You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Tarikh

: 29 Februari 2012

Masa

: 8.40 pagi 9.40 pagi

Mata pelajaran

: Matematik

Kelas

: Tahun 4 Rawi

Bilangan murid

: 24 orang

Topik

: Nombor bulat

Subtopik

: Bahagi dalam lingkungan 100 000

Hasil pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:


a) Membahagi nombor empat digit dengan nombor satu digit

Pengetahuan sedia ada

: Murid boleh membahagi menggunakan fakta asas bahagi

Nilai murni

: Memberi tumpuan, adil

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


-

Pemerhatian dan kreatif

Bahan bantu mengajar:


ICT Power Point Presentation, kad imbasan, jigsaw puzzle, lembaran kerja

Langkah/Masa
Set induksi

Isi Pelajaran
Fakta asas bahagi

(5 minit)
-

Langkah 1
(15 minit)

Membahagi nombor
empat digit dengan
nombor satu digit.

Langkah 2

Pengukuhan

(15 minit)

pemahaman
pembahagian nombor
empat digit dengan satu

Kerja kumpulan

(20 minit)

Jigsaw puzzle

Catatan
Nilai

tentang fakta asas bahagi.


Cth:
- 50 5 =
- 49 7 =
- 24 8 =

-Peka

Guru menunjukkan tiga contoh cara

BBM

membahagi nombor empat digit

-power point presentation

-Tekun

dengan nombor satu digit


-

menggunakan bentuk lazim.


Murid diberikan soalan.
Guru membimbing murid untuk

menjawab soalan dengan tepat.


Murid diberikan lembaran kerja yang

-kad imbasan
BBM

mengandungi 5 soalan.
Murid dikehendaki menjawab dalam

-lembaran kerja

masa 10 minit.
Murid berbincang bersama guru untuk

digit.

Langkah 3

Aktiviti
Guru bersoal jawab dengan murid

menentukan jawapan yang betul.

Murid dibahagikan kepada lapan

BBM

kumpulan yang terdiri daripada 3

-jigsaw puzzle

orang setiap kumpulan.


Setiap kumpulan dibekalkan dengan

sampul surat yang berisi jigsaw puzzle


-

yang tertulis soalan.


Murid perlu menyelesaikan jigsaw
puzzle tersebut diikuti soalan yang

tertera.
Hasil kerja kumpulan dipaparkan di

Nilai murni
-kerjasama
-peka
Tolong-menolong

hadapan kelas.
Penutup

Penutup kognitif

(5 minit)

BBM

Guru menyimpulkan

Tiga orang murid diminta ke hadapan

isi pelajaran pada

untuk menyelesaikan soalan yang telah

hari ini.

disediakan.
2260 5 =
1144 8 =
3238 9 =
Guru memberikan kerja rumah kepada
murid-murid.

Penutup sosial
-

Motivasi terhadap

Murid-murid diberi pujian atas kerjasama

sikap dan

dan semangat belajar yang tinggi

kesungguhan murid

-lembaran kerja

You might also like