You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student
Luke Rob
Mentor
Ymke Prince
Klas
PEH15VB
Datum
29-03-2016
Stageschool Basisschool De Springplank
Groep
3
Plaats
Eindhoven
Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Natuur en techniek.
Onderwerp: Vruchten.
Persoonlijk leerdoel: Ik kan de klassenmanagement gedurende les regelen.
Lesdoelen:
Evaluatie van lesdoelen:
Productdoelen:
-de leerlingen kunnen verschillende vruchten herkennen en benoemen, die
in de les behandeld worden.
-de leerlingen kunnen vertellen dat pitten zaden zijn waaruit nieuwe bomen
en planten kunnen groeien.

Tegen het eind van de les vind er een klassikale bespreking plaats waarbij de leerlingen
verschillende soorten vruchten benoemen en herkennen. Ook kunnen de leerlingen
vertellen dat uit zaden nieuwe planten of bomen kunnen groeien.

Procesdoelen:
De leerlingen zijn voor de les nog niet instaat om bepaalde zaden van
vruchten en noten voor te stellen, na de les kunnen de leerlingen zich weer
een stapje verder verdiepen in de stof. Er zal een nieuwe vraag
plaatsvinden aan het eind van de les. (Nu je weet hoe de pitjes in de
vruchten zitten, moet je dan rekening houden met de manier van eten?).

Na de evaluatie van de productdoelen zal het volgende plaatsvinden:


Aan de hand van de antwoorden die zullen plaatsvinden aan het eind van de les. De
leerlingen zijn wat wijzer geworden en kunnen gerichter nadenken, kortom de leerlingen
hebben zich ontwikkelt en kunnen nu een stapje moeilijker nadenken.

Verder zullen de leerlingen zich ook ontwikkelen wat betreft de


samenwerking bij natuuronderwijs.
Kerndoel: 41, de leerlingen leren over de opbouw van planten, dieren en
mensen en over vorm en functie van hun onderdelen.

Verder zal er ook nog een evaluatie plaatsvinden hoe het samenwerken verliep.

Beginsituatie:
Voorkennis en-kunde:
De leerlingen kunnen waarnemen en dit invullen volgens een bepaalde schema, hierin tekenen zij in de binnenkant en buitenkant van de vruchten. Ook kunnen de
leerlingen de tekeningen, in de schema, inkleuren zoals hoe de vruchten in werkelijkheid ziet. Verder kunnen de leerlingen ook samenwerken in tweetallen, natuurlijk is
er naar de sociogram gekeken en heb ik de tweetallen gemaakt. Wat betreft het snijden van de vruchten zal ik dit voorbereiden, aangezien dit niet veilig zal zijn voor de
leerlingen.
Groep:
De leerlingen kunnen in tweetallen werken, maar er zal rekening gehouden moeten worden met de sociogram. Leerlingen krijgen voor de tweede keer natuuronderwijs
dit jaar, maar voor de eerste keer natuuronderwijs voor mij. Hierbij moet ik rekening houden dat ik duidelijke instructies geef aan de leerlingen. Tevens is het ook zo dat
enkele leerlingen die duidelijkheid nodig hebben, wanneer die er niet is worden zij erg druk en steken hiermee de rest van de klas aan.
Betrokkenheid:
Wat betreft de betrokkenheid zal ik in de begin van de les verhogen door een klassikale demonstratie in de inleiding van mijn les toe te passen.
Actualiteit:
Ook zal ik voor de demonstratie mededelen dat tijdens Pasen plantjes groeien waardoor er een link wordt gelegd met zaadjes, hierbij pas ik een onderwerp in mijn les
toe dat is gericht op relevante actualiteit.
Didactische instrumentarium:
Fase 1 (de demonstratie) fase 4, (elkaar ervaringen vertellen aan je klas genoten) en fase 5 (de meester verteld nog wat) zullen klassikaal uitgevoerd worden.
Daarentegen is fase 2 (het aanrommelen) en stap 3 (ontdekhoek/uitstalling) het in tweetallen zelf ontdekken, hierbij zal ik alleen rondlopen om te kijken hoe het de
leerlingen afgaat.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Inleiding
10 min

De leerlingen krijgen te maken het


onderwerp (zaden/pitten) door middel
van een demonstratie.

Didactische handelingen
Leraar
In de inleiding van de les pas
een ik een demonstratie toe
(de binnenkant van een
galiameloen laten zien),
hierbij is het de bedoeling dat
de leerlingen worden uitgelokt
tot reacties, het worden
aangeleerd van een
vaardigheid, ze nauwkeurig
leren waarnemen van
onderzoeken van het
materiaal Illustratie van
datgene wat is uitgelegd.
Tijdens de demonstratie zal ik
langzaam handelen, waardoor
de leerlingen alles kunnen
volgen, tevens wordt ook de
betrokkenheid hierdoor
verhoogd. Verder stel ik
tijdens het experiment de
volgende vragen:
-wie heeft zoiets al eerder
gezien?
- wie denkt iets anders?
-wat weten we nu?
Hierdoor heb ik de eerste stap
van de 5 stappen plan al
behandeld.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
Leerlingen zullen in eerste instantie observeren
daarna zullen zij vragen gaan stellen.

Materialen / Organisatie
Leerlingen zitten in een
hoefijzervorm / kring.
Galiameloen.
Vruchten.
Mes.
Bakje.

Kern
20 min

Leerlingen krijgen nu te maken met


de lesdoelen:
Productdoelen:
-de leerlingen kunnen verschillende
vruchten herkennen en benoemen,
die in de les behandeld worden.
-de leerlingen kunnen vertellen dat
pitten zaden zijn waaruit nieuwe
bomen en planten kunnen groeien.
Procesdoelen:
De leerlingen zijn voor de les nog niet
instaat om bepaalde zaden van
vruchten en noten voor te stellen, na
de les kunnen de leerlingen zich weer
een stapje verder verdiepen in de
stof. Er zal een nieuwe vraag
plaatsvinden aan het eind van de les.
(Nu je weet hoe de pitjes in de
vruchten zitten, moet je dan rekening
houden met de manier van eten?).
Verder zullen de leerlingen zich ook
ontwikkelen wat betreft de
samenwerking bij natuuronderwijs.

Ontdekdoos, stap 2 van de 5


stappenplan wordt toegepast,
hierbij mogen de leerling
rommelen aan de vruchten.
Hierna volgt stap
3:ontdekhoek/uitstalling.
Leerlingen krijgen van mij de
opdracht die ze gaan
uitvoeren.

Leerlingen zullen znder doel. Znder opdracht,


znder eisen de materialen bekijken.

Vruchten.

Leerlingen zullen de materialen gerichter gaan


bekijken. Hierbij gaan ze de onderzoeksvragen
beantwoorden en het tekenen op papier.

3/4 vruchten.
Handdoeken.
Observatie schema.

Slot
10 min

Leerlingen evalueren de lesdoelen.


Het procesdoel evalueren de
leerlingen door hun ervaringen te
vertellen wat betreft de
samenwerking.
De overige procesdoel en
productdoelen benoemen de
leerlingen.

Na een tijdje zal stap 4


plaatsvinden van de 5
stappenplan: wat hebben jou
klasgenoten ontdekt.

Leerlingen zullen elkaar vertellen wat ze hebben


gezien en ervaren.

Als laatste komt stap 5: de


meester vertelt nog wat.
Hierbij zal ik een vraagstellen
die nu wel binnen de zone
van naaste ontwikkeling valt.
Verder wordt er ook nog
gevalueerd hoe het
samenwerken verliep in deze
les.

De leerlingen zullen nadenken over de vraag.

Leerlingen zitten op hun


plek.

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

You might also like