You are on page 1of 16

PROIECT DE LECTIE

Data: 08.12.2010
Clasa: a X-a
Disciplina: Psihologie
Subiectul lectiei: Gandirea ( intelectul, definitie, caracteristici, structura interna a gandirii, gandirea convergenta si divergenta, gandirea ca
proces de intelegere, gandirea ca proces de rezolvare a problemelor, tipologia gandirii)
Tipul lectiei: comunicare si asimilare de noi cunostinte
Obiective:
Obiectiv general: Cunoasterea lumii ca fiind procesul complex pe care omul il realizeaza folosindu-se de o serie de instrumente psihice, precum :
senzatiile, perceptiile, reprezentarile, gandirea, memoria sau imaginatia.
Obiective operationale: Oo1 : sa defineasca intelectul si procesele psihice superioare
O02 : sa defineasca gandirea si sa o caracterizeze
Oo3 : sa defineasca si caracterizeze structura psihologica interna a gandirii
Oo4 : sa explice diferenta intre gandirea convergenta si cea divergenta
Oo5 : sa defineasca gandirea ca fiind un proces de intelegere
Oo6 : sa enumere etapele rezolvarii problemelor
Oo7 : sa delimiteze tipuri de gandire
Resurse metodologice: expunerea, explicatia didactica, conversatia, problematizarea, observatia sistematica si independenta, reflectia personala,
activitatea independenta
Resurse material: manuale
Forma de organizare: frontal, pe grupe
Evaluarea activitatii: la sfarsitul timpului de lucru, prin aprecieri verbale
Timp: 100 de minute
Locul desfasurarii: sala de clasa
Resurse bibliografice: Mielu, Zlate – coordonator manual „Psihologie” – cls. a X-a, Edit. Aramis 2005, Tinca, Creţu ; Nicolae , Mitrofan;
Mihai, Aniţei – colab.
Mihai Golu – coordonator manual “Psihologie” – cls. a X-a, Edit. Economica Preuniversitara, 2004, Mihaela Pais-
Lazarescu – colab.

DESFASURAREA ACTIVITATII
Elemente esentiale de continut Strategii didactice
Secventele lectiei Timp Ob. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1. Captarea 5' - se va realiza discutand pe -strategie -manual de -observarea


atentiei marginea urmatoarei discursiva de tip psihologie- sistematica
afirmatii pentru tema in cauza : argumentativ- Editura a elevilor;
persuasiv  Aramis;
„Gandirea este procesul psihic -dezbaterea  -manual de
care se desfasoara intr-un plan - participa la discutii, Psihologie-
mintal, intern,subiectiv,uzand de argumentandu-si Editura Eco-
judecati,rationamente,operatii raspunsurile ; Nomica Pre-
cognitive cu ajutorul carora universitara
realizeaza o procesare profunda a
realitatii”

2.Comunicarea 4' - se vor trece in revista - asculta cu atentie -strategie


subiectului si a elementele-cheie ale temei. obiectivele lectiei ; discursiva de tip
obiectivelor explicativ 
lectiei

3. Dirijarea
invatarii 60' Oo1 INTELECTUL SI PROCESELE
PSIHICE SUPERIOARE

Caracteristica pentru intelectul - asculta ceea ce li se -expunerea 


uman este corelarea tuturor celor comunica ;
trei segmente ale orizontului
temporar,facand posibila atat
analiza critica a activitatii -manual de -observarea
anterioare,corectarea celei psihologie- sistematica
prezente,cat si proiectarea celei Editura a elevilor;
viitoare. Aramis;
Intelectul desemneaza facultatea -manual de
de a percepe lucrurile diferit.In Psihologie-
psihologie,termenul este folosit in Editura Eco-
doua acceptiuni : Nomica Pre-
a)pentru a caracteriza modalitatea universitara
de organizare si desfasurare a
comportamentului bazata pe
discriminare-comparare-ajustare,
opusa modalitatii instinctuale
( comportament instinctual=
innascut, caracter automat,
neconditionat, comportament
inteligent= dobandit,caracter
anticipat si mediat prin modele
informationale interne ale
mijlocului si scopului)
b)pentru a desemna ansamblul
prelucrarilor si transformarilor
informationale in plan intern, -conversatia 
subordonate desprinderii unor
relatii, semnificatii,generalizari,
transferuri.
In forma sa elementara, intelectul
este propriu si
animalelor.Caracterul inteligent al
comportamentului animal consta -ofera exemple concrete
in capacitatea de a discrimina ale unor astfel de animale
adecvat stimulii din campul
perceptiv,de a stabili relatii intre ei -manual de -observarea
prin raportare la starile proprii de psihologie- sistematica
necesitate. Editura a elevilor;
La om, intelectul atinge un nivel Aramis;
superior de dezvoltare,el -manual de
dezvaluindu-si atributele in Psihologie-
activitati mintale complexe,de Editura Eco-
prelucrare mijlocita a informatiei, -strategie Nomica Pre-
de elaborare a generalizarilor si didactica de tip universitara
abstractizarilor,de descoperire- argumentativ-
formulare a relatiilor cauzale deductiv 
dintre fenomene si a legilor care le
guverneaza.
Componentele intelectului –
memorativa, imaginativa, logico-
rationala- se articuleaza intr-un
sistem functional unitar,cu rol
central in cunoasterea realitatii si
in reglarea activitatii.Formarea
acestui sistem se realizeaza treptat
in ontogeneze,printr-o succesiune
de stadii.
J.Piaget a descris 4 stadii :
a)stadiul inteligentei sensorio-
motorii 0-2 ani (dezvoltarea
schemelor perceptive)
b)stadiul inteligentei
preoperatorii 2-7 ani (dezvoltarea -participa la
si consolidarea limbajului) discutii,enumerand stadiile
c)stadiul inteligentei operatorii inteligentei
concrete 7-11 ani (structurarea -conversatia 
schemei operatiei propriu-zise)
d)stadiul inteligentei operatorii -manual de
formale 11-16 ani (constituirea si psihologie-
consolidarea scheletului gandirii -strategie Editura
interne). discursiva de tip Aramis;
explicativ -manual de
Oo2 DEFINITIA SI Psihologie-
CARACTERISTICILE Editura Eco-
GENERALE ALE GANDIRII -expunerea Nomica Pre-
universitara
Gandirea reprezinta nivelul cel
mai inalt de prelucrare si integrare
a informatiei despre lumea externa
si despre noi insine.
-observarea
Caracterul procesul al gandirii. sistematica
Procesarea este de doua feluri : a elevilor;
ascendenta si descendenta.
Cele doua demersuri ale gandirii
pe verticala cunoasterii sunt -enumera tipurile de
complementare si stau la baza caracter ale gandirii
constituirii si achizitionarii
conceptelor,a
notiunilor.Caracterul discursiv al -explicatia 
gandirii rezulta si din desfasurarea
ei temporala ceea ce sugereaza
gradele mari de care se bucura -exemplifica cu situatii
acest proces. concrete

Caracterul mijlocit al gandirii.


Consta in aceea ca ea opereaza nu
direct asupra realitatii,ci asupra
informatiei furnizate de perceptii
si reprezentari.

Caracterul general-abstract al
gandirii.
Gandirea se desfasoara permanent
in directia evidentierii insusirilor -activitatea -manual de
generale si esentiale ale independenta psihologie-
obiectelor,si fenomenelor,si a Editura
subordonarii Aramis;
diversitatii cazurilor particulare -manual de
unor modele ideale generale. Psihologie-
Editura Eco-
Caracterul finalist al gandirii. Nomica Pre-
Demersurile noastre au o universitara
finalitate,un scop bine
definit :elaborarea unui model
mintal,a unor explicatii si a unor -observarea
raspunsuri cu privire la sistematica
implicatiile situatiilor. a elevilor;

Oo3 STRUCTURA PSIHOLOGICA


INTERNA A GANDIRII

Gandirea ca sistem de notiuni.


Unitatea informationala de baza a
gandirii este notiunea.Ea este un
construct mintal fixat prin -participa la discutii,
cuvant,care include insusiri si aratand importanta -exercitiul
proprietati comune, esentiale si notiunilor
necesare.

Concepte empirice.
Integreaza trasaturi
concrete,particulare,insusiri locale
restrictive,dependente accidentale
si neesentiale.Ele se constituie in -manual de
copilarie si pe parcursul psihologie-
scolaritatii prin acumularea si Editura
sistematizarea unei experiente Aramis;
concret intuitive,intr-o maniera -manual de
ascendenta ,de jos in sus,de la -elevii retin diferente intre -strategie Psihologie-
aspecte particulare,care se concepte didactica de tip Editura Eco-
organizeaza in reprezentari cu un argumentativ- Nomica Pre-
grad din ce in ce mai mare de deductiv  universitara
generalizare,si cu grad scazut de
esentializare.Sunt probabiliste.
-exemplifica cu situatii
Concepte stiintifice. concrete
Se achizitioneaza prin
invatare,educatie.Prin demersul
descendent,se porneste de la -observarea
legi,norme,reguli,principii,definitii sistematica
care au un caracter imperativ. a elevilor;
Uzeaza de limbaje specializate
proprii domeniilor de
cunoastere.Este un limbaj riguros,
structurat in definitii si nu admite
abateri.

Notiuni concrete.
Reflecta insusirile date in context
obiectual,asa cum apartin ele
obiectelor reale,nemijlocit
perceptibile.
Notiuni abstracte.
Reflecta insusiri abstrase si
detasate de suportul lor
obiectual,intuitiv real. -manual de
psihologie-
Notiuni individuale. Editura
Reflecta insusirile esentiale ale Aramis;
unui singur obiect. -manual de
-retin caracteristicile Psihologie-
Notiuni particulare. notiunilor Editura Eco-
Reflecta insusirile esentiale Nomica Pre-
comune unui grup mai mare de universitara
obiecte asemanatoare. -problematizarea 

Notiuni generale.
Reflecta insusirile esentiale
comune mai multor clase.

Sistemul notiunilor
Structura de continut a procesului
gandirii este un sistem de
relationare logica a notiunilor in
judecati si a acestora in
rationamente.Judecata este o
structura informationala mai -observarea
complexa,care reflecta obiectul in sistematica
relatie cu alte obiecte sau a elevilor;
dezvaluindu-i anumite insusiri.
Rationamentul este o structura -expunerea
informationala discursiva,in care
gandirea porneste de la anumite
date si ajunge la obtinerea altora
noi.

Gandirea ca sistem de operatii.


-manual de
Operatiile fundamentale. psihologie-
-explicatia  Editura
Analiza este operatia de Aramis;
descompunere in minte a unui -manual de
obiect in elemente componente si Psihologie- -observarea
de apreciere a semnificatiei Editura Eco- sistematica
fiecarui element in cadrul Nomica Pre- a elevilor;
intregului.Ea permite delimitarea universitara
esentialului de neesential,a
necesarului de accidental.

Sinteza consta in reconstituirea in -elevii enumera tipuri de


minte a unui obiect din elementele operatii ale gandirii -conversatia
sale date izolat.Este o relationare
logica a informatiilor secventiale
despre obiect in vederea
evidentierii lui ca
intreg.Presupune includerea -elevii raspund solicitarii
obiectului intr-o anumita clasa. de a operationaliza o
problema
Comparatia este acea operatie a
gandirii care presupune
evidentierea pe plan mintal a
asemanarilor si deosebirilor
esentiale ale obiectelor si
fenomenelor pe baza unui criteriu. -problematizarea 

Abstractizarea consta in relevarea


si retinerea unor insusiri sau relatii
si in eliminarea,sau lasarea in
afara a altora.Se retin insusirile
care sunt considerate esentiale si -manual de -observarea
necesare. psihologie- sistematica
Editura a elevilor;
Generalizarea presupune -observatia Aramis;
extinderea rezultatului sintezei sistematica si -manual de
asupra tuturor cazurilor particulare independenta Psihologie-
care poseda proprietatile date. Editura Eco-
-elevii retin importanta Nomica Pre-
Rationamentul inductiv surprinde apelarii la diferitele universitara
regularitatea si faciliteaza operatii ale gandirii, in
extragerea si formularea unor vederea solutionarii
concluzii generale dintr-o oricarui obstacol
multitudine de cazuri particulare.

Rationamentul deductiv porneste


de la general , prin inferente si
implicatii si ajunge la cazuri
particulare.Expresia logica a -conversatia
deductiei este silogismul, in care,
pornind de la doua premise, se
extrage o concluzie.

Operatiile instrumentale.

Forma algoritmica se
caracterizeaza printr-o succesiune
strict determinata a secventelor,a
carei respectare conduce in mod
necesar la obtinerea rezultatului
preconizat.

Forma euristica se caracterizeaza -elevii identifica situatii


printr-o desfasurare arborescenta, diferite, in care au fost
in evantai, a cautarilor si nevoiti sa apeleze la una, -expunerea
transformarilor. din cele doua operatii -exercitiul
instrumentale ale gandirii
Oo4 GANDIREA CONVERGENTA
SI DIVERGENTA
-manual de -observarea
Gandirea convergenta este psihologie- sistematica
unificatoare,sintetica.Ea tinde sa Editura a elevilor;
reduca diversitatea la unitate.Este Aramis;
pregnant solicitata in formarea -manual de
notiunilor,in descoperirea unor Psihologie-
legi generale,pe baza corelarii Editura Eco-
datelor observatiilor cotidiene si Nomica Pre-
experimentale,in elaborarea de universitara
scheme si rezumate,in corelarea
mai multor judecati in vederea -problematizarea
desprinderii unei concluzii. -exemplifica cu situatii
concrete
Gandirea divergenta este
explorativa,generativa,creativa.Ea
presupune fie capacitatea de
realizare a unuia si aceluiasi
produs mintal final pe cai
diferite,fie capacitatea de a gasi
cat mai multe variante de solutii
sau raspunsuri la una si aceeasi
sarcina.
Oo5 GANDIREA CA PROCES DE
INTELEGERE -manual de
-expunerea psihologie-
Intelegerea este o functie esentiala Editura
a gandirii,care determina gradul Aramis;
de constientizare de catre om a -manual de
lumii in care traieste.Ea consta in Psihologie- -observarea
desprinderea si utilizarea corecta a -asculta ceea ce li se Editura Eco- sistematica
semnificatiilor si sensurilor comunica Nomica Pre- a elevilor;
cuvintelor,in stabilirea corecta a universitara
legaturilor dintre fenomene,in
formarea unor idei corecte despre
natura si semnificatia
lucrurilor.Intelegerea este nucleul
tare al activitatii de cunoastere in
plan individual,de ea depinzand
eficienta desfasurarii ulterioare a
celorlalte faze.Realizarea
intelegerii se bazeaza pe
combinarea informatiilor
acumulate pentru a dezvalui
samnificatia datelor noi.Sunt
implicate doua procese : de
asimilare a situatiilor noi de catre -conversatia
structurile informational-cognitive
elaborate anterior si altul de
acomodare,prin care acele
structuri se reorganizeaza si se
modifica potrivit specificului si
semnificatiei datelor si situatiilor
noi.
Oo6 GANDIREA CA PROCES DE
REZOLVARE A
PROBLEMELOR
-manual de
A gandi inseamna a raspunde la psihologie- -observarea
diferite intrebari, a opera cu -expunerea Editura sistematica
notiuni si a rezolva Aramis; a elevilor;
probleme.Problema se defineste ca -manual de
un obstacol de ordin -problematizarea Psihologie-
informational-cognitiv pe care Editura Eco-
gandirea il intalneste pe traiectoria Nomica Pre-
sa de la o situatie initiala, A, catre universitara
situatia finala, B. -elevii participa, alcatuiesc
In plan subiectiv,acest obstacol se probleme si le rezolva
constientizeaza si se traieste in
forma unei tensiuni,a unei
disonante.Obiectiv,problema se
caracterizeaza prin existenta unor
lacune, a unor inversiuni,capcane.
Dupa gradul de structurare a
modalitatii de abordare-
rezolvare ,exista :
a)probleme bine definite,a caror
rezolvare poate fi fixata intr-o
schema operationala de tip
algoritmic
b)probleme slab definite,a caror
rezolvare nu se preteaza la
algoritmizare.

Etapele rezolvarii unei


probleme sunt :
a)perceperea problemei,care
poate fi corecta sau
alterata,complecta sau
lacunara,aceasta conditionand -manual de
orientarea procesului rezolutiv psihologie-
intr-o directie corecta ori gresita Editura
b)formarea modelului intern,care Aramis;
devine premisa pentru -manual de
organizarea si desfasurarea -elevii retin etapele Psihologie-
operatiilor rezolutive rezolvarii unei probleme Editura Eco-
c)reformularea problemei,pentru Nomica Pre-
aducerea ei intr-o forma mai universitara
inteligibila si mai coerenta -activitate -observarea
d)alegerea si aplicarea independenta sistematica
metodei,metoda care poate fi a elevilor;
algoritmica sau euristica
e)verificarea rezultatului,daca
este corect,procesul se
stopeaza,daca se dovedeste
eronat,se trece la descoperirea
erorilor.

Oo7 TIPOLOGIA GANDIRII

Sunt doua criterii :


1.raportul analitic-sintetic
2.raportul concret-abstract
Pe baza primului criteriu,se
delimiteaza : tipul de gandire
analitic,caracterizat prin
predominarea functionala a
analizei,prin centrarea pe detalii,
si tipul sintetic, caracterizat prin
predominarea sintezei si prin -manual de
centrarea pe ansamblu,pe sistem, psihologie-
pe intreg. Editura
Pe baza celui de-al doilea criteriu, Aramis; -observarea
se delimiteaza : tipul intuitiv- -manual de sistematica
concret,caracterizat prin Psihologie- a elevilor;
predominarea capacitatii de Editura Eco-
operare in sfera sarcinilor si Nomica Pre-
situatiilor concrete,intuitive ; si universitara
tipul abstract-formal, caracterizat
prin predominarea capacitatii de a
opera in sfera constructiilor
teoretice pure,desprinse de orice -participa la discutii
support intuitiv.

4.Obtinerea 6' Pe baza datelor prezentate,se va


performantei ; realiza o caracterizare a
asigurarea feed- intelectului,a gandirii,precum si a
back-ului structurii sale ;a gandirii ca -reflectia
diverse procese. personala

5.Intensificarea 10' Se va realiza frontal,prin


retentiei si evaluarea raspunsurilor obtinute -conversatia
transferului de-a lungul lectiei,evaluare cu - evaluare
caracter stimulativ. orala

6. Evaluarea 5' Se vor oferi indrumari catre


performantei diferite referinte bibliografice.
REALIZAT DE CHITARU ANDREEA CAMELIA, FPSE, AN 2, SERIA 2, GRUPA 6

You might also like