You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

coala:SAM D.POPA Mogoeti-Iai


Data:
Profesor: Stoica Maria
Aria curricular: Tehnologii
Obiectul: Educaie tehnologic
Clasa: a Va B
Modulul:Produse alimentare de origine vegetal i animal
Subiectul: Prepararea alimentelor la rece
Tipul leciei:Lecia de fixare, consolidare i formare a deprinderilor
practice
Surse de timp: 50 minute
Locul de desfurare: Sala de clas
Obiectivul general: Dobndirea unui sistem de cunotine cu privire la
modalitile de realizare a unui preparat culinar i crearea unui grad mai
mare de responsabilitate i participare la viaa social.
I.Obiective:
A. Obiective cognitive:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili s:
O1.- s caracterizeze produsele obinute;
O2.- s enumere ingredientele utilizaten realizarea preparatului
culinar;
O3.- s recunoasc ustensilele ce pot fi utilizate la realizarea
preparatelor;
O4.- s realizeze corect i n mod cronologic etapele de lucru;
O5.- s utilizeze corect terminologia specific domeniului
gastronomic;
O6.- s aprecieze obiectiv produsele realizate n cadrul grupei i pe
cele ale colegilor;
B. Obiective afective: Trezirea interesului pentru studiul educaiei
tehnologice i stimularea creativitii i imaginaiei elevilor.
C. Obiective de transfer: Realizarea unor conexiuni ntre noiunile
teoretice legate de categoriile de grupe de alimente, meniuri, servirea i
decorarea mesei, din leciile anterioare i tema practic.
II. Resurse: -cunotinele dobndite de elevi n leciile anterioare;
-observaiile i concluziile formulate n urma activitilor
desfurate n cadrul orelor de educaie tehnologic.
III.Strategia didactic, este strategia mixt deductiv-analogic bazat pe
conversaia euristic, descoperirea independent,problematizarea.

1.Metode i procedee didactice: explicaia, conversaia, observaia


dirijat, demonstraia practic, descoperirea, metoda ,,Turul galeriei.
2.Material didactic i mijloace necesare: manualul,fia tehnologic, fi
de lucru, fee de mas, farfurii, cuite, furculie, pahare, ou, pate de ficat,
salat verde, smntn, mutar, sare.
3.Tipuri de activitate: frontal, independent, pe grupe
IV. Metode de evaluare: Evaluarea continu pe parcursul leciei, prin
verificare oral, prin aprecierea sarcinilor de lucru.
Bibliografie: Educaie tehnologic,Gabriela Lichiardopol, Viorica
Stoicescu, Silvia Neacu, manual pentru clasa a Va, Ed. Aramis
Programa colar pentru clasele V-VIII.
Didactica disciplinelor tehnice,Costic Niuc, Tudor Stanciu, Ed.
Performantic, Iai, 2006.
V. Desfurarea leciei:
1. Momentul organizatoric (2 minute)
Activitatea profesorului: verific prezena, stabilete o atmosfer
favorabil nceperii i desfurrii leciei folosind conversaia.
2.Partea introductiv
A.Actualizarea i verificarea cunotinelor dobndite anterior (5minute)
Activitatea profesorului: verific cunotinele elevilor
Activitatea elevilor: rspund oral la ntrebrile adresate
B.Legtura cu lecia nou: Dup ce au fost reactualizate cunotinele de
preparare a alimentelor vom realiza practic prepararea unui produs alimentar
la rece.
C. Enunarea subiectului leciei noi: Lucrare practic: Prepararea
alimentelor la rece.
3 . Partea aplicativ: Lecia propriu-zis : Exerciiul practic de realizare
a oulor umplute (35 de minute)
mprirea clasei pe 5 grupe.
A.Transmiterea instructajului tehnic:
1.Discuii pregtitoare.
2.Normele de protecia muncii: -profesorul prezint regulile generale de
protecia muncii, msurile personale i manipularea corect a obiectelor
tioase.
3.Explicaia de ctre profesor a etapelor de lucru, mprirea
materialelor fiecrei grupe, elevii din fiecare grup i vor mpri sarcinile,
vor desemna un lider, vor efectua sarcinile ce le revin.

B.Aplicarea n practic a instructajului transmis: munca independent i


n grup, executarea de ctre fiecare elev a unei sarcini de lucru, realizarea
corect i n mod cronologic a etapelor de lucru.
Pe parcursul lucrrii practice se urmrete: mnuirea corect a
materialelor, executarea corect a sarcinilor de lucru, poziia de lucru i
modul de cooperare ntre membrii grupului, respectarea normelor de igien
i tehnica securitii muncii.
Pe parcursul instruirii se fac observaii privind importana respectrii
reetei.
Profesorul intervine n cazul n care una din grupe nu a neles modul de
lucru.
VI. ncheierea leciei, prezentare i analiza produsului realizat (8
minute)
- se cere ncetarea lucrului;
- se realizeaz o analiz amnunit a fiecrui elev din grup, fcnd
aprecieri privind precizia cu care s-a lucrat;
- se fac aprecieri verbale i evidenieri;
- se noteaz grupele i elevii individual;
- la notare particip liderii grupelor care vor face turul fiecrei grupe i
vor pune cte o not, ctigtoare va fi echipa cu punctajul cel mai mare;
- se trec notele n catalog;
- se precizeaz tema pentru acas: ca tem pentru acas vor trebui s
realizeze preul de vnzare a unui ou umplut;
- la sfrit elevii sunt invitai s deguste produsele realizate.

REETA:OU UMPLUTE
INGREDIENTE:6 ou, 50g unt, 100g smntn,pate de ficat 200g,
ptrunjel tiat fin, sare, piper, mutar.
Oule fierte 6-7 minute se cur de coaj i se taie n jumtate pe
lungime. Se trece cu cuitul numai prin albu,i pe urm, se scoate
glbenuul ntreg.
Din glbenuuri ,plus diferite adaosuri, se va face umplutura.
Glbenuurile se pun ntr-un castron, se zdrobesc foarte fin cu furculia
inoxidabil,se adaug untul moale i pateul de ficat, se amestec compoziia
pn se obine o past.
Se mai pun: smntn, un vrf de linguri cu sare fin, o linguri ras
cu ptrunjel tiat foarte fin i o linguri cu mutar dup gust.
Cu aceast compoziie se umplu jumtile de ou, folosind o
linguri.
Oule umplute se decoreaz cu albu de ou fiert tare, msline,
gogoari, din care se realizeaz diferite ornamente.
Din albu se pot face petale mici de margarete, la mijloc cu puin
glbenu, mslinele se taie n form de stea sau buline, gogoarul sub form
de rozete subiri.
Restul compoziiei care rmne se folosete la realizarea unor tartine.

Fi

de
lucru

Studierea fiei tehnologice

1.Denumirea produsului: Ou umplute.


2.Destinaia produsului: pentru realizarea meniurilor (aperitive reci
pentru masa de prnz).
3.Materiale necesare i utilizate:
- ou;
- pate de ficat;
- farfurii;
- cuite;
- mrar, ptrunjel;
- unt;
- smntn.
4.Operaii tehnologice:
I.Operaii pregtitoare: - alegerea ingredientelor i a instrumentelor de
lucru;
- determinarea prospeimii i caracteristicile
organoleptice ale ingredientelor (ou, pate, unt, smntn);
- organizarea locului de munc.
II.Operaii de prelucrare: - curirea oulor de coaj;
- tierea n jumtate, pe lungime;
- realizarea umpluturii;
- umplerea jumtilor de ou;
- ornarea jumtilor de ou.
III.Operaii de finisare: - verificarea i prezentarea produsului.

You might also like