Professional Documents
Culture Documents
DIRECTIONS: In each of the following number series, a wrong number is given. Find out the wrong
number.
DIRECTIONS: For the following questions, four options are given. Choose the correct option.
8 . A certain sum of money S is divided among two persons X and Y. X gets 125% of what Y gets. The
percentage that X gets out of the sum of money S, is
(1) 500/9% (2) 400/9%
(3) 50% (4) 40%
9 . The ages of two children, which are natural numbers, are in the ratio 3 : 5. After X years the ratio
becomes 4 : 5. What is the minimum value of X?
(1) 5 years (2) 1 year
(3) 10 years (4) 9 years
10. There are cars of four wheels and motorcyclesof two wheels in place. The number of wheels of all
the vehicles is 30 more than twice the number of vehicles. Then the number of cars at the place is
(1) 10 (2) 15
(3) 12 (4) 18
Detailed Solutions
1 2 3 6 18 109 1944 209952
Here 2 × 3 = 6; 3 × 6 = 18; 6 × 18 = 108;
18 × 108 = 1944; 108 × 1944 = 209952. Ans.(4)
2 . 1 3 6 11 20 39 70
Here 1 × 2 + 1 = 3;
3 × 2 + 0 = 6;
6 x 2 – 1 =11;
11 × 2 – 2 = 20;
20 × 2 – 3 = 37; 37 × 2 – 4 = 70. Ans.(2)
3 . 2, 13 27 113 561 3369 23581
Here 2 × 2 + 7= 11; 11 × 3 – 6 = 27;
27 × 4 + 5 = 113; 113 x 5 – 4 = 561;
561 × 6 + 3 = 3369; 3369 × 7 – 2 = 23581. Ans.(1)
4 . 50 51 47 56 42 65 29
Here 50 + 1 2 = 51;
51 – 2 2 = 47; 47 + 3 2 = 56;
56 – 4 2 = 40; 40 + 5 2 – 65;
65 – 6 2 – 29. Ans.(4)
5 . 3 9 23 99 479 2881 20159
Here 3 × 2 + 3 = 9;
9 × 3 – 4 = 23;
23 × 4 + 5 = 97;
97 × 5 – 6 = 479 × 6 + 7 =2881;
2881 × 7 – 8 = 20159. Ans.(3)
6 . Except 344 all others are cube of 9,8,6,5,4.and 344 is not the right value because 343 = 7 3 is the
right value. Ans.(1)
7. Let S = 1 3 + 2 3 + .... + 10 3 = (55) 3 Þ S is a number ending with 5.
So for all integral (+ve) values ends with 5. Ans.(2)
8 . Let Y get Rs.100. Therefore X gets Rs.125.
H e n c e S = R s . ( 1 0 0 + 1 2 5 ) = R s . 2 2 5 . P e r c e n t a g e o f m o n e y t h a t X g e t s
= (125 × 100)/225 = (500/9). Ans.(1)
9 . Let us keep in mind X is a positive whole number and the ages are natural numbers. Let 3P, 5P be
their present ages.
After X years by data (3P + X) : (5P + X) = 4 : 5.
Hence 15P + 5X = 20P + 4X Þ 5P = X
Þ X = 5 × 1 (by taking P = 1 year). Ans.(1)
10. Let X cars and Y two wheelers be there.
Þ 4X + 2Y = 30 + 2 (number of vehicles) = 30 + 2 (X + Y)
Þ 2X = 30 Þ X = 15 cars. However the value of Y cannot be calculated. Ans.(2)