You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 2

MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu


TAHUN : 2 Arif
TARIKH : 26 September 2010 - Isnin
MASA : 60 minit ( 8.40 pg - 9.40 pg )
BILANGAN MURID : 20 orang
TAJUK : Haiwan
OBJEKTIF : Pada akhir pelajaran, murid dapat:
i) Menyatakan lima ciri-ciri binatang secara
lisan.
ii) Membaca teks dengan sebutan dan intonasi
yang betul.
iii) Menulis enam ayat tunggal berdasarkan
teks.
HASIL PEMBELAJARAN :
FOKUS UTAMA :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan
sebutan dan intonasi yang betul dan lancar
serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
i) Membaca teks bukan sastera
dan teks sastera dengan
sebutan dan intonasi yang
betul dan lancar.
FOKUS SAMPINGAN :
1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu
perkara secara bertatasusila.
1
Aras 2
ii)
Menjawab soalan secara bertatasusila
dengan menggunakan ungkapan yang
sesuai.
KEMAHIRAN BAHASA:
Membaca dan bertutur, mendengar dan membaca, menulis
SISTEM BAHASA:
Menggunakan ayat tanya dan ayat penyata
PENGISIAN KURIKULUM:
i. ilmu : Moral, Kajian Tempatan, Sains.
ii. nilai : bertanggungjawab, kasih sayang, menghargai, kerjasama dan
bersyukur.
iii. kemahiran bernilai tambah :
-kemahiran berfikir
: kemahiran menerangkan sebab, mencirikan,
meramal, membuat inferens, mengkategori dan
menjana idea.
-kemahiran belajar
: mengumpul, memproses, mencatat dan
melaporkan maklumat.
-kecerdasan pelbagai
: verbal - linguistik dan kinestatik
-strategi
: kontekstual, direktif, metakognitif
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
Murid pernah dan tahu:

Melihat pernah melihat binatang.


Mendengar dan mengecam intonasi ayat tanya yang menggunakan kata
tanya dan dialog.
Menjawab soalan untuk menjelaskan sesuatu perkara yang dikemukakan
dengan menggunakan bahasa yang santun.
BAHAN BANTU MENGAJAR:
i. Lirik lagu Bangau Oh Bangau .
ii. Lagu Bangau Oh Bangau
iii. LCD
iv. Komputer
v. Pembesar suara (speaker)
vi. Lembaran kerja
vii.
Kad Ayat
viii. Gambar binatang
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
1.
Apakah
binatang yang
terdapat
dalam lagu
tersebut?
2.
Bagaimanakah
cara hidup
binatang
tersebut?
-Murid diperdengarkan
lagu Bangau Oh
Bangau .
-Murid bercerita dan
melakonkan gaya dan
bunyi berdasarkan
binatang yang
didengari.
-Murid menerangkan
binatang yang terdapat
dalam lagu.
Bahan Bantu Mengajar:
Lagu Bangau Oh
Bangau .
Kemahiran Berfikir :
Membuat ulasan,
memberikan pandangan
Kemahiran Bahasa:
Kemahiran mendengar
dan bertutur
Nilai:
Moral, peka
Langkah 1 -Guru mengedarkan Bahan Bantu Mengajar:
(10 minit) petikan cerita dan
dialog mengenai
kehidupan haiwan.
Petikan cerita
5.2 -Murid-murid diminta
membaca petikan
secara senyap.
-Murid diminta
membaca cerita dan
melakonkan dialog
petikan tersebut secara
Kemahiran bahasa:
Kemahiran lisan
Kemahiran membaca
Kemahiran berfikir:
Memberikan pandangan
kuat dihadapan kelas.
-Guru bersoal jawab
dengan murid-murid
mengenai nilai dan
pengajaran yang
terdapat dalam petikan
tersebut.
Langkah 2
(15 minit) -Murid diminta memilih
salah satu daripada
lima jenis gambar yang
ditunjukkan.
-Murid diminta membina
ayat tunggal mengenai
haiwan tersebut.
-Murid membentangkan
hasil perbincangan
mereka di hadapan
kelas.
Analisis teks.
Kemahiran bahasa:
Kemahiran lisan
Kecerdasan pelbagai:
verbal - linguistik dan
kinestatik
Langkah 3
(15 minit) -Secara berpasangan, Kemahiran Bahasa:
(berpasangan) murid dikehendaki Kemahiran membaca
( Sistem Bahasa) memilih enam
perkataan yang telah
diberikan oleh guru
kemudian bina ayat
tanya dengan
menggunakan kata
tanya dan tanpa kata
tanya.
Kemahiran menulis
Kemahiran lisan
Kecerdasan pelbagai :
verbal linguistik
Bahan Bantu Mengajar :
Petikan cerita
-Murid dikehendaki
membentangkan ayat
di hadapan kelas.
-Murid dikehendaki
menghantar tugasan
yang diberikan kepada
guru.
Kad ayat
Langkah 4
(10 minit) -Guru membahagikan
murid kepada dua
Kemahiran Bahasa :
Kemahiran lisan
1.2 kumpulan iaitu satu
kumpulan untuk
membuat soalan dan
satu kumpulan lagi
untuk menjawab
soalan.
-Murid diberi beberapa
minit untuk membuat
soalan.
-Berdasarkan
pengalaman sedia ada,
satu kumpulan lagi
diminta menjawab
soalan yang
dikemukakan.
Kecerdasan pelbagai :
verbal - linguistik
Kemahiran berfikir:
kemahiran menerangkan
sebab, mencirikan,
meramal, membuat
inferens, mengkategori
dan menjana idea
Penutup -Murid diminta memberi Kemahiran berfikir:
(5 minit) pengajaran yang
didapati daripada
petikan yang telah
dipelajari.
-Murid juga diminta
mengaitkan nilai-nilai
murni dengan apa yang
telah dipelajari.
-Guru memberi
penghargaan kepada
murid-murid atas
komitmen yang
diberikan.
Membuat ulasan,
memberikan pandangan
dan membuat rumusan.
Kecerdasan pelbagai :
verbal linguistik
Nilai murni:
-Bertanggungjawab
-Kasih sayang
-Bersyukur
-Kerjasama
-Menghargai
Kerja rumah:
Menjawab soalan kefahaman
berdasarkan lampiran yang
diberikan.
Refleksi/ Ulasan

You might also like