You are on page 1of 8

***SÜTLÜ BİBER TARİFİ

***
Malzemeler3 kilo taze tuzlu lor (yağlı olacak)
4 bardak süt
1 kilo çarliston biber
Zeytiyağı

Sütlü Biber Nasıl Yapılır?
Biberler yıkanıp ortalarından ikiye kesilip tohumları çıkarılır.
Havlunun üzerine tekrar kağıt havlu serilerek biberlerin iç kısımları havluya gelecek
şekilde sıralanır ve üzeri örtülüp bir gece bekletilir.
Böylece biberlerin bütün suyu gider.
Bekletilen biberler iri parçalar halinde doğranır büyükçe bir kabın içine konur.
Üzerine lor peyniri ve süt dökülerek özleşene kadar iyice karıştırılır.
Peynir zaten tuzlu olduğu için ayrıca tuza gerek yoktur.
Bu karışım üzeri örtülerek üç yada dört gün bekletilir, ama bekleme aşamasında, her
gün suyunu bırakır.
Sürekli temiz bir bez yada kağıt havlu ile bıraktığı suyu alınır. düzenli olarak suyu
alındıkça her seferinde karıştırılır.
Üç yada dört günün sonunda artık suyu çıkmıyorsa kavanozlara doldurulur ve bir
parmak boşluk bırakılır.

Böylece yenecek hale gelir. kavanoz ters çevrilip buzdolabına konur. Bu süre zarfında her gün kapak açılıp bez sıkılır ve lorun fazla suyu çıkarılır. Konya Göçmen peyniri taze sütten tam yağlı olarak üretilir. . Ne kadar çok bekletilirse o kadar çok lezzetli olur. GÖÇMEN PEYNİRİ Meşhur Konya Peyniridir. Hülyanın Notları:    Kullanılan lor peynirinin çok önemi var. İnek sütünden peynir mayası ile yapılmaktadır. Buz dolabında 3-5 C’de saklanır.mayalanır elde edilen pıhtıdan yağlı lor elde edilir. Yoğurma işlemi ile lorun suyu iyice çıkarılır ve içerik iyice karıştırılır. kendi elde ettiğimiz lor ile yapılandır.   Üzerlerini örtecek kadar birer kaşık zeytinyağı gezdirilerek kapak kapatılır ve hiç açmadan serin bir yerde en az on on beş gün bekletilir. İçine yeşil acı biber ince ince doğranır. Buzdolabında 4-5 gün saklanır. Tadıda çok daha güzel. Cam kavanozun ağzına ince temiz bir tülbent konularak kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Lor peynirinin yeşil biberle buluşmasından doğan bir lezzettir. Lor ile karıştırılan yeşil biberin çok acı olması gerekmektedir. yeterince zeytinyağı ve tuz eklenerek yoğrulur. Elde edilen karışım cam bir kavanoza arada hava boşluğu kalmayacak şekilde basılır. güvenilen bir yerden alınan yağlı süt kaynatılıp kestirilerek. Ayrıca bez ambalajlarda kaşar tipi tulum peyniri tarzında da pazarlanabilmektedir. İçine katılan yeşilbiber çok acı ve yakıcı olmasına rağmen lezzetinden dolayı katlanılır ve yemeye doyulmaz olduğundan bahsedilir. yağlı ve krema kıvamında olandan kullanılır. Kuru ve kum kum olan lor peyniri yerine. Ayrıca. Evlerde veya köylerde yapıldığı gibi fabrikasyon olarak üretilip kavanozlarda ve tabak ambalajlarda 300 gramdan başlayan ve 3kg’a varan miktarlarda satılmaktadır. Biberler iyice sararıp turşu kıvamına geldiklerinde olmuş demektir. Tuzun etkisiyle eriyen biberler peyniri acı ve lezzetli hale getirilir. Bu peynirin süt ile özleşmesi daha kolay ve güzel oluyor. ama en pratik olan. Yapılış Şekli: Taze veya pastörize süt alınır. yağlı peyniri ufalayarakta yapıyorlar. Peynirdeki yağ oranı kuru maddede: %45’tir. Biberli peynir de denir.

3 kiloluk kavanoz için. Yemesi kolay olsun diye ben biberleri lokmalık doğradım. Geçenlerde arkadaş kahvaltıya çıkarınca hatırladım ve hemen yaptım. Ben yarısını acı biber kullandım ki acılı çok daha nefis oluyor. Tercih sizin. 1 kilo tuzlu veya tuzsuz lor. Biberlerin içini sütlü peynir karışımıyla doldurun. AFİYET OLSUN LOR PEYNİRLİ VE SÜTLÜ BİBER TURŞUSU Lor peynirli ve sütlü biber turşusu malzemeleri 1 kg tuzlu lor peyniri Yarım litre süt 1 kg yeşil ve kırmızı küçük çarliston biber Zeytinyağı Lor peynirli ve sütlü biber turşusu: Lor peyniri ve sütü bir kaba alıp karıştırın. Süt miktarı lor ve biberi tamamen örtecek şekilde olmalıdır. 3 hafta bekletin. Üzerine 1 kilo süt ilave edilir. çekirdeklerini temizleyin. Baktım ki sabah akşam yemekten kavanoz yarıya inmiş bile hemen fotoğrafını çekip sizlerlede paylaşmak istedim. Kağıt havlu ile iyice kurulayın. Yağını süzerek servis yapın. Ben bunu daha çok kahvaltıda seviyorum ama her öğün yiyebileceğiniz güzel bir lezzet. Tuzsuz kullanırsanız tuzunu damak zevkinize göre ayarlıyabilirsiniz.LORLU BİBER TURŞUSU Herkese uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. 1 kilo biber. . Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp buzdolabında saklayın. Daha sonra kavanoza bir sıra biber bir sıra lor olmak üzere biber ve lor koyulur. üzerini sıkıca kapatıp 1 gece buzdolabında bekletin. Ben buzdalobında altına bir kap koyarak 12 gün beklettim ve daha sonra yemeğe başladım. Biberleri cam kavanoza dik olarak yerleştirin. Kavanoz tam dolduğunda üzerine çıkacak kadar zeytinyağı ekleyin. Tıpkı normal turşu kurarken konulan su miktarı kadar. Biberleri yıkayıp sap kısımlarını kapak şeklinde kesin. 1 kilo oda ısısında süt. Lor peynirli ve sütlü biber turşusu artık hazır. afiyet olsun. Çok uzun seneler evvel yediğim bir lezzetti bu lorlu biber turşusu.

Lor peynirli biber İster kahvaltıda. Bir de lezzetini daha yoğuşlaştırmak için Salted Gooods'un çeşnili tuzlarından kuru domatesli tuzunu kullandım. Ben biberlerin sonuna yetiştiğim için sadece birkaç kavanoz yapabildim ama seneye çok daha fazla yapacağımdan emin olabilirsiniz. Malzemeler:      1 kg küçük biber iç harcı için. 750 gr lor peyniri yeteri kadar tuz 10 dal maydanoz (çok ince kıyılmış) 10 dal dereotu (çok ince kıyılmış) zeytinyağı için. Ben sevgili Aslı'dan aldığım tarifi. Hatta yaptığım salataların üzerine birkaç tane koyup birlikte servis etmeyi çok severim. Şimdiden afiyet olsun.. .. kısa süre de yenmeye de hazır olduğu için hazır almak yerine evinizde yapmanızı tavsiye derim. Birkaç ayrı tarifle hazırlamanız mümkün. Kolay hazırlanıp. kendi sevdiğim aromaları da ilave ederek hazırladım. ister meze olarak siz nasıl seversiniz bilmem ama ben her öğünde yiyecek kadar çok seviyorum.

defne yaprağı. Suyunu süzüp kuruttutuğunuz biberlerin içlerini hazırladığınız lor peynirli harçla iyice (hiç boşluk kalmasın) doldurun. Büyük bir cam kaseye lor peynirini koyun ve içine tuz ekleyip iyice karıştırıp pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın. Ardından sıcak suda (biberlerin sertliğine göre) 3 ya da 5 dakika kadar pişirin ve alır almaz pişmelerini durdurmak ve biberlerin renklerini korumak için bol buzlu suyun içine koyun. buzdolabında bekletin. Cam kavanozlara aralarına taze biberiye. kekik. Açılmış . Biberler hazır olana kadar. yeteri kadar tane karabiber  yeteri kadar kişniş tohumu 5-6 adet defne yaprağı birkaç dal taze biberiye birkaç dal taze kekik yeteri kadar zeytinyağı yeteri kadar steril edilmiş kavanoz      Hazırlanışı:     Lor peynirli iç harç. Biberlerin sap kısımlarını kesip çekirdeklerini iyice temizleyin. kişniş ve tane karabiberi de ilave ederek biberleri yerleştirin. Bir hafta sonra tüketebilirsiniz. Biberlerin üzerine çıkacak kadar zeytinyağı ilave edin ve kapaklarını sıkıca kapatıp buzdolabında bekletin. İçine dereotu ve maydanozları ekleyip iyice karıştırın.

. Böyle tarifleri büyük bir kavanoza değil de birkaç küçük kavanoza paylaştırıp hazırlayın. Acı seviyorsanız biberlerinizi acı-tatlı karışık kavanozlayın çok daha lezzetli olacaktır. hem de sunumda çok daha hoş oluyor. Kasım 2015 Göçmen Usulü Peynir Şimdi diyeceksiniz ki peynirin zaten bin tane çeşidi vardı. Ben bu tarifimde Salted Goods domates çeşnili tuzunu tercih ettim. Göçmen peyniri. Malzemeler listesindeki linke tıklarsanız tarife ulaşabilirsiniz. Buzdolabının olmadığı zamanlardan bahsediyoruz yani. Vaktiniz varsa size de öneririm.kavanozları yine buzdolabında saklamaya devam edin. Dikkat edelim!     Lor peynirini kendim yapıyorum. Göçmenler. adı üzerinde göçebe hayat süren toplulukların sütlü malzemelerini bozulmadan saklamaları için buldukları bir peynir çeşididir. Hem lezzetleri bibbirine karışıyor. Ayrıca kırmızı ve yeşil biberleri de karışık kullanın. Salted Goods'un çeşinili tuzları ile yemeklerinize daha derin aromalar katmanız mümkün. Böylece açtığınız kavanozu çabuk tüketeceğiniz için. nereden çıktı bir de göçmen peyniri… Görelim bakalım nerden çıktı. hayvanlarından elde ettikleri sütü mayalayarak basit anlamda bir çökelek elde ettikten sonra. tazeliğini ve lezzetini daha iyi muhafaza edersiniz. bunu yöredeki otlarla harmanlarlarmış. Lor peynirinin tuz oranı çok düşük olduğu için tuzunu sevdiğiniz tuz miktarının üzerinde kullanının.

İmkânınız varsa bahçenize minik bir çukur kazarak bu lezzeti taçlandırmanızı öneririm. Malzemeler      1 kg yarım yağlı peynir Yarım kg tuzsuz çökelek peyniri 1 kg acısız biber İsteğe bağlı olarak yarım demet dereotu Yarım kg süzme yoğurt Hazırlanışı Önceden tüm suyu süzülen yarım kg yoğurt kullanabileceğiniz gibi marketlerde satılan süzme yoğurtlardan da yararlanabilirsiniz. dinlendirmek için hafif nemli. Burada birkaç ay saklanan ürün. Seçtiğiniz yerde 40 gün kadar beklettikten sonra artık iftiharla sunabileceğiniz el yapımı harika bir peyniriniz var! Üzerine biraz zeytinyağı . işte tam olarak öyle. size tuzsuz gelirse biraz ilave edebilirsiniz. acısız biberler ince ince doğranır. Malzemelerimi doğradıktan sonra derin kapta bekleyen peynir ve çökelek karışımımıza ilave edebilir. Az önce sizlere göçmenlerin yerde bir çukur açarak hazırladıkları peyniri bu şekilde dinlendirip beklettiklerinden bahsetmiştim. Tadına bakın. Dereotu da peynirimize ferah bir tat verecektir. Fakat böyle bir imkânınız bulunmuyorsa evinizin kileri de işinizi görecektir. Hazırladığınız karışımı kesinlikle hava almayacağına emin olduğunuz şekilde muhafaza ettikten sonra. Bu aşamada biberin çekirdeklerinin dikkatle ayırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Yeterli miktarda derken kastettiğimiz şey şu. aromalı bir peynir olarak gün ışığına çıkarılır ve uzun süreler boyunca bozulma riski olmadan tüketilirmiş. Peynirin tuzu konusunda seçimi tamamen size bırakıyorum. Peynirimiz için yaptığımız karışım mücver kıvamına gelene kadar süzme yoğurdumuzu ekliyoruz. Derin bir kapta yarım yağlı peynir. Çünkü daha sonra peynirin tadını bozabilmektedir. ve tuzsuz çökelek peyniri karıştırılır. hani hamur yaparken aldığı kadar un deriz ya. karanlık ve havasız bir ortam seçmeniz gerekiyor.Daha sonrasında ise elde ettikleri bu karışımı topraktan küplere doldurarak yerin 1 metre kadar aşağısına gömerlermiş. Dereotunu seven okuyucularımız bu karışımıza bir tutam dereotunu da ekleyebilirler. Ancak fazla tuz kullanımının da zararlı olduğunu hatırlatmakta fayda var elbette! Gelelim son aşamalara… Hazırladığımız karışımıza yeterli miktarda süzme yoğurdumuzu ilave ediyoruz. Gelelim günümüze uyarlanan göçmen peynirine…. Bu karışım bir kenarda beklerken. İşte şuan tam olarak bir geçmişe dönüş yapacağız.

gelsin pazar kahvaltıları gitsin sır gibi saklanan tarifler! Hepimize afiyet olsun… KadinBulteni.ve belki bir tane de zeytin.Com .