You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : 09 Julai 2007


Tunjang : (3) Kesihatan Diri dan Keluarga Masa : 7.40-8.10 pagi (30 minit)
Tajuk : Perasaan Tahun : 1B
Sub-Tajuk : Melahirkan perasaan Bilangan murid : ( lelaki )
- Cara melahirkan perasaan mengikut situasi ( perempuan)

Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1. Kognitif
a. Menyenaraikan lima jenis perasaan yang pernah dialami.
b. Menyatakan perasaan yang dialami seperti gembira dan sedih.
c. Menerangkan cara melahirkan perasaan dan sebab mengapa meluahkan perasaan penting kepada individu.

2. Afektif
a. Menunjukkan sikap menghormati dan menghargai perasaan orang lain.
b. Peka terhadap keadaan dan perasaan orang di sekeliling.

Pengalaman sedia ada : Murid pernah mengalami perasaan dalam pelbagai situasi semasa di rumah atau sekolah.
Alat Bantu mengajar : Kad imbasan
Nilai : Menghormati, menghargai
Strategi utama : Pembelajaran secara konstruktivisme
Pengintegrasian KKE : Kesedaran Kendiri (Menghormati)
Pengurusan kendiri (kawalan emosi,berpandangan optimis)
Pengurusan sosial (kerja berpasukan)

FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN KAEDAH / CARA


(MASA) PEMBELAJARAN PELAKSANAAN
BBM/NILAI/KBKK

Set Induksi Asas kesihatan emosi adalah luahan rasa 1. Murid disoal tentang jenis perasaan yang Teori Kecerdasan
(3 minit) isi hati dalam sesuatu situasi. dialami pada hari ini. Setiap murid diberi peluang Pelbagai
menyatakan jenis perasaan yang mereka sedang - Verbal-linguistik
a) Melahirkan perasaan alami. - visual spatial
- Cara melahirkan perasaan mengikut
situasi : Soalan: BBM
1. Ketawa a. Siapa yang gembira (sedih dsb) hari ini, sila Kad Imbasan
2. Senyum angkat tangan?
3. Sedih b. Bagaimana cara kita menunjukkan perasaan KBKK
4. Takut sedih (gembira dsb)? Membanding beza
5. Gembira
6. Menangis 2. Murid diberi penerangan tentang Nilai
7. Marah perbandingan beberapa cara melahirkan Menghargai
8. Sugul perasaan dalam situasi tertentu dengan
9. Malu menunjukkan memek muka.
10. Terkejut
11. Suka

Langkah 1 1. Bercerita tentang perasaan yang 1. Murid dipilih secara rawak untuk menceritakan BBM:
(8 minit) pernah atau sedang dialami. tentang perasaan yang pernah dialami. Kad imbasan

2. Guru menyatakan beberapa situasi yang KBKK


berkaitan dengan perasaan dan bertanya kepada 1. Menjana dan
murid tentang perasaan yang tepat. menghasilkan idea

Jawapan : Soalan: Nilai


a. Gembira a. Apakah perasaan murid apabila Kerjasama
mendapat hadiah harijadi Keyakinan diri
b. Sedih b. Apakah perasaan murid apabila dimarahi
oleh bapa/ibu/guru/rakan? ? KKE
c. Ketawa, Menangis c. Bagaimana cara murid menunjukkan Pengurusan kendiri
perasaan tersebut?
Langkah 2 1. Meneka dengan tepat perasaan 1. Guru menunjukkan beberapa kad imbasan BBM:
(7 minit) berdasarkan kad imbasan dan ekspresi mimik muka kepada murid dan meminta murid Kad imbasan
yang ditunjukkan. meneka perasaan berdasarkan kad imbasan
tersebut. KBKK
1. Menganalisis
Kad imbasan:
1. Sedih KKE
2. Senyum Kesedaran kendiri
3. Ketawa - Keyakinan diri
4. Marah

2. Seorang murid diminta melakukan mimik muka


di hadapan dan murid yang lain meneka.

2. Meniru memek muka 1. Guru menunjukkan satu persatu kad imbasan


dan murid meniru atau melakukan memek muka.

Langkah 3 Tugasan berkumpulan. BBM:


(10 minit) Kad imbasan
1. Padankan cara melahirkan perasaan 1. Dalam kumpulan, murid membincangkan cara Kertas lukisan
dengan jenis perasaan. melahirkan perasaan berdasarkan jenis Pensel warna
perasaan yang diberi oleh guru kepada setiap
kumpulan. KBKK
1. Membuat gambaran
a. Sedih – Menangis, Muram, Sugul 2. Seterusnya, setiap kumpulan membuat mental
lakaran dan mewarna memek muka tersebut.
b. Gembira – Ketawa, Senyum, Menyanyi Nilai
a. Lakaran muka sedih dan menangis Bekerjasama
b. Lakaran muka gembira dan senyum
KKE
Pengurusan sosial
- Kolaborasi dan
kerja berpasukan

Penutup Meluahkan perasaan penting kepada 1. Beberapa orang murid diminta Nilai
(2 minit) individu. menceritakan semula tentang jenis Menghormati
perasaan dan cara meluahkan perasaan Menghargai
a. Memahami perasaan orang lain. serta pentingnya meluahkan perasaan.
b. Mengetahui cara melahirkan 2. Menyanyikan lagu berkaitan dengan KKE
perasaan mengikut situasi. perasaan gembira. Kesedaran kendiri
- Kalau rasa gembira tepuk tangan - Keyakinan diri

Refleksi Pelajar:
Rumusan Guru Pembimbing :

Rumusan Pensyarah Pembimbing :

You might also like