You are on page 1of 3

Rancangan pengajaran harian sains kanak-kanak pendidikan khas

Nama Guru : Nurianah Binti Dais

Kelas :K1
Subjek : Sains
Tarikh : 8/12/2010
Masa : 30 Minit
Bilangan Pelajar :30
Topik : Tumbuh- tumbuhan
Sub Topik : Bahgian pada tumbuh tumbuhan.
Objektif : Mengenalpasti bahagian-bahagian asas pada tumbuh-tumbuhan.
Pengetahuan Pelajar : pelajar mengetahui beberapa bahagian pada tumbuh –tumbuhan
daripada permerhatian pada alam sekitar.
Nilai Murni : Menyayangi, menghargai dan menghormati.
Bahan Pengajaran : Video, Power Point dan Tumbuh-tumbuhan sebenar.

Langkah-Langkah Kandungan Aktiviti Bantuan/Nota


Set Induksi Pengenalan 1. Guru Video
( 1-3 Minit) menunjukka
n satu video
berkenaan
tumbuh-
tumbuhan
kepada
pelajar.
2. Guru
bertanyakan
pelajar
pengalaman
dan
pendapat
berkenaan
tumbuh-
tumbuhan.

Langkah 1 Mari belajar 1. Guru-guru Tumbuh-tumbuhan


( 8 minit) menunjukka sebenar
n tumbuh- Power point
tumbuhan
sebenar
kepada
pelajar.
2. Guru
menerangka
n setiap
bahagian
pada
tumbuh-
tumbuhan
menerusi
power point.
- Bunga
- Buah
- Daun
- Batang
- Akar

Langkah 2 Latihan 1. Guru Kad dan manila kad


(8minit) menunjukka
n slide show
tayangan
power point/
kad gambar
bahagian
tumbuh-
tumbuhan
dan
menyuruh
pelajar
menyebutny
a dengan
kuat.
2. Guru
memilih 3
orang pelajar
supaya
menerangka
n fungsi
bahagian-
bahagian
tumbuhan
tersebut.
3. Guru
memilih
pelajar lain
menjawab
teki teki
pada manila
kad.
Langkah 3 Menguji 1. Guru Helaian
( 8minit) memberikan
setiap
pelajar satu
helaian
latihan.
2. Helaian
tersebut
bergantung
pada tahap
pelajar.
3. Pelajar boleh
berbincang
dengan
rakan-rakan.
Penutup Ulangkaji 1. Guru Nilai Murni
(1-3 Minit) menunjukka - Sayang
n animasi - Menghormati
tumbuh-
tumbuhan.
2. Guru
menasihati
pelajar
supaya
menyayangi
dan menjaga
tumbuh-
tumbuhan
serta alam
sekeliling.

You might also like