Professional Documents
Culture Documents
انشاءات خرسانيه تقنيه PDF
انشاءات خرسانيه تقنيه PDF
W
K
? ?? ?
K
W
K
(Theory of Elasticity)
K
E F
K
WK
KZK LZL
KKZKKKZKK
K
K
K
KK
K
W
K E
K E
E
K
K E
K E
K
W
K
K
K
--
W(Main loads)W
J J
K -
KK
(Secondary Loads)WJ J
K(Deformations)
KKKKKKKK
K
J W
(Economy)J
(Safety)J
--
(Deflection) (Serviceability) J
K(Cracks)
KJ
K W
KWJ
(Different
WK Structural Elements)
EJ F
(Slab Spans)
F K (Columns)
KE(Spread Footings)
K(Joist-Slab) E
(Beams)
--
Spandrel
beam
Door
lintel
joist
slab
Beam
2nd floor
column
Supported
slab
Column
Joist
Beam
Foundation
wall
Slab on
grade
1st floor
Landing
Wall
footing
Stairs
Basement
Spreed
footing
Column
EJ F
K(Joists)W
(Flange) W
K(beams)T
(Soil)
--
K
W
KJ
KJ
KJ
KJ
(Compressive Strength of Concrete)WJ
(fcu)
K K
KK
EJ F
E (f cu) F
KK
ELf cuFEJ F
EJ F
--
EJ F
EF
E{{{F
E{{{F
E{{{F
.EFWJ J
F EFEJ F
EF E
WEF
F EF EF
KEf cu
--
Stress
6
5
4
3
2
1
0.000
0.001
0.002
0.003
0.004
Strain
EJ F
F EF E
{E
EF
KEJ FEF
EFK
K
--
EJ F
WJ
WJ J
WK
K L E
.LL
W E
.(FKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKL
.(FKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKL
--
K KE
E F L L L
KEF EJ FKE#F
KEJ F
EJ F
--
EJ F
Weight
mm Kg/m
6
8
10
12
14
16
18
20
22
24
26
28
30
32
34
36
38
0.222
0.395
0.617
0.888
1.21
1.58
2.00
2.47
2.98
3.55
4.17
4.83
5.55
6.31
7.13
7.99
8.90
1
.283
.503
.785
1.13
1.54
2.01
2.54
3.14
3.80
4.52
5.31
6.16
7.07
8.04
9.08
10.2
11.3
2
.566
1.01
1.57
2.26
3.08
4.02
5.09
6.28
7.60
9.04
10.6
12.3
14.1
16.1
18.2
20.4
22.6
Area of Cross-Section
3
4
5
6
.848 1.13 1.41 1.70
1.51 2.01 2.51 3.02
2.36 3.14 3.93 4.71
3.39 4.52 5.65 6.79
4.62 6.16 7.70 9.24
6.03 8.04 10.1 12.1
7.63 10.2 12.7 15.3
9.42 12.6 15.7 19.8
11.4 15.2 19.0 22.8
13.6 18.1 22.5 27.1
15.9 21.2 25.5 31.9
18.5 24.6 30.8 37.5
21.2 28.3 35.3 42.4
24.1 32.2 40.2 48.3
27.2 36.3 45.4 54.5
30.6 40.9 50.7 61.2
33.9 45.2 56.5 67.8
in
cm2
7
8
1.98 2.26
3.52 4.02
5.50 6.28
7.92 9.05
10.8 12.3
14.1 16.1
17.8 20.4
22.0 25.1
26.6 30.4
31.7 36.2
37.2 42.5
43.1 49.3
49.5 56.6
56.3 64.3
53.6 72.6
71.4 81.6
79.1 90.4
9
2.54
4.52
7.07
10.2
13.9
18.1
22.9
28.3
34.2
40.7
47.0
55.4
63.6
72.4
81.7
91.8
102
10
2.83
5.03
7.85
11.3
15.4
20.1
25.4
31.4
38.0
45.2
53.1
61.6
70.7
80.4
90.8
102
113
WJ J
WE
K
K{
KE
KE
E F
KEJ F
- -
EFEJ F
EF
EF
EFL
L
L
L
L
WJ
K
KWJ J
KWJ J J
KE
E
- -
EFWJ J
EF
EJ F
ELF
f c*
(e=e min)
f co**
f cu
qc
qc
q ct
q ct
- -
E
E
fs
E
L
LE
LE
LE
KG
KWJ
KE J F
KEJ J F
EJ J F
EF
K
E F
E FJ EJ J F
K
- -
KK
EJ J FEJ J F
K
0.85 cu
0.85 cu
0.85 cu
0.85 cu
0.85 cu
0.85 cu
cu
co
cu
cu
EJ F
EF
EF E
EFE
EFE
EFE
- -
E
K
K
W
K
K
K
K
- -
KWJ
EDead LoadsFWJ J
KKKKKKKKK
Z(Own Weight of slab - O.W of slab)
K( c)(t)(A)
( c =2.5 t/m3)L{Z
O.W of slab = A t ci.e
K{(A)
O.W of slab = 1.0 t 2.5
- -
EJ F
K
EJ F
EF
EF
J HEF
LZEJ F
Tiles
Mortar
3-5cm sand
isolated sheets
R.C slab
(plaster)
EJ F
- -
L J
LZ
LZ
LZ
LZ
WJ J J
W
F(O.W of slab)E
KEJ J J
K
W
J LZtZ
WGGG (L0) Z
O.W of beam = L0 b (t - ts) c
Where;
= 10 cm = 0.1 m c = 2.5 t/ m3
,
ts =
=1.0 m E{F L0 = length of beam
O.w. of beam = 1.0 0.2 (0.6 0.1) 2.5 = 0.25 t/m i.e.
L{Z
- -
K
W
wall = 1.20
t/m3 E
t/m3 EFE
K
K
K
(Live Loads)WJ J
E
K
K K E
K
KE
- -
KWJ J J
LJ
KLJ
L W
KEF
EJ F
KKKKKK
FEF BS 8110
KEEF
EFE
EFE
E
EFE
EFE
EFE
EFE
- -
EFE
W(Halls)W
E
EF
EFE
EFE
K
E
W
FE
- -
EFWJ J J
EF
EF
EJ F
KEFP
EJ F
EF
0.9P
0.8P
0.7P
0.6P
0.5P
(0.5P)
(Design Loads)WJ
(Working Loads) WJ J
K
- -
KEKKF
(Working Stress Design K
WMethod)
,,D,,(Dead Load)
,,L,,(live loads)
(Ultimate loads)WJ J
J J FF
WEE
WASCIF
U = 1.4 D + 1.7 L
(2-1)
Dead Loads ZD
Live loadsZL
{E
W
U = 1.5 (D +L)
(2-2)
E
W
U = 1.4 D + 1.7 (E + L)
(2-3)
(Lateral Load)ZE
(2-1)U
- -
KK
K E
E
K
K
W
K E
KE
KE
KE
KE
K
K
- -
Structural Analysis
WJ
W
J
Member Analysis
(Beams) (slabs)
WK(Footings)(Columns)
SlabsE
BeamsE
GirdersE
ColumnsE
FootingsE
Section Analysis
KKK
J W
ULT
KEJ F
KEJ F
- -
(Column)
Simple frame
(Column)
EJ F
U - section
L - section
T
circular sec
EJ F
- -
Rectangular sec
WJ
Statically System
J WWJ J
EF
EJ F (Knife Edge Support)
EJ F
WJ J
Moment DistributionE
E F
{{(lo)(d)
i.e
K(Plastic Analysis)
J W
l01
l02 = l0 1.05 {
l03 = l0 + d
EJ FZd
L
L
L 2 = 1.05 L
C
L
C
L
EJ F
- -
KE
FEFE
J WE(Rigid Connections)
F E
KE
K
Or
(l01)
J W
L02 = l0 + d2
EJ F
d1
d2
L
L
EJ F
- -
(Straining Actions)WJ
(Normal Forces) (Straining Actions)
(N)
(M) (Q)
K
W(D.L + L.L )
Z(N)
W(Q)
Q = K q wt L
(3-1)
W(M)J
M = w L / Km
EJ J F
(3-2)
Z(moment factor)ZKm
- -
w t/m
Loads
L
wL
2
K q = 0.5
Q=
S.F.D
Q
B.M.D
K m= 8
2
wL
M=
8
EJ F
Over Hanging Slab or BeamE
(D.L + L.L )
Z(N) W
W(Q)
(D.L+L.L)
KKKK (D.L only) E F
KEJ J F(D.L + L.L)
i.e.
Q = K q wt L
(3-3)
(D.L +L.L) ZW t
ZL
- -
W(M)
(D.L+L.L)E
K EJ J F (D.L) EF
(3-4)
(D.L+L.L)ZwtW
(D.L. only)Zw
ZL1 ZL
(D.L. E
J J F(D.L+L.L.)EFOnly)
Max. M-ve = w L12/2
(3-5)
- -
WE
D.L
Loads
L
w1L
2
wL1
S.F.D
Kq = 0.5
wL1
w1L
2
M -v
e
B.M.D
w1 t/m
w1(D.L + L.L)
Loads
M -ve =
w1L21
2
B.M.D
wL
8
EJ F
Continues Slab or Beam
WW
M = wL2 / Km
(3-7)W(M)
EJ F(moment factor)ZKm
Q = K q wt L
(3-6
(Q)
EJ F (shear factor) ZK q
(D.L+L.L)Zwt
L W
Where,
L = (L1 + L2) / 2
L1 < 1.2 L2
w t/m or w1
WL2L1
w t/m or w2
Loads
L or L
L or L
-9
-24
-24
+11
w L2
11
w L2
24
w L2
11
EJ F
- -
Km
( Moment factor)
+11
w L2
9
w L2
24
B.M.D
0.4
0.6
0.6
0.4
K q ( Shear factor)
0.6 wL
0.4 wL
S.F.D
0.4 wL
0.6 wL
EJ F
.W
(Q)
Q = K q wt L
(3-8)
EJ F (shear factor) ZK q
(D.L+L.L)Zw t
W(M)
M = wL / Km
(3-9)
L W
Where,
WL2L1
L = (L1 + L2) / 2
L1 < 1.2 L2
0.45
0.6
0.5
0.5
0.5
0.5
0.5
Kq
EJ F
-24
-10
-12
+12
+10
-12
+12
Km ( Moment factor)
EJ F
-24
-10
+12
-12
+16
-12
+16
Km ( Moment factor)
EJ F
- -
WJ
EJ F
KK
WEFEF E
EEJ FF
K
K E
F
EJ FE
EFE
EJ FF
FK
EJ FEJ F
- -
EF
K
K
K E
KEFE
E
K
K E
E
K
K
K
K
- -
WJ
W
Solid SlabsE
Waffle SlabsE
Lift SlabsE
Pre-SlabsE
(Solid Slabs)
(Solid Slabs)J
F
(Beams)KEKKKKK
K(girders)
W
J W
i.e. r = L / B 2
EJ F
- -
m
1
b
d
EJ F
F EJ F
F KE
KE
KW
Flexure)
- -
3
C
Z=d -x 3
T
fs n
s
Strain diagram
R.C sec
Stress diagram
EJ F
M
b
(4-1)
J W
EFZb
Zd
(f c) Z k1
KEJ FK(f s)
KZM
- -
J W
M
k 2 d
(4-2)
(M)ZAs
Zd
(f c)ZK2
KEJ FK(f s)
KZM
Diagonal TensionWJ J
Horizontal Vertical Shear
KShear
Wq
q =
Q
0 . 87 bd
(4-3)
Zq
K ZQ
BondWJ J
(Bond Stress)
Flexure K
KKShear Strength
Flexure Bond
Anchorage Bond E
- -
Flexural Rigidity WJ J
(EI)
E Es DeflectionEF
-:
n =E s / E c = 15
E
Elastic Deformation (
n = 10 .
EJ F
Fs=2000
Fs=1600
Fs=1400
Fs=1200
Fs=1000
fs
Fs=2200
fc
k1
k2
k1
k2
k1
k2
k1
k2
k1
k2
k1
k2
45
50
.403 .428
.866 .857
.357 .330
866 857
.360 .385
.880 .872
.374 .345
1058 1048
.325 .349
.892 .884
.391 .360
1248 1237
.297 .319
.901 .894
.408 .375
1441 1430
.273
.909
.402
1818
.254
.915
.415
2013
55
.452
.849
.308
849
.407
.864
.322
1037
.372
.876
.335
1227
.340
.887
.347
1419
.292
.803
.371
1898
.273
.909
.383
2000
60
.474
.842
.289
842
.428
.857
.301
1029
.391
.870
.313
1217
.360
.880
.324
1408
.310
.897
.346
1793
.290
.903
.357
1987
65
.494
.835
.273
835
.448
.851
.284
1021
.411
.863
.295
1208
.379
.874
.305
1398
.328
.891
.328
1782
.307
.898
.334
1976
70
.512
.829
.259
829
.467
.844
.269
1013
.429
.857
.279
1200
.396
.868
.288
1389
.344
.885
.306
1771
.323
.892
.315
1962
- -
75
80
.529 .545
.824 .818
.247 .237
524
818
.484 .500
.839 .833
.256 .245
1007 1000
.446 .462
.851 .846
.265 .253
1192 1185
.413 .429
.862 .857
.274 .261
1380 1371
.360 .375
.880 .875
.290 .276
1769 1750
.338 .353
.887 .882
.298 .283
1952 1940
90
.574
.809
.219
809
.529
.823
.226
988
.491
.836
.233
1171
.458
.847
.240
1367
.403
.866
.252
1731
.380
.873
.269
1921
95
.588
.804
.211
804
.543
.819
.218
983
.504
.832
.224
1165
.471
.843
.230
1349
.416
.861
.242
1723
.393
.869
.248
1912
100
.600
.800
.204
800
.555
.815
.210
978
.517
.826
.216
1162
.484
.839
.222
1342
.429
.857
.233
1715
.406
.865
.239
1903
105
.612
.796
.193
796
.567
.811
.204
973
.529
.824
.209
1154
.496
.835
.214
1335
.440
.853
.225
1706
.417
.861
.230
1894
J J
KEJ F WEF
K
Dead loadsW
Z(t)
m
2.25
L=6
i.e.
2.25
B.M.d
EJ F
(f cu = 250 kg / cm2)
f s = 1400 kg/cm2
And
i.e.
k 1= 0.313
and k 2 = 1217
Eb=100cm.F{EdF
= 6.10 cm.
0 . 313
0 . 380 100000
100
d = k1
M
b
K Z EtF
W
= 4.8 cm2/m
0.380 10 5
1217 6.5
= As main = M 10
d
WW
K Z (t) E
K
K E
EF
K{E
{EFE
K
- -
J WEF
KEJ F{
KELZF
L 6
= =2
b 3
L.L.
Total load wt =
3.0 m
W d.L + L.L
Loads
m
3.0
m
3.0
S
wL2
24
--v M
e
+ve M
wL2
24
m
6.0
B.M.d
+ve M
m
L = 3.0
EJ F
Bending Moments:
2
l 1 0 .6 9
w
t
M +ve = 11 = 11 = 0.49 mt / m
2
l 1 0 .6 9
w
t
M ve = 9 = 9 = 0.6 mt / m
- -
m
L = 3.0
(Cases of L W
(f cu = 250 kg / cm2)
f s = 1400 kg/cm2
And
i.e.
k 1= 0.313
and
k 2 = 1217
Eb=100cm.F{EdF
0 . 6 100000
100
d = k1
M
b
Take t = 10.0 cm
d act. = t cover = t (1.5: 2.0 cm) = 10.0 1.5 = 8.5 cm.
0 . 49 10 5
M +ve 105
2
main =
= 4.74 cm /m
1217 * 8 . 5 = As1
k2 d
Choose 7 10 mm/m (5.5cm2/m)
Check: As min = 0.25% Ac = 0.25/100 10100 = 2.5 cm2
i.e. As1 main chosen is okay.
As1 secondary = 0.20 As1 main = 0.20 4.74 = 0.948 cm2 /m
Choose As1 secondary = 5 8 mm/m (2.51 cm2)
W
0.6 105
= 5.8 cm / m
1217 8.5
2
As2 main =
M ve 105
k2 d
WWJ J
W
E F (
K{
EF (
KE 1 F
5
KEF
E F (
L
L
K
EF
K
K{{ (
E L F (
K
K (
EF (
KEJ F
- -
EJ F
L
K
(Deflection)F
WE
t min.. =L/30
t min.. =L/40
t min.. =L/35 E
KL
- -
W
{
KK
K??
i.e. L / b 1.0 2.0
ZbZL
J FK
KKE
K
W
EJ F
KL/b E
KE
EF
EF
- -
WJ J
W
t min.. =b/35 E
t min. =b/45 E
Kb
WJ J
KK(b)(L)
EFZb W
EFZL
Z m b
Kb(b)
Z m L
KL(L)
Km L m b
Wm L m b
m b = m L = 1.0W
m b =m L = 0.87W
m b =m L = 0.76W
(r)
(4-4)
r=
m l
m b
l
() ()EJ F
Kr(L)(b)
- -
r()()EJ F
EF
1.0
0.35
0.35
1.1
0.40
0.29
1.2
0.45
0.25
1.3
1.4
1.5
1.6
1.7
1.8
1.9 2.0
0.50 0.55 0.60 0.65 0.70 0.75 0.80 0.85
0.21 0.18 0.16 0.14 0.12 0.11 0.09 0.08
= 0.35/ r2W
W =Wt (b)
W =Wt (L)
EWL.LWD.LFwt
W(Bending Moments)
W E
b
M = w (4-5)
10
2
M L = w (4-6)
10
L
WE
M b = w
12
b2
(4-7)
L
M = w
(4-8)
12
2
- -
WJ J
KEJ F
EF
F
E
EJ F
K Rigid Beams
K
EFr()()EJ F
r
1.0
.396
.396
1.1
.473
.323
1.2
.542
.262
1.3
.606
.212
1.4
.660
.172
1.5
.706
.140
1.6
.746
.113
1.7
.778
.093
1.8
.806
.077
1.9 2.0
.830 .849
.063 .053
J J
J WEF
K EJ F {
KELZF
{Z
= =0.35
Slab is continues
- -
4.50 m
4.50 m
0.40 m
4.50
1
0.20 m
0.40 m
4.50
0.20 m
0.40 m
EJ F
Loads on Slab:
L.L.
Total load wt =
- -
Bending Moments:
WK
M +ve =
+ ve
ve
ve
= w l
2
1
10
2
w l 2
0.21 4.5 2
= 0.425 mt / m
10
0 .21 4 .5 2
=
= 0 .425 mt / m
10
10
(Cases of L W
And
(f cu = 250 kg/cm2)
k1= 0.313
and
k 2 = 1217
Eb=100cm.F{EdF
= 6.45 cm. 0 . 313
0 . 425 100000
100
M
b
d = k1
Take t = 10.0 cm
d act. = t cover = t (1.5: 2.0 cm) = 10.0 1.5 = 8.5 cm.
W
0.425 10 5
= 4.11 cm /m
1217 8.5
2
= A main = M
k
+ ve
sL
10 5
M
A Secondary =
k
+ ve
sl
10 5
W
0.425 10 5
= 4.11 cm /m
=
1217 8.5
2
su
M
main =
ve
10 5
k2 d
0.425 10
= 4.65 cm /m
=
1217 7.5
2
su
M
sec ondary =
ve
10 5
k2 d
10 m m m
10 mm m
10 m m m
3
3
4.50
10 m m m
m
1
10 m m m
4.50
10 mm m
10 mm m
10 mm m
EJ F
4.50 m
4.50 m
3
+3
3
+3
10 m m m
10 m m m
10 m m m
10 m m m
10 m m m
S ec ( 1-1 )
EJ F
J WEF
{Z
KEJ F
{Z
- -
EJ F
From table (4-3)
= =0.396
Slab is Simple
Flooring
L.L.
Total load wt =
Bending Moments:
WKEF
2
+ ve
+ ve
w l1
8
0.2376 3.5 2
=
= 0.364 mt / m
8
Assume f c =60 kg / cm2
(f cu = 250 kg/cm2)
And
f s = 1400 kg/cm2 (mild steel 3724/35)
i.e. From table (4-1)
and
k2 = 1217
k1= 0.313
Eb=100cm.F{EdF
= 6.0 cm. 0 . 313
0 . 367 10
100
M
b
d = k1
Take t = 10.0 cm
d act. = t cover = t (1.5: 2.0 cm) = 10.0 1.5 = 8.5 cm.
0.364 10 5
= 3.52 cm /m
1217 8.5
2
= A main = M
k
+ ve
sL
10 5
*d
M
A Secondary =
k
sl
+ ve
10 5
d
2
KE F E F
K W
i.e. A s . A s .
10 mm m
0.2
8 mm m
8 m
8 mm / m
Concrete seat
i
8 m
m
3.50
10 mm m
8
8 mm m
m
3.50
Sec ( i - i )
EJ F
: J
E
KK
K(=8mm)E
ELFE
EFK
K{W{EK
K
KE
- -
WJ
EF
(Flexure)
EJ F (ACI-318-71)
(L/d)EJ F
ACI
(Fy kg/cm2)
{ (L/d) EJ F
K
- -
(L/d)EJ F
E.C.O.P
(Fy kg/cm2)
J
J
(ACI-318-83)K
K
K J K ACI-318-83
K
EF(Drop panels)
EJ J J F
EF
{
EF
- -
E
E
KL
KL
Z
Z
KL
J
E
KLKL
J
K EFE
WK{{Z
KE
KE
KE
EJ FEFE
K K { {ZK
WK{ZZ
KE
KE
KE
- -
6.50 m
6.50 m
1
0.2
4.50
0.2
4.50
6.50 m
6.50 m
EJ F
KEJ F EJ J F E
WK
KEFE
KE
E
K
- -
5.00 m
5.00
5.00 m
6.00 m
0.2
0.2
5.00
0.2
6.00
6.00
0.2
5.00
5.00
6.00 m
EJ F
- -
5.00 m
5.00 m
K E
E
K
E
K
K
K
K
- -
WWJ
K
KKK
KEF
WWJ
E
K
KWKK
KEJ FF
T
12 cm
b
12 cm
b
b< T
20 cm
25 cm
12 cm
b
25 cm b< 25 cm
20 cm b< 20 cm
EJ F
(Lintling) E
K
K
E
K
E
K
- -
WJ
W
Main girders
Secondary beams
E F
F
KEJ FE
4.00 m
4.00 m
Beam
0.3
0.2
Seconadry
m
Seconadry
3.00
Beam
Main
0.3
Beam
m
3.00
EJ F
- -
F
KE
K EJ F
(G1) (B1B2B3)
KC4B1K
4.00
4
4.00
G1
C4
3.00
m
2
C5
B2
1
3.00
B3
B1
C2
C3
C1
EJ F
K EJ F
G1
C1G1 B3B2B1
KC4C3C2
KWJ J
E F E
(Embedded beams) (Dropped beams)
K
- -
(Loop of loading)E
E FEFEJ J F
a d c b a
K
EJ J F
aEJ J FKEJ J F
K D e d c b
K
m
D
m
D
m
D
m
D
m
D
EJ F
- -
m
D
m
D
m
D
E F
J FEJ J FKEJ J F
KEJ J FEJ
X m
X m
ks
ac
Cr
Cr
ac
ks
EJ F
KWJ
W
- -
W
(Uniformly distributed load)
KEJ J FK{
Loads
L
b< 5.00 m
EJ J F
W
K
KEJ J FK
- -
w t/m
Loads
b<7.00 m
L
EJ J F
{K
KEJ J F
w t/m
b< 7.00 m
EJ J F
- -
Loads
K{
W
K{
W
F
K E
KEJ J F
KW
w t/m
w t/m
EJ J F
- -
K :-
EF
KWJ J
K (Slabs)
EJ J J J FEF
EJ J J J F
J J F EF
EJ J
KWJ J
EJ F
WK
- -
L
Y
45
Beam A
2X
Beam B
KEJ F
EF K EF
K
KEJ F
EJ F
L/2x 1.0
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
1.7
1.8
1.9
2.0
0.667 0.725 0.769 0.803 0.829 0.853 0.870 0.885 0.897 0.908 0.917
0.500 0.554 0.582 0.615 0.642 0.667 0.688 0.706 0.722 0.637 0.750
KZW
KZL
KZX
- -
EFZ w x
EFZ w x
F
KE
KEJ FW
EJ F
0.5 0.667
L/2
L
0.5
0.5
From
table
0.5 0.667
0.5 0.333
0.5
From
table
- -
KEEJ FFWJ J
KEEJ FFWJ J
KEEJ FFWJ J
EJ F
EJ F
K EJ J FKEJ J F
KEL{F
WKEJ J FK{Z
KG1B2B1
K
1
m
6.00
B
6.00
B
m
C
5.00 m
5.00m
4.00 m
EJ J F
- -
3
G2
A
S2
m
6.00 B2
S2
S1
B
B1
S2
B1
0.4 m
S1
5.00 m
G2
4.00 m
C
5.00 m
3
EJ J F
h2 ( clear height )
EJ J F
- -
B2
S2
B2
G1
m B2
6.00
0.2
G1B2B1W
EJ FB1
2.00
G2
2.50
2.00
G1
G2
2.50
6.00 m
6.00 m
B1
w t t/m
G1
G2
G2
B1
EJ F
Assume t s = 12 cm = 0.12 m
O.W. of slab = 0.12 2.5 = 0.30 t/m2 = 3.0 KN / m2
O.W. of flooring
L.L
is 4 6 m
r1 = 6/4 = 1.5
1 = 0.853
and
is 5 6 m
r2 = 6/5 = 1.2
1 = 0.769
- -
and
t = span / 10 = 60 cm
WB1(working loads)
W = total working load for moment
= 0.853 0.75 4/2 + 0.769 0.75 5/2 + 0.2 (0.6 0.12) 2.5 = 2.96 t/m
WB1(working loads)
W = total working load for shear
= 0.667 0.75 4/2 + 0.582 0.75 5/2 + 0.2 (0.6 0.12) 2.5 = 2.33 t/m
KB1W
K B2
KG1(Main girder)EF
EJ FB2
2.50
2.50
col
col
6.00 m
col
6.00 m
B2
w t/m
t
col
col
B2
EJ F
- -
col
Loads on slab:
Assume t s = 12 cm = 0.12 m
O.W. of slab = 0.12 2.5 = 0.30 t/m2
O.W. of flooring
= 0.15 t/m2
L.L
= 0.30 t/m2
= 0.75 t/m2
Slab s2
is 5 6 m
r2 = 6/5 = 1.2
1 = 0.769
and
1 = 0.582
t = span / 10 = 60 cm
Loads from wall:
WE)B2(working loads)
W = total working load for moment
= 0.769 0.75 5/2 + 0.2 (0.6 0.12) 2.5 + 0.29 2.4 = 2.38 t/m
WEFB2(working loads)
W = total working load for shear
= 0.582 0.75 5/2 + 0.2 (0.6 0.12) 2.5 + 0.29 2.4 = 2.38 t/m
- -
KEJ FG1
R
2.50
B1
R
2.00
B1
2.50
col
2.50
2.50
2.00
5.00 m
4.00 m
5.00 m
G1
EJ F
{ZZG1
W{ZZ
KLZ
K
( ) K
EJ FK ( = = 0.5). .W
WG1B1
B1 (working reaction)
EF
KRB1G1
(load for
WKKKKKKKKshear coefficient) (w )
RB1 = R w + R m
KZR wW
KB1ZR m
KB1EJ F
- -
w t/m or w1
Beam B1
Loads
w = 2.33 t/m
G1
G2
G2
6.00 m
M=
6.00 m
w L2 2.33 * 6 * 6
=
= 10.485 m.t
8
8
B.M.d
G2
10.485
Reaction
G1
10.485
6
10.485
10.485 *2
= Rm 6
6
6.00 m
G2
10.485
6.00 m
EJ F
KEJ FG1
- -
= 17.5 t
B1
w = 2.55 t/m
B1
= 17.5 t
col
col
5.0
4.00 m
5.0
14.00 m
EJ F
EJ F
G1B2B1W
EJ FEFB1
EJ F
2.33 t/m
Load for shear
6.00 m
0.4
6.00 m
0.6 0.6
0.4
K ( Shear factor)
q
8.4 t
5.6 t
S.F.D Q=K * w L
q
5.6 t
8.4 t
EJ F
- -
2.96 t/m
6.00 m
-24
-9
+11
-4.44
6.00 m
-24 K
m ( moment factor)
+11
2
w L= 11.84
9
- 4.44
2
B.M.d M= wL /Km
9.7
9.7
EJ F
WEFB2E
KB2W
KEJ FG1 E
- -
17.5 t
2.55 t/m
Loads
35.35 t
17.5 t
5.00 m
4.00 m
5.00 m
35.35 t
35.35
22.6
5.1
S.F.D
5.1
22.6
35.35
B.M.d
144.88
8 mt
w L2
= 8 mt
8
Mmax= 144.88 + 5.1 =150 mt
5.1
EJ F
K K
KEJ F
- -
EJ F
(Deflection)A-BEJ F
K
WEB-BFEA-AF
EJ F
- -
EJ F KEJ F EJ F
K (Neutral Axis)
EJ F
KEJ F
B-B
A-A
A-A
T
EJ F
EJ F F E
EEF(F
F T (T-shaped) T E
EJ
(L-shaped)L W
K(L-Section)>L
- -
WJ J
(Linear)
KEJ F
ft
fc
Stress diagram
Strain diagram
EJ F
Kf s
EJ J F
(M) EJ J F EJ J F EJ J F
K(Q)
Wd
- -
M
b
(4-1)
W
EEJ F&EJ FF
(f c) Z k1
KEJ F(f s)
KZB
f s,bf c f cuE
WW
f cu = 250 kg/cm2
f c = 80 kg/cm2
So, k1 = 0.253
k 2= 1185
EJ Fd
WAs
(4-2)
M
d
2
t = d +d
Where; d = 3 + /2 + (2.5 + /2) (n-1)
KZnW
WZZ(n)
d = 3 + /2 4 cm.
KEJ FK
- -
fc
fs / n
EJ F
EF LTWJ J
(Flanged Beam)
LTIK
KEJ FLT
K T
(Floor)K
KL
(B)
WLT
- -
WB
T
B = 12 ts + b
Or
Or
(4-3)
LE
B = 4.5 t s + b
Or
(4-4)
Or
t sKKZ
LKZ
M
B
B
ts
ts
d
As
As
bO
T - section
bO
L - section
EJ F
(Maximum B)W
KEJ FK
- -
6.30
L sec
T sec
bo
L sec
EJ F
LT
J WT
EF (Z)
EF (Z)
KEJ F
KTKEJ F
- -
B
z
ts
ts
z
d
bO
bO
EJ
Z = 0 . 14
M
B
(4-5)
BK B (r)
WKBr
(4-5)
Br= r B
B/b0&ts/zK(r)EJ F
- -
(Br=r.B) (r)EJ F
B/b0
2.0
2.5
3.0
3.5
4.0
5.0
1.0
1.0
1.0
1.0
1.0
1.0
1.0
0.9
1.0
.99
.99
.99
.99
.99
0.8
.98
.98
.97
.97
0.97
0.97
0.7
.96
.95
.94
.94
.93
.93
ts/z
0.6
.92
.90
.89
.89
.88
.87
0.5
.88
.85
.83
.82
.81
.80
0.4
.82
.78
.76
.74
.73
.71
0.3
.76
.70
.67
.65
.63
.61
0.2
.68
.62
.57
.54
.52
.49
W
d =
M
1
:k1W
f c= 0.75fc
T = d + d
K f cW
K(t)
WT
M
d
2
Kf s , (f c)EJ Fk2W
- -
W
LTE
K
(L)E
EF
K
Shear stressWJ J
Wq
q =
Q
0 . 87 b d
Kg / cm2
T
q
q
q
q
T
EJ F
W
- -
KL E
E F E
KHKL
.WJ J
WE
max
Q
0 . 87 b d
q maxK (Linearity) Q q W
K(Face of column)
K(7kg/cm2)E
KEJ F
- -
Q
Q
By concrete
S.F.D
st
7 kg/cm
q = 1: 1 q
st 3 2 max
Ab
q
max
EJ F
Kq maxE
n Ast
b s
I.e.
(A st = 0.503 cm2)W
KLZf s
(breadth of beam) Zb
KZs
- -
W(A sb)E
sb
Where;
b
s
WJ J
EJ FB1
KEJ &J F
Design data:
L= Effective Span =6.0 m
Q max. +ve = 8.4
ton
Q max. ve = 5.6
ton
t.m.
kg/cm2
Assume f cu = 250
kg/cm2
f c = 90
f s =1400 kg/cm2
Therefore: Q Design =
8.4
ton
At Sec. 2-2 M ve =
11.84 t.m.
9.7
t.m.
d =
10
= 0 . 233
11 . 84 10
20
= 56 . 7 cm
Take:
t = 60 cm
d act. = 56 cm
M 10
k d
act
11 . 84 10
1171 56
= 18 . 06
cm
+ ve
9 .7 10
= 0 .14
133 .33
= 11 .94 cm
And
Z > t s > 10 cm
So: the sec. is actually T sec.
f c = 0.75 f c = 0.75 90 = 67.5 kg/cm2
Take f c = 70 kg/cm2
I.e.
k1= 0.279
k2= 1200
d act.= 56 cm
As at sec .1 =
Take 5 20 mm (15.7 cm2)
- -
M 10
k d
act
9 .7 10 5
= 14 .43 cm 2
1200 56
8.4 t
sec 2
255
max
8.62 kg/cm
Ab
st
45
3.6 m
x
2.4 m
5.6 t
7 kg/cm
EJ
Check of shear:
> 7 kg/cm
2 max .
8 . 4 10 3
=
= 8 . 62 kg / cm 2
0 . 87 20 56
st
n Ast
b s
2 0.5031400
1 1
= 3.52 = ( : ) q
20 20
3 2 2 max.
bent
A b = b
A f
f
= (45
- -
KB1EJ F
B1
B1EJ F
KWJ
WE
KH{H{
KE
E
L
KE
F L E
KE
KLLE
KLE
KE
EF E
KL
- -
ELF
- -
K
E
K
K
K
K
K
K
- -
WJ
K
K
K
K
KEJ FK
KWJ
W
(i.e 0.05t or 0.05b) K{
KEF
- -
K K
K
WEJ FW
EF K X
KX(un-braced)Y(Braced)
EJ F
- -
WJ
( i = He/ i)( b=He/b)
KEJ F
WKZiW
i = 0.3b
for rectangular section
i = 0.25 D
for circular section
KDbW
EJ F
i
b
b
WJ
W
K E
F K
KE
KWJ J
KEF E
KEJ FK(Y)(X)
(B-3)EF E
K(A)
- -
EJ F
W(B-3)P E
KEAF E
K E
KE
K E
- -
t s = 12 cm,
KEZFZ b W
K(t = span / 10: 14) Z t
(A)Z L beams
K
KEFZ h wall
KEFZ t wall
F Z L
For example;
If wall = 1.2 t/m3;
t wall = 0.2 m
L walls = 6.0 m ;
h wall = 2.4 m
walls
KE
E{F{{ZZb c
{{ZZt c
Zh c
WPc
Pc = total vertical load on column = N Pc/floor
KZNW
KZPc/floor
E F
KK
WJ
W
W E
t / b 5
and
h/b 5
ZbW
Zt
Zh
W E
- -
WJ J
W(Fixed end)WE
KEJ FK
EJ F
WE
K(Partially restrained)
- -
WE
K
WE
K
EJ F = He / H0
EJ F
(Braced column)EJ FK
K(Un-braced column)EJ FK
- -
EFWJ
EF
K EF
Ke min.
P = fc0 Ac + 0.44 f y A sc
(6-1)
KZAc
KZf y
KZA sc
A sc = 1% AcW = A sc/Ac = 1%
EJ F W
K
WWJ J
WKZ
K(Mild steel 24-35)
KLZ(f cu)
Assume:
And
f y = 2800 kg/cm2
i.e.,
So
Ac = 1382.27 cm2
b = breadth of column = 25 cm; Take
t =
1382 . 27
= 55 . 3 cm So
25
Take
t = 60 cm
A sc = 1% 2560 = 15 cm2
Choose 8 16 mm
KEJ F
EJ F
WJ
W
K E
KEJ FK E
KEJ F E
- -
EJ F
- -
EJ F
KEJ FK
- -
EJ F
KEJ FK
EJ F
- -
WEJ FK
D=
b +t
Minimum diameter
KZDW
KZ b
KZt
EJ F
WJ
{ E
{
E
K{
E
W
K
- -
KE
KE
KE
K E
K
KEJ F F
KEF
EJ F
WE
KEFE
KE
KE
KE
- -
K K E
KE
WJ J
WEFEJ F
(C5 ; C6)W
K (C5 ; C6) W
EJ F
- -
KEJ F
ZK{Z
EFA5(C5)
EFA6(C6)
EJ F
- -
Slabs:
for
f y = 2800 kg/cm2
So;
f cu = 250 kg/cm2;
and A sc= 1 % Ac
721000 = 60 Ac + 0.440.01Ac2800
= 60 Ac +12.32 Ac = 72.32 Ac
Ac = 72000/ 72.32 = 995.6 cm2
Take b = 20 cm
i.e.
- -
. C5 ( -)
C5 ( -)
Design of column C6:
Assume: f c0 =60 kg/cm2
f y = 2800 kg/cm2
So;
f cu = 250 kg/cm2;
for
and A sc= 1 % Ac
961000 = 60 Ac + 0.440.01Ac2800
= 60 Ac +12.32 Ac = 72.32 Ac
Ac = 96000/ 72.32 = 1327.4 cm2
Take
i.e.
b = 20 cm
. C6 ( -)
C6 ( -)
WJ
WEJ F
(C1-C2-C3-C4-C7)
K(C1-C2-C3-C4-C7)
- -
KK
K
E
K
K
E
E
K
K
K
- -
WJ
K
K K
K
Shallow
F K foundation
KKDeep foundation
WJ
K
WK
KKK
WJ
F
KE
K (Strip footings)
W
(
K (Spread footings)
K (Combined footings)
KK
- -
KK(Raft foundations)
K B K
K B b
K(Reinforcement)(Thickness)
(7-1)
PT =
1
all
KZPW
KZPT
KELZLZFZ a
KZD f
KPT
B1.0 = PT / q all
(7-2)
- -
KBEJ F
EJ F
- -
WWJ J
((PT-P)/B) (PT/B)
WF netK
F net = P /B
(7-3)
K Double Cantilever
(7-4)
S = (B-b) / 2
W
S = (B-b/2) / 2
(7-5)
EJ F
2
M = F net S / 2
(7-6)
K
WQ b
Q b = F net S
(7-7)
K(Bond stress)
- -
K
K
E F
FK
K E
KK
EJ F EJ F
W = Pc / S c
(7-8)
KZWW
KZPc
KZSc
(Strip
KK footing)
K
WJ J
KL
KKL{{K
K
- -
EJ F
=
1
a D
q all
=
f
20
= 25 t / m
2 1 .0
1
10
B= 25/10 =2.5 m
Concrete Section:
F n = 20/2.5 = 8 t/m
kg/cm2
f s = 1400 kg/cm2
k1 = 0.313
k2 = 1217
- -
d = k1
M
5.523 105
= 0.313
= 23.26cm
b
100
d min = b or 25 cm
Take d = 30 cm
t = 30 + cover = 30 +5 = 35 cm
2
5 .523 100000
M
=
= 15 .127 cm
1217 30
k2 d
9.41000
EJ F
- -
FL{K{
KE .
EJ F
max
W l
12
85
12
= 16 .67 m.t
Choose b = 40 cm
d = k1
Take
- -
M
16.67100000
= 0.313
= 64.3cm
b
40
t = 75 cm
and
d = 68 cm
As =
2
M
16.67 100000
=
= 20.13cm
1217 68
k2 d
Choose
8 18 mm
Shear
Q = 20 ton
kg /cm2 q =
Choose
20 1000
= 8 .45
0 .87 40 68
4 branches 8 mm @ 15 cm Stirrups
2
kg /cm
stirr
4 0.5031400
= 4.67
15 40
8
8
=
= 12 . 0 t / m
1 .2 2
2/3
1
7 .2
B = 12 / 7.2 = 1.67 1.7 m
F net = 8 / 1.7 = 4.7 t/m
S = (1.7 0.4) / 2 = 0.65 m
M = 4.7 (0.65)2 /2 = 0.993 m.t/m
Q b = 4.70.65 = 3.055 t/m
d = k1
M
= 0 . 313
b
0 . 993 100000
100
= 10 cm
=
s
M
0.993 100000
=
= 4.8cm 2 / m
k2 d
1217 17
Take
kg./cm2(safe)
A s min = 6 14 mm / m
3.055 1000
Q
=
= 7.83 < 10
0.87 d o o o o 0.87 17 (6 1.4)
- -
KEJ F
EJ F
- -
K K
EJ FK
EJ F
K
KK
WK
- -
(L - l) = (B - b)
(7-9)
W
A = L B = PT/q all
(7-10)
q all = P T / (L B)
(7-11)
B L EJ F EJ F
Or
EJ F PT KE F
FKEJ Fqall E
KE
EJ F PT E
PT K
K(B,L)
EJ F
- -
KKEJ F
W
Section a -a:
(7-12) M
2
P L l
=
/ 2 +
b
A 2
P
24 A
(2
B + b
)(L
(B b ) L l
2
l
/ 3
)2
Section a- a:
(7-13) M
P
24 A
(2
L + l
)(B
)2
W
Section a -a:
(7-14) M
P
L
(L
)2
/ 8
(7-15) M
P
B
(B
)2
/ 8
KEJ FEJ F
K
KK
WQ b
- -
Fn=P/A
(7-16)
WQ b
For section a -a:
Q b = (B + b) (L - l) F n
(7-17)
For section a- a:
Q b = (L + l) (B - b) F n
(7-18)
Punching Depth WJ J
(L B) (l b)
K (Direct Shear)
KLq PK
KEJ F
EF
WK
(7-19)
2 2
= P Fn b + d l + d
P
3 3
- -
(7-20) q P =
QP
2 d (l + b + 1 .33 d )
EJ F
WJ J
K {K
EFL{
- -
EJ F
Footing Dimensions:
=
1
P
a
D
q all
=
f
100
= 112 . 9 ton
2 1
1
17 . 5
B=
A = 2.54 = 2.55m
Concrete Sections:
M=
P
(2B + b)(L l )2 = 100 2 (5.1 + 0.45)(2.55 0.45)2 = 15.683m.t
24 A
24 (2.55)
Q
- -
2 2
= P Fn b + d l + d
P
3 3
d = 0 . 313
15 . 683 10 5
= 49 cm But
(45 + 20 )
Take d =50 cm
Q P = 100
100
2.55 2
&
t = 55 cm
2
2
QP
90 . 564 10 3
=
= 5 . 78 kg / cm
2 d (l + b + 1 . 33 d ) 2 50 (45 + 45 + 66 . 7 )
qP =
M
15.68 10 5
2
As = k 2 d = 1217 50 = 25.75cm
Choose 13 16 mm
Q
24.221 1000
=
= 8.57 < 10kg / cm2
0.87 d o o o o 0.87 50 (13 1.6)
Footing is 2.55 2.55 0.55 (13 16 in each direction)
EJ F
K
- -
EJ F
K E F
K L {
KEq p = 8 kg/cm2FK
- -
EJ F
M aa =
P
(2 B + b )(L l )2 = 150 (5 . 3 )(2 . 25 )2 = 22 . 36 t .m
24 A
24 7 . 5
M a a =
P
(2 L + l )(B b )2 = 150 (6 .75 )(2 .2 )2 = 27 . 225 t .m
24 A
24 7 . 5
22 . 360 10 5
= 66 . 16 cm
(30 + 20 )
t = 70 cm
M
22.360 10 5
=
= 28.24cm 2
Choose 15 16 mm As =
k2 d
1217 65
M
27.225 10 5
=
= 35.5cm 2
Choose 18 16 mm As =
k2 d
1217 63
Q
41.25 103
qb = 0.87 d o o o o = 0.87 63 (18 1.6) = 8.36 < 10kg / cm2 (Safe)
Q p = 150-20(0.3+0.44)(0.75+0.44) = 132.4 ton
qP =
QP
132 . 4 10 3
=
= 5 . 04 < 8 kg / cm 2 ( Safe )
2 d (l + b + 1 . 33 d ) 2 65 (75 + 30 + 97 )
EJ F
- -
WJ
K E
K L { K
K
E
K
K E F E
{KL
KL{
K E
K E
{L{K
E
K
K { E
{K {
KE FKL
E
K
- -
(References)
1) BS 8110 1985
2) CP 110 , 1972
3) Jack C. McCormack Design of Reinforced Concrete Fourth Edition
Copyright 1998 by Addison Wesley Longman, Inc.
4) James G. Macgregor Reinforced Concrete Mechanics and Design
Third Edition 1997 Prentice-Hall, Inc.
K E
KJ
K E
7) M. Hillal Fundamentals of reinforced and pre-stressed concrete Dar ElNashr Cairo 1992.
8) Reynolds, C.E and Steadman, J.C Reinforced Concrete Designers
Handbook 9th Edition. -1981.
9) Robert Park and William L. Gamble. Reinforced Concrete Slabs
Second Edition John Wiley & Sons Inc 2000.
10) Shaker El-Behairy, Reinforced Concrete Design Handbook Part I , II
and III Fifth Edition Dar-El-Nashr-Cairo 1998.
- -
WJ
(Dead loads)J J
WJ J J
WJ J J
(Live loads)WJ J
WJ J J
EFWJ J J
J
(Working Loads)WJ J
(Ultimate loads)WJ J
(Structural Analysis)W
WJ
WJ
WJ J
WJ J
WJ
(Straining Actions)WJ
WJ
EFW
(Design of Reinforced Concrete Slabs)
WJ
WJ
WJ J
WJ
WJ J
WJ J
WJ J
WJ J
WJ J
WJ J
WJ
WJ J
WJ J
WJ J
WJ J
WJ J
WJ
WJ
WJ
WJ
WJ
W
(Design of Reinforced Concrete Beams)
WJ
WJ
WJ
WJ J
WJ
WJ
WJ J
WJ J
WJ J
WJ J
WJ J
WJ
WJ J
L&TWJ J
WJ J
WJ J
WJ J
WJ
W
(Design of Reinforced Concrete Columns)
WJ
WJ
WJ
WJ
WJ
WJ J
WJ
EFWJ
WJ J
WJ
WJ
WJ J
WJ
(Design of Foundation)W
WJ
WJ
WJ
WJ
WJ J
WJ J
WJ
WJ J
WJ J
WJ
(References)
EF