You are on page 1of 4

SCOALA SPECIALA “CONSTANTIN PAUNESCU” IASI

Clasa I A

Proiect de activitate
DATA:
ARIA CURRICULARA: Terapia educationala complexa si integrata
ACTIVITATEA: Stimulare cognitiva
SUBIECTUL: “CE LIPSESTE? CE NU SE POTRIVESTE?”
SCOPUL ACTIVITATII:
Sesizarea elementelor semnificative si de detaliu ale realitatii
inconjuratoare

OBIECTIVE OPERATIONALE:
a. Obiective cognitive:
O1: sa recunoasca /identifice animalele domestice si salbatice de pe diverse materiale
O2: sa pronunte corect din propria initiativa sau dupa imitatie denumirile animalelor identificate (unde este posibil);
O3: sa asocieze corect imaginile pentru componenta perechilor.
b. Obiective psihomotorii:
O4: sa coloreze fisele repectand conturul;
O5: sa manipuleze corect materialul de lucru (foarfece, lipici )
O6: sa execute corect exercitiile practice date (colorat, decupaj, lipit) singur sau cu ajutor (acolo unde este cazul).
c. Obiective afective:
O7: participarea cu interes la activitate
O8: exersarea capacitatii de munca independenta

Strategii didactice:

Metode si procedee: imitatia, instructajul, explicatia, demonstratia, observatia dirijata, metode alternative de
interventie specifice spectrului autist (PECS, GIVE ME 5, TEACCH);
Material didactic: jucarii detasabile, planse ilustrate, fise de lucru, papusi
(iepuras, vulpe, lup), paravan pentru teatrul de animatie

i Strategia Evaluare didactica a 1. inv. or cum. pictograme. Tehnopres.prin dialog verbal sau nonverbal -despre a orala a temei si animale. Cristina Farzikhosroushahi. PECS 3. lipire. 2. Prin utilizarea pictogramelor. ed. O8 Amenajarea spatiului de lucru: se vor aduce bancile inObservatia Observatii Moment mijlocul clasei. prof. pregatirea materialelor necesare pentru dirijata asupra organizat O7 desfasurarea activitatii. vulpea nu va avea coada. cand. Captarea atentiei li se va prezenta o serie de jetoane reprezentand diferite animale domestice si salbatice. stimulente.Observatie: Cele trei papusi de teatru vor fi construite astfel: iepurasului ii va lipsi o ureche. lupul va avea o ureche de iepure si coada vulpii. conduitei Jetoane oric elevilor O8 Elevii vor fi asezati in cerc. Maria Condrea. deasa. Bibliografie: -“Terapia educationala complexa si integrata”-Ghid metodic pentru invatatorii si profesorii-educatori din scolile speciale”.Desfasu O1 Activitatea va incepe prin prezentarea unei scurte povestiExplicatia Observatii rarea din padure realizata prin tehnica teatrului de animatie. Tehnici de lucru: colorare in contur. unde) Pictograme Met. unde verdele frunzele impletea cu coloritul vesel . Iasi-2005 Give me five Demersul activitatii Etapele Ob. Give obiectivel me 5 (ce. elevii sunt anuntati ca vor Conversati Verificare Anuntare discuta . Continutul activitatii activitati Op. Forme de organizare: in grup. a Met. Locul de desfasurare: sala de clasa. asupra activitatii O4 conduitei Jetoane elevilor Textul suport:'Intr-o padure deasa. cu copaciloto batrani. Durata activitatii: 35-40 minute. decupare.

Vulpea si iepurasul. Exemplu: iepuras cu coada de vulpe. o coada. Uita-te la mine: patru Instructajul Verificare picioare. doua urechi! practica Demonstra O3 -Dar coada unde ti-ai pierdut-o cumatra? intreba lupultia O7 dupa ce-si numarase cu atentie partile corpului: patru labe. un nas. lupul si caprioara. Demonstra jderul si veverita uitasera de neintelegeri si hotarasera sa tia Observatii asupra O2 devina prieteni.Foarfece asupra Nu-mi lipseste nimic. In O6 locul tau n-as fi atat de sigur. Dupa ce furtuna s-a terminat. Plansa O8 Priveste si ia exemplu de la mine! Asa arata un animal intreg!' Desfasurarea activitatii: Clasa va fi impartita in doua grupe: grupa 1. doi ochi. urmand completeze ceea ce lipseste (o papusa fara mana. Toate vietatile au simtit ca ceva se va intampla. un bot. poiana s. 4. un botisor. desfasurari .elevii cu probleme de motricitate fina vor primi seturi de jucarii detasabile.O7 al florilor domnea o deplina armonie.Fise Aprecieri O1 a umplut de viata si mirarea a cuprins ochii tuturor: Creioane verbale O2 -Vai. doi ochisori. un bot. doua labute am.elevii vor primi fise de lucru cu imagini lacunare. ma privesc mai cu atentie: doud Observatii O4 picioruse am. demontate. ha.. o masina fara roata). Deodata se porni o furtuna puternica. urs cu coarne de cerb etc. iepurasule! zise vulpea. ha. grupa 2. doi ochi. un nas. nu-i asa? conduitei elevilor Lipici O5 -Ha. ma simt putin ciudat!colorate Parca mi-ar lipsi ceva. re prezentand categorii i obiecte/fiinte avand parti componente nepotrivite. doua urechi. Fiecare elev va primi unmotivation asupra abtibild motivational. Pentru complicarea activitatii profesorul prezinta planse mari/tablite magnetice. nu ai o ureche. nu stiu ce s-a intamplat. VantulImitatia conduitei elevilor O3 sufla atat de tare ca animalele s-au ascuns in scorbura din stejarul cel batran. Fluturi si pasari Instructajul Aprecieri zburau impreuna pe deasupra luminisului unde se adunau verbale O8 toate animalele. Profesorul va evalua fisa fiecarui elev si comportamentulAbtibild Aprecieri acestuia din timpul activitatii.. Evaluarea Incheierea activitatii are loc prin colorarea unui desen ales dintr-o suita de trei imagini necorespunzatoare si una corecta (elevii avand sarcina sa o coloreze pe cea corecta).

al i activitatii Stimulente Analiza produselor activitatii .