You are on page 1of 23

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN

MENSERVIS PERALATAN PENYEJUKAN DAN PENYAMANAN UDARA (7108/1)


TINGKATAN 5 (2014)

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN
2.

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Kemahiran Asas
Lanjutan Menservis
Peralatan
Penyejukan &
Penyamanan Udara

2. Keusahawanan
2.1 Kemahiran
berkomunikasi

Menyatakan maksud
komunikasi.

Guru
menerangkan
komunikasi

Mengamalkan komunikasi
yang jelas, tepat dan
tatasusila semasa
berurusan dengan
pelanggan.

Pelajar membuat latihan dalam


kumpulan mengenai sesuatu topik
yang diberi guru.

M1-M3
(4/1
20/1)

Menerangkan kepentingan
menjalinkan perhubungan
dengan orang lain .

maksud

Pelajar menyalin nota yang diberi


guru.

Contoh aktiviti seperti simulasi


dan tayangan video mengenai
cara berkomunikasi yang
berkesan dalam konteks
perkhidmatan menservis
peralatan penyejukan dan
penyamanan udara.
Simulasi secara berkomunikasi
yang berkesan dalam
perbincangan dengan
pelanggan mengenai citarasa
pelangan dari segi harga yang
di persetujui, kualiti, ketahanan
dan tempoh siap.
Perbincangan kepentingan
membentuk jaringan hubungan
(networking) dengan
pembekal, pekerja dan
pelanggan dalam
perkhidmatan menservis
peralatan unit penyejukan &
penyaman udara.

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN
2.2 Kemahiran membuat
Keputusan

HASIL PEMBELAJARAN

Mempraktikkan langkah
membuat keputusan dalam
perkhidmata menservis
peralatan penyejukan dan
penyaman udara.

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU
Guru membuat peta minda proses
proses membuat keputusan.
Guru memberi satu contoh masalah
pelanggan dan pelajar membuat
perbincangan dalam kumpulan

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

M1-M3
(4/1
20/1)

2.3 Rancangan
perniagaan

Mengenal pasti tujuan


menyediakan rancangan
perniagaan.
Menyediakan rancangan
perniagaan mudah.

Pelajar menyediakan satu contoh


rancangan perniagaan (RP).

Langkah membuat keputusan


ialah mengenal pasti masalah,
mencari alternatif, memilih
penyelesaian yang baik,
bertindak dan menilai semula.
Sumbangsaran kesan daripada
keputusan yang telah dibuat
dan kepentingannya membuat
keputusan yang sesuai.
Contoh masalah mengenai
bekalan bahan, peralatan,
kemampuan menyiapkan
projek dan tawar-menaw ar
harga perkhidmatan aktiviti
sumbangsaran, main peranan
dan perbincangan.
Sumbangsaran tujuan
menyediakan rancangan
perniagaan.
Membuat rancangan
perniagaan mudah berkaitan
perkhidmatan menservis
peralatan penyejukan dan
penyaman udara.

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

2.4 Agensi yang


membantu Usahawan

HASIL PEMBELAJARAN

Mengenal pasti agensi yang


terlibat dalam membantu
usahawan

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Perbincangan jenis
perkhidmatan dan agensi yang
terlibat seperti bimbingan dan
latihan oleh MARA dan
MEDEC, perlesenan oleh
Majlis Kerajaan Tempatan,
infrastruktur oleh UDA dan
majlis kerajaan tempatan serta
kewangan oleh institusi kew
angan berlesen.

Melayari laman web :


www.kpun.gov.my

Perbincangan cara
mempromosi perkhidmatan
menservis peralatan
penyejukan dan penyamanan
udara.

Unsur pemasaran ialah


produk, harga, tempat dan
promosi.

Guru menerangkan agensi agensi


yang membantu usahawan untuk
memulakan perniagaan.
Pelajar mendapatkan maklumat
mengenai agensi agensi yang
wujud di Miri.
Guru
menekankan
pentingnya
membuat pinjaman modal dari
agensi yang bertauliah.

M1-M3
(4/1
20/1)

2.5 Pemasaran

Mengenal pasti cara


mempromosikan
perkhidmatan menservis
peralatan penyejukan dan
penyamanan udara

Guru menerangkan unsur unsur


pemasaran iaitu produk, harga,
tempat dan promosi.
Pelajar
membuat
pemerhatian
melalui iklan/promosi yang dibuat
oleh
syarikat
di
sekitar
Lutong/Permyjaya
Latihan dan perbincangan

M4
(23/1

Tahun Baru Cina


M4 (23/1/2012 24/1/2012)
Cuti Peristiwa

MINGGU
27/1)

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

(25/2/2012)
Cuti Berganti Tahun Baru
Cina.
(26/2/2012 27/2/2012)

3.1 Kendalian asas


sistem penyejukan
dan penyamanan
udara

Mengenal pasti komponen


asas pada unit peti sejuk
domestik.

Guru menerangkan komponen asas


dan fungsi setiap komponen pada
peti sejuk.

Mentafsir dan melakar


simbol litar pendawaian unit
peti sejuk domestik.

Guru
menerangkan
perbezaan
komponen pada peti sejuk satu
pintu dan dua pintu..

a. Unit peti sejuk


domestik

M5 M6
(30/1
10/2)

Komponen asas unit peti sejuk


domestik ialah pemampat,
pemeluwap, penyejat dan
peranti
pemeteran.

Melakar gambarajah kitaran


penyejukan dan penyamanan
udara dan melabelkan
komponen.

Melukis litar pendawaian unit


peti sejuk domestik.

Melakar operasi litar


pendawaian.

Memasang pelbagai
komponen pada unit peti sejuk
domestik.

Tunjuk cara dan murid


mengesan kebocoran pada
pemampat, pemeluwap,
penyejat dan

Soal jawab dan akiviti pengukuhan

Menyurih litar pendawaian


unit peti sejuk domestik.
Menyatakan kendalian asas
unit peti sejuk domestik.
Menyambung paip kuprum
di antara pemeluwap dan
unit penyejukan.
Menservis unit peti sejuk
domestik.
Menguji kebocoran,
keterusan, penebatan dan

Guru menerangkan bagaimana peti


sejuk
berfungsi
dan
dapat
mendinginkan makanan
Guru
memantau
melaksanakan amali

pelajar

Guru menunjukkan cara cara


menservis unit peti sejuk domestk
Guru
menerangkan
dan
menunjukkan
demonstrasi
memvakum, mengecas dan menguji

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN
larian pada istem unit peti
sejuk domestik.

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

kebocoran.
Guru memantau
pelajar.

penyambungan tiub kuprum.


dan

mentaksir

Tunjuk cara dan murid


menambah minyak pemampat.

Guru memastikan langkah


langkah keselamatan diamalkan
sepanjang pembelajaran

Tunjuk cara dan murid


memvakum dan mengecas
bahan pendingin.

Komponen asas ialah


pemampat, pemeluwap,
penyejat dan peranti
pemeteran.

Melakar gambarajah kitaran


penyejukan dan penyamanan
udara dan melabelkan
komponen.

Melukis litar pendawaian unit


penyaman udara tingkap.

Melakar operasi litar


pendawaian

Memasang pelbagai
komponen pada unit
penyaman udara tingkap.

Menambah minyak
pemampat

Memvakum dan mengecas


bahan pendingin pada unit
peti sejuk domestik.

Mengenal pasti komponen


asas pada unit
penyamanan udara tingkap.

Guru menerangkan komponen asas


dan fungsi setiap komponen pada
unit penyaman udara tingkap.

Mentafsir dan melakar


simbol litar pendaw aian
unit penyaman udara
tingkap.

Guru
menerangkan
sistem
pendawaian unit penyaman udara
tingkap.

Menyurih litar pendaw aian


unit penyaman udara
tingkap.

Cuti Umum Maulidur


Rasul
M6 (6/2/2012)
Hari Persekolahan Ganti
CNY 1
M6 (11/2/2012)
M7
(13/2
17/2)

b. Unit penyaman udara


tingkap.

Menyatakan kendalian asas


unit penyaman udara
tingkap.
Menyambung paip kuprum
di antara pemeluwap dan

Pelajar melukis dan menyurih litar


pendawaian unit.
Soal jawab dan akiviti pengukuhan
Guru menerangkan bagaimana unit
penyaman udara tingkap berfungsi.
Guru
memantau
pelajar
melaksanakan amali.

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

unit penyejukan

Menservis unit penyaman


udara tingkap.

M enguji kebocoran,
keterusan, penebatan dan
larian pada sistem unit
penyaman udara tingkap.

M8
(20/2
24/2)

c. Unit penyaman udara


jenis pisah

Menambah minyak
pemampat.
Memvakum dan mengecas
bahan pendingin pada unit
penyaman udara tingkap.
Memasang salur alir keluar
(drain pipe) pada unit
penyaman udara tingkap.

Mengenal pasti komponen


asas pada unit
penyamanan udara jenis
pisah.
Mentafsir dan melakar
simbol litar pendawaian unit
penyaman udara jenis
pisah.

Guru menunjukkan cara cara


menservis unit penyaman udara
tingkap

Tunjuk cara dan murid


mengesan kebocoran pada
pemampat, pemeluw ap,
penyejat dan
penyambungan tiub kuprum.

Tunjuk cara dan murid


menambah minyak pemampat.

Tunjuk cara dan murid


memvakum dan mengecas
bahan pendingin.

Komponen yang dipelajari


ialah pemampat, pemeluwap,
penyejat dan peranti
pemeteran.

Melakar gambarajah kitaran


penyejukan dan penyamanan
udara dan melabelkan
komponen-komponennya.

Melukis litar pendaw aian unit


penyaman udara jenis pisah.

Guru
menerangkan
dan
menunjukkan
demonstrasi
memvakum, mengecas dan menguji
kebocoran.

Guru memantau
pelajar

dan

mentaksir

Guru memastikan langkah


langkah keselamatan diamalkan
sepanjang pembelajaran

Guru menerangkan komponen asas


dan fungsi setiap komponen pada
unit penyaman udara pisah.
Guru
menerangkan
sistem
pendawaian unit penyaman udara
pisah.

Pelajar melukis dan menyurih litar

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

Menyurih litar pendaw aian


unit penyaman udara jenis
pisah.
Menyatakan kendalian asas
unit penyaman udara jenis
pisah.
Menyambung paip kuprum
di antara pemeluwap dan
unit penyejukan.
Menservis unit penyaman
udara jenis pisah.

Menguji kebocoran,
keterusan, penebatan dan
larian.

Menambah minyak
pemampat.

Memvakum dan mengecas


bahan pendingin pada unit
penyaman udara jenis
pisah

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

pendawaian.

Melakar operasi litar


pendawaian

Memasang pelbagai
komponen pada unit
penyaman udara jenis pisah.

Guru menunjukkan cara cara


menservis unit penyaman udara
pisah.

Memasang salur air keluar


(drain pipe) pada unit
penyaman udara pisah.

Guru
menerangkan
dan
menunjukkan
demonstrasi
memvakum, mengecas dan menguji
kebocoran

Tunjuk cara mengesan


kebocoran pada pemampat,
pemeluwap, penyejat dan tiub
kuprum.

Tunjuk cara dan murid


menambah minyak pemampat

Tunjuk cara dan murid


memvakum dan mengecas
bahan pendingin

Komponen yang dipelajari


ialah pemampat, pemeluwap,
penyejat dan TXV.

Melakar gambarajah kitaran

Soal jawab dan akiviti pengukuhan


Guru menerangkan bagaimana unit
penyaman udara pisah berfungsi.
Guru
memantau
melaksanakan amali.

Guru memantau
pelajar

dan

pelajar

mentaksir

Guru memastikan langkah


langkah keselamatan diamalkan
sepanjang pembelajaran

Sukan Tahunan Sekolah


M8 (23/2 24/2)
M9
(27/2
2/3)

d. Unit penyaman udara


kereta

Mengenal pasti komponen


asas pada unit

Guru menerangkan komponen asas


dan fungsi setiap komponen pada

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN
penyamanan udara kereta

Mentafsir dan melakar


simbol litar pendaw aian
unit penyaman udara kereta

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

unit penyaman udara kereta.


Guru
menerangkan
sistem
pendawaian unit penyaman udara
kereta.

penyejukan dan penyamanan


udara dan melabelkan
komponenkomponennya.

Melukis litar pendaw aian unit


penyaman udara kereta.

Melakar operasi litar


pendawaian.
Memasang pelbagai
komponen pada unit
penyaman udara kereta.

Soal jawab dan akiviti pengukuhan

Hari Persekolahan Ganti


CNY 2
M9 (3/3/2012)

Menyurih litar pendaw aian


unit penyaman udara kereta
Menyatakan kendalian asas
unit penyaman udara
kereta.

Guru menerangkan bagaimana unit


penyaman udara kereta berfungsi.
Guru
memantau
melaksanakan amali.

pelajar

Menyambung paip
aluminium pada pemampat,
penyejat, pemeluw ap dan
penuras pengering (filter
dryer)
Menservis unit penyaman
udara kereta

Guru menunjukkan cara cara


menservis unit penyaman udara
kereta.

Menguji keterusan

Menambah minyak
pemampat

Guru
menerangkan
dan
menunjukkan
demonstrasi
memvakum, mengecas dan menguji
kebocoran.

Memvakum dan mengecas


bahan pendingin pada unit
penyaman udara kereta

Guru memantau
pelajar.

dan

Memasang salur air keluar


(drain pipe) pada unit
penyaman udara kereta.

Tunjuk cara mengesan


kebocoran pada pemampat,
pemeluw ap, penyejat dan tiub
kuprum.

Tunjuk cara dan murid


menambah minyak pemampat.

Tunjuk cara dan murid


memvakum dan mengecas
bahan pendingin.

mentaksir

Guru memastikan langkah


langkah keselamatan diamalkan
sepanjang pembelajaran.

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

M10
(5/3
9/3)

Peperiksaan Pertengahan
Semester 1.

M11
(12/3
16/3)

Cuti Pertengahan
Semester 1.

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

*Pembetulan Pep. MAC


3.2 Pemasangan unit
penyaman udara
M12
M14
(19/3
6/4)

Tempat untuk pemasangan


unit penyaman udara jenis
pisah adalah berdasarkan
faktor seperti bilangan
pengguna, saiz ruang,
ketinggian, beban haba dan
persekitaran.

Membaca manual
pemasangan dari aspek Hp,
Btu dan Kw . 1 Hp = 9000 Btu /
hr = 0.75 Kw 1.5 Hp = 13500
Btu / hr = 1.2Kw

Rujuk borang beban haba


Memilih dengan mengambil
faktor yang tersebut di atas.

Tunjuk cara pump down dan


murid memasang unit
penyaman udara jenis pisah.

a. Unit penyaman udara


jenis pisah.

Cuti Good Friday


M14 (6/4/2012)

Menentukan tempat untuk


pemasangan

Mentafsir manual
pemasangan unit
penyaman udara jenis pisah
dari segi Hp (horse power),
Btu/hr (British thermal unit /
hour).

Mengenal pasti beban haba.


Memilih saiz unit penyaman
udara jenis pisah.
Memasang unit penyaman
udara jenis pisah
berpandukan manual.

Guru menerangkan faktor faktor


yang perlu diambil kira sebelum
pemasangan dibuat.
Pelajar membaca manual unit untuk
mendapat gambaran awal unit
penyaman udara pisah.
Penerangan
mengenai
lokasi
pemasangan dan pembahagian
kumpulan.
Guru
menunjukkan
demo
pemasangan pada unit bergerak.
Persediaan alat dan bahan untuk
pemasangan.
Guru membimbing dan memantau
pelajar melaksanakan amali.

MINGGU

M15
M16
(9/4
20/4)

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

b. Unit penyaman udara


tingkap.

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

Memasang litar pendaw aian


elektrik pada unit penyaman
udara jenis pisah.

Guru
memastikan
aspek
keselamatan diamalkan sepanjang
amali.

Menguji keterusan dan


penebatan.

Guru mentaksir pelajar melakukan


amali.

Mengecas dan menguji lari.

Guru menerangkan faktor faktor


yang perlu diambil kira sebelum
pemasangan dibuat.

Menentukan tempat untuk


pemasangan.

Mentafsir manual
pemasangan unit
penyaman udara tingkap
dari segi Hp (horse power),
Btu/hr (British thermal unit /
hour).

Hari Persekolahan Hari


Raya Haji
M15 (14/4/2012)

Mengenal pasti beban haba.

Memilih saiz unit penyaman


udara tingkap.

Memasang unit penyaman


udara tingkap berpandukan
manual.

Memasang litar pendaw aian


elektrik pada unit penyaman
udara tingkap.

Menguji keterusan,
penebatan dan menguji lari.

Pelajar membaca manual unit untuk


mendapat gambaran awal unit
penyaman udara tingkap.
Penerangan
pemasangan
kumpulan.

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

mengenai
lokasi
dan pembahagian

Guru
menunjukkan
demo
pemasangan pada unit bergerak.
Persediaan alat dan bahan untuk
pemasangan.

Tempat untuk pemasangan


unit penyaman udara tingkap
adalah berdasarkan faktor
seperti bilangan pengguna,
saiz ruang, ketinggian, beban
haba dan persekitaran.
Membaca manual
pemasangan dari aspek Hp,
Btu dan Kw. 1 Hp = 9000 Btu /
hr = 0.75 Kw 1.5 Hp = 3500
Btu / hr = 1.2 Kw .

Rujuk borang beban haba.

Memilih dengan mengambil


faktor yang tersebut di atas.

Tunjuk cara dan murid

Guru membimbing dan memantau


pelajar melaksanakan amali.
Guru
memastikan
aspek
keselamatan diamalkan sepanjang
amali.

10

MINGGU
M17
M19
(23/4
11/5)

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN
3.3 Aksesori

HASIL PEMBELAJARAN

Hari Pekerja
M18 (1/5/2012)
Hari Wesak
M18 (5/5/2012)
M20
M21
(14/5
25/5)

Mengenal pasti aksesori


yang digunakan dalam
sistem penyejukan dan
penyamanan udara.

Memasang aksesori.

Mengesan kerosakan
aksesori.
Mengganti aksesori
mengikut prosedur.

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Guru mentaksir pelajar melakukan


amali.

memasang aksesori berikut


dalam sistem penyejukan dan
penyamanan udara.
i.
Pengasing minyak
ii.
Penukar haba
penerima (receiver)
iii.
Penapis pengering
iv.
Kaca cerap
v.
Akumulator sedutan
vi.
Penyerap getaran
vii.
Mufler

Guru menunjukkan aksesori yang


ada dalam sistem penyejukan dan
penyamanan udara.
Guru menerangkan fungsi setiap
aksesori.
Pelajar
melaksanakan
amali
pemasangan bagi setiap aksesori
iaitu pengasing minyak, penukar
haba penerima (receiver),penapis
pengering , kaca cerap , akumulator
sedutan, penyerap getaran dan
muffler.
Guru memantau
pelajar

dan

Mengesan kerosakan secara


pemerhatian

Komponen ganti mestilah


mempunyai spesifikasi yang
sama dengan komponen asal
(Rujuk Servis Manual).

Menguji kefungsian peralatan


selepas diganti.

mentaksir

Percubaan SPM 1

M22
M23

11

MINGGU
(28/5
8/6)

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Cuti Semester 1

Hari Gawai Dayak


M22 (1/6/2012 2/6/2012)
Hari Keputeraan Seri
Paduka YDA
M22 (2/6/2012)
*Pembetulan Percubaan I
3.4 Mengesan kerosakan
dan menservis
peralatan penyejukan
dan penyamanan
udara
M24
M27
(11/6
6/7)

a. Unit peti sejuk domestik

Menerangkan kendalian unit


peti sejuk domestik

Meramalkan bahagian yang


rosak.

Guru menerangkan kendalian unit


peti sejuk domestik.

Mengenal pasti kerosakan


unit peti sejuk domestik.

Guru menerangkan secara teori


kerosakan yang mungkin berlaku
pada unit dan punca.

Mengesan kerosakan
melalui pemerhatian visual
dan fizikal.

Menservis unit peti sejuk


domestik dengan
menanggal dan mengganti
komponen yang rosak.

Guru
menujukkan
bagaimana
kerosakan dapat diatasi melalui
pemerhatian
visual,
pengujian
melalui
meter
pelbagai
dan
penggantian komponen.
Pelajar

melakukan

amali

dan

Tunjuk cara dan murid


mengesan kerosakan mengikut
prosedur.

Kerosakan fizikal dari aspek


berfungsi atau tidak.

Menulis laporan kerosakan.

Menservis unit peti sejuk


domestik mengikut prosedur.

Komponen ganti mestilah


mempunyai spesifikasi yang

12

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

latihan.

M24
M27
(11/6
6/7)

b. Unit penyaman udara


tingkap

Menguji kebocoran unit peti


sejuk domestik

Memvakum dan mengecas


bahan pendingin unit peti
sejuk domestik.

Menguji lari unit peti sejuk


domestik

Menerangkan kendalian unit


penyaman udara tingkap
Meramalkan bahagian yang
rosak
Mengenal pasti kerosakan
unit penyaman udara
tingkap
Mengesan kerosakan
melalui pemerhatian visual
dan fizikal
Menservis unit penyaman
udara tingkap dengan
menanggal dan mengganti
komponen yang rosak.
Menguji kebocoran unit
penyaman udara tingkap
Menambah minyak
pemampat
Memvakum dan engecas
bahan pendingin unit

sama dengan yang asal (rujuk


servis manual).

Pelajar merekodkan servis yang


dibuat dalam helaian laporan
(sevice sheet).

Tunjuk cara dan murid


mengesan kerosakan dan
menservis mengikut prosedur.

Kerosakan fizikal dari aspek


berfungsi atau tidak.

Menulis laporan kerosakan.

Menservis unit penyaman


udara tingkap mengikut
prosedur.

Komponen ganti mestilah


mempunyai spesifikasi yang
sama dengan yang asal (rujuk
servis manual).

Guru menerangkan kendalian unit


tingkap.
Guru menerangkan secara teori
kerosakan yang mungkin berlaku
pada unit dan punca.
Guru
menujukkan
bagaimana
kerosakan dapat diatasi melalui
pemerhatian
visual,
pengujian
melalui
meter
pelbagai
dan
penggantian komponen.
Pelajar
latihan.

melakukan

amali

dan

Pelajar merekodkan servis yang


dibuat dalam helaian laporan
(sevice sheet).

13

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

penyaman udara tingkap

M24
M27
(11/6
6/7)

c. Unit penyaman udara


jenis pisah

Memasang salur alir keluar


pada unit penyaman udara
tingkap

Menguji lari unit penyaman


udara tingkap

Hari Guru Peringkat


Sekolah
(15/6/2012)

Menerangkan kendalian unit


pemyaman udara jenis
pisah
Meramalkan bahagian yang
rosak

Mengenal pasti kerosakan


unit penyaman udara jenis
pisah

Mengesan kerosakan
melalui pemerhatian visual
dan fizikal

Melakukan proses pam


turun (pump down)

Menanggal unit luar dan unit


dalam (indoor dan outdoor)

Menyambung paip kuprum.

Tunjuk cara dan murid


mengesan kerosakan dan
menservis mengikut prosedur.

Kerosakan fizikal dari aspek


berfungsi atau tidak.

Menulis laporan kerosakan.

Menservis unit penyaman


udara jenis pisah mengikut

Guru menerangkan kendalian unit


penyaman udara pisah.
Guru menerangkan secara teori
kerosakan yang mungkin berlaku
pada unit dan punca.
Guru
menujukkan
bagaimana
kerosakan dapat diatasi melalui
pemerhatian
visual,
pengujian
melalui
meter
pelbagai
dan
penggantian komponen.
Pelajar
latihan.

melakukan

amali

dan

Pelajar merekodkan servis yang


dibuat dalam helaian laporan
(sevice sheet).

14

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

M24
M27
(11/6
6/7)

d. Unit penyaman udara


kereta

Memasang semula unit


mengikut prosedur

Menguji kebocoran unit


penyaman udara jenis pisah

Menguji lari unit penyaman


udara jenis pisah

Mengecas bahan pendingin


unit penyaman udara jenis
pisah mengikut prosedur

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Menservis unit penyaman


udara jenis pisah dan
mengganti komponen yang
rosak.

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

prosedur.

Menerangkan kendalian unit


penyaman udara kereta
Meramalkan bahagian yang
rosak

Mengenal pasti kerosakan


unit penyaman udara kereta

Mengesan kerosakan
melalui pemerhatian visual
dan fizikal

Menyambung paip kuprum


dan aluminium

Menservis unit penyamanan

Guru menerangkan kendalian unit


penyaman udara kereta.
Guru menerangkan secara teori
kerosakan yang mungkin berlaku
pada unit dan punca.
Guru
menujukkan
bagaimana
kerosakan dapat diatasi melalui
pemerhatian
visual,
pengujian
melalui
meter
pelbagai
dan
penggantian komponen.
Pelajar
latihan.

melakukan

amali

dan

Komponen ganti mestilah


mempunyai spesifikasi yang
sama dengan yang asal (rujuk
servis manual).

Melakukan proses pelegaan


(purging).

Tunjuk cara dan murid


mengesan kerosakan mengikut
prosedur.

Kerosakan fizikal dari aspek


berfungsi atau tidak.

Menulis laporan kerosakan.

Terdapat model kereta yang


menggunakan paip kuprum
atau paip alumimium.

Menservis unit penyaman


udara kereta mengikut
prosedur.

15

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN
udara kereta dengan
menanggal dan mengganti
komponen yang rosak

Memasang semula unit


mengikut prosedur

Menguji kebocoran unit


penyaman udara kereta

Memvakum dan menambah


minyak bahan pendingin
unit penyaman udara kereta

Mengecas bahan pendingin

Menguji lari unit penyaman


udara kereta

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU
Pelajar merekodkan servis yang
dibuat dalam helaian laporan
(sevice sheet).

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Komponen ganti mestilah


mempunyai spesifikasi yang
sama dengan yang asal (rujuk
servis manual).

Semua kerja penyenggaraan


mesti dijalankan berpandukan
manual penyenggaraan.

Penyenggaraan berjadual iaitu


penyenggaraan rutin
merangkumi kerja pembersih
penapis udara (filter), sirip
penyejat dan pemeluwap serta
saluran alir keluar air (drain
pipe).

Seminar Teknik Menjawab


Kertas 1 (7108/1)
M27(2/7 6/7)
3.5 Penyenggaraan
berjadual unit
penyamanan udara
(Periodical maintenance)
a. Unit penyaman udara
tingkap
M28
M31
(9/7
3/8)

Mengenal pasti prosedur


kerja penyenggaraan
berjadual berpandukan
manual penyenggaraan
Merekodkan tarikh dan
aktiviti

Guru menerangkan penyenggaran


berjadual yang perlu bagi unit
penyaman udara tingkap.
Guru
menekankan
pentingnya
penyenggaraan direkod supaya

16

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

b. Unit penyaman udara


jenis pisah.

Membersih penapis udara

Membersih sirip penyejat


dan pemeluw ap

Membersih saluran alir


keluar air (drain pipe)

Memeriksa bahan pendingin

Menguji lari

M28
M31
(9/7
3/8)

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

HASIL PEMBELAJARAN

Mengenal pasti prosedur


kerja penyenggaraan
berjadual berpandukan
manual penyenggaraan
Merekodkan tarikh dan
aktiviti

Membersih penapis udara

Membersih sirip penyejat


dan pemeluw ap

Membersih saluran alir


keluar air (drain pipe)

Memeriksa bahan pendingin

Menguji lari

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

penyenggaraan seterusnya dapat


dibuat secara berkala.

Menambah bahan pendingin


sekiranya berkurangan.

Tunjukcara penyenggaraan yang


perlu dibuat iaitu membersih
penapis udara, membersih sirip
penyejat
dan
pemeluw
ap,
membersih saluran alir keluar air
(drain pipe), memeriksa bahan
pendingin dan menguji lari.
Guru
memastikan
pelajar
mengamalkan langkah langkah
keselamatan yang sepatutnya

Semua kerja penyenggaraan


mesti dijalankan berpandukan
manual penyengaraan.

Penyenggaraan berjadual iaitu


penyenggaraan rutin
merangkumi kerja membersih
penapis udara (filter), sirip
penyejat dan pemeluw ap serta
saluran alir keluar air (drain
pipe).

Menambah bahan pendingin


sekiranya berkurangan.

Semua kerja penyenggaraan

Guru memantau
pelajar

dan

mentaksir

Guru menerangkan penyenggaran


berjadual yang perlu bagi unit
penyaman udara pisah.
Guru
menekankan
pentingnya
penyenggaraan direkod supaya
penyenggaraan seterusnya dapat
dibuat secara berkala.
Tunjukcara penyenggaraan yang
perlu dibuat iaitu membersih
penapis udara, membersih sirip
penyejat
dan
pemeluw
ap,
membersih saluran alir keluar air
(drain pipe), memeriksa bahan
pendingin dan menguji lari.

Guru
memastikan
pelajar
mengamalkan langkah langkah
keselamatan yang sepatutnya

17

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

c. Unit penyaman udara


kereta

M32
M33
(6/8
17/8)

Percubaan SPM II

M34

Cuti Pertengahan

Mengenal pasti prosedur


kerja penyenggaraan
berjadual berpandukan
manual penyenggaraan.

Merekodkan tarikh dan


aktiviti

Membersih penapis udara

Membersih sirip penyejat


dan pemeluwap.

Membersih saluran alir


keluar air (drain pipe)

Memeriksa bahan pendingin

Menguji lari

Mengenal pasti aksesori


yang digunakan dalam
sistem penyejukan dan
penyamanan udara

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU
Guru memantau
pelajar

dan

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN
mesti dijalankan berpandukan
manual penyenggaraan.

mentaksir

Penyenggaraan berjadual iaitu


penyenggaraan rutin
merangkumi kerja pembersih
penapis udara (filter), sirip
penyejat dan pemeluwap serta
saluran alir keluar air (drain
pipe).

Menambah bahan pendingin


sekiranya berkurangan.

Guru menerangkan penyenggaran


berjadual yang perlu bagi unit
penyaman udara kereta.
Guru
menekankan
pentingnya
penyenggaraan direkod supaya
penyenggaraan seterusnya dapat
dibuat secara berkala.
Tunjukcara penyenggaraan yang
perlu dibuat iaitu membersih
penapis udara, membersih sirip
penyejat
dan
pemeluw
ap,
membersih saluran alir keluar air
(drain pipe), memeriksa bahan
pendingin dan menguji lari.
Guru
memastikan
pelajar
mengamalkan langkah langkah
keselamatan yang sepatutnya
Guru memantau
pelajar

dan

mentaksir

18

MINGGU
(20/8
24/8)

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Semester 2
Hari Raya Aidilfitri
M34 (19/8 20/8)

*Pembetulan Percubaan 2
Ulangkaji Terancang/Latih
Tubi Intensif
Ting. 4
1. Peralatan ujian

M35
(27/8
31/8)

a. Pena ujian
b. Meter pelbagai
c. Penguji tebatan
d. Meter kapit (amprobe)
e. Tolok pancarongga
f. Meter suhu
Hari Kebangsaan
M35 (31/8/2012)

M36
M37
(3/9
14/9)

2. Komponen kitaran asas


penyejukan dan
penyamanan udara
a. Pemampat (compressor)
b. Penyejat (evaporator)
c. Pemeluwap (condensor)
d. Peranti pemeteran

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 4

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 4

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 4

Guru menyediakan soalan soalan


latihan kepada pelajar.
Guru menggunakan sepenuhnya
latihan latihan yang terdapat
dalam
modul
pembelajaran
Tingkatan 4.
Pelajar menjawab soalan soalan
latihan peperiksaan lepas.
Perbincangan guru pelajar.

Guru menyediakan soalan soalan

19

MINGGU

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 4

Hari Jadi YDN Sarawak


M36 (8/9/2012)

M38
M39
(17/9
28/9)

Hari Malaysia
M38 (16/9/2012)
Cuti Umum Hari Malaysia
(17/9/2012)

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

latihan kepada pelajar.


Guru menggunakan sepenuhnya
latihan latihan yang terdapat
dalam
modul
pembelajaran
Tingkatan 4.
Pelajar menjawab soalan soalan
latihan.

Hari Malaysia Peringkat


Sekolah
(14/9/2012)
3. Pemaipan penyejukan
a. Jenis dan saiz tiub
kuprum
b. Pasangan (fitting)
c. Pemotongan tiub kuprum
d. Pembengkokan tiub
kuprum
e. Pengembangan (flaring)
dan swaging
f. Silfosing dan meloyang
(brazing)
g. Penyambungan paip
PVC

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

Perbincangan guru pelajar.

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 4

Guru menyediakan soalan soalan


latihan kepada pelajar.

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 4

Guru menggunakan sepenuhnya


latihan latihan yang terdapat
dalam
modul
pembelajaran
Tingkatan 5.
Pelajar menjawab soalan soalan
latihan.
Perbincangan guru pelajar.

M40

Ting.5
1. Pemasangan unit
penyaman udara
a. Unit penyaman udara

Rujuk Huraian Sukatan

20

MINGGU
(19/9
30/9)

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN
jenis pisah.
b. Unit penyaman udara
jenis tingkap.

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN
Pelajaran Ting 5

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 5

Guru menyediakan soalan soalan


latihan kepada pelajar.
Guru menggunakan sepenuhnya
latihan latihan yang terdapat
dalam
modul
pembelajaran
Tingkatan 5.

Percubaan SPM III


M41
M42
(8/10
19/10)

M43
22/10
26/10

Pelajar menjawab soalan soalan


latihan/peperiksan lepas.
Perbincangan guru pelajar.

*Pembetulan Percubaan 3
2. Mengesan kerosakan
dan menservis peralatan
penyejukan dan
penyamanan udara
a. Unit peti sejuk domestik.
b. Unit penyaman udara
tingkap.
c. Unit penyaman udara
jenis pisah.
d. Unit penyaman udara
kereta.

Cuti Berganti
M43 (25/10/2012)
Hari Raya Qurban
M43 (26/10/2012)

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 5

Guru menyediakan soalan soalan


latihan kepada pelajar.

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 5

Guru menggunakan sepenuhnya


latihan latihan yang terdapat
dalam
modul
pembelajaran
Tingkatan 5.
Pelajar menjawab soalan soalan
latihan/peperiksan lepas.
Perbincangan guru pelajar.

3. Penyenggaraan

21

MINGGU
M44
(29/10
2/11)

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN
berjadualunit penyamanan
udara
a. Unit penyaman udara
tingkap
b. Unit penyaman udara
jenis pisah.
c. Unit penyaman udara
kereta.

HASIL PEMBELAJARAN

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 5

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 5

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 5

Guru menyediakan soalan soalan


latihan kepada pelajar.
Guru menggunakan sepenuhnya
latihan latihan yang terdapat
dalam
modul
pembelajaran
Tingkatan 5.
Pelajar menjawab soalan soalan
latihan/peperiksan lepas.

M45
(5/11
9/11)

4. Keusahawanan
a) Kemahiran
komunikasi
b) Kemahiran
membuat
keputusan
c) Rancangan
Perniagaan
d) Pemasaran

*Majlis Mohon Restu

Cuti Akhir Semester 2


mula

Perbincangan guru pelajar

Rujuk Huraian Sukatan


Pelajaran Ting 5

Guru menyediakan soalan soalan


latihan kepada pelajar.
Guru menggunakan sepenuhnya
latihan latihan yang terdapat
dalam
modul
pembelajaran
Tingkatan 5.
Pelajar menjawab soalan soalan
latihan/peperiksan lepas.

22

MINGGU
M46
M52
(12/11
31/11)

BIDANG PELAJARAN /
UNIT PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

(12/11/12 31/12/12 )

CADANGAN PERSEDIAAN /
AKTIVITI GURU

CADANGAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN

Perbincangan guru pelajar

Maal Hijrah
M46 (15/11/2012)
SPM 2012 mula
M47 (19/11/12 19/12/12)
Hari Krismas
M 52 (25/12/2012

Disediakan/Disemak oleh:

Disemak oleh:

Diluluskan oleh:

----------------------------------(En. Nasrul Hakim Bin Zakaria)

------------------------------(Pn Ting Nik Mee)


Ketua Bidang VOTEK

-------------------------------(Pn Tang Cheng Mun)


PK Pentadbiran & Akademik

Disahkan oleh:
--------------------------------------(Cik Ang Siew Jin)
Pengetua,
SMK Merbau, Miri

23

You might also like