Professional Documents
Culture Documents
Lesontwerp Stage I Aa Les 1 4em - 4ee
Lesontwerp Stage I Aa Les 1 4em - 4ee
Vakkencombinatie: AA/FY
Stagebegeleider DLO: Hannelore Verstappen
Onderwijsvorm: TSO
Vak: Aardrijkskunde
Lokaal: C002
Datum/Data: 24/02/15
Aantal leerlingen:
BEGINSITUATIE
Situering in de lessenreeks
De leerlingen hebben al verschillende soorten industrie besproken. In deze les gaan ze leren om deze gekende
informatie terug te vinden op verschillende wereldkaarten. Het thema wereldkaart van de industrie behoort is een
eigen hoofdstuk.
De lln worden op regelmatige basis geconfronteerd met de begrippen industrielanden en ontwikkelingslanden. Door
het gebruik van deze kaarten kunnen ze goed zien hoe deze landen verspreid zijn over de wereld.
DIDACTISCHE VERANTWOORDING
Welke (vak)didactische principes en werkvormen komen in je les aan bod? Waarom kies
4.5.1 Situeren
1. Telkens de te bestuderen regios op de wereldreferentiekaart en op eenvoudige thematische
wereldkaarten situeren.
4.8 Verschillen tussen industrile regios
5. De bestudeerde regios situeren op een eenvoudige wereldfacetkaart van de voornaamste industrieregios.
ALGEMEEN LESDOEL
De leerlingen de kennis die ze in voorgaande lessen verzameld hebben over de verschillende industrile regios te
gebruiken om in samenwerking met een atlas een duidelijke wereldkaart te maken waar de verbanden tussen deze
industrien worden duidelijk gemaakt.
SCHOOLAGENDA
(Van de leerlingen. Verwijs naar het werkblad en/of de paginas in het werk- en/of handboek.)
Goyvaerts, Eric; et al., HorizonT 4, hoofdstuk 10: wereldkaart van de industrie; Plantyn, mechelen, Plantyn
Nv.
Youtube
www.nationmaster.com
Plantyn, Algemene wereldatlas
Youtube
www.nationmaster.com
Atlas
Werkboek
Didactisch lesontwerp
KRACHTIGE LEEROMGEVING
Leerdoelen
De lln kunnen
aandachtig en in
stilte naar een
filmpje kijken. (A)
Lesfasen
& timing
Instapfase
5min.
Lesfase 1:
15min.
De lln kunnen uit
google earth
afbeeldingen
bepaalde
landschapsstructur
en herkennen die
overeen komen
met industrie. (C)
Lesfase 2:
10min.
De lln kunnen
gegevens
verzamelen uit
statistieken op een
website en deze
gebruiken om op
een kaart te
plaatsen. (C)
Onderwijs- en leeractiviteiten
Filmpje:
Lkr toont een filmpje over de haven van Antwerpen.
Over welke haven ging het?
Welke soorten industrie vinden we in de
haven van Antwerpen?
Waar vinden we dicht bij de school nog
industrie?
Welke haven ligt er nog dicht bij Belgi?
Welke haven van deze 2 is de grootste van
Europa?
OLG:
Belgi heeft dus wel enkele belangrijke
industriegebieden.
Waar in Europa zijn er nog grote
industriegebieden?
Waar in de wereld vinden we nog grote
industrielanden?
Waar in het landschap liggen de meeste
industriegebieden?
Lkr toont de slide waar de andere belangrijke
industriegebieden op staan. Lln moeten deze
gebieden op hun kaart tekenen.
Media
Ppt: slide 3
Ppt: slide 4
Werkboek
p.84
In E
indu
van
hav
de P
bela
De g
indu
Stat
oost
Er z
de w
lang
goe
De n
in A
vold
de k
min
lage
Een
indu
geld
hier
And
gron
tran
Lan
voo
bek
www
kun
em
proc
indu
De lln kunnen
goed per 2
samenwerken en
opzoeken in de
atlas, zodat ze een
duidelijke kaart
kunnen maken
van de industrie in
de wereld. (A)
Ppt: slide 5
Ppt: slide 6
Ppt: slide 7
Filmpje:
We weten nu wel waar de grootste industrielanden
zitten, maar over welke industrie gaat het dan bij
deze landen?
Lkr laat een filmpje zien over de ijzererts mijn in
Pilbara, Australi.
Filmpje:
ijzererts mijn
Pilbara,
Australi
Groepswerk:
De lln gaan vervolgens per 2 opzoeken in de atlas
waar er nog grote ijzererts producerende landen zijn
in de wereld en plaatsen deze op hun kaart. Ook de
transportwegen worden aangeduid.
Hoe wordt ijzererts ontgonnen?
Waarom vinden we deze mijnen wel in
Australi en niet in Europa?
Ppt: slide 8
Werkboek p.
86
Atlas p. 165 C
Ppt: slide 9
Atlas p. 165 D
Filmpje:
De laatste grondstof die zeer belangrijk is voor de
industrie is olie. Dit filmpje gaat over olie ontginning
in de Noord-Zee.
Hoe wordt deze grondstof ontgonnen?
Waar in de wereld ontginnen ze zeer veel
olie?
Waar in ons land hebben wij een belangrijk
industrie gebied dat met olie werkt?
De lln gaan vervolgens per 2 opzoeken in de atlas
waar er grote olie producerende landen zijn in de
wereld en plaatsen deze op hun kaart. Ook de
transportwegen worden aangeduid.
Ppt: slide 10
Atlas p. 163 A
In d
wor
ook
ijzer
zelf.
Euro
klein
ook
giga
Stee
wor
een
Met
stee
kan
ontg
plaa
vee
Olie
bori
groo
bore
wor
In o
zich
van
het
wer