You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU: 1

PANITIA BAHASA MELAYU DAN KESUSASTERAAN MELAYU


Mata Pelajaran:
Tingkatan:
Tarikh:
Tajuk/Subtajuk:

Kesusasteraan Melayu
Tempoh Masa:
5A1
Bilangan Pelajar:
4/1/2016
Hari :
Pengenalan Sukatan Pelajaran Tingkatan 5

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama: Sukatan Pelajaran

0700-0740
25
Isnin

Fokus Sampingan: Topik tingkatan 4


Objektif:

Pada akhir P&P pelajar akan dapat:


1. Mengenali sukatan pelajaran tingkatan 5
2. Mengingat semula aspek penting tingkatan 4

BBM:
KBT:
Aktiviti Pengajaran:

Sukatan pelajaran
Mengenalpasti
Aktiviti Pembelajaran

1. Guru akan menerangkan sukatan pelajaran


tingkatan 5
2. Guru akan menerangkan topic yang penting

1. Pelajar akan mencatat penerangan guru.


2. Pelajar akan mengenal pasti topic yang
penting yang diterangkan guru

dari tingkatan 4 yang berkebarangkalian tinggi


keluar dalam SPM.
Sistem Bahasa:
Sastera
Penerapan:
Ilmu : Abritari
Nilai : Rasional
Refleksi:

Tindakan Susulan:

Catatan :

Nama Guru: Eternal Ak Chemaline

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU: 1

PANITIA BAHASA MELAYU DAN KESUSASTERAAN MELAYU


Mata Pelajaran:
Tingkatan:
Tarikh:
Tajuk/Subtajuk:

Kesusasteraan Melayu
Tempoh Masa:
4A2
Bilangan Pelajar:
4/1/2016
Hari :
Pengenalan Sukatan Pelajaran Tingkatan 4

0900-0940
27
Isnin

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama: Sukatan Pelajaran


Fokus Sampingan: Topik tingkatan 4

Objektif:

Pada akhir P&P pelajar akan dapat:


1. Mengenali sukatan pelajaran tingkatan 4
2. Mengingat semula aspek penting KOMSAS

BBM:
KBT:
Aktiviti Pengajaran:

Sukatan pelajaran
Mengenalpasti
Aktiviti Pembelajaran

1. Guru akan menerangkan sukatan pelajaran

1. Pelajar akan mencatat penerangan guru.


2. Pelajar akan mengenal pasti topic yang

tingkatan 4
2. Guru akan menerangkan topic yang penting

penting yang diterangkan guru

dari tingkatan 4 yang berkebarangkalian tinggi


keluar dalam SPM.
Sistem Bahasa:
Sastera
Penerapan:
Ilmu : Abritari
Nilai : Rasional
Refleksi:

Tindakan Susulan:

Catatan :

Nama Guru: Eternal Ak Chemaline

DAILY LESSON PLAN

WEEK: 1

ENGLISH PANEL
Subject:
Class:
Date:
Topic:

English
2A3
4/1/2016
Who are you?

Time:
No of students:
Day :

Learning Outcomes :

Main Focus: Introduction to syllabus


Minor Focus: Descriptive writing

Objectives:

By the end of the lesson, students will be able to:


1. Identify the focus of form 2 syllabus

1010-1050
30
Monday

2. Identify at least 3 characteristics of at least half of their classmates


Teaching Aids:
HOTS:
Teaching:

Textbook
Apply, Analyse
Learning:

1. Teacher will introduce the syllabus

1.

Students write and read their names, the


problems that they want to solve and their role
model

Language Skills:
Application:

Speaking
Knowledge : To instigate
Value : Rational, Cooperate

Reflection:

Action:

Notes :
Teacher: Eternal Ak Chemaline

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU: 1

PANITIA BAHASA MELAYU DAN KESUSASTERAAN MELAYU


Mata Pelajaran:
Tingkatan:
Tarikh:
Tajuk/Subtajuk:

Kesusasteraan Melayu
Tempoh Masa:
4A3
Bilangan Pelajar:
5/1/2016
Hari :
Pengenalan Sukatan Pelajaran Tingkatan 4

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama: Sukatan Pelajaran


Fokus Sampingan: Topik tingkatan 4

Objektif:

Pada akhir P&P pelajar akan dapat:


1. Mengenali sukatan pelajaran tingkatan 4
2. Mengingat semula aspek penting KOMSAS

BBM:
KBT:
Aktiviti Pengajaran:

Sukatan pelajaran
Mengenalpasti
Aktiviti Pembelajaran

1210-1330
27
Selasa

1. Guru akan menerangkan sukatan pelajaran

1. Pelajar akan mencatat penerangan guru.


2. Pelajar akan mengenal pasti topic yang

tingkatan 4
2. Guru akan menerangkan topic yang penting

penting yang diterangkan guru

dari tingkatan 4 yang berkebarangkalian tinggi


keluar dalam SPM.
Sistem Bahasa:
Sastera
Penerapan:
Ilmu : Abritari
Nilai : Rasional
Refleksi:

Tindakan Susulan:

Catatan :

Nama Guru: Eternal Ak Chemaline

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU: 1

PANITIA BAHASA MELAYU DAN KESUSASTERAAN MELAYU


Mata Pelajaran:
Tingkatan:
Tarikh:
Tajuk/Subtajuk:

Kesusasteraan Melayu
Tempoh Masa:
5A2
Bilangan Pelajar:
6/1/2016
Hari :
Pengenalan Sukatan Pelajaran Tingkatan 5

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama: Sukatan Pelajaran

0820-0940
25
Rabu

Fokus Sampingan: Topik tingkatan 4


Objektif:

Pada akhir P&P pelajar akan dapat:


1. Mengenali sukatan pelajaran tingkatan 5
2. Mengingat semula aspek penting tingkatan 4

BBM:
Sukatan pelajaran
KBT:
Mengenalpasti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Guru akan menerangkan sukatan pelajaran tingkatan 5
2. Pelajar akan mencatat penerangan guru.
3. Guru akan menerangkan topic yang penting dari tingkatan 4 yang berkebarangkalian tinggi
keluar dalam SPM.
4. Pelajar akan mengenal pasti topic yang penting yang diterangkan guru
Sistem Bahasa:

Sastera

Penerapan:

Ilmu : Abritari
Nilai : Rasional

Refleksi:

Tindakan Susulan:

Catatan :

Nama Guru: Eternal Ak Chemaline

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU: 1

PANITIA BAHASA MELAYU DAN KESUSASTERAAN MELAYU


Mata Pelajaran:
Tingkatan:
Tarikh:
Tajuk/Subtajuk:

Kesusasteraan Melayu
5A1
6/1/2016
Uji Faham

Tempoh Masa:
Bilangan Pelajar:
Hari :

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama: Gaya bahasa, definisi elemen sastera

1010-1050
31
Rabu

Fokus Sampingan: Teknik menjawab soalan


Objektif:

Pada akhir P&P pelajar akan dapat:


1. Menjawab sekurang-kurangnya 10 dari 20 soalan dengan betul

BBM:
Sukatan pelajaran
KBT:
Mengenalpasti, menghasilkan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Guru akan memberikan 20 soalan secara lisan
2. Pelajar akan menjawab soalan tersebut
3. Guru akan membincangkan jawapan yang betul
Sistem Bahasa:
Sastera
Penerapan:
Ilmu : Abritari
Nilai : Rasional
Refleksi:

Tindakan Susulan:

Catatan : Sekiranya masih ada masa, pelajar boleh didedahkan mengenai konsep rima

Nama Guru: Eternal Ak Chemaline

DAILY LESSON PLAN

WEEK: 1

ENGLISH PANEL
Subject:
Class:
Date:
Topic:

English
2A3
5/1/2016
Who are you? V2

Time:
No of students:
Day :

Learning Outcomes :

Main Focus: Self introduction

1130-1250
30
Tuesday

Minor Focus: Descriptive writing


Objectives:

By the end of the lesson, students will be able to:


1. Explain his/hers preferences to at least 3 person
2. Describe at least 3 characteristics of their friends

Teaching Aids:
Textbook
HOTS:
Apply, Analyse
Teaching and Learning Activities
1.
2.
3.
4.

Teacher will introduce the topic by giving examples of his preferences


Students are then will be grouped into a group of 4
Each student will have to explain their preferences to their friends
A member of each group will be chosen to randomly explain 3 characteristics of 2 of their

friends to the class


5. A group will be tasked to give points based on the written answer of the presenting group
6. The group that has the highest mark will win
7. Teacher will then debrief students of the activity for today
8. Each students will be required to write down 2 of their friends characteristics
Language Skills:
Speaking, writing
Application:
Knowledge : To instigate
Reflection:

Value : Rational, Cooperate


Action:

Notes :
Teacher: Eternal Ak Chemaline
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU: 1

PANITIA BAHASA MELAYU DAN KESUSASTERAAN MELAYU


Mata Pelajaran:
Tingkatan:
Tarikh:
Tajuk/Subtajuk:

Kesusasteraan Melayu
4A2
5/1/2016
Rentas Sastera

Tempoh Masa:
Bilangan Pelajar:
Hari :

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama: Genre-genre kesusasteraan melayu

1250-1330
26
Selasa

Fokus Sampingan: Pembinaan rima


Objektif:

Pada akhir P&P pelajar akan dapat:


1. Mengenalpasti kesemua 10 genre sastera berserta contoh

BBM:
Sukatan pelajaran
KBT:
Mengenalpasti, menghasilkan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1.
2.
3.
4.
5.

Guru akan memberikan peta minda/ i-think map yang kosong


Pelajar akan mengisi peta minda tersebut
Guru akan memberikan jawapan yang betul
Guru akan menerangkan 10 genre kesusasteraan berserta contoh
Guru akan memberikan sekali lagi peta minda yang sama dan kali ini pelajar dikehendaki

mengisi contoh genre


6. Guru akan memberikan jawapan yang betul kepada pelajar
Sistem Bahasa:
Penerapan:

Sastera
Ilmu : Abritari
Nilai : Rasional

Refleksi:

Tindakan Susulan:

Catatan : Sekiranya masih ada masa, pelajar boleh didedahkan mengenai konsep rima

Nama Guru: Eternal Ak Chemaline


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PANITIA BAHASA MELAYU DAN KESUSASTERAAN MELAYU

MINGGU: 1

Mata Pelajaran:
Tingkatan:
Tarikh:
Tajuk/Subtajuk:

Kesusasteraan Melayu
5A2
6/1/2016
Rentas Sastera

Tempoh Masa:
Bilangan Pelajar:
Hari :

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama: Genre-genre kesusasteraan melayu

0820-0940
26
Rabu

Fokus Sampingan: Pembinaan rima


Objektif:

Pada akhir P&P pelajar akan dapat:


2. Mengenalpasti kesemua 10 genre sastera berserta contoh

BBM:
Sukatan pelajaran
KBT:
Mengenalpasti, menghasilkan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
7.
8.
9.
10.
11.

Guru akan memberikan peta minda/ i-think map yang kosong


Pelajar akan mengisi peta minda tersebut
Guru akan memberikan jawapan yang betul
Guru akan menerangkan 10 genre kesusasteraan berserta contoh
Guru akan memberikan sekali lagi peta minda yang sama dan kali ini pelajar dikehendaki

mengisi contoh genre


12. Guru akan memberikan jawapan yang betul kepada pelajar
Sistem Bahasa:
Penerapan:

Sastera
Ilmu : Abritari
Nilai : Rasional

Refleksi:

Tindakan Susulan:

Catatan : Sekiranya masih ada masa, pelajar boleh didedahkan mengenai konsep rima

Nama Guru: Eternal Ak Chemaline


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU: 1

PANITIA BAHASA MELAYU DAN KESUSASTERAAN MELAYU


Mata Pelajaran:
Tingkatan:
Tarikh:
Tajuk/Subtajuk:

Kesusasteraan Melayu
4A3
6/1/2016
Pantun memantun

Tempoh Masa:
Bilangan Pelajar:
Hari :

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama: Binaan rima berdasarkan tema

1130-1210
27
Rabu

Fokus Sampingan: Bentuk pantun


Objektif:

Pada akhir P&P pelajar akan dapat:


1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 perkataan yang rimanya

sama
2. Menghasilkan serangkap pantun dua kerat
BBM:
Sukatan pelajaran
KBT:
Mengenalpasti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Guru menerangkan ciri-ciri dan bentuk pantun secara umum
2. Guru akan menyenaraikan 10 perkataan manakala pelajar akan mencari perkataan yang
sama rimanya dengan perkataan-perkataan tadi
3. Guru akan membincangkan perkataan yang betul
4. Guru akan memberikan contoh penghasilan pantun dua kerat
5. Dalam pasangan, pelajar akan menghasilkan pantun dua kerat
Sistem Bahasa:
Penerapan:

Sastera
Ilmu : Abritari

Refleksi:

Nilai : Berkerjasam, Rasional


Tindakan Susulan:

Catatan :

Nama Guru: Eternal Ak Chemaline

You might also like