You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

Propunători:
Cazacu Viorica, Osoianu Maria, Ilaşcu Monica, Cârtiţă Oana, Cutureanu Alina-Maria
Tema anuală: Cum este/ a fost si va fi aici pe Pamant?
Tema săptămânii: Păsări domestice (in cadrul proiectului tematic: ,,Vietuitoarele
Pamantului”)
Titlul activitatii: “Punguţa cu doi bani”
Domeniul: Limbă şi comunicare
Tipul activităţii: predare – învăţare
Mod de realizare: povestirea educatoarei
Nivel II (grupa mare)

Scopul activitatii: familiarizarea copiilor cu structura şi mesajul unui text epic.

Obiective operaţionale:
O1. Să prezinte titlul şi autorul textului;
O2. Să formuleze enunţuri cu expresiile şi cuvintele noi folosite în text;
O3. Să enumere personajele identificate în text;
O4. Să ordoneze imaginile corespunzătoare firului epic al textului;
O5. Să povestească textul pe baza imaginilor prezentate.

Strategia didactică:
a. Metode, procedee, tehnici: conversaţia, elemente de problematizare, povestirea,
explicaţia.
b. Mijloace de învăţământ: planşe (imagini cu secvenţe din povestire), siluete de
personaje, carte cu ghicitori; jetoane cu imagini
reprezentând păsări domestice;
c. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală şi pe grupe;
d. Resurse: umane –25 de copii, grupa mare
temporale – 30 minute
e. Bibliografie:
• Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Bucureşti, 2008;
• Material ajutător pentru aplicarea programei de gradiniţă, Bucureşti, 1980;
• Ion Creangă „Povesti, povestiri, amintiri”;
• Ghid pentru proiecte tematice, Humanitas, 2005
• Revista „Învăţământul preşcolar”, Coresi, 2010

1
Desfăşurarea activităţii:
Strategii didactice Evaluare
Nr. Secvenţele Ob Conţinutul instructiv- educativ Metode, Mijloace de Forme de Timp
crt. activitatii . procedee, învăţământ organizar
op. tehnici ea
activităţii
1. Moment - Asigurarea celor necesare activităţii - - - 2min -
organizatoric
2. Reactualizarea - 1. Discuţii despre animale şi păsări conversatia 3 min
cunoştinţelor domestice:
Despre ce invatam noi saptamana
aceasta?{despre pasari domestice).
Ce pasari cunoasteti voi?(gaina,
cocosul,rata, gasca,curca).
Am sesizat ca va plac mult pasarile.De
ce?(pentru ca sunt frumoase si
folositoare omului).
De unde stiti voi asa multe lucruri
interesante despre pasarile domestice?
(le-am vazut la bunici,in ilustratii,pe
internet,in enciclopedii,la televizor,...).
-2. Texte literare la care face
trimitere lectia:
- Unde au reintalnit toate aceste pasari,
astazi, copiii de la coltul,, biblioteca”?
(in cartea,, In curte mea”de Emil
Garleanu,in poezia ,,Puisorul motat” de
Elena Farago ,in povestea ,,Gainusa cea
motata”
2
(Precizez ca in carti gasim multe
curiozitati,ca am descoperit o carte de
povesti care se
numeste,,Povesti,povestiri amintiri”de
Ion Creanga[o arat],ca din aceasta carte
le voi spune o poveste despre o pasare
la care se refera ghicitoarea ce
urmeaza.

3. Captarea - Legătura cu lecţia nouă se face prin elemente de carte cu activitate 2 min
atenţiei prezentarea unei ghicitori, care face problematiza ghicitori frontală
referire la pasarea despre care le voi re
spune o poveste:
,,Cat e vara-cucurigu!
Cucurigu-cand da frigul
Cine-i ,frate,dumnealui?
Cum il cheama?
Poti sa-mi spui?”
(Cocosul)

3
4. Anunţarea - 1. Educatoarea anunţă copiii ca astăzi - - - 3min -
subiectului şi a vor învăţa o nouă poveste care se
obiectivelor numeşte: „Punguţa cu doi bani” şi este
operaţionale scrisă de marele nostru povestitor, Ion
Creangă.
2. Pe parcursul activităţii copiii vor fi
capabili: să prezinte titlul şi autorul
textului; să formuleze enunţuri cu
expresiile şi cuvintele folosite în text;
să enumere personajele identificate în
text; să ordoneze imaginile
corespunzătoare firului epic al textului;
să povestească textul pe baza
imaginilor prezentate.
5. Dirijarea 1. Educatoarea povesteşte basmul povestirea imagini cu activitate 10min evaluarea
învăţării „Punguţa cu doi bani”, de Ion Creangă, secvenţe din frontală capacităţii de a
în paralel cu prezentarea imaginilor poveste preciza titlul si
corespunzătoare fiecărui fragment. Pe autorul
măsură ce întâlneşte cuvinte greu de
înţeles pentru nivelul vârstei lor,
educatoarea se opreşte şi face
explicaţiile corespunzătoare.
O1 2. Copiii sunt solicitaţi să precizeze conversaţia
titlul poveştii şi autorul acesteia. evaluarea
O2 3. Copiii formulează enunţuri cu capacitatii de a
expresiile şi cuvintele noi, utilizate în formula enunturi
contexte diferite. cu expresiile si
4. Educatoarea împarte copiii în două cuvintele noi
grupe: folosite in text
4
• Prima grupă primeşte imagini conversaţia imagini cu activitate
O4 cu secvenţe din poveste şi trebuie să secvenţe din pe grupe
aşeze imaginile în ordinea logică a poveste +
desfăşurării evenimentelor; siluete de
• A doua grupă primeşte siluete personaje
O3 de personaje şi trebuie să asocieze evaluarea
personajele cu plansa-suport capacităţii de a
corespunzătoare. ordona logic
evenimentele şi
de a asocia
personajele cu
planşele
corespunzătoare
6. Fixarea O3, Fiecare grupă prezintă produsele 5min evaluarea
cunoştinţelor O4, activităţii desfăşurate: imagini cu activitate capacităţii de a
O5 • Prima grupă povesteşte povestirea secvenţe din pe grupe povesti derularea
desfăşurarea evenimentelor în poveste + evenimentelor în
succesiune logică, prin raportarea la siluete de ordinea logică a
imaginile respective; personaje desfăşurării lor
• A doua grupă enumeră
personajele identificate asociindu-le conversaţia
cu planşele corespunzătoare.
7. Obţinerea - Copiii primesc fişe de lucru exerciţiul fişe de lucru activitate 3min evaluarea
performanţei individual având ca cerinţă gruparea pe individual individua capacităţii de a
două coloane, a personajelor bune, cu lă grupa
care le-ar plăcea să se asemene precum personajele în
şi a personajelor rele, cu care nu le-ar două categorii
plăcea să se asemene.
8. Asigurarea - Copiii sunt îndrumaţi să povestească - - - 2min
retenţiei şi a basmul parintilor si fratilor si sa
transferului deseneze acasa personajul preferat.

5
6

You might also like