You are on page 1of 3

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER

STUDENT

Marijn van Vliet

STAGEGROEP bovenbouw
LESACTIVITEIT
Beeldende Vorming

LESDUUR 60 min

BEGINSITUATIE
Beeldend vermogen
Ontwikkelingsfase

STARTPUNT VAN VOORBEREIDING


De kinderen hebben al vaker met foto bewerkprogrammas gewerkt: ze kunnen zelfstandig aan de slag
De kinderen hebben (bijna)nooit met foto bewerkprogrammas gewerkt: ze hebben een korte instructie nodig, of laat de kinderen
eerst experimenteren.
De kinderen kennen de Minions

LESDOEL(EN)
Beeldend doel
Technisch doel

Verwerk een Minion of aspecten van een Minion in een bekend schilderij.
Beeldend doel: de Minion moet passen bij de rest van het schilderij. (zelfde stijl, vorm, kleur, uitdrukking op gezicht, enz)
Technisch doel: gebruik photoshop.

FASE
ORIENTATIE /
RECEPTIE
Beeldcultuur
Beeldbeschouwen

LEERACTIVITEIT
Motiverende opening: scene uit de Minions, schilderij minions
Laat dit schilderij als echt schilderij zien
Vergelijk de twee schilderijen

Tijdsduur:

Herhalen: laat de kinderen schilderijen zien, vraag welke ze herkennen.


(Quiz schilder matchen met schilderij)
Lesdoel: verwerk met behulp van Photoshop een Minion in een bekend schilderij. De Minion moet bij
de rest van het schilderij passen.

UITVOERING/
PRODUCTIE
Beeldend probleem
Beeldaspecten
Werkproces(sen)
Instructie techniek
Tijdsduur:

DID. WERKVORMEN
MATERIALEN
Interactie
Minion filmfragment
Schilderij

Instructie

Verloop: kies een schilderij, zoek plaatjes van Minions, probeer uit welke Minion het beste past, maak
dus meerdere probeersels, kies er eentje uit, werk aan het eindresultaat.
Beeldend probleem: hoe kan je met photoshop een minion in een bestaand schilderij zetten op een
Instructie
subtiele manier (de minion gaat op in het geheel)
Indien
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

nodig: geef een korte instructie bij photoshop


Ga opzoek naar schilderijen, kies hier eentje uit
Evt. rijtje schilders waaruit gekozen kan worden
Zoek plaatjes van minions, kies uit welke het best bij het schilderij passen
Maak meerdere probeersels
Kies een probeersel uit en werk deze verder uit.
Bewerk de minion los, zodat deze past bij het schilderij
Zet de minion op een goede plek in het schilderij
Werk met verschillende lagen in photoshop
Bedenk een verhaaltje bij je schilderij. Wat betekent het schilderij, waarom heb je het zo
gemaakt, wat voegt de minion toe?

Klaar? Wissel je schilderij uit met een buurman of buurvrouw en geef een tip en een top

Lesvoorbereidingsformulier Pabo Hogeschool Leiden

Opdracht
zelfstandig (kan
eventueel ook in
tweetallen)

Ipads met photoshop


(ander foto
bewerkprogramma
zou ook kunnen)

AFSLUITING /
REFLECTIE
Presentatievorm
Nabeschouwing
Beoordelingscriteria
Tijdsduur:

Laat de schilderijen op het bord zien. De maker vertelt wat over zijn schilderij.
Kinderen geven tips en tops
Hoe ging het? Waar liep je tegenaan?
Criteria
0
afwerking
Knipranden zijn
nog duidelijk te
zien, plaatje van
minion is niet
netjes ingeplakt in
het schilderij.
Eindresultaat is
Minion past niet bij
n geheel
het schilderij, de
minion staat los
van het geheel.

Gebruik van
photoshop

probeerfase

Presentatie

Schilderijen op het
bord
Criteriaschema

1
Kniprandjes zijn vaag
te zien. De minion is
netter ingeplakt in het
schilderij.

2
De knipranden zijn
niet te zien. De
minion is mooi
ingeplakt in het
schilderij.

De minion past op 2
van de volgende
punten bij het
schilderij:
vormgebruik, kleur,
gezichtsuitdrukking,
stijl.

De minion past op
alle punten binnen
het schilderij:
vormgebruik, kleur,
gezichtsuitdrukking,
stijl.

De leerling wist
niet goed om te
gaan met
photoshop. De
leerling heeft de
technieken niet
goed onder de
knie en kan slecht
vertellen hoe
hij/zij het heeft
aangepakt.

De leerling wist na
enkele instructies goed
om te gaan met
photoshop. Met hulp
van de docent en
andere leerlingen had
hij/zij de techniek
aardig onder de knie.
De leerling kon met
hulp navertellen hoe
hij/zij het aangepakt
had.
De leerling heeft
Leerling heeft 3-4
maximaal 2
probeersels gemaakt.
probeersels
Deze zijn erg snel in
gemaakt waarvan elkaar gezet.
1 gebruikt voor
het eindwerkstuk.
Er wordt geen
duidelijke rede
gegeven waarom
de leerling
gekozen heeft
voor het schilderij
en de minion.

Reflectie

De leerling geeft een


rede voor het gebruik
van het schilderij en
de minion, maar
onderbouwt dit nog
niet goed.

punten

Leerling heeft handig


gebruik gemaakt van
photoshop. De
leerling heeft de
technieken onder de
knie en kan vertellen
hoe hij/zij het heeft
aangepakt.

De leerling heeft
meer dan 4
probeersels gemaakt
en heeft goed
overwogen welke
hij/zij het best kan
gebruiken
Leerling geeft een
rede voor het gebruik
van het schilderij en
de minion. Ook
onderbouwt hij dit
goed.
Totaal:

Lesvoorbereidingsformulier Pabo Hogeschool Leiden

Wanneer er geen ipads op de school aanwezig zijn, zou de opdracht ook op papier gemaakt kunnen worden. het is dan wel lastiger om de
afbeeldingen aan te passen.
Werkwijze papier:
1. Kinderen kiezen een schilderij
2. Deze wordt uitgeprint (liefst in kleur, maar zwart wit kan ook, dan kunnen de kinderen het schilderij inkleuren/verven)
3. Kinderen zoeken plaatjes van minions
4. De kinderen tekenen een minion na op een los blaadje, maar passen deze zo aan dat deze past bij de stijl van het schilderij
5. Knip de minion uit en plak deze op het schilderij.

Lesvoorbereidingsformulier Pabo Hogeschool Leiden

You might also like