You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MENGIKUT SLOT PENGAJARAN

Tajuk: Kebudayaan kaum.


Tema: Bangsa, Pakaian, Perayaan, Makanan.
Tarikh: 09.10.2009
Hari: Jumaat.
Kelas: Dahlia
Masa: 8.10-8.30 pagi
Kehadiran: 47/47
Perempuan : 45 orang
Lelaki : 2 orang
Komponen:
Perkembangan Bahasa, Komunikasi, Sosioemosi Dan
Kognitif
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir sesi pembelajaran murid-murid dapat
1.2.2 Menyatakan cara menyesuaikan diri dengan keadaan
atau situasi yang baru.
2.3.1 Dapat melihat persamaan dan perbezaan antara diri
sendiri dan orang lain.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid sudah mengetahui jenis-jenis bangsa di
Malaysia.
Penerapan Nilai:
Patuh kepada arahan, berkeyakinan serta bersemangat
Strategi:
1. Kelas.
Aktivtiti : mengenali kepelbagaian bangsa

Alat bantu mengajar : pengunaan kertas latihan ,flash card dan papan putih

Langkah Komponen/kandunga Aktiviti pengajaran ABM/catatan


pengajaran/masa n

Set induksi Perkembangan Murid-murid


(3 minit kognitif bersoal jawab
dengan guru
tentang tajuk
berkaitan
Langkah satu Perkembangan ABM
(5 minit kognitif dan Murid-murid 1. Flash card
sosioemosi.
belajar jenis-jenis NILAI
bangsa di 1.Patuh pada
Malaysia iaitu arahan
Melayu, Cina dan 2.Berkeyakinan
STRATEGI
India.
Kelas
Murid-murid diajar
HASIL
mengenali bangsa PEMBELAJARAN

melalui 1.2.2 menyatakan

penggunaan flash cara menyesuaikan


diri dengan
card keadaan atau
situasi baru.

1.2.4 menyatakan

perasaan sendiri

pada orang lain

mengenai sesuatu

perkara atau

peristiwa

Langkah 2 Perkembangan ABM


10 minit bahasa dan Murid-murid diajar 1.papan putih
komunikasi
mengeja NILAI
perkataan 1.Berkeyakinan
berkaitan dengan 2.Kebijaksanaan
tajuk dan STRATEGI
Kelas
menyebutnya
HASIL
secara berulang-
PEMBELAJARAN
ulang
2.1.1 menunjukkan

semangat dan

sikap positif

2.2.1 bertanya dengan

penuh keyakinan

2.2.3 Menunjukkan
potensi diri dengan
yakin
Penutup Perkembangan Murid-murid NILAI
kognitif disoal tentang apa Berpengetahuan
yang telah mereka Berkeyakinan
pelajari

PEMBELAJARAN
4.1.1 menyatakan

pelbagai cara

berfikir untuk

menyelesaikan

masalah.

4.1.2 menyatakan

dan menggunakan

pelbagai cara

komunikasi untuk

menyelesaikan

masalah.

Refleksi : Pada akhir pengajaran, kanak-kanak memahami pelbagai jenis kaum di Malaysia dengan
lebih mendalam walaupun mempunyai masalah teknikal semasa proses pembelajaran dan
pengajaran

You might also like