You are on page 1of 3

4.2.

3 RANCANGAN PENGAJARAN
Rancangan Mengajar Harian

Mata Pelajaran : Sejarah


Tarikh / Hari : Rabu ( 20 Mei 2009)
Tingkatan : 4 Nilam
Masa : 40 Minit
Tajuk : Pembentukkan Kerajaan Bani Abbasiyah
Objektif : Di akhir pengajaran pelajar dapat :-
1. Menerangkan proses Pembentukkan Kerjaan Bani
Abbasiyah
2. Menyatakan sumbangan kerjaan Bani Abbasiyah
3. Membezakan antara kerajaan Bani Umaiyyah dan
kerajaan Bani Abbasiyah
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar-pelajar telah belajar mengenai :-
1. Kerajaan Bani Umaiyyah
ABM : Papan tulis, handout
Nilai Murni : Kerjasama, semangat juang yang tinggi,
KBKK : Membeza, menjana idea , dan menyusun mengikut urutan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah / Isi Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi/kaedah/


Masa Kandungan ABM/Nilai/KBKK
-Membuat aktiviti
Set induksi Permulaaan dengan pelajar. Pelajar membuat Strategi :
(3mint) aktiviti senaman Berpusatkan pelajar
Mengimbas kembali ringan dan ujian minda.
pelajaran lepas dengan Kaedah :
menyoal pelajar: Pelajar menjawab Penyoalan
- pembentukkan soalan yang diberikan
kerajaan Bani oleh guru. ABM :
Umaiyyah Papan tulis
-sumbangan kerajaan
Bani Umaiyyah Nilai :
Bekerjasama, patuhi
- Guru membuat soal arahan dan
jawab menghormati guru.

KBKK :
Menjana idea

Langkah 1 Latar -Guru memberi Strategi :


(17 minit) Belakang penerangan mengenai Pelajar mendengar Berpusatkan guru,
Kerajaan Bani latar belakang Kerajaan penerangan guru. pelajar dan bahan.
Abbasiyah Bani Abbasiyah dengan
membuat catatan di Kaedah :
papan tulis Memberi
Pelajar menjawab penerangan dan
-Guru menjelaskan soalan mengenai proses penyoalan.
proses-proses yang pembentukkan
Proses berlaku dalam Kerajaan Bani
Pembentukkan pembentukkan Abbasiyah ABM :
Kerajaan Bani Kerajaan Bani Papan tulis dan
Abbasiyah Abbasiyah Latihan bertulis
- Guru menyoal pelajar
Nilai :
Cermat,
Sumbangan -Guru memberi - Pelajar menjawab menghormati guru
Kerajaan Bani penerangan mengenai soalan secara spontan dan mendengar
Abbasiyah sumbangan yang arahan.
terdapat dalam
Kerajaan Bani KBKK :
Abbasiyah menjana idea.

Langkah 2 Latihan dalam Guru memberi soalan Pelajar menjawab Strategi :


(10 minit) kelas latihan kepada pelajar. soalan di atas kertas Berpusatkan pelajar.
yang disediakan
Guru memilih pelajar- Kaedah :
pelajar yang berkenaan Mastery
untuk menjawab soalan.
ABM :
Guru memberikan Kertas soalan
penerangan dengan
jelas. Nilai : Mematuhi
peraturan dan
memberi perhatian.

KBKK :
Menjana idea

Langkah 3 Latihan Guru meminta pelajar Pelajar membentuk Strategi :


(8 minit) berkumpulan membuat 3 kumpulan. kumpulan. Berpusatkan pelajar
dan guru.
Memberi soalan kepada Pelajar berbincang
kumpulan pelajar. untuk mencari jawapan. Kaedah :
Perbincangan.
Pelajar menulis
jawapan di atas kertas ABM :
majung. Kertas manjung

Nilai :
Kerjasama, menepati
Guru memberi Pelajar mendengar dan masa.
penjelasan kepada respon kepada guru.
soalan yang telah KBKK :
diberikan Dapat memahami
dengan jelas
pembelajaran hari ini.

Penutup Kesimpulan Guru memberi Pelajar mendengar Strategi :


(2 minit) tambahan dan nota sambil mengingat fakta- Berpusatkan guru.
kepada pelajar. fakta yang disebutkan
oleh guru. Kaedah :
Guru mengulang Memberi penerangan
kembalai pelajaran pada dan penyoalan.
hari tersebut dan
memberi penjelasan ABM :
yang teliti Papan tulis

Nilai :
Memberi perhatian.

KBKK : Membuat
Kesimpulan

You might also like