You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh : 26 Ogos 2010

Masa : 8.00-9.00 pagi

Tahun : 1 Pintar

Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 1

Tema : Pelancongan

Tajuk : Makan Angin

Objektif :Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2. Menyatakan empat pengajaran daripada teks yang telah disediakan.

3. Menyatakan lima maksud lambang yang diberikan berdasarkan kad


bergambar yang telah disediakan.

Fokus utama : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 2 (i) baca teks informatif dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus sampingan : 4.1 Mengemukakan idea, pandangan, dan pendapat tentang sesuatu
perkara secara terperinci, tepat dan tersusun.

Aras 2 (i) Menyatakan pandangan tentang sesuatu perkara yang dibualkan.

Sistem bahasa : Tatabahasa - Kata nama khas dan Kata adjektif

Kosa kata - makan angin, berbudii bahasa, cantik,


gembira, dll.

Ilmu : Kajian Tempatan dan Muzik

Nilai : Berbudi bahasa dan semangat bermasyarakat.

KBT :KB-menyenaraikan, membanding beza, belajar cara belajar dan


konstruktivisme
BBM : Klip Video ‘Cuti-cuti Malaysia’, Petikan bertajuk ‘Makan Angin
bersama Keluarga Saya.’, Kad bergambar, Lembaran kerja.

Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P& P Catatan

Set Induksi Mengenal pasti 1.Guru menayangkan klip video bertajuk ‘Cuti- BBM
(5 minit) tempat-tempat cuti Malaysia’ - Klip video ‘ Cuti-cuti
perlancongan di 2.Guru meminta murid mendengar lagu sambil Malaysia ‘
Malaysia dalam klip mengenal pasti nama tempat perlancongan yang
video ‘Cuti-cuti terdapat dalam klip video tersebut. KBT
Malaysia’. 3. Murid mendengar dan mengenal pasti nama- Kontekstual
nama tempat perlancongan yang terdapat Kecerdasan pelbagai
dalam klip video . Kemahiran berfikir

Langkah 1 Guru bersoal jawab 1.Guru memilih 5 orang murid secara rambang KBT
(10 minit) mengenai untuk menyatakan pendapat tentang klip video Konstruktivisme
pengalaman murid yang telah ditayangkan.
melancong dalam 2. 5 orang murid menyatakan pendapat tentang Teori Behaviourisme
negara klip video yang telah ditayangkan.
3.Murid berkongsi pengalaman mereka ‘makan Sistem bahasa:
angin’ bersama guru dan rakan-rakan. Kata nama khas
Langkah 2 Membaca petikan 1.Guru membahagikan murid kepada lima Kemahiran
(15 minit) ‘Makan Angin kumpulan dan setiap kumpulan diberikan nama Membaca Mekanis
bersama Keluarga bersempena dengan tempat perlancongan yang
Saya’ telah dinyatakan. BBM
2.Guru mengedarkan petikan bertajuk ‘ Makan Petikan ‘Makan
Angin Bersama Keluarga Saya’ kepada murid- Angin bersama
murid. Keluarga Saya’
3.Guru membaca petikan tersebut secara kuat,
terang dan jelas dengan intonasi yang betul Teori Behaviourisme
4.Murid mengajuk bacaan guru secara kuat,
terang dan jelas dengan menggunakan intonasi Teknik Ajuk-sebut
yang betul.
5. Guru meminta 5 orang murid untuk membaca
petikan dan diikuti oleh rakan-rakan lain.
6. 5 orang murid membaca ayat secara kuat,
terang dan jelas dengan intonasi yang betul dan
diikuti dengan rakan-rakan yang lain.

Langkah 3 Nilai dan pengajaran 1. Guru bertanyakan apa yang difahami oleh Kemahiran Lisan
(15 minit) dalam petikan murid mengenai petikan yang telah dibaca.
‘Makan Angin 2. Murid menyatakan dengan lisan 4 pengajaran KBT:
bersama Keluarga yang terdapat dalam petikan yang dibaca. Kontekstual,
Saya’ 3. Guru meminta murid menyatakan kesan jika Kemahiran berfikir,
tidak mengamalkan nilai-nilai yang terdapat Kajian masa depan
dalam petikan.
4. Murid menyatakan nilai-nilai yang mereka Sistem bahasa:
peroleh dan berkongsi dengan rakan kesan jika Kata adjektif
tidak bersikap sedemikian.
Nilai:
Berbudi bahasa,
semangat
bermasyarakat,

Langkah 4 Membezakan ciri-ciri 1.Guru mengedarkan kepada setiap kumpulan BBM:


(10 minit) orang yang berbudi sebanyak 5 keping kad bergambar yang Kad bergambar,
bahasa dan ciri-ciri menunjukkan 5 situasi berbeza dan lembaran Lembaran Kerja
orang yang tidak kerja.
berbudi bahasa 2. Guru meminta murid mengenal pasti gambar KBT:
sama ada gambar tersebut menunjukkan nilai Kontekstual
yang baik atau buruk.
3. Murid akan menandakan ‘betul’ sekiranya Kaedah koperatif
gambar tersebut menunjukkan nilai yang baik,
dan ‘pangkah’ sekiranya menunjukkan nilai yang Nilai:
tidak baik. Berbudi bahasa,
kerjasama,
kepimpinan

Penutup -Rumusan isi 1.Guru merumuskan P&P dengan sesi BBM: Klip Video
(5 minit) -Murid-murid soal jawab bersama murid. ‘Cuti-cuti Malaysia’
diminta 2.Guru memasang semula klip video ‘Cuti-cuti
menyanyikan lagu Malaysia’ KBT:
‘Cuti-cuti Malaysia’ 3.Murid dan guru menyanyikan lagu Kontruktivisme
tersebut bersama-sama. Kecerdasan Pelbagai

Refleksi :

You might also like