You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik


Kelas : Pra Sekolah Dahlia
Tarikh : 05.10.2012
Hari : Jumaat
Masa : 8.10- 8.50
Tempoh : 40 minit
Bilangan Murid : 25 orang
Teras Asas : ST 7.7.1 Membilang secara menaik 1-10 dan menurun
10 - 1
Objektif Pembelajaran : Mengenal, menyebut dan menulis nombor.

Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran murid dapat :
1. Menyebut nombor secara menaik dan menurun dalam lingkungan 1-10.
2. Menulis nombor secara menaik dan menurun dalam lingkungan 1-10.

Bahan Bantu Mengajar : Kotak misteri, kad nombor dan lembaran kerja.

Pengetahuan Sedia Ada Murid: Murid telah mengetahui angka nombor 1 -10
secara lisan.


















Fasa
Isi
Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Sumber/
bahan
Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Set Induksi

5 minit
Meneka kotak
misteri
1. Guru menunjukkan
kotak misteri kepada
murid dan menyuruh
murid meneka apakah
yang ada dalam kotak
misteri itu.

2. Guru mengeluarkan
kad nombor dan
menunjukkan kad
nombor kepada murid.

Murid meneka benda
yang berada didalam
kotak tersebut.
Kotak
misteri
Langkah 1

10 minit
Menyebut
nombor 1-10
secara menaik
dan menurun.


3. Guru menunjukkan
kad nombor dan
menyebutnya secara
menaik 1 hingga 10.


4. Guru menunjukkan
kad nombor dan
menyebutnya secara
menurun dari nombor
10 hingga ke nombor
1.





Murid mengikuti guru
menyebut nombor 1
hingga 10 secara
menaik.


Murid mengikut guru
menyebut nombor
secara menurun 10-1.
Kad nombor
Langkah 2

10 minit
Menyusun
nombor
secara menaik
1-10 dan
menurun 10-1.
1. Guru memanggil 3
orang murid ke
hadapan untuk
menyusun kad nombor
secara menaik 1
hingga 10.


2. Guru memanggil 3
orang murid pula untuk
menyusun nombor
secara menurun dari
nombor 10 ke nombor
1.






1. Murid yang
dipanggil kehadapan
menyusun kad nombor
secara menaik
mengikut kad nombor
yang diambil dari kotak
misteri.

2. Murid yang
dipanggil kehadapan
menyusun kad nombor
secara menurun
berdasarkan kad
nombor yang diambil
dari kotak misteri

Kad nombor
Langkah 3

10 minit
Menulis
nombor
secara menaik
1-10 dan
menurun 10-1
1. Guru memberi
lembaran kerja kepada
murid untuk menulis
nombor 1-10 secara
menaik dan menulis
nombor secara
menurun 10-1.
1. Murid membuat
lembaran kerja dengan
diselia oleh guru.

2. Murid menghantar
lembaran kerja yang
telah siap dibuat.

Lembaran
kerja.
Penutup

5 minit

Kesimpulan
tentang
nombor
secara menaik
1 10 dan
1.Guru kumpulkan
hasil kerja setiap
kumpulan.

2. Guru menilai hasil
1.Murid beri tumpuan
pada arahan guru.



2.Murid memberi
Lembaran
kerja






menurun 10 -
1
kerja kumpulan.

3.Guru menyoal
semula murid angka 1
10 secara menaik
dan menurun.


jawapan dengan
bimbingan guru.

You might also like