You are on page 1of 8

Norhayati binti Elias

PISMP G 3.5/ 890528-03-6368


BIDANG MEMBUAT CORAK DAN REKAAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PSV TAHUN 4

Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual

Tahun: 4 Wawasan

Tarikh: 8 Mei 2010

Masa: 8.30-9.30 pagi

Bilangan Murid: 30 orang

Bidang Kegiatan: Membuat Corak dan Rekaan

Jenis Kegiatan: Kolaj

Tajuk: Membuat kad ucapan Hari Ibu

Teknik: Menggunting, mengoyak, menampal dan melakar.

Hasil Pembelajaran:

Aras 1: Memahami konsep kolaj serta teknik-tekniknya.

Aras 2: Menyusun motif mengikut susunan grid untuk menghasilkan corak.

Aras 3: Menghasilkan corak untuk dijadikan satu rekaan berfungsi seperti kad

ucapan.

Objektif: Pada akhir pengajaran, murid dapat:

i. Menyatakan konsep kolaj dan kepelbagaian teknik utnuk menghasilkannya, iaitu


menggunting, mengoyak, menampal dan melakar.
ii. Menghasilkan corak dengan menyusun motif mengikut susunan grid batu bata,
dan dan sisik ikan.
Norhayati binti Elias
PISMP G 3.5/ 890528-03-6368
iii. Mengaplikasikan corak yang dihasilkan untuk dijadikan kad ucapan sempena
Hari Ibu.
iv. Meningkatkan kemahiran motor halus dalam aktiviti melakar corak dan
menggunting kertas semasa membuat kolaj.
v. Menghasilkan kad ucapan dengan teknik kolaj dan mengaplikasikan nilai
kekemasan, ketelitian dan kreatif.

Pengetahuan sedia ada murid:

i. Murid pernah melihat corak-corak terancang pada pembalut hadiah, penanda


buku dan sebagainya.
ii. Murid mahir menampal kertas dalam menyiapkan kad ucapan berkonsepkan
kolaj.
iii. Murid pernah melihat kad-kad ucapan dalam buku-buku, majalah dan dalam
kehidupan mereka.

Nilai murni: Kreatif, keseronokan, kasih sayang terhadap ibu, kepatuhan, ketelitian,

kekemasan.

Strategi: Kecerdasan pelbagai visual-ruang, muzik, intrapersonal), pemerhatian,

kontestual.

Alat dan bahan: kertas lukisan, pensel, gam, gunting, kertas warna, radio, tali, kulit

siput, kain dan lain-lain bahan yang dirasakan sesuai.

Bahan Bantu Mengajar (BBM):

i. Carta kad ucapan


ii. Kaset lagu ‘Air Mata Ibu’
iii. Contoh hasil karya kolaj
iv. Pernyataan pengertian
v. Carta langkah
Norhayati binti Elias
PISMP G 3.5/ 890528-03-6368
Peringkat penyampaian:

LANGKAH PERKEMBANGAN ISI AKTIVITI P&P STRATEGI/


PENGAJARAN PELAJARAN GAMBARAJAH/
/ MASA NILAI/ CATATAN
Set Induksi Perdengarkan lagu ‘Air Guru Strategi:
(5 minit) Mata Ibu’ nyanyian Datuk memperdengarkan kecerdasan
Siti Nurhaliza. lagu ‘Air Mata Ibu’ pelbagai.
kepada murid.
‘Apakah sebenarnya Nilai: keseronokan,
Terbuku di kalbumu Murid mendengar dan kasih sayang
Apakah erti linangan air menghayati lagu yang terhadap ibu.
mata di pipimu diperdengarkan.
Ucapkanlah padaku BBM: Kaset lagu
Tak bisa ku rungkainya ‘Air Mata Ibu’.
Rahsia yang kau pendam
itu
Aku hanya menduga
Tidak mampu merasa
Sebenar-benar
perasaanmu
Pengorbanan yang kau
lakukan
Untuk dewasakanku
Hanya bisa ditanggung
hati ibu’.
Langkah 1 Pengenalan tajuk Guru memberi Strategi:
(7 minit) pelajaran hari ini, iaitu penerangan tentang pemerhatian,
kolaj. pengertian kolaj. kecerdasan
pelbagai.

Penerangan tentang Guru memberitahu BBM: Pernyataan


Norhayati binti Elias
PISMP G 3.5/ 890528-03-6368
pengertian kolaj. murid bahawa mereka pengertian, contoh
akan menghasilkan hasil karya kolaj.
‘Kolaj adalah suatu cara kad ucapan untuk ibu
menghasilkan gambar masing-masing.
atau corak dengan
melekatkan bahan, objek Bersoal jawab dengan
atau bentuk yang murid mengenai
berlainan diatas asas kefahaman mereka
latar. tentang konsep kolaj.

Mempamerkan contoh Guru memperlihatkan


hasil karya kolaj. contoh-contoh hasil
karya kolaj kepada
murid.

Murid melihat hasil


karya tersebut dengan
penuh perhatian.
Langkah 2 Penerangan mengenai Guru menerangkan Strategi:
(7 minit) jenis-jenis susunan grid cara menyusun motif- pemerhatian,
dan cara menyusun motif. motif mengikut kecerdasan
susunan grid batu pelbagai.
bata, dam dan sisik
ikan. Nilai: kepatuhan,
keseronokan untuk
Murid mendengar belajar.
penerangan guru
dengan penuh minat. BBM: carta hasil
karya murid.

Langkah 3 Penghasilan corak: Guru mengarahkan Strategi:


(25 minit) 1) Koyak atau gunting murid menggunting Kecerdasan
Norhayati binti Elias
PISMP G 3.5/ 890528-03-6368
kertas warna ataupun kain atau mengoyak kertas pelabagai,
menjadi cebisan kecil. warna. kontekstual,
pemerhatian.
Murid mengoyak
kertas menjadi Nilai: Kreatif,
cebisan. kekemasan,
ketelitian,
2) Lakarkan motif dan Guru meminta murid kepatuhan.
jenis susunan yang melakarkan motif dan
diingini di atas kertas susunan grid yang BBM: Carta
lukisan. dikehendaki. langkah.

Murid melakar motif


dengan tekun.

3) Tampal cebisan kertas Guru meminta murid


warna pada bahagian menampal cebisan
yang dikehendaki kertas pada motif
menggunakan gam. yang dilakar.

Guru menunjukkan
demontrasi menampal
kertas pada motif dan
menjadi satu corak.

Murid mengikut
arahan guru dan
menampal dengan
teliti.
4) Tampal kulit siput atau Guru menyuruh murid
lain-lain bahan pada menampal bahan-
Norhayati binti Elias
PISMP G 3.5/ 890528-03-6368
bahagian atas kertas atau bahan selain kertas
bahagian lain yang seperti kulit siput di
menarik. atas motif tadi.

Guru menunjukkan
demonstrasi
menampal bahan di
bahagian yang
menarik.

Murid melakukan paa


yang diarahkan
dengan kemas
mengikut kreativiti
masing-masing.

Pengagihan alat dan Proses pengagihan


bahan kepada murid. alatan untuk mulakan
aktiviti.
Langkah 4 Pengaplikasian corak Guru menunjukksn Strategi:
(10 minit) keatas kad ucapan. carta contoh kad Pemerhatian,
ucapan kepada murid. kontekstual,
kecerdasan
Murid melihat carta pelbagai.
dengan penuh minat.
Nilai: Ketekunan,
Guru meminta murid kekemasan.
melipat kertas lukisan
kepada dua bahagian BBM: Carta kad
sebagai asas kad ucapan.
ucapan.
Norhayati binti Elias
PISMP G 3.5/ 890528-03-6368

Murid melakukan
arahan guru tanpa
bantahan.

Guru meminta murid


menggunting dan
menampal corak yang
murid hasilkan pada
asas kad ucapan.

Murid menggunting
dan menampal corak
tersebut dengan
berhati-hati.

Guru meminta murid


menulis kata-kata
gramatis untuk
meluahkan kasih
sayang kepada ibu
masing-masing dan
menulis ungkapan
‘Selamat Hari Ibu’.

Murid menulis kata-


kata yang sesuai
untuk ibu masing-
masing.
Penutup Sesi apresiasi Guru memilih kad Strategi: kemahiran
(5 minit) ucapan secara rawak interpersonal,
Norhayati binti Elias
PISMP G 3.5/ 890528-03-6368
untuk sesi apresiasi. intrapersonal.

Guru memanggil 2-3


orang murid ke
hadapan untuk
membuat sesi
apresiasi terhadap
corak yang dihasilkan
melalui teknik kolaj
oleh rakan mereka.

Guru membuat
rumusan pelajaran
hari ini dan bertanya
beberapa soalan
untuk menguji
kefahaman murid.

1.Apakah konsep
kolaj?
2.Nyatakan teknik-
teknik untuk
menghasilkan kolaj.

You might also like