Professional Documents
Culture Documents
"
Nasze przedszkole bierze udzia w Oglnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej
"WICZY KADY MOE"
organizowanej w ramach Roku Szkoy w Ruchu. Celem akcji jest przyznanie tytuu "Szkoa
w Ruchu"/ "Przedszkole w ruchu" tym placwkom, ktre podejm dziaania na rzecz
aktywnoci fizycznej w wyznaczonych obszarach.
Nasze przedszkole z zakresu RUCH W PRZEDSZKOLU wybrao i zaprezentowao
dziaania z obszarw:
Obszar nr 1: wychowanie fizyczne - zajcia edukacyjne (szkoa)/ zajcia organizowane w
ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego (przedszkole).Zadanie dla
nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Przekazanie
udokumentowanych przykadw dobrych praktyk szkoy lub przedszkola zwizanych z
aktywnoci fizyczn spoecznoci szkolnej/ przedszkolnej, ktre dowodz, e lekcje WF/
aktywne zajcia wychowania przedszkolnego mog by ciekawe i atrakcyjne; napisanie
dwch scenariuszy zaj WF/ aktywnych zaj wychowania przedszkolnego (foto, wideo,
opis, scenariusz zaj);
Obszar nr 3: edukacja zdrowotna. Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i
nauczycieli edukacji przedszkolnej: Napisanie dwch scenariuszy zaj dotyczcych roli
aktywnoci ruchowej w yciu, wraz z dokumentacj foto/ wideo z ich realizacji na lekcji
wychowania fizycznego/ aktywnych zaj wychowania przedszkolnego;
Obszar nr 4: kwalifikacje i doskonalenie nauczycieli. Zadanie dla nauczycieli wychowania
fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Udzia nauczycieli wychowania
fizycznego i wychowawcw edukacji przedszkolnej w planowanych szkoleniach placwek
doskonalenia nauczycieli (PDN) i orodkw doskonalenia nauczycieli (ODN) o tematyce
zdrowotnej/ ruchowej;
RUCH POZA PRZEDSZKOLEM
Obszar nr 8: aktywno w gronie rodziny. Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego
i nauczycieli edukacji przedszkolnej i/ lub dyrektorw szk i przedszkoli:
Zorganizowanie imprezy z udziaem najbliszych czonkw rodziny uczniw, np. Rodzinnego
Dnia Sportu, Aktywnego Dnia Babci i Dziadka w szkole/ przedszkolu itp.;
Biorc pod uwag wyej wymienione obszary, dziaalno na rzecz aktywnoci fizycznej
w naszym przedszkolu przedstawia si nastpujco:
OBSZAR NR 1
W naszym przedszkolu dbamy o wszechstronny rozwj przedszkolakw. Du wag
przykadamy do aktywnoci fizycznej dzieci, przejawiajcej si w rnych formach dziaania.
Jednym z priorytetw zawartych w Koncepcji Pracy Przedszkola Miejskiego nr 4 w Iawie
Cele szczegowe:
Pomoce: szarfy, woreczki, aweczki, bbenek, tamburyn, somki, papierowe kwiaty, drabinki,
piki
Literatura: "Wychowanie fizyczne w przedszkolu"- K. Wlanik
Przebieg zajcia
I Cz wstpna
1. Czynnoci organizacyjne.
Dzieci ustawiaj si na zbirk. Powitanie.
2. Zabawa ze piewem.
Marsz po obwodzie koa z wysokim unoszeniem kolan, chd na pitach w rytm piosenki
"Orkiestra".
3. Zabawa orientacyjno- porzdkowa "Figurki".
Dzieci rozbiegaj si po sali w rytm tamburyna. Na przerw w muzyce i haso: figurki, dz.
zatrzymuj sie w bezruchu przyjmujc dowoln pozycj (stojc, siedzc, lec).
Tamburyno jest sygnaem do biegu.
II Cz waciwa.
4. Zabawa "Sonko wieci, deszczyk pada"- wiczenia duych grup miniowych.
Rozdanie dz. szarf. Na haso: sonko wieci, dz. unosz do gry szarfy trzymane oburcz i
prbuj maksymalnie wyprostowa si. Na haso: deszczyk pada, dz. wykonuj przysiad
podparty, szarfy kad na pododze i uderzaj w nie palcami, naladujc spadajce krople.
5. Zabawa biena z elementem rwnowagi i wspinania si "Powd".
N-lka w formie opowieci ruchowej zachca do poruszania si po sali w taki sposb, aby
omija przeszkody (szarfy- kaue). Na haso: powd, dz. wchodzi na aweczk, drabink.
Na haso: powd mina, dz. schodzi i zrcznie omija przeszkody- kaue.
6. Zabawa z elementem skoku "Bocian i aby".
Szarfy zamieniaj si w licie rzsy pywajce po wodzie, dz. w abki, a n-lka w bociana.
abki skacz na dwch apkach po sali. Kiedy zobacz bociana wskakuj na li rzsy (w
rodek szarfy) i czekaj, a bocian odejdzie.
7. wiczenia ksztatujce minie tuowia- skony w przd "Witam ci".
Rozsypka. Dz. w siadzie skrzynym przed szarf. Na sygna wykonuj skon w przd i
czoem prbuj dotkn podogi, nastpnie prostuj plecy do siadu skrzynego.
8. wiczenia ksztatujce minie tuowia- skony w ty "Czytanie gazety".
Cele szczegowe:
Przebieg zajcia
I. Cz wstpna.
1. Rozmowa na temat gazet.
N-lka rozdaje dz. po kartce gazety. Dz. sprawdzaj czy gazeta pachnie, jakiej jest gruboci,
jaki ma ciar, czy jest mocna, wytrzymaa. Dziel si swoimi spostrzeeniami z n-lk.
2. Burza mzgw- jak mona wykorzysta gazet?
Dz. wypowiadaj si na temat: jak mona wykorzysta stare gazety; co mona z nich zrobi?
Wypowiadaj si w formie zda zoonych.
3. Uwiadomienie celu zajcia.
N-lka mwi dzieciom, e dzi pobawi si gazetami. Rozmawia z dziemi na temat
przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy.
II. Cz waciwa.
3. Zabawy z rozpostart kartk gazety:
- taniec gazety unoszonej przez wiatr- dz. taczy z gazet dostosowujc rytm do tempa
utworu (wolna i szybka muzyka)
- kapelusze- marsz z gazet na gowie w rytm muzyki
- taca- niesienie gazety na wycignitych doniach
- szumi drzewa- wymachy ramion na boki
- limaki- niesienie gazety na plecach w pozycji na czworaka
- pajki- ta sama pozycja, niesienie gazety na brzuchu
- taczka- donie na gazecie, pozycja na czworaka, przesuwanie gazety
- taniec na gazecie, nie wolno postawi stopy poza gazet
4. Zabawy z gazet zgniecion w kulk.
Dz. zgniataj gazet w kulk:
- podrzucanie i apanie kulki (na przemian dwiema rkami; nastpnie tylko praw rk,
pniej lew rk
- lepimy bawana- dz. tocz kulki po pododze naladujc toczenie kul
- nieki- celowanie w koleg; dz. pamitaj o zasadach bezpieczestwa
5. Zabawy w z rzucaniem i celowaniem:
OBSZAR NR 3
Dbajc o dobro naszych wychowankw oraz wspierajc wszechstronny, prawidowy ich
rozwj uwiadamiamy dzieciom, i aktywno ruchowa, spdzanie w sposb aktywny czasu
jest bardzo wan rzecz w yciu czowieka; jest jednym z warunkw prawidowego rozwoju
oraz zdrowia. W zwizku z tym wiedz, ktr przekazujemy przedszkolakom przede
wszystkim staramy si pokaza w praktyce i da im moliwo wykorzystania jej w
praktycznym dziaaniu. Jedn z form takiego dziaania s wycieczki, ktre odbywaj si w
naszym przedszkolu w rnych porach roku. w zwizku z powyszym przedstawiamy dwa
scenariusze wycieczek, ktre miay miejsce na pocztku roku szkolnego oraz zim.
Scenariusz wycieczki
do gospodarstwa agroturystycznego w Sampawie
Data: 10.IX. 2013 r.
Temat wycieczki: " Bawimy si wesoo"- zabawy na wieym powietrzu.
Cele oglne wycieczki:
dotlenienie organizmu
Cele szczegowe:
dz. czerpie rado z zabaw na niegu; zna rne moliwoci zabaw na niegu
OBSZAR NR 4
Nasze grono pedagogiczne chcc jak najlepiej suy dzieciom i wspiera ich prawidowy,
wszechstronny rozwj, uczestniczy w rnorodnych formach doskonalenia zawodowego.
Biorc pod uwag szkolenia dotyczce problematyki zdrowotnej, ruchowej w tym roku
szkolnym bralimy udzia w dwch formach doskonalenia. We wrzeniu miao miejsce
seminarium na temat "Taczcy przedszkolak- rozwijanie ekspresji muzyczno-tanecznej
u dzieci", ktrego organizatorem by Instytut Szkoleniowy GoWork.pl z Warszawy. W
grudniu odbyo si szkolenie na temat "Plsy i tace w przedszkolu", zorganizowane przez
Orodek Psychoterapii Behawioralnej SUKCES z siedzib w Warszawie.
W czasie seminarium nauczycielki odwieyy i pogbiy wiedz z zakresu znaczenia
muzyki, taca, zabaw muzyczno-ruchowych dla rozwoju dziecka. Pani prowadzca
przedstawia korzyci wynikajce z udziau w choreoterapii - terapii tacem. Omwia
zagadnienia zwizane z tacami integracyjnymi. Oprcz czci teoretycznej, odbya si
rwnie cz praktyczna. Tu zaprezentowano ciekawe zabawy ruchowe, w ktrych
uczestniczyy seminarzystki. Zdobywano nowe dowiadczenia ,taczc z wykorzystaniem
rnorodnych rekwizytw np. wstek, chust, instrumentw muzycznych, itp. Na koniec
zaj panie otrzymay materiay szkoleniowe w postaci broszur zawierajcych przedstawione
w czci teoretycznej treci oraz pyty z nagranymi utworami do wykorzystania w czasie
zaj z dziemi.
W czasie szkolenia "Plsy i tace w przedszkolu" przedstawiono zagadnienia teoretyczne z
zakresu choreografii, terapii tacem. Omwiono, jakie korzyci daje taniec kreatywny.
Zaprezentowano metody pracy i kontaktowania si z wasnym ciaem: Taniec Spontaniczny,
Metod 5 Rytmw wg Gabrielle Roth, Taniec ywiow, Ruch Autentyczny oraz Tantr. Po
czci teoretycznej przystpiono do praktyki. Panie "bawiy si" w parach oraz indywidualnie.
Dowiadczay wyraania ruchem tego, co czujemy w relacjach z drug osob. Poznay
techniki relaksacyjne, oddechowe; "pracoway" z ciaem metod Aleksandra Lowena.
Obydwa szkolenia byy bardzo interesujce. Pozwol nauczycielkom uatrakcyjni prac z
dzieckiem, wykorzystujc zdobyt wiedz i umiejtnoci.
OBSZAR NR 8
W naszym przedszkolu zorganizowano w miesicu listopadzie dzie pt. "Z rodzicami na
sportowo". w tym dniu, w kadej grupie odbyy si zajcia z czynnym udziaem rodzicw.
W styczniu miaa miejsce uroczysto z okazji Dnia Babci i Dziadka, na ktrej oprcz
czci artystycznej zorganizowano konkursy, wsplne zabawy dla dziadkw oraz wnukw.
Imprezy te przedstawiaj scenariusze zamieszczone poniej:
Przebieg zajcia
1. Powitanie.
N-lka wita rodzicw i zaprasza do wsplnej zabawy z dziemi. Zaproszenie do krain, gdzie
witamy si okciami, kolanami, uszami, stopami.
2. Koyska.
Uczestnicy siedz na pododze. Dz. znajduj si midzy nogami rodzica, ktry obejmuje dz.
ramionami, nogami i tuowiem. Delikatnie buja si z dzieckiem z boku na bok, koyszc i
podpierajc je kolanami.
3. Ko na biegunach.
Koysanie na boki przechodzi w bujanie w przd i w ty. Rodzic siedzi z dz. midzy nogami
(oboje zwrceni do przodu) i chwyta je mocno pod kolanami. Dz. moe te siedzie na jego
udach. Nastpnie rodzic wychyla si nieco do tyu, a pniej do przodu. Oboje wychylaj si
coraz bardziej tak, e nogi dz. i rodzica znajduj si wysoko nad gow.
4. Wakujemy ciasto.
Rodzic ley pasko, rce ma zczone nad gow. Dz. turla rodzica pchajc go do przodu za
biodra. Rodzic moe pomc dz. w taki sposb, aby nie byo tego wiadome. jego ciao ma
stawia dz. opr.
5. Podwjny waek.
Rodzic w pozycji jak poprzednio przytula dz. twarz do siebie na caej dugoci ciaa. Turla
si razem z nim. Musi przy tym uwaa, aby nie przygnie dz.
6. Wysoki tunel.
Rodzice przyjmuj pozycj na czworaka, a dz. wdruj przechodzc przez rozmaite wolne
miejsca stworzone przez ich ciao. Dz. moe wej pod rodzica midzy rkami lub nogami, a
nastpnie wyj pod ktrym z jego bokw.
7. Niski tunel.
Teraz dz. robi tunel dla rodzica. Musi ono utrzyma rwnowag utrzymujc ciao na rkach i
stopach, eby zrobi wystarczajco duo miejsca dla przeciskajcego si pod nim rodzica.
8. Dugi tunel.
Rodzice klczcy i podparci rkami o podog tworz z siebie jeden dugi tunel, ktry dz. po
kolei pokonuj.
9. Skoki przez gwiazd.
R. kadzie si na pododze, rce i nogi mocno odwiedzione od tuowia-tworzy swym ciaem
ksztat gwiazdy. Dz. wykonuje skoki ponad koczynami, tuowiem rodzica.
10. Lustro.
Dz. i rodzice siedz naprzeciw siebie. Rodzic wykonuje dowolne ruchy, gesty; wykorzystuje
mimik twarzy, a dz. to naladuje. Zamiana rl.
11. Prowadzenie lepca.
Data: 20.01.2014 r.
Temat: Kochamy Babcie i Dziadkw.
Cele oglne:
Cele szczegowe:
Przebieg uroczystoci
1. Powitanie.
Nauczyciel wita przybyych goci babcie i dziadkw. Zaprasza do obejrzenia i wysuchania
programu artystycznego.
2. Program artystyczny.
Dzieci z opaskami na gowie (bawanki, nieynki, gwiazdki) przedstawiaj program
artystyczny:
1. Wiersz Powitanie. Recytuje caa grupa.
2. Wiersz Kocham babci i dziadka. Recytuje caa grupa.
3. Wiersz Dla dziadziusia. Rec. Natalka, Julka, Karolinka, Radek, Piotru, Ja, Kacper, Ola,
Anetka
4. Piosenka Moja babcia. piewa caa grupa przy akompaniamencie magnetofonu.
5. Wiersz Wszystko dla babci. Rec. Micha, Patrycja, Bartek, Adrian, Magda, Sandra
6. yczenia. Dzieci recytuj wiersz Niech dziadzio z babuni i piewaj Sto lat przy
akompaniamencie tamburyna.
Nauczyciel w imieniu dzieci, pa pracujcych w sali i swoim skada gociom
yczenia z okazji Ich wita.
3. Wrczenie upominkw.
Dzieci osobicie skadaj yczenia i wrczaj upominki z kolorowego papieru: kwiatek dla
babci, krawat dla dziadka.
4. Konkursy.
1. Taniec na gazecie- dz. z babci lub dziadkiem taczy na gazecie, ktr skada si po
kadym zatrzymaniu muzyki. Wygrywa para, ktra do koca utworu nie dotknie stopami
dywanu.
2. Wdrujca pika- dziadkowie i wnuki stoj w kole. Gdy gra muzyka, podaj sobie pik.
Kiedy muzyka cichnie osoba trzymajca pik losuje zadanie, ktre musi wykona stojc w
rodku koa. Po tym zabawa toczy si dalej.
3. Kaczuchy- wszyscy stojc w kole, tacz wsplnie utwr "Kaczuchy".
4. Mistrz odbijania- chtni dziadkowie odbijaj rakietk pieczk do ping-ponga. Wygrywa
dziadek, ktry odbija najduej.
sodyczami.
5. Zakoczenie uroczystoci
Dzieci i nauczyciel egnaj swoich goci i dzikuj za przybycie.