You are on page 1of 7

Proiect de activitate

Grdinia cu P.P. Nicolae Labi- Galai Propuntoare- Institutor Corina Hiliu

Grupa : Mare-pregtitoare Categorii de activiti:


Jocuri i activiti alese (etapa I, etapa a III-a) Activiti pe domenii experieniale: - Domeniul tiinei- Cunoaterea mediului; - Domeniul om i societate- Activitate practic; Tema: Cine sunt / suntem?

Subtema: Eu sunt unic Tipul activitii- consolidarea i sistematizarea cunotinelor Forma de organizare - Activitate integrat Scopul activitii:
- Exersarea / aprofundarea unor cunotine legate de tema propus (corpul uman); - Dezvoltarea capacitii de a opta, de a lua decizii; - Creterea abilitii de a relaiona cu ceilalti

Strategia didactic:
- Resurse procedurale: jocul didactic, cubul, diagrama Venn, explicaia exerciiul,
conversaia, demonstraia; - Resurse materiale: ecusoane,jetoane, siluete ale corpului uman, jocuri de mas, - Resurse organizatorice: frontal, individual, pe grupe;

Durata: 2ore

Bibliografie:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani, M.E.C.T, 2008; Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Education, 2005;

Activiti de grup:
1. CUNOATEREA

MEDIULUI:

Corpul omenesc - joc didactic


Scopul: sistematizarea cunotinelor copiilor despre corpul omenesc (pri componente, simuri, aciuni) Obiective operaionale: - s identifice prile componente ale corpului omenesc; - s precizeze situaiile n care simurile ne ajut n perceperea lumii nconjurtoare; - s evidenieze schimbrile ce au loc n dezvoltarea omului; Sarcina didactic: Precizarea prilor componente ale corpului uman i rolul simurilor n perceperea lumii nconjurtoare. Regulile jocului: Copiii vor completa o siluet de corp omenesc cu elementele alese de pe msu, argumentnd aciunea. Rspunsurile corecte vor fi recompensate cu ecusoane cu fete (vesele, triste, n funcie de corectitudinea lor). Elemente de joc: - ecusoane, formule recitative, mimarea, aplauze, micarea; Materiale didactice: - ecusoane (fete triste - vesele), - jetoane cu imagini reprezentnd diverse pri ale corpului; - silueta corpului uman; - flipchart; 2. ACTIVITATE

PRACTIC Fetia i biatul - colaj

Obiective operaionale: - s respecte etapele de lucru ale tabloului; - s decupeze elementele constitutive ale corpului fetei i biatului ; - s asambleze prile componente ale corpulului conform realitii; - s aplice fiecare element pstrnd acurateea lucrrii;

Materiale necesare: carton colorat, foarfece, lipici, abloane;

Activiti pe arii de stimulare:


Comportamente urmrite:
tiin:
- Ce tim despre corpul nostru? - metoda cubului - s descrie copilul ales evideniindu-i trsturile fizice i psihice; - s precizeze cel puin trei asemnri i trei deosebiri dintre biei i fete; - s realizeze conexiuni ntre chipul ilustrat i starea pe care i-o creeaz acesta; - s completeze imaginea fetei i a baiatului pe baza descrierii realizate anterior; - s aduc argumente pro i contra consumului n totalitate a hranei vegetale sau animale;

Joc de mas:
- s reconstituie ntregul din buci; - s selecteze obiectele de toalet i de uz personal;

Construcii:
- s construiasc fetie i biei din figuri geometrice; - s denumeasc figurile geometrice folosite specificnd i numrul pieselor de fiecare fel utilizate;

Joc de rol:
- s mbrace fetia i biatul( ppua) dup sezon, numrnd obiectele de vestimentaie utilizate;

SCENARIUL ZILEI

ntlnirea de diminea:
Salutul Copiii intr n clas interpretnd cntecul " Bun dimineaa" ( vezi anexa 1 CD). Scaunele sunt dispuse n cerc cu faa spre interior avnd suficient distan ntre ele. Copiii sunt aezai pe scunele. Copilul zilei precedente alearg, apoi, n jurul cercului, se oprete n spatele altui coleg, l atinge, apoi i continu cursa. Cel ales alearg n sens invers. Cnd se ntlnesc se opresc fa-n fa, se salut utiliznd procedee diferite de salut, dup care pornesc mai departe, ncercnd sa ocupe locul gol. Copilul rmas fr loc continu jocul.

mprtirea cu ceilalti este momentul n care copiii fac schimb de impresii, spunnd ceea ce le-a plcut sau nu le-a plcut venind spre gradini. Dup mprtsirea impresiilor cu ceilali, se poart o scurt discuie cu copiii despre corpurile cu via i fr via. Evocarea - spargerea gheii- Activitatea de grup Se vor expune la panou cteva imagini ce reprezint: o garoaf, pasre, umbrel, copiii jucndu-se n parc, mobilier. Se vor solicita copiii s citeasc imaginile, formnd cte o propoziie cu acestea. Noutatea zilei: Din discuia cu precolarii se va concluziona: - oamenii, plantele si animalele sunt corpuri vii, pentru c se nasc,triesc,se dezvolt, mor. - omul are nevoie pentru viaa i activitatea sa de unele corpuri cu via ( plante, animale) i de unele corpuri care nu au via (cas, mobilier, vestimentatie). n continuare se va interpreta cntecul Tot ce e pe lume Realizarea sensului - Captarea ateniei Voi prezenta copiilor trei omulei din plastelin unul gras, altul slab, iar cel de-al treilea normal (de diferite culori). Voi solicita 1-2 copii s enumere parile principale ale corpului omenesc. Se va specifica faptul c un om poate fi gras, slab sau avnd greutatea normal. El are: cap, gt, trunchi, membre (superioare, inferioare). Nicio parte a corpului nu poate exista separat de celelalte. Se trece apoi la Activitatea pe domenii experieniale. Se anun i se desfoar cu ntreaga grup jocul didactic de cunoaterea mediului cu tema Corpul omenesc. Explicare jocului: Copiii vor completa o siluet de corp omenesc cu elementele primite la nceputul jocului. Dup executarea jocului de prob se trece la desfsurarea propriu-zis a jocului. Imaginile cu elemente separate ale corpului omenesc sunt aezate pe o mas n faa grupei, alaturi de o siluet uman incomplet. Pe rnd, copiii vor ataa elementele date la locul potrivit pe siluet, motivnd aciunea: - gura pe partea de jos a feei; - braele lateral; - ochii sub sprncene; Rspunsurile vor fi recompensate cu ecusoane cu fee vesele, triste ( n funcie de corectitudinea lor). Varianta I Educatoarea numete o aciune sau precizeaz o stare solicitnd copiilor s spun ce parte a corpului o efectueaz sau ce simt ne ajut s o constatm. Exemplu: Cine ne ajut s alergm? (picioarele)

Cine ne spune c prjitura e dulce? (limba) Cine ne atenioneaz c sun telefonul? (urechea) Varianta II Copiii vor trebui s aeze imaginile redate pe jetoane (bebelu, copil mic, precolar, colar, adolescent, tnr, matur, btrn) n ordinea fireasc a dezvoltrii organismului uman. La finalul activitii vor fi invitai s completeze Diagrama Venn realizat n prealabil pe flipchart. Bieii vor completa (prin desen) silueta fetiei punndu-i codie, cercei, rochi, ppu; Fetiele vor completa chipul biatului desenndu-i prul scurt, pantaloni, main; La intersecia celor dou cercuri cele dou grupe vor aeza imagini reprezentnd: - familia; - drepturile copiilor; - alctuirea corpului; Astfel se va face trecerea ctre activitatea practic (tranziia) n care ei vor realiza fetia i biatul din carton colorat, mbrcmintea din material textil, prul din fire de melana de diferite culori. Cu lucrrile lor se va face o miniexpoziie n sala de grup pentru prini i colegii de la grupele apropiate. Pe msur ce termin lucrarea copiii i vor alege un loc de joac la una din zonele: 1) Joc de mas: Corpul omenesc Loto cu obiecte de toalet i uz personal 2) Construcii: - Copiii vor construi fetie i biei din figuri geometrice (tblie magnetice), iar din jocul cu inte vor elabora obiecte de mbrcminte 3) tiine: se va aplica metoda cubului Fiecare fa a cubului va avea o culoare, iar fiecare culoare va reprezenta cte o sarcin. Descrie - un copil i va descrie colegul evideniindu-i trsturile fizice i cele psihice; Compar - copii vor trebui s precizeze cteva asemnri i deosebiri dintre biei i fete, bieibiei, fat-fat. Asociaz - vor alege dintr-o cutiu cte o imagine reprezentnd un chip. Vor trebui s-i asocieze acestuia (chipului) starea pe care le-o determin. Li se va cere apoi s povesteasc o situaie care le creeaz acea stare. Analizeaz - copii au cte un plic n care sunt imagini ce surprind schimbrile ce au loc n evoluia omului. Au ca sarcin sa aeze aceste imagini n ordinea firesc a dezvoltrii iar apoi s explice aceste schimbri. Aplic (fi) Completeaz imaginea fetei (baieii) i cea a biatului (fetele) pe baza descrierii realizate anterior.

Argumenteaz mprii n dou grupe vor aduce argumente pro i contra consumrii exclusive a hranei vegetale sau animale. 4) Joc de rol Copiii vor mbrca fetia si biatul ( ppua) dup sezon, enumernd prile componente, numrnd obiectele de mbrcminte, realizndu-le toaleta etc. La sfritul zilei s-a organizat un joc distractiv Ghicete Dup ce un copil va fi legat la ochi va trebui s descrie obiectul pe care i-l aez n mn. Dup ce-l va pipi, va recunoate silueta respectiv (ppua, maimua). Voi expune urmtoarea sarcin: Demonstreaz c nu eti ppu (maimu)! La finalul activitii vom desfaura i jocul tafeta cu haina Copiii se grupeaz n dou echipe. La semnalul educatoarei, primul juctor din fiecare echip ncearc s se mbrace ntr-un timp ct mai scurt cu toate lucrurile din pung. Dup ce a terminat, copilul se dezbrac repede, rearanjeaz lucrurile n pung i pred tafeta coechipierului imediat urmtor. Ctig echipa ai crei juctori au terminat primii de executat tafeta.

You might also like