You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Brechtje Kramer
Mentor
Liesbeth Keijsers
Klas
PEH15C
Datum
05-04-2016
Stageschool OBS de Graswinkel
Groep
6b
Plaats
Weert
Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Levensbeschouwing
Speelwerkthema / onderwerp: Levensbeschouwelijk gesprek - fouten toegeven
Persoonlijk leerdoel: - Ik wil leren om een groep betrokken te houden
- Ik wil leren om een groepje te begeleiden
Lesdoel(en): - Aan het einde van de les kunnen de leerlingen zich
Evaluatie van lesdoelen: Ik let sowieso goed op op wat de leerlingen allemaal vertellen.
verplaatsen in een persoon aan de hand van een verhaal.
Zo weet ik of ze zich goed kunnen verplaatsen in een persoon. Aan het einde van de les
Kerndoel 34 - leerlijn rekening houden met anderen
vraag ik of de leerlingen hun hand op willen steken die denken dat ze dit lesdoel behaald
hebben.
Rekening houden met en openstaan voor anderen
Voor alle partijen passende oplossing bij conflicten in de eigen
omgeving
Samenwerking in een groep
Beginsituatie: Ik denk dat de leerlingen zich wel in andere kunnen verplaatsen, maar dat hier wel nog wat te wensen valt. Er zijn drie leerlingen in de klas die moeite
hebben met inleven in de ander.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

+- 5 min

Inleiding

De leerlingen luisteren naar het verhaal.

- het boek dikke meester


jaap blz 12&13

Ik vertel dat ik een klein verhaal ga voorlezen


en dat ik daar zo meteen een paar vragen over
ga stellen. Dit doen we in een
samenwerkingsverband de placemat. Eerst
ga ik voorlezen.

+- 7 min

Vragen

+14 min

Levensbesc
houwelijke
vragen

+- 4 min

Afsluiting

Ik leg uit wat we gaan doen. De leerlingen


krijgen een A3 vel met een rechthoek en nog
eens 4 vlakken (zie ). Ik leg uit dat de ze eerst
het antwoord op mijn vraag voor hunzelf
opschrijven in hun vlak. Het rechthoek blijft nu
nog even leeg.
Over wie gaat het verhaal vooral?
Hoe lossen ze de eerste ruzie op?
Wat doet meester jaap fout?
Hoe reageren de leerlingen?
Wat doet meester jaap dan?
Dan vertel ik dat de leerlingen even hun
opgeschreven antwoorden gaan bespreken en
dan tot n gezamenlijk antwoord moeten
komen en deze opschrijven in de rechthoek in
het midden.
Dan ga ik iets andere vragen stellen. Dit hoeven
ze niet meer op te schrijven. De leerlingen
mogen hun hand opsteken als ze antwoord
willen geven.
Waar gaat dit verhaal nu eigenlijk over?
Heeft iemand dit ook wel eens
meegemaakt? Welke ervaringen heb je
Welke gevoelens had je toen, wat
voelde je toen?
Wat is daar de diepere betekenis van?
Hoe voelde je je daarbij?
Hoe zou de hoofdpersoon zich hebben
gevoeld in dit verhaal?
Ik bedankt de leerlingen voor het luisteren. Ik
vraag wat ze van de les vonden en waarom.
Ook vraag of de leerlingen die het gevoel
hebben dat ze zich beter in andere personen
kunnen verplaatsen hun hand op willen steken.

De leerlingen krijgen in groepjes van vier een A3 vel met in


het midden een rechthoek. Vanuit de hoeken van de
rechthoek trekken de kinderen lijnen naar de hoeken van
het papier. Op die manier ontstaan er nog vier vakken, voor
elk groepslid een. Daarin schrijven ze elk hun eigen
antwoorden op mijn vragen.
Daarna gaan ze samen overleggen over de antwoorden en
deze schrijven ze op in de overgebleven rechthoek.

De leerlingen steken hun hand op als ze wat willen vertellen.


Ze krijgen van mij de beurt. Ze gaan zichzelf vergelijken met
de personen uit mijn verhaal. Hier gaan we het over hebben.

De leerlingen geven mij feedback en gaan nadenken wat ze


deze les geleerd hebben. Dat vertellen ongeveer twee
leerlingen door middel van hun hand op te steken.

- 6 A3 vellen

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

You might also like