You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN

Tadika : Umi Ceria


Bil. Pelajar : 20 orang
Tarikh : 1 September 2010
Masa : 9.00 - 9.40 pagi (40 minit)
Mata Pelajaran : Matematik
Tajuk : Bentuk
Sub Tajuk : Mengenal bentuk di sekeliling kita

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran pelajar dapat:


1. Mengenal bentuk di sekeliling mereka
2. Membuat perbandingan antara bentuk-bentuk
3. Mengelaskan bentuk mengikut warna

Aktiviti dan strategi:


i. Set induksi : Guru menayangkan video puisi
ii. Aktiviti : Mengenal objek, mengelaskan objek mengikut bentuk dan
warna, membaca puisi
iii. Penutup : Merumuskan isi kandungan pengajaran-membaca puisi

Aktiviti Aktiviti
Isi Pelajaran Catatan
Guru Murid

Set Penerangan Guru membawa dan Murid melihat objek Mengelaskan


Induksi mengenai menerangkan objek yang dibawa oleh guru objek mengikut
(5 minit) bentuk yang sesuai dengan dan mendengar bentuk
bentuk yang hendak penerangan dari guru
diajar
Cth:
Bulat-donat
Segitiga-sepotong
tembikai
Guru bertanya soalan
kepada murid Murid menjawab
Cth: soalan yang diajukan
Apakah bentuk donat? guru.

Aktiviti 1 Tayangan Guru menayangkan Murid memberikan ABM :


(10 minit) video: video mengenai puisi perhatian. LCD
Puisi mengenai tentang bentuk-bentuk.
bentuk
Guru bertanya soalan Murid menjawab
soalan yang diajukan

Guru membaca puisi Murid-murid membaca


baris demi baris di mengikuti guru
hadapan murid-murid

Murid mencuba sendiri


Guru memberi peluang
untuk membaca puisi
kepada murid untuk
sambil dibantu oleh
mencuba sendiri
guru

Aktiviti 2 Aktiviti suai Guru meletakkan Murid mengikut arahan ABM :


(10 minit) padan gambar gambar dan bentuk guru dan memadankan Papan putih.kad
objek di papan putih gambar yang sesuai gambar
dan meminta murid dengan objek
memadankan mengikut
objek yang sesuai
Aktiviti 3 Aktiviti Guru mengedarkan Murid mengambil ABM
(10 minit) mewarna kertas lukisan yang kertas lukisan dan Kertas, pensil
mengandungi objek mewarnakan objek warna
dan meminta murid
mewarnakannya

Guru meminta murid Murid menunjukkan


menunjukkan hasil hasil mereka
mereka

Penutup
(5 minit) Aktiviti Guru meminta murid Murid membaca puisi ABM : LCD
membaca puisi membaca puisi bersama guru

Guru bertanyakan Murid berasa gembira


perasaan murid-murid dengan aktiviti yang
dilakukan

Refleksi:
Set Induksi

Guru membawa objek yang sesuai dengan bentuk yang diajar.

bujur bulat

segitiga bintang
Aktiviti 1

1.Guru menayangkan video mengenai puisi tentang bentuk-bentuk.

2. Guru membaca puisi baris demi baris di hadapan murid-murid.

MARI
MARIMENGENAL
MENGENALBENTUK
BENTUK
Ada seekor ulat
Ada seekor ulat
Jalan sangat lambat
Jalan sangat lambat
Donat adik bulat
Donat adik bulat
Celup dalam coklat
Celup dalam coklat

Emak beli kerang


Emak beli kerang
Makan dengan kentang
Makan dengan kentang
Malam sangat terang
Malam sangat terang
Ada cahaya bintang
Ada cahaya bintang

Bunga raya bunga lili


Bunga raya bunga lili
Dihias cantik dalam raga
Dihias cantik dalam raga
Tembikai manis sedap sekali
Tembikai manis sedap sekali

Dipotong jadi segitiga


Dipotong jadi segitiga
Pergi ke pasar membeli ayam
Pergi ke pasar membeli ayam
Beli bersama sekilo garam
Beli bersama sekilo garam
Bujur-bujur si telur ayam
Bujur-bujur si telur ayam
Itik bertelur ayam mengeram
Itik bertelur ayam mengeram
Aktiviti 2

-Aktiviti Suai Padan


Aktiviti 3

1. Guru mengedarkan kertas lukisan yang mengandungi objek dan meminta murid
mewarnakannya
2. Guru meminta murid menunjukkan hasil mereka

Penutup

- Guru meminta murid membaca puisi bersama-sama


- Guru meminta murid menyatakan perasaan mereka

Refleksi

You might also like