You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Klas
Stageschool
Plaats

Romy Kwetters
PEH15VC
De Reigerlaan
Eindhoven

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Bo van Roosmalen
17-03-2016
6B
26 leerlingen

Vak- vormingsgebied: Rekenen


Speelwerkthema / onderwerp: Meten en meetkunde
Persoonlijk leerdoel:
Ik wil werken aan mijn tijdsplanning. Dus dat ik ervoor kan zorgen dat ik niet uitloop en mijn tijdsplanning die ik op mijn lesvoorbereiding in vul ook echt na kom.
Dit wil ik doen doormiddel van een betere inschatting van de tijd die ik nodig heb en aan mijn mentor vragen of ze ook op wil letten hoe het gaat en me erop
aanspreekt als het niet goed gaat.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Kerninzichten grootheid:
Een grootheid is datgene wat je kunt meten. In het basisonderwijs komen de grootheden
lengte, oppervlakte, inhoud, tijd, gewicht, temperatuur en snelheid aan de orde.
De grootheid lengte wordt ook wel afstand genoemd. Onder lengte vallen ook breedte en
omtrek. Snelheid is een samengestelde grootheid, omdat die gebaseerd is op twee
andere grootheden, namelijk lengte en tijd.
Kerndoel 33:
De leerlingen leren meten en leren te rekenen met eenheden en maten, zoals bij tijd, geld,
lengte, omtrek, oppervlakte, inhoud, gewicht, snelheid en temperatuur.
-

Aan het einde van de les kunnen de kinderen de berekening van de omtrek en de
oppervlakte aan mij vertellen en dit doen ze foutloos (product).
Aan het einde van de les kunnen de kinderen hun rekenles in tweetallen maken
als er word benoemd dat ze dit mogen doen. (proces).

Ik evalueer mijn productdoel door aan het einde te vragen of iemand


mij de berekening kan vertellen en door in de schriften te kijken.
Ik evalueer mijn procesdoel door ondertussen op te letten of alles
goed verloopt.

Beginsituatie:
Actualiteit (informatie over de groep):
De groep bestaat uit 26 kinderen en de kinderen zitten in 6 groepjes van 4 en 2 kinderen zitten apart.
Dit wordt de derde les die ik ga geven dus het kan zijn dat de kinderen er nog erg aan moeten wennen dat er een andere juf voor de klas staat.
De les die ik ga geven komt uit de methode en is eigenlijk een zelfstandige les maar aangezien er een aantal kinderen moeite hebben met meten en meetkunde
ga ik wel de hele les met diegene behandelen, de rest mag in tweetallen verder werken als ze het snappen.
Werkvormen:
Ik kies voor de werkvorm tweetal coach, dit houd in dat de ene leerling de opdracht hardop uitrekent en de ander coacht en daarna wisselen ze dit om en zo gaan
ze de opdrachten samen maken (hierin kom het uitgangspunt: sociale context en interactie in terug).
Voorkennis van het vak:
De methode die op school word gebruikt is: reken zeker.
De kinderen zijn het vorige blok druk bezig geweest met het leren van meten en meetkunde.
Tijdens dit blok hebben ze de volgende dingen al behandeld:
- Rekenen met geld
- Rekenen met mm/cm/dm/m/dam/hm/km
- Rekenen met kilos en grammen
- Rekenen met digitale en analoge tijd
- Symmetrieassen tekenen
- Omtrek berekenen
- Oppervlakte berekenen
De les die ik ga geven gaat over de omtrek, de oppervlakte, het rekenen met meters en het rekenen met geld. Ik kan er dus vanuit gaan dat de leerlingen alles al
een keer hebben gehad en ze het al gedeeltelijk snappen.
Lesverloop
Tijd
Een paar
minuten

Leerinh Didactische handelingen


oud
Leraar
Inleiding
- Ik vertel de kinderen dat het eigenlijk een zelfstandige
les is maar ik hem wel uit wil leggen.
- De kinderen die het snappen mogen in tweetallen al
aan de slag gaan en de kinderen die het niet snappen
doen met mij mee.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
- De kinderen kijken of ze het snappen
en kiezen wat ze doen.

Materialen /
Organisatie
-

+/- 15 minuten Uitleg


(zo lang als de
kinderen nodig
hebben)

5 minuten

Evaluer
en

Ik maak samen met de kinderen die het moeilijk vinden


de opdrachten via het digibord.
Ik zeg dat de kinderen die klaar zijn de les zelf na
mogen kijken.
Ondertussen loop ik door de klas om te kijken hoe de
kinderen bezig zijn met het procesdoel. Dit is mijn
evaluatie van het procesdoel.
Ik vraag aan de kinderen of ze vinden dat ik fijn heb
uitgelegd.
Ik vraag aan de kinderen wie mij kan vertellen wat de
berekening van de oppervlakte en de omtrek is.
Ik vraag om tips en tops.

De kinderen die het snappen maken


in tweetallen de les af.
De kinderen die het niet snappen
kijken en werken met mij mee.

Digibord

De kinderen geven antwoord op de


vragen.

Persoonlijke reflectie
Wat ging goed?
- Het helpen per groepje ging heel goed, die extra aandacht die ze daardoor kregen bij de moeilijkere opdrachten bleken ze erg fijn te
vinden.
- De sfeer was heel fijn. De klas was erg rustig en serieus aan het werk.
Wat kan beter?
- Ik had beter na kunnen denken over de groepjes die ik zou maken (toevallig 2 zwakke rekenaars bij elkaar waardoor het voor hun
erg moeilijk was).
- Ik had van tevoren duidelijker aan moeten geven wat de kinderen moesten doen als ze klaar waren.
- Ik ben vergeten te evalueren, wel heb ik de tips en tops gevraagd waar de kinderen eigenlijk geen konden bedenken omdat ze in het
algemeen tevreden waren over de les.
Feedback mentor (inclusief handtekening)
Datum: 17-03-2016

Je hebt de les goed voorbereid door de opdrachten ook zelf te maken en vragen te stellen als dat nodig was. Zo wist je ook waar de
moeilijkheid van de opdracht zat.
Probeer de werkvorm van de beginsituatie aan te laten sluiten op de werkvorm onder het kopje werkvormen.
In je voorbereiding mag je de verwerkingstijd en klaar opdracht nog opnemen zodat je weet hoeveel tijd je in totaal aan de les gaat
besteden.
Er hangt een hele fijne sfeer in de klas en er wordt serieus gewerkt door alle kinderen.
Goed dat je steeds vaker op je hurken gaat zitten tijdens uitleg aan kleine groepjes. Je kunt eventueel ook een kruk gebruiken. Dit is
beter voor je rug dan voorover gebogen staan.
Probeer klassikaal aan te geven wat je verwacht als kinderen klaar zijn en spreek hen aan als ze dat niet doen (in plaats van lezen
gingen sommige kinderen praten). Na een korte aanwijzing hebben ze daarna keurig gelezen.
Je hebt met heel veel geduld en rust het groepje dat het moeilijk vond hulp geboden, heel goed gedaan!

You might also like