalam buku akodian.
5)
6) Rumusan pembelajaran

Penutup( 5 minit)
1) Guru mengimbas
kembali apa yang
telah dipelajari hari
ini.
2) Guru bersoal-jawab
dengan murid.
3) Guru merumuskan isi
pelajaran hari ini.

Penilaian pengajaran dan


pembelajaran

Semua murid dapat


membuat lakaran berdarkan
masalah yang diberikan.

You might also like