You are on page 1of 6

Proiect de activitate integrat

DATA: 14.02.2012
NIVELUL: I

PROPUNTOR: Mutu Laura-Cosmina

TEMA ANUAL: Cum este,a fost si va fi aici pe pamant?

PROIECT: Cum este...?

SUBTEMA: In padure

DURATA :15-20 minute

SCOP: Dezvoltarea capacitilor de receptare a mesajelor orale;


Stimularea interesului pentru lectur;
Cultivarea creativitii copiilor,a ateniei voluntare,stimularea capacitii de a
combina modele noi utiliznd materiale variate,stimularea trsturilor morale;
Consolidarea deprinderilor de lucru nsuite.
I. ADP: ACVTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA

NTLNIREA DE DIMINEA: Ce animal mi-ar fi plcut s fiu i de ce

II. ALA 1 : jocuri i activiti alese:

ART: Animalul ndrgit(colorare pe contur dat)


CONSTRUCII: Adposturi pentru animale
JOC DE ROL: De-a veterinarul
III. ACTIVITATE INTEGRAT: (DLC+DOS) : Mnua-povestea educatoarei
Personajul preferat-asamblare
prin lipire
IV. ALA 2 : Joc distractiv:Lupul i oile

1
OBIECTIVE DE REFERINTA:

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE:


-s urmreasc linia povetii privind simultan imaginilor;
-s demonstreze nelegerea textului;
-s povesteasc coerent, fluent i expresiv folosind intonaia i mimica potrivit;

DOMENIUL OM SI SOCIETATE:
-s identifice materialele de lucru;
-s asambleze elementele componente ce alctuiesc tema propus pentru realizare;
-s lipeasc elementele;
-s aprecieze lucrrile colegilor;
-sa se bucure de reuita,acurateea i aspectul lucrrii;

TIPUL ACTIVITATII:
-consolidare de priceperi i deprinderi

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: -observarea;


-conversaia;
-povestirea;
-problematizarea;
-explicaia;
-demonstraia;
-exerciiul.

RESURSE MATERIALE: -plane cu imagini din povestea Mnua;


-siluete reprezentnd animalele din poveste;
-lipici;
-elementele componente ce vor fi lipite;
-stimulente.

SCENARIUL ZILEI

Intlnirea de dimine are loc la sectorul ARTA unde se va trece la identificarea


imaginilor puse la dispoziia copiilor i colorarea lor pe contur. Le explic copiilor

2
sarcinile de lucru de la fiecare sector ,explic ce anume au de fcut iar copii i aleg
sectorul preferat. La sectorulCONSTRUCTII copiii sunt ndrumai s construiasc
adposturi pentru animale, la sectorulJOC DE ROLmedical veterinar consult i
vindec animalele bolnave.
Copiii i aleg centrul de interes urmnd apoi s se roteasc la celelalte sectoare.
In partea a doua a zilei copiii vor asculta povestea popular Mnua,dup care
vor realize fiecare din ei animalul preferat prin asamblarea pe suluri a elementelor
componente.In partea a treia copiii vor juca jocul distractiv Lupul i oileDesfurarea
propriu-zis

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGIILE EVALUARE


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE

1.Organizarea Aerisirea slii de


activitii grup,aranjarea
materialelor la centrele de
interes

2.Captarea ateniei Se realizeaz prin conversaia frontal


ntlnirea de diminea Ce
animal mi-ar plcea s fiu
i de ce?
3.Anunarea temei Prezentarea centrelor de Conversaia Observarea
interes: explicaia comportamentului
-la centrulArt copiii vor copiilor
identifica animalele din
foile de colorat i vor
allege pe cel care-i place
cel mai mult pentru a-l
colora.
-la centrul
Construcii,vor avea de
construit adposturi
pentru animale;
-la centrulJoc de
rolcopiii vor avea ocazia
s mearg cu animalul
preferat la doctorul
veterinar.

3
4.Desfurarea Se va realize prin povestea
propriu-zis a educatoarei Mnua Surpriza
activitii Voi ncepe activitatea cu o Frontal,
ghicitoare. Formativ oral
Dup ce au ghicit le voi Povestirea
spune c am gsit o
mnu n drum spre
grdini care mi-a povestit
o ntmplare din viaa ei i-
a vrea s le-o spun i lor.
Dup crearea unei
atmosfere de poveste, ncep
povestea scond pe rnd
personajele din
plu(oricelul,broscua,)
Apoi le voi pune ntrebri:
Cum s-a numit povestea? Conversaia
Cine a pierdut mnua?
Cine a gsit primul
mnua?
Cine a mai locuit n
mnu? problematizarea
Cum se termin povestea?
De ce credei c moneagul
i-a dat seama c a pierdut
mnua?
Ce anotimp credei c era
n povestea noastr?
Cte luni are iarna?
Care e prima lun de iarn?
Dar a doua?
Cu ce ne mbrcm iarna?
Vou v place iarna?De ce?
Stii vreun cntec despre
iarn?

5.Tranziie Mersul urilor-imitnd


mersul urilor copiii se vor
deplasa spre masuele
pregtite pentru activitatea
practic

4
6.Obtinerea Se va realiza printr-o
performanei activitate practic n cadrul
DOS-Personajul
preferat-asamblare prin Prin prob
lipire. practic,individual
Copiii se aaz la msue
unde vor descoperi surpriza
din mnuile de pe mas,
vor identifica materialele
de lucru Surpriza
i vor recunoate
personajul pe care l vor
avea de asamblat i de
realizat.
Prezint copiilor modelul
executat i le solicit analiza
acestuia. Impreun cu Explicaia
copiii stabilesc modul n
care elementele trebuie
asamblate i precizez
cteva elemente de estetic
a lucrrii.
Explic i demonstrez
copiilor tehnica de lucru, Demonstraia
pun accent pe ordinea n
care vor fi lipite elementele
lucrrii. Execut cu copiii
exercitii de nclzire a
muchilor mici ai
minii:nchid -deschid
pumnul, cntm la Exerciiul
pian,ploaia,etc.
Copiii vor ncepe lucru
individual, pe fond
muzical(In pdurea cu
alune).
Indrum i ncurajez
copiii,n timp ce acetia
lucreaz. Ii sprijin acolo
unde ntmpin dificulti.

7.Evaluarea Fiecare copil i va analiza conversaia frontal


performanei lucrarea. Dintre criteriile de
evaluare copiii vor fi ajutai
s-l aleag pe cel care

5
vizeaz finalizarea
lucrrii,dac recunosc
personajul realizat i locul
lui n povestea ascultat,
dac au lucrat curat i
ngrijit.
Se expun lucrrile copiilor
8.Tranziie
Joc cu text i jocul
cant:Clueii
individual
9.Realizarea feed- Se va realiza prin lipirea pe
back-ului un panou a animluelor n
ordinea din poveste.
Frontal ,individual
10.Incheierea Fac aprecieri referitoare la
activitii comportamentul copiilor n
timpul activitii ct i a
modului n care au realizat
sarcinile de lucru. Copiii
primesc stimulente.

You might also like