You are on page 1of 7

Proiect de activitate didactic

I P Gimnaziul Cristeti
Profesor: Valeriu ANDRU
Disciplina: Fizica
Clasa a VII-a
Tipul leciei: De comunicare i nsuire de noi cunotine.
Tema leciei: Fora Arhimede. Legea Arhimede

Obiective operaionale:
Dup activitatea didactic elevii vor fi capabili:
O1 s manifeste capaciti, cunotine i abiliti obinute la leciile anterioare;
O2 s formuleze Fora Arhimede i s scrie legea Arhimede ;
O3 s aplice n situaii concrete Legea Arhimede;
O4 s demonstreze abiliti de a face concluzii;
O5 s recunoasc i s descrie fenomenul fizic cercetat;
Resurse
r1 Coninutul nvrii a fost alctuit pornind de la obiectivele fixate i n strns concordan cu
manualul de fizic clasa a VII-a i prevederile curriculei;
r2 Clasa este neomogen din punct de vedere al capacitilor de nvare. Se impune un ritm
moderat de parcurgere a sarcinilor stabilite;
r3 Condiii materiale necesare sunt asigurate de laboratorul de fizic.
Strategii didactice:
s1 Metode de instruire: conversaia, explicaia, experimentul demonstrativ, observarea;
s2 Materiale: Cret alb i colorat, setul de aparate i materiale pentru cercetarea Legii
Arhimede, retroproiector, pelicul, marchere;
s3 Metodele i materialele vor fi combinate nct explicaia fenomenelor sa fie ntrit de
observaia direct.

Scenariul activitii didactice


Eveniment Activitatea de nvtur Coninutul
didactic Activitatea profesorului Activitatea elevului informaional
Captarea Anun titlul leciei noi i prezint n Devin ateni i observ materialele
ateniei mod sumar materialul didactic existent la
catedr
Enumerarea Face cunoscut elevilor planul leciei i Ascult i devin contieni de Retroproiector
obiectivelor faptul ca trebuie sa rein definiiile i obiectivele urmrite
legile fenomenelor studiate
Reactualizarea Propune ntrebrile de control: Ascult atent i rspund la ele:
cunotinelor - Cum transmit presiunea gazele i - Integral n toat masa lichidului.
anterioare lichidele?
- Cu manometrul cu lichid,cu
- Cu ce aparate se msoar presiunile, manometrul metalic.
diferite, de cea atmosferic?

1
- Care este principiul de funcionare a - Apsnd pe membran, presiunea
manometrului deschis? n capsula manometric se mrete.

- Ce reprezint manometrul nchis? Aparatul de msur a presiunii


gazelor i lichidelor.
- Care este principiul de funcionare al
manometrului metalic? - Descriu principiul de
funcionare.

- ntreab elevii : - Rspund la ntrebare.


- Ce senzaii au avut atunci cnd ,pe timp
de var la scldat ,se scufundau n ap?
- Ce era straniu n acest caz? - Rspund la ntrebare, dar
ntlnesc greuti pentru
argumentarea rspunsului.

- Atrage atenia la desenul de pe Retroproiector,


ecran. Cere,n continuare, s Trec, pe rnd , la retroproiector i Cret colorat
reprezinte toate forele ce prezint rezolvarea.
acioneaz asupra corpului
scufundat n lichid. Le propune
grupelor s deseneze pe pelicula
,primit anterior, i s prezinte

Organizarea
nvrii

rezolvarea folosind
retroproiectorul.

2
- ncearc s gseasc
explicaii.

- ncearc s fac o legtur ntre


cele amintite.

- Povestesc succint legenda.

Arhimede a realizat c va putea


- De ce este mai uor s ridicm o piatr determina volumul corpului de
n ap dect n aer? form neregulat. Cldrua
Arhimede
- Cere s-i aminteasc: Ce se petrece cu Interiorul ncptor al cldruei
nivelul lichidului cnd scufundm n el un este capacitatea. Aria seciunii
corp? transversale a cilindrului nmulit
la nlimea lui este volumul.
- ntreab elevii despre legenda
exclamrii cuvntuluiEvricade ctre
Arhimede pe cnd se afla n cada cu ap.

- Ce la fcut s se bucure ? Fora.


- Ce a realizat Arhimede? Resortul prins pe suport prevzut
lateral cu o scal.

- Prezint cldrua Arhimede. ntreab Urmresc fenomenul produs.


ce neleg prin capacitate i volumul Comenteaz:
corpului. Cilindrul dezlocuiete un volum de
- Atrage atenia copiilor c volumul lichid egal cu volumul su.
cilindrului este egal cu capacitatea
cldruei.

- ntreab :Ce msurm cu ajutorul


dinamometrului?

- Ce este asemntor ntre dinamometrul - Indicatorul


obinuit ,cunoscut de ei,i ceea ce vd? dinamometrului a urcat .

3
- Cheam doi elevi la masa de Probabil asupra corpului
experimente. acioneaz o for de jos n sus.

- Cere s scufunde cilindrul agat de Vas cu scurgere


lateral,
cldru, care sunt prinse de crligul
Indicatorul revine la poziia iniial. dinamometru,un
dinamometrului,n vasul plin cu ap pn pahar pentru
la scurgerea lateral. ap.

- Roag s urmreasc fenomenul ce are Am cntrit greutatea lichidului


loc i s comenteze. dezlocuit de ctre cilindru. Dac
indicatorul a revenit la poziia
- ntreab :Ce au observat?
iniial,probabil fora de greutate a
- Ce nseamn aceasta? lichidului a anihilat fora ce aciona
de jos n sus.

Asupra unui corp scufundat n


lichid acioneaz o for orientat
- Acum cere s se toarne n de jos n sus,numeric egal cu
cldru lichidul scurs. greutatea lichidului dezlocuit de
corp.
ntreab:Ce-au observat?
Scriu n caiete .
- Ce ai cntrit? Ce nseamn
aceasta? Elevii deseneaz n caiete.

Obinerea Schiarea
performanei experimentului

Prin urmare ai ajuns la concluzia ?

Asigurarea
reteniei i - Scriei aceast observaie n caiete.
transferului
- Executai un desen schematic al
experimentului.

- n continuare fora ce acioneaz


de jos n sus o vom nota FA i se

4
va numi fora Arhimede. Scriu:FA=ml g=lgvl

Obinerea Ai observat c FA=Gl Rspund: FA depinde de lgvl


performanelor.
Asigurarea ncercai s gsii relaia pentru
conexiunii greutatea lichidului dac inem cont de
inverse. n gaz.
volumul lui.
Asupra corpurilor scufundate n
gaz tot acioneaz o for orientat
de jos n sus numeric egal cu
greutatea gazului dezlocuit de
ctre corp.

Ai gsit c FA= lgvl

- Precizai : De ce depinde fora


Arhimede

- n ce mediu suntem scufundai,n


momentul de fa,noi?

Descriei desenul:

Scriu n caiete definiia.

Retroproiector

Vaporul este scufundat mai mult n


ap. Astfel dezlocuiete un volum
de lichid,greutatea cruia este
egal cu greutatea lui n aer.

Water line linia de pescaj.


Vapoarele trec prin ape de diferite
- Notai aceast afirmaie n densiti,iar linia de pescaj previne

5
caiete. i completai definiia supersarcina.
innd cont de scufundarea
corpurilor n lichide i gaze.

Ce putei spune despre urmtorul


desen? Dac: FAG corpul urc;

FAG corpul se scufund;

FAG corpul plutete .

Ce prezint linia roie?

Credem c e de ajuns s turnm


puin sare n ap i s observm Rezolvarea
cum cartoful se ridic la suprafa. Problemelor

Rezolv.

Dac vei face o comparaie dintre fora


Arhimede i fora de greutate care Prezint rezolvrile.
acioneaz asupra corpului.Ce putei
spune despre corpul scufundat n lichid Feedback
Asigurarea
sau gaz?
Reteniei i
transferului Folosii de pe masa de experimente Scriu n caiete tema pentru acas.
corpurile fizice pentru a demonstra cele
studiate.

Ce trebuie s facei pentru a demonstra


ca FA depinde de densitate?

ncercai s aplicai cele nvate la


rezolvarea problemelor din manual de la
pag 79. Fiecare grup rezolv problema cu
numrul grupului. Elevii din grupul I
rezolv nr.9.133 din culegerea de
probleme. Profesorul urmrete
ndeplinirea sarcinii la nevoie ajut elevii.

6
Scrie pe tabl tema pentru acas :

De nvat paragraful 6 pag.76-78


manual. Din Caietul Elevului pag.45-46

Bibliografia

1.Florin Ovidiu Clun, Capitole de Didactica fizicii, Editura Universitii Alexandru Ioan Cuza Iai
2.Ion Botgros, Viorel Bocancea, Nicolae Constantinov, Manual pentru clasele a VII-a Fizica, Cartier
educaional,2008.
3. Culegere de probleme clasele VI-VII/Mihai Marinciuc,Vladimir Gheu,Mircea Miglei,Miron
Potlog;Ch..E.P.tiina,2004.
4.Ghidul profesorului/Ion Botgros;Viorel Bocancea; Nicolae Constantinov,Cartier-2007.

You might also like