You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran

Pendidikan Jasmani

Aspek

Aspek 1

Tajuk

Olahraga Asas

Sub tajuk

Kejar-mengejar(rujuk Panduan Tahun 3 PJ-Tajuk Unit 26)

Tarikh

5 Oktober 2012

Waktu

8.30 pagi- 9.00pagi (30 minit)

Kelas

3 Arif

Bilangan Murid

30 orang (18 perempuan/ 12 lelaki)

Umur

9 tahun

Pengalaman sedia ada

Murid telah mengetahui pelbagai kelajuan berlari

Standard Pembelajaran

1.9.1 Berlari dalam pelbagai kelajuan.


2.9.1 Mengenal pasti postur badan yang betul semasa berlari.
2.9.2 Mengenal pasti koordinasi tangan dan kaki semasa berlari.
5.3.2 Mengiktiraf kebolehan dan menerima kekurangan rakan sebaya.

Objektif Pembelajaran

Di akhir pembelajaranini, murid-murid dapat:


-

Psikomotor

: Murid dapat melakukan aktiviti berlari dalam pelbagai kelajuan


dengan postur badan yang betul dengan 4 kali percubaan
daripada 5 kali percubaan.

Kognitif

Afektif

: Murid dapat menyatakan postur badan yang betul semasa berlari

: Murid memberi kerjasama yang baik ketika aktiviti dijalankan.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

: Keusahawanan

Nilai Murni

: Bekerjasama, mengikut arahan

Gabung jalin

: Koordinasi

Kesepaduan

: Muzik

KB

: Menyatakan

BBM/ Alatan

: Skitel 9 buah
Wisel
Laptop
Speaker

Masa

Aktiviti

Butiran Mengajar/ Fokus

Organisasi

Alatan/

Catatan

Pengajaran
Permulaan

Set Induksi

strategi

Guru memperdengarkan

Skitel

rentak lagu untuk proses

Lap top

memanaskan badan.
Murid perlu mengambil ruang

speaker

yang selesa
Murid dikehendaki bergerak

(5 minit)

pelbagai kelajuan mengikut


rentak lagu dan murid bergerak
pelbagai arah.
Skitel

Perkembanga

Guru menyediakan 4 set

Lap top
speaker

stesen di mana setiap stesen

Langkah 1

mempunyai stesen A, B dan C

(4 minit)

Murid diperdengarkan muzik di

mana murid diminta bergerak

ke satu stesen dengan iringan

muzik yang berbeza dan

pelajar diminta bergerak

mengikut kelajuan yang

bi

berbeza dengan iringan muzik.

Setiap stesen mempunyai 3


hingga 4 orang murid.

Langkah 2
(8minit)

Secara berpasangan, murid A

Skitel

akan mengejar murid B

Lap top

dengan kelajuan larian yang

Speaker

berbeza mengikut rentak

Wisel

muzik yang di mainkan oleh


guru.

Seterusnya, guru
menggunakan wisel sebagai
petunjuk murid B akan
mengejar murid A diikuti
dengan iringan muzik yang
berbeza.

Kemuncak/

Permainan

Setiap murid dikehendaki

Skitel

Permainan

Curi Ekor

menyangkut sehelai kain/tali

(8minit)

pada seluar murid di belakang

Murid akan berlari bebas- di


mana guru akan meniup wisel,
apabila wisel dibunyikan,
murid-murid cuba seberapa
banyak ekor yang boleh
daripada murid-murid lain
sementara memastikan ekor
sendiri tidak dicuri.

Murid-murid yang telah


kehilangan ekor di kehendaki
duduk berdekam buat
seketika. Murid-murid yang
masih lagi ada ekor boleh
terus kejar-mengejar

Aktiviti akan dilakukan dengan


iringan muzik

Guru akan meniup wisel bagi


menamatkan permainan,
murid yang memperoleh ekor
terbanyak akan dikira sebagai

Wisel

pemenang.

Penutup

(5minit)

Murid di kehendaki baring dan


mengangkat tangan dan kaki

Gerak

sambil mengerakkan tangan

kendur

dan kaki tersebut.

-tangan

-kaki

-tarik nafas

Tarik nafas melalui hidung dan


kemudian dihembus melalui
dengan mulut

You might also like