Professional Documents
Culture Documents
Teorija Toka Semestralni Rad
Teorija Toka Semestralni Rad
Profesor:
Dr Vladan Tubi, red. prof.
Asistent:
Mr Marko Suboti, dipl. in. saob.
Student:
Mahir Zarifovi 120/10
2 Semestralni zadatak
Slobodna brzina
VSL=100 [km/h]
T=3,25 [m]
BS=0,25
PZP
30 [%]
Stanje kolovoza
SK=1 (odlino)
Rmin=180 [m]
Uzduni nagib
UN=2 [%]
Karakter terena
Ravniarski
PGDSI
PGDSI=5260 [voz/dan]
Mjerodavni protok
K=13
r=3,5
Neravnomjernost po smjerovima
60/40
FVS=0,97
3 Semestralni zadatak
b) Ako je granini nivo usluge na obje dionice NU=E potrebno je utvrditi godinu u kojoj se
dostie granini nivo usluge NU=E.
4 Semestralni zadatak
Rjeenje zadatka:
Tradicionalno klasini nain
a) Izraunavanje protoka se vri na osnovu sljedee formule:
qnui
- ukupna veliina saobraajnog toka u oba smjera za preovladajue putne i saobraajne
uslove za Nivo Usluge (i), (voz/h u oba smjera)
Coj
- praktini odsjek dvotranog puta na odsjecima u porsjenim putnim i terenskim
uslovima (voz/h u oba smjera)
( q / C )i
- odnos veliine toka i kapaciteta u praktino idealnim uslovima za Nivu Usluge (i)
Fa / b
- korekcioni faktor za raspodjelu saobraajnog toka po smjerovima
FBS
- korekcioni faktor za ue saobraajne trake i ogranienu irinu bankine
FKV
- korekcioni faktor za uee tekih vozila u saobraajnom toku
Coj 2860
Poto je karakter terena ravniarski onda je
Vrijednost (q/C) za ravniarske terenske uslove a u funkciji od (30 %) zabranjenog
preticanja je:
20%
40%
30%
A 0,12
0,09
0,12-0,09=0,03
0,03/2=0,015
0,12-0,015=0,105
B 0,24
0,21
0,24-0,21=0,03
0,03/2=0,015
0,24-0,015=0,225
C 0,39
0,36
0,39-0,36=0,03
0,03/2=0,015
0,39-0,015=0,375
D 0,62
0,60
0,62-0,60=0,02
0,02/2=0,01
0,62-0,01=0,61
1,00
1,00-1,00=0
0/2=0
1,00-0=1,00
1,00
5 Semestralni zadatak
q
0,105
C A
q
0,375
C C
q
0, 225
C B
q
0, 61
C D
q
1, 00
C E
NU
E
0,00
0,65
0,82
0,50
0,75
0,88
0,25
0,7
0,85
FKV
gdje je:
1
1 PT ( ET 1) PR ( ER 1) P b ( Eb 1)
6 Semestralni zadatak
PT
- udio kamiona u saobraajnom toku izraen u decimalama
PR
- udio rekreativnih vozila u saobraajnom toku izraen u decimalama
Pb
- udio autobusa u saobraajnom toku izraen u decimalama
ET
- ekvivalent putnikih automobila za kamione
ER
- ekvivalent putnikih automobila za rekreaciona vozila
Eb
- ekvivalent putnikih automobila za autobuse
Poto u saobraajnom toku nema rekreacionih vozila njihov udio se ne rauna prilikom
FKV
prorauna vrijednosti faktora
TV=11%; AV=4%.
FKV
1
1 PT ( ET 1) P b ( Eb 1)
Vrsta terena
Tip vozila
Nivo usluge
Ravan
Kamioni ET
A
B
DiE
Autobusi Eb
A
B
DiE
FKV ( A)
2,0
C 2,2
2,0
1,8
C 2,0
1,6
1
1
1
1
0,852
1 PT ( ET 1) P b ( Eb 1) 1 0,15(2 1) 0,03(1,8 1) 1 0,15 0,024 1,174
7 Semestralni zadatak
FKV=0,852
FKV ( B i C)
1
1
1
1
0,826
1 PT ( ET 1) P b ( Eb 1) 1 0,15(2, 2 1) 0,03(2 1) 1 0,18 0,03 1, 21
FKV(B i C)=0,826
FKV ( D i E)
1
1
1
1
0,856
1 PT ( ET 1) P b ( Eb 1) 1 0,15(2 1) 0,03(1,6 1) 1 0,15 0,018 1,168
FKV(D i E)=0,856
Poto su svi pojedini faktori izraunati, oni su uvrtavaju u osnovnu tj. poetnu formulu:
qnui Coj ( q / C ) i
Fa / b F
BS F
KV
qnui ( A) Coj (q / C )i Fa / b FBS FKV
voz
2860
0,105
0,94
0,7 0,852
168,353
h
qnui(A)=169 [voz/h]
voz
h
2860
0,
225 0,94
0, 7 0,826
349,747
qnui(B)=350 [voz/h]
voz
2860
0,375
0,94
0, 7 0,826
582,912
h
qnui(C)=583 [voz/h]
voz
h
2860
0, 61
0,94
0, 7 0,856
982,642
qnui(D)=983 [voz/h]
voz
h
2860
1 0,94
0,85 0,856
1956, 08
qnui(E)=1957 [voz/h]
8 Semestralni zadatak
qBAZNO
qm
684
706 voz / h
FVS 0.97
qCILJNO 1 r qBAZNO
n
Za period od 20 godina n=19, dok je (r) dato i iznosi r = 3,5 [%] = 0,035
Ako tok od 706 (voz/h) u baznoj godini uporedimo sa dobijenim vrijednostima maksimalnog
toka po Nivoima Usluge vidi se da je tok vei od maksimalnog pri NUC, a manji od
maksimalnog toka pri NUD, pa je na ovoj dionici u baznoj godini Nivo UslugeD .
Ako tok od 1358 (voz/h) u ciljnoj godini uporedimo sa dobijenim vrijednostima maksimalnog
toka po Nivoima Usluge vidi se da je tok vei od maksimalnog pri NUD, a manji od
maksimalnog toka pri NUE, pa e na ovoj dionici biti Nivo UslugeE.
b) Godina (n-ta) u kojoj e se dostii granini Nivo UslugeE moe se dobiti na sljedei
nain:
qnu ( E ) (1 r )n qbazno
qnu(E) = 1957 [voz/h]
r = 3,5 [%] = 0,035
qbazno = 706 [voz/h]
9 Semestralni zadatak
qnu ( E ) (1 r )n qbazno
1957 (1 0,035) n 706
1957 1,035n 706
1957
1,035n
706
n
1,035 2,772
n ln1,035 ln 2,772
n 0,034 1,02
1,02
n
0,034
n 30 godina
Granini nivo usluge E obje dionice e se postii za period od 30 godina.
10 Semestralni zadatak
- poto je UN = 2 [%]
gC = gCO*FKV*FgRa/b
gdje je:
gCO gustina pri baznom kapacitetu osnovno odsjeka DP
FKV faktor uticaja komercijalnih vozila na gustinu toka pri kapacitetu
FgRa/b faktor uticaja neravnomjernosti saobraaja po smjerovimavonje na gustinu na odsjeku
u specifinoj krivini
U ovom sluaju:
gCO = 39,45 (PA/km/oba smjera)
11 Semestralni zadatak
20
18
FKV
0,9
5
0,96-0,95=0,01
0,96
0,01/5=0,002
0,002*3=0,006
0,96-0,006=0,954
FKV = 0,954
FgRa/b = 0,945
gC = 39,45*0,954*0,945 = 35,565 (PA/km)
qciljno
=
c
706
2440
= 0.289
1 358
2440
= 0.557
VNUA = 95 [ km/h ]
VC = 68,6 [ km/h ]
C = 2440 [ voz/h ]
12 Semestralni zadatak
C = ( 1 + r )n qbazno
2440 = (1 + 0.035 )n *706
2440 = 1.035n * 706
1,035n = 706 / 2440
1,035n = 0,289
n *ln 1,035 = ln 0,289
n *0,034 = 1,241
n = 1,241/0,034
n = 36,5
n = 37 [godina]
Granini nivo usluge E obje dionice e se postii za period od 37 godine.