You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Aryana Diaz Leon
Klas
P14EhvE
Stageschool Saltoschool de Reigerlaan
Plaats
Eindhoven
Vak- vormingsgebied: Muziek
Speelwerkthema / onderwerp: Ritme

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Leonie Fleuren/ Martijn van de Kerkhof


14-4-14
5
26

Persoonlijk leerdoel: Ik wil ervoor zorgen dat de kinderen ritmes kunnen herkennen in het lied.
Lesdoel(en):
Lesdoel 54
De leerlingen leren muziek en beweging te gebruiken om er ervaringen
mee uit te drukken en te communiceren.

Evaluatie van lesdoelen:


Ik vraag de kinderen of ze de ritmes hebben begrepen en of ze het lastig vonden om ze
te herkennen/ te bedenken.

De kinderen spelen de maat, het ritme en eenvoudige ritmische patronen bij


het liedje.
De kinderen ervaren nieuwe elementen waar muziek een specifieke rol
vervult uit verre landen.
Beginsituatie: De meeste leerlingen vinden het leuk om een lied te leren. Er is dus een hoge motivatie bij de leerlingen. Ze hebben eerder een lied geleerd
voor het 100 jarig bestaan van de school. Ook hebben ze een les gehad over de verschillende instrumenten in een klassiek stuk en deze proberen te
herkennen.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

3 minuten

Introductie

10 minuten Kern: Lied


aanleren

15 minuten Kern: Ritme


klappen

Ik laat als eerste aan de kinderen het lied een


De leerlingen luisteren aandachtig naar het lied en
keer horen. Dan vraag ik of de kinderen de taal beantwoorden de gestelde vragen.
herkennen en wat voor taal het is. Vervolgens
vertel ik dat het een Surinaams lied is. Dan
vraag ik of de leerlingen weten waar Suriname
ligt. Ik vertel dat het in Zuid-Amerika ligt en dat
ze daar o.a. Nederlands praten maar dat ze ook
Surinaams praten.

Cd, digibord

Vervolgens zet ik het lied nog twee keer op


voordat ze meezingen. De leerlingen proberen
daarna mee te zingen en lezen mee op hun
blad waar de tekst op staat. Dan zet ik het
eerste deel van het lied op en behandel dit stuk
voor stuk met de leerlingen totdat ze het lied
kennen. Om het makkelijker te maken, kunnen
de leerlingen op de maat meeklappen.
Wanneer ze het lied redelijk goed kennen, gaan
we een ritme met onze handen erbij klappen. Ik
leg uit dat we uitgaan van 2 verschillende
ritmes. 1 keer klappen (zoals bij peer) en 2 keer
klappen (zoals bij ap-pel). Dit oefenen we even
door een mij aangegeven ritme: appel, appel,
peer, appel. Dan gaan we samen kijken naar de
woorden in het lied die ook zo zijn opgedeeld:
fa-ja 2 keer klappen, no 1 keer klappen etc. Dit
laat ik de leerlingen in tweetallen uitvoeren. Ze
krijgen 1 minuut voor de eerste regel. Dan laat
ik een tweetal de eerste regel klappen. We
proberen zo ver mogelijk te komen bij het lied.
Dan vraag ik of de leerlingen zelf met een ritme
kunnen komen van (appel en peer gebruiken).
Dit doen ze in tweetallen en ze krijgen hier 2
minuten voor.

Blad met songtekst, cd,


digibord

De leerlingen luisteren opnieuw naar het lied en klappen en


zingen mee met het lied.

Vervolgens klappen de leerlingen mee met de ritmes appel


en peer in het lied. Ze proberen deze ritmes te herkennen.

2 minuten

Slot

Ik vraag de kinderen hoe ze aan hun ritmes zijn


gekomen en of ze het lastig vonden om dit te
bedenken.

De leerlingen antwoorden de gestelde vraag.

Verantwoording:
Groep 5a op de Reigerlaan krijgt minstens een keer per week muziekles. Ze krijgen dit van hun eigen leerkracht en iemand van buitenaf, die voor
muziekleraar gestudeerd heeft.
Voor deze les laat ik het KVB-model terugkomen: klank, vorm en betekenis. Kinderen luisteren naar het ritme van de muziek en klappen mee
waarbij de noten een betekenis krijgen. Op deze manier is het gemakkelijker voor de kinderen om het lied te leren en uit te voeren.
Ik heb rekening gehouden met de groep. Ik heb ze in tweetallen laten werken, ik heb ze alleen laten werken en ik heb ze met zijn allen samen
laten werken. Deze gevarieerde vorm van lesgeven maakt het leuker voor de kinderen.

You might also like