You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Brechtje Kramer
Mentor
Liesbeth Keijsers
Klas
PEH15C
Datum
05-04-2016
Stageschool OBS de Graswinkel
Groep
6b
Plaats
Weert
Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Beeldende vorming
Speelwerkthema / onderwerp: Picasso - Picasso portret maken
Persoonlijk leerdoel: - Ik wil leren om een groep te begeleiden
- ik wil leren om de leerlingen betrokken te houden
Lesdoel(en): - Tijdens de les leren de leerlingen reflecteren op werken van Evaluatie van lesdoelen: Ik ga mijn lesdoelen evalueren door aan het einde van de les
anderen, samen of alleen
te vragen steek je hand op als je weet wie Picasso is. Dan mogen leerlingen vertellen
- Aan het einde van de les kunnen de leerlingen vertellen wie Picasso is en wie dat is. Daarna vraag ik steek je hand op als je weet of kan uitleggen hoe zijn
uitleggen hoe zijn schilderijen eruit zien, samen of alleen.
schilderijen eruit zien. Dan mogen hier ook een paar leerlingen over vertellen. Zo weet ik
of mijn lesdoel behaald is (ik kijk naar wie zijn hand wel en niet opsteekt).
Kerndoel 54 en 55. Ze leren op het werk van anderen (en Picasso) te
reflecteren, zeggen wat ze ervan vinden. Daarna gaan ze er zelf mee aan
de slag om hun eigen emoties en gevoelens ermee uit te drukken.
Beginsituatie: Ik denk dat de leerlingen Picasso niet kennen. Ze hebben wel al leren tekenen en met verf te werken. Ik denk dat de meeste leerlingen ook een portret
kunnen maken. Ook weten de leerlingen hoe ze moeten opruimen en waar alles moet. Dit moeten ze kunnen.
Lesverloop
Tijd
+- 5 min

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Introductie
Ik vertel de leerlingen dat we een zelfportret
gaan maken, maar op een andere manier dan
normaal. Dan laat ik de PowerPoint van met de
werken van Picasso zien. Ik vertel dat we ook
zoiets gaan maken. Ik vertel wie Picasso is.
Dan kijken we nog eens naar de PowerPoint en
vertel ik waar de leerlingen op moeten letten als
ze naar zijn werken kijken (zie basisplan). Ik
vraag of er dingen zijn opgevallen en hoe ze dit
zelf zouden kunnen toepassen.

Leeractiviteit
Materialen / Organisatie
leergedrag leerling(en)
De leerlingen luisteren eerst naar mij. Daarna gaan ze kijken - PowerPoint Picasso
naar de PowerPoint en gaan ze al een mening vormen en
zich dingen afvragen. Dan nemen ze de informatie op die ik
vertel over Picasso. Ze gaan nog eens naar zijn werken
kijken, maar dan met een andere insteek. Ze kijken naar de
dingen waar ik zei dat ze op moesten letten.
Kleurgebruik
Welke vormen zie je
Wat zijn de verhoudingen
Welke expressies/ uitdrukkingen zie je

+- 5 min

Instructie

+- 30 min

Uitvoering

+- 5 min

Nabeschou
wing

Ik vertel de leerlingen dat ze zelf aan de slag


gaan met een Picasso portret te maken. Het
moet een portret van je eigen hoofd zijn in
Picasso stijl. Je mag dit verder helemaal zelf
invullen. Er moeten verschillende vormen
voorkomen en verschillende (felle) kleuren. Ze
mogen dit doen met verf of met potlood boven
in de klas. Let bij potlood wel op dat de kleuren
fel genoeg zijn. Eerst moeten ze met potlood
het portret tekenen, daarna mogen ze het met
verf of potlood aanvullen/ inkleuren.
Als de leerlingen aan de slag zijn, loop ik rond
en help ik eventueel hier en daar. Ik geef wat
tips waar nodig. De schets van het portret kost
ongeveer tien minuten. Hier wil ik niet veel meer
tijd aan besteden, want anders komen de
leerlingen niet aan het aanvullen toe. Tijdens
het verven en inkleuren, veranderen er toch nog
veel dingen. Ik help eerst met de leerlingen die
gaan verven om daar alles goed op te starten.
Ik kijk hoe ze het doen en geef hier en daar wat
tips en complimentjes. Ik loop heen en weer
tussen de leerlingen die tekenen en zij die
verven. Ik trek zon 20 minuten uit voor het
verven en inkleuren. Dan gaan we alles
opruimen en laten we alles drogen.
De portretten worden nabesproken. We gaan
kijken of we overeenkomsten en verschillen
vinden in de werken van elkaar. Ik vraag door.
Welke vormen heb je gebruikt? Waar heb je
toen aan gedacht? Wat heb je met de kleuren
gedaan?
Dan voer ik mijn evaluatie uit.

Ze luisteren naar mijn instructie en hebben ze eventueel nog


vragen. Dan gaan ze leerlingen zelf aan de slag.

De leerlingen gaan zelf aan de slag. Ze beginnen met


tekenen. Als ze niet weten hoe ze moeten beginnen, kunnen
ze nog eens naar de plaatjes van de werken van Picasso
kijken. Daarna gaan ze zelf een schets maken. Als ze
hiermee klaar zijn gaan ze inkleuren en verven. Dan hebben
ze eventueel nog wat vragen. Als alles klaar is gaan de
leerlingen opruimen. Dit duurt ongeveer 5 minuten.

De leerlingen gaan reflecteren op elkaars werk. Daarna


gaan ze naar hun eigen werk kijken. Ze leggen uit hoe ze tot
dit zijn gekomen.

Dikker papier A4
Verf (die de
school heeft)
Kwasten
Zeilen voor
onder het papier
Potloden

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

You might also like