You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Brechtje Kramer
Mentor
Liesbeth Keijsers
Klas
PEH15C
Datum
05-04-2016
Stageschool OBS de Graswinkel
Groep
6b
Plaats
Weert
Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Natuur & techniek
Speelwerkthema / onderwerp: Plantjes en hun vormen
Persoonlijk leerdoel: - Ik wil leren om een groep betrokken te houden tijdens mijn les/ uitleg
- Ik wil leren om een les te begeleiden die meerdere dagen kost
Lesdoel(en): - De leerlingen kunnen aan het einde van de les(sen) plantjes
Evaluatie van lesdoelen: De leerlingen moeten zelf een onderzoeksvraag formuleren
planten en overpotten in tweetallen
over hun plantje. Ik geef dan de leerlingen nog een klein werkblad met voorgeschreven
- De leerlingen kunnen aan het einde van de les een gerichte
onderzoeksvragen. Als ze deze correct kunnen invullen, weet ik dat mijn lesdoel
onderzoeksvraag formuleren door middel van de denken-delen-uitwisselen
behaald is. Verder observeer ik ook nog goed in de klas om te kijken of het lukt met
samenwerkingsmethode
planten en overpotten.
- kerndoel 40 de leerlingen leren kenmerken en eigenschappen van de
plantjes die zij moeten planten
Beginsituatie: Ik denk dat de leerlingen nog nooit een plantje geplant hebben en zeker nog nooit hebben gekeken naar de vormen en eigenschappen van een plant.
Ik ga er dus vanuit dat de leerlingen heir nog niks over weten. Ik houd daarom de stof zo simpel mogelijk. Ze gaan zelf ontdekken en onderzoeken wat ze van die
plantjes weten. Ik denk dat de leerlingen dit erg leuk vinden om te doen en dat daarom de betrokkenheid ook erg hoog ligt.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

+- 7 min

Introductie

+- 5 min

Uitleg

(stap 1) Ik vertel een verhaal over het feit dat het


planten van de moestuintjes mij nooit lukt. Bij
mijn eerste keer giet ik dat water op het kleine
beetje aarde en probeer al die aarde in dat kleine
bakje te stoppen. Vervolgens zitten de zaadjes
ergens verstopt. Deze wilde niet lukken. De
volgende deed ik al wat minder aarde, maar ik
vergat het water te geven. Tevergeefs kwam er
geen plantje uit bij mij. Toen dacht ik, ik zet ze bij
het raam, dan krijgen ze genoeg licht. De
volgende ochtend lagen alle plantjes met de
aarde verspreid over mijn keukenvloer. Het raam
moet je dus niet openlaten. Ik vraag aan de
leerlingen of zij het nu eens voor mij willen
proberen. Ze gaan samenwerken in tweetallen en
krijgen ieder een moestuintje (die ik later pas
uitdeel).
Voordat iedereen bezig gaat met een moestuintje
te platen moeten er eerst nog wat andere dingen
gebeuren. We beginnen eerst met de basics van
planten. Ik stel vragen en daar gaan de leerlingen
eerst in tweetallen over nadenken. Daarna
wisselen we de antwoorden klassikaal uit.
Wat moet je doen bij het planten van een
moestuintje?
Waar moet je op letten?
(stap 2)Dan krijgen de leerlingen een
moestuintje. Ik zeg dat ze eerst eens moeten
gaan kijken en experimenteren met het
moestuintje. We gaan nog niks planten. (stap 3)
Daarna gaan de leerlingen gerichter kijken naar
de beschrijving op hun moestuintje. Daar staat
alles over wat het plantje nodig heeft voor een
goede verzorging. Hier gaan de leerlingen een
onderzoeksvraag bij formuleren. Ze weten welk
plantje ze hebben en wat het allemaal nodig
heeft.

De leerlingen luisteren naar mijn verhaal. Daar geven ze


reacties op. Daarna hebben ze eventueel wat vragen. Ze
zijn nu al bezig met het activeren van wat ze al weten over
moestuintje. sommige leerlingen zullen deze thuis ook
hebben en willen hier waarschijnlijk graag over vertellen.
Dit mogen er 1of 2.

De leerlingen gaan nu nadenken over wat ze al weten van


het planten van plantjes. Ze hebben het in tweetallen over
mijn vragen en daarna bespreken we deze klassikaal. Ze
vertellen wat ze al weten of te weten zijn gekomen. Dan
krijgen ze een moestuintje en gaan ze deze aandachtig
bestuderen.
Wat zien ze?
Wat ruik je?
Wat weet je er al van?
Is er iets bijzonders te zien?
Als ze hiermee klaar zijn gaan de leerlingen gerichter
kijken. Ze gaan kijken naar de beschrijving die op het
doosje staat, naar de handleiding die erbij zit en wat voor
plantje het is. Als ze dit gedaan hebben gaan de leerlingen
in dezelfde tweetallen een onderzoeksvraag formuleren.

- 15 moestuintjes
- pen en papier

+- 10 min

+- 3 min

+ 5 min

Actie

De leerlingen krijgen nu het werkblad met nog


een paar extra onderzoeksvragen erop van mij.
(stap 4) Deze moeten ze invullen als het plantje
volgroeid is en wanneer ze achter deze vragen
kunnen komen. Tijd voor het planten. De
materialen die nodig zijn staan klaar en de
leerlingen gaan in tweetallen (hun groepje) aan
de slag met de moestuintjes te planten. Ik loop
rond om te kijken of alles lukt met het plantje. Ik
heb er een paar als reserve. Als de leerlingen
klaar zijn met planten gaan ze in groepjes met
elkaar uitwisselen wat ze te weten zijn gekomen
en wat hun onderzoeksvragen zijn.
opruimen
Ik vertel dat de leerlingen eerst even moeten
opruimen. Alles wat ze hebben gebruikt moet
netjes terug staan en als ze klaar zijn met
opruimen gaan ze even rustig zitten aan hun
tafel.
Extra info en Ik vertel nog even in het kort wat aanvullende
afsluiten
informatie als deze nog niet besproken is.
Daarna vraag ik de leerlingen wat ze van mijn
lesje vonden en waarom ze dit vonden.

Persoonlijke reflectie

Dan krijgen de leerlingen een werkblad met een paar


vragen van mij. Die bekijken ze even en dan gaan ze de
moestuintjes planten. Hierbij zijn ze ook al bezig met
onderzoeken.
Hoe zien de zaadjes eruit?
Wat zijn de verschillen met de zaadjes van de
anderen?
Daarna gaan de tweetallen met een ander tweetal even
kort uitwisselen wat ze te weten zijn gekomen. Ze wisselen
hun onderzoeksvragen uit.

De leerlingen gaan aan de slag met opruimen. Ze maken


de tafels schoon waar nodig en zetten de spulletjes terug
die ze gebruikt hebben.
De leerlingen hebben eventueel nog wat vragen en stellen
deze. Ze luisteren naar nog eventuele aanvullende
informatie. Daarna geven ze mij feedback en vertellen ze
wat ze ervan vonden. Dan gaan ze door met de volgende
les.

- werkblad
- water
- kleine schoteltjes voor de
aarde
- moestuintjes

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

You might also like